Close
  • Ana
  • /
  • Ev Aletleri
  • /
  • En iyi şef bıçağı 2020: bilmeniz gerekenler ve en iyi aşçı bıçağı nedir

En iyi şef bıçağı 2020: bilmeniz gerekenler ve en iyi aşçı bıçağı nedir

Bir şef bıçağı, tüm esnafların bir krikosu ve birkaçının ustasıdır. Samuel L Jackson'ın bir kez daha az ya da çok dediği gibi, mutfağın AK47'si gibi, odadaki yenilebilir her şeyi kesinlikle, olumlu bir şekilde kesmeniz gerektiğinde orada.

• Alışveriş yapınen iyi Siber Pazartesi fırsatları

Mutfak faaliyetlerinin fetişleştirilmesi nedeniyle, bıçak satın almanın yeni bir iç organ seçmekten biraz daha karmaşık olduğu ve sonrasında muhtemelen daha fazla bakım gerektireceği izlenimi altında olabilirsiniz. Ancak, en iyi şefin bıçağını seçerek çok sayıda uzman bıçak ihtiyacını ortadan kaldırabilir ve minimum bakımla sonsuza kadar kullanışlı olacak kadar keskin kalan bir şeye sahip olabilirsiniz.

Temel bıçak jargon tanımlama

Şefin bıçağıÇok amaçlı bıçak, genellikle 16 cm ila 24 cm uzunluğunda olmasına rağmen, hala şef bıçağı olarak tanımlanan çok daha büyük bıçaklar elde edebilirsiniz. Çoğu aşçı için varsayılan uzunluk 20 cm'dir, ancak Pingtwitter daha kısa, daha çevik, 16-18 cm bıçakları tercih etme eğilimindedir.


Aşçı bıçağıŞef bıçağıyla aynı şey.

GyotuJapon şef bıçağı. Daha karmaşık bakım gereksinimleri ve içerilen kesme teknikleri nedeniyle, bu 20cm-30cm, tek kenarlı bıçaklardan hiçbirini bu listeye dahil etmedim, ancak adın 'sığır kılıcı' için Japonca olduğundan bahsetmeye değer. belli belirsiz kaba.


SantokuKısaltılmış bir Japon şef bıçağı, yaklaşık 16-18 cm. İsim Japoncadan 'üç erdem' için türetilmiştir, çünkü üç şeyde iyidir: dilimleme, küp doğrama ve kıyma. Yani, başka bir deyişle, bir şef bıçağı. Bunlar harika araçlar ve Batılı bir şefin bıçağına mükemmel bir alternatif veya ek.

TangBıçağın başlangıcından sapın uzunluğu boyunca uzanan metal uç. Daha iyi bıçakların genellikle sapın tüm uzunluğu boyunca yerinde perçinlenmiş bir ucu vardır. Bu, bıçağın sapından kopma ihtimalini çok daha uzak hale getirir.


En iyi şef bıçağını satın almak ve korumak

Bakılması gereken ilk şey ağırlıktır. Pişirmeniz çok fazla karmaşık dilimleme ve dilimleme içeriyorsa ve Temel Reis gibi ön kollarınız yoksa, saplama ölçeğinin daha hafif ucunda bir şeyler isteyebilirsiniz. Diyetiniz büyük ölçüde yoğun kök sebzelerden oluşuyorsa, daha ağır bir şey istersiniz - ya da bunun yerine bir balta veya doğrayıcı alırsınız.

Aslında bıçağın gram cinsinden ağırlığını bilmek çok anlamlı değildir, çünkü bıçaklar farklı şekillerde dengelenir ve şefler bunları farklı şekillerde kullanır. Bu yüzden satın almadan önce deneyin. John Lewis'te bir bıçak alıp etrafta sallamayın - bu sadece insanları üzecektir. Kullanırken yaptığınız gibi tutun ve biraz 'hava dilimleme' yapın.

Görünüşe göre bunu birçok satın alma rehberimizde söylüyoruz, ancak şefin bıçakları için gerçektenGerçekten miAşağıdaki son derece saygın markalardan birinden alabileceğiniz en pahalı olanı satın almanızı öneririz. Benim kişisel favorim ağırlıklandırma ve hissetme değişkenlerine inen Wüsthof, ama bu bıçakların hiçbiri kimseyi hayal kırıklığına uğratmayacak. 5. Kuhn Rikon mega pazarlığı dışında hepsi makul derecede pahalı.

Aslında, bıçak satın almak için farklı bir yaklaşım var ve bu şu: iyi, ucuz bir tane satın alın ve onu bir yıl veya daha kısa bir süre içinde kaldırmayı veya en azından 'yedek' statüsüne düşürmeyi bekleyin. Bu çok saf bir bakış açısı değil, ancak bıçak satın almaya yaklaşmanın mükemmel bir yolu.


Çoğu bıçak markasının giriş seviyesinden 'aman tanrım' a kadar birden fazla ürün yelpazesi vardır. Genellikle daha pahalı markaların daha ucuz ürünlerine bağlı kalmanızı öneririm, ancak yükseltme her zaman çok caziptir.

Wüsthof'u örnek alırsak, Classic serisi çoğu aşçının ihtiyaç duyacağı her şeyi yapar. Ancakdır-dirParanız varsa daha pahalı Classic Ikon serisine geçmeye değer. O halde Ikon veya Epicure serisine çıkmaya değer mi? Çoğu insan için söyleyebilirim, muhtemelen hayır. Yine de baştan çıkarıcı, değil mi?

Bakım basit olmalıdır. İyi bir içten geçmeli bıçak bileyici kullanarak ara sıra kısaca keskinleştirin ve nadiren sorun yaşarsınız. Bıçakla aynı marka bir kalemtıraş kullanıyorsanız bu özellikle doğrudur. Sadece bir Japon bıçağını batılılar için tasarlanmış ucuz bir bileyiciden çekmeyin, çünkü deniz suyu gibi acı gözyaşları yaşayabilirsiniz. Bıçağı bilemek için bileme çeliği de kullanabilirsiniz.

Eğer makul derecede normal bir insansanız. Her zaman mutlak, titiz, jilet keskinliğine ihtiyaç duyuyorsanız, çelik, bileme taşı veya elektrikli bileyici kullanmak daha iyi olabilir. Bununla birlikte, son zamanlarda bana takılan bir şefin tavsiyesini okudum: yılda bir kez ana şefinizin bıçağını (veya tüm bıçaklarınızı) keskinleştirmek için bir uzman bulun ve bunun dışında endişelenmemeye çalışın.

Benzer şekilde, bıçağınız eğri veya şekilsiz görünmeye başlarsa, iki seçeneğiniz vardır: Pahalı bir bıçaksa profesyonel bir bileyiciye danışın veya daha ucuzsa yeni bir tane satın alın. Tamam, bunu kendin düzeltmenin yolları var ama çoğumuz için hayat paslanmaz çelikteki bükülmeleri, çentikleri ve kıvrımları onarmaya çalışmak için çok kısa. İlk başta ona iyi bakın ve kemikleri kesmek veya çıkarmak için Çin baltağinden daha hafif bir şey kullanmayın.

Bıçak bakımı için daha ayrıntılı bir kılavuz istiyorsanız,Tog'da mükemmel bir tane var. Pek çok insanın buna bakacağını düşünüyorum - 18 sayfasının tamamı - ve 'O zaman bıçaklarımı hafifçe bilemem daha iyi olur' diye düşünecek. Az ve sık.

Bıçağınız bulaşık makinesinde yıkanabilir olduğunu söylüyorsa, bıçağınızda da temizleyebilirsiniz.bulaşık makinesiAnnenin sana söyleyeceğine rağmen. Ancak parmaklarınızı kesmemeyi hatırladığınız sürece bıçağı elle temizlemek gerçekten zor değildir. Bunu kullanımdan sonra mümkün olan en kısa sürede yapın ve hatta tahliye panosunun üzerinde bırakmak yerine silerek kurulayın.

Saklama, manyetik bir şerit üzerinde olmalı veya dikkatli bir şekilde bir kurulama bezi ile kaplı bir çekmeceye yerleştirilmelidir. Bıçak blokları, bıçakları saklamanın en hijyenik veya az yer kaplayan yolu değildir, ancak tercih ettiğiniz şey buysa, bu size kalmış.

Kişisel olarak, tüm bu bıçaklara tamamen kötü muamele ettim, tüm yönergelerime uymadım, onları anında ve düzenli olarak keskinleştirmek veya temizlemek konusunda başarısız oldum ve hepsi hala güzelce kesiliyor. Sadece, biliyorsunuz, çitleri budamak veya granit tezgahınıza batırmak için kullanmayın.

Bunlardan bahsetmişken, ahşap doğrama tahtaları en iyisidir, ancak genellikle düzgün plastik elyaf olanlarda yanlış bir şey yoktur. Lütfen yine de cam levha kullanmayın.

  • Şimdi doğramak için bir şeye ihtiyacın olacak.Hello Fresh incelememizi okuyun…

Sırayla en iyi şef bıçakları, aşçı bıçakları ve santoku bıçakları

Wüsthof Ikon

1. Wusthof Classik Ikon 20cm Şef Bıçağı

Pound için en iyi şef bıçağı poundu

Teknik Özellikler
Bıçak uzunluğu: 20cm Mevcut diğer uzunluklar: 23cm, 16cm Bulaşık makinesinde yıkanabilir: Hayır
Satın alma nedenleri
+ İstediğiniz kadar keskin + Kullanımı ve bakımı kolay + Bacaklar için yeterince ağır, uzun süreli kullanım için yeterince hafif

• Bu, Amazon'da tükendi ... ancak yine de atılan bir soyma bıçağıyla yaklaşık aynı fiyata alabilirsiniz

• Wusthof Classic serisine inmeyi ve bu 20cm şefin bıçağını almayı da düşünebilirsiniz. - Bu türü her zaman kullanıyorum çünkü daha az korkutucu bir fantezi

Wüsthof, aslında dövme yapan ve üreten tek Alman bıçak markasıdır.herşeybıçakları Almanya'da. Bu, pahalı, Çin yapımı bir bıçağın daha kötü olacağı anlamına gelmez, ancak Wüsthof'un bıçaklarının tarihi ve taşralı vorsprung durch tekniği hakkında güven verici bir şey var.

Bu, daha pahalı serilerinden biridir ve büyük bir bloğu veya özel bıçaklarla dolu bir çekmeceyi kullanmak yerine neredeyse her şeyi tek bir bıçakla yapmayı tercih eden şefler için mükemmeldir.

Tek parça krom-molibden-vanadyum bıçak çeliğinden (aranızdaki metalurji uzmanları için 'X50 Cr MoV 15'), güzel ergonomik sapın tüm uzunluğu boyunca çalışan tang ile yapılmıştır. Ara sıra biraz keskinleştirmeye ihtiyaç duyan dengesi, keskinliği ve sağlamlığı, altına koyduğunuz hemen hemen her şeyi kısa sürede çalıştırdığı anlamına gelir. Bu ve diğer Wusthof serileri arasındaki tek göze çarpan fark, eğitimsiz göz için incelikle şekillendirilmiş sap da çok sevindiricidir. Daha ufak şefler 16cm Wusthof Ikon Şefin Bıçağını tercih edebilir… Ya da her ikisini birden alabilirsiniz.

Tog Santoku

2. TOG Santoku

En kısa şef bıçağı

Teknik Özellikler
Bıçak uzunluğu: 17cm Diğer uzunluklar mevcuttur: Hayır, ancak Tog ayrıca 21cm gyotu ​​Bulaşık makinesinde yıkanabilir: Belirtilmemiş, ancak kesinlikle önermiyoruz
Satın alma nedenleri
+ Keskin bir şekilde gelir ve bu şekilde kalır + Harika ağırlık ve boyut + Çok çekici stil
Kaçınılması gereken nedenler
Bıçağın bakır içeriği hakkında biraz şüpheli iddialar

• TOG Santoku'yu doğrudan TOG'dan satın alın

21 kat yüksek karbonlu çelikten haddelenmiş bu, Batı pazarı için uyarlanmış Japon tarzı bir bıçağın klasik bir örneğidir. Çekici bir şekilde işlenmiş Kebony Maple ağacından yapılmış hafifliği, mükemmel dengesi ve tam tang sapı, kullanımı gerçek bir keyif haline getiriyor.

Yukarıdaki resimde pek fark edilemiyor ancak lazerle oyulmuş bıçakların içinden geçen gözle görülür bakır izleri de var. Bu gerçekten çok hoş görünüyor, ancak iddia edilen 'antimikrobiyal' niteliklerinin gıda hijyenini garanti altına almak için güveneceğim bir şey olmadığından oldukça eminim.

Bunlardan birini yıllarca kullandım ve dürüst olmak gerekirse çok az özen gösterdim. Hâlâ rüya gibi kesiliyor. TOG ayrıca denediğim en iyi küçük bıçağı da yapıyor.TOG Petty bıçak.

En iyi şef

(Resim kredisi: Japana)

2. Japana Sakai Kyuba Gyuto

En iyi Japon tarzı İngiliz şef bıçağı… ama nakiri daha da iyi

Teknik Özellikler
Bıçak uzunluğu: 21cm Diğer uzunluklar mevcuttur: Bu bir set Bulaşık makinesinde yıkanabilir: Noooooo
Satın alma nedenleri
+ Harika görünüyor + Zahmetsizce keser
Kaçınılması gereken nedenler
-Bazıları biraz uzun tarafta bulabilir

• Gyuto'yu doğrudan Japana'dan 280 £ karşılığında satın alın- 20 £ indirim kazanmak için ödeme sırasında Pingtwitter20 kodunu kullanın

• Veya eksiksiz Japana Sakai Kyuba bıçak setini satın alın- yine, 20 £ indirim kazanmak için ödeme sırasında Pingtwitter20 kodunu kullanın

Japon temasına devam eden bu markanın arkasında çok ilginç bir hikaye var. Görünüşe göre, bu gyuto - temelde şef bıçağı için Japonca - bir takma ad altında efsanevi bir usta bıçak üreticisi tarafından yapılmıştır. Anladığımı iddia etmediğim kültürel nedenlerden ötürü, oradaki demirciler, isimlerini taşımadıkları sürece bir Western markası için bıçak yapmaya hazırlar. Bu aynı zamanda bu bıçağın aşırı maliyetli olmaktan çok sadece pahalı olmasının nedeni de budur.

Bıçak işe yaramazsa bunların hiçbiri çok önemli olmazdı, ancak bu ve kardeşleri - ayrıca gyuto'yu bir sebze bıçağı ve küçük bir bıçakla bir setin parçası olarak satın alabilirsiniz - olağanüstü. Japon Şam 46 katmanlı paslanmaz çelikten yapılmış el, sekizgen akçaağaç saplı, bıçak mükemmel dengelenmiş ve çok hafif - kısmen samuray, biraz da klişeleşecek olursak ninja.

Sonuç olarak, şefin bıçakları kesinlikle daha büyük olsa da, kullanmak bir zevktir. Aslında - ve itiraf ediyorum ki, bu, bıçakçıların beğenisini kazanacak bir fikir değil - aslında kendimi daha sık bu setteki nakiri'yi bir 'şef bıçağı' olarak kullanırken buldum, kesinlikle bir tane olmasa da. Nakiri'nin boyutu ve şekli ile jilet keskinliği, onu hemen hemen her şeyi kesmek için mükemmel bir seçim haline getirir.

3. IO Shen Oriental Dilimleyici

Müthiş 'tüm esnaf Jack' bıçağı

Teknik Özellikler
Bıçak uzunluğu: 17cm Diğer uzunluklar mevcuttur: Bulaşık makinesinde yıkanabilir: Hayır
Satın alma nedenleri
+ Hem zorlu hem de hassas görevler için harika bir çok yönlü araç + Kolay, 'sallanan' kesme işlemi
Kaçınılması gereken nedenler
- Muhtemelen bıçak bloğunuza sığmayacak (ama gerçekten - bıçak bloklarını kullanmayı bırakın) BUGÜNÜN EN İYİ FIRSATLARI Amazon'u kontrol edin

IO Shen Oriental Dilimleyici, ortalama bir şefinizin bıçağına benzemiyor, ancak bu öyle olmadığı için. Eğimli kesme kenarına sahip bu balta tarzı bıçak, sert kök sebzelerin yanı sıra kaya doğrama bitkileri gibi daha hassas işler için idealdir. Bıçağın genişliği, aynı zamanda bir tavaya eklemek üzere doğranmış otları veya ezilmiş sarımsakları toplamak için idealdir.

Bıçak, bir Japon bıçağının daha keskin kesme açısına sahip bir Avrupa bıçağı ağırlığına sahipken, üretici, bıçağın iki katman arasına sıkıştırılmış son derece sert bir Japon çeliği tabakası içeren yapısı nedeniyle kenarını daha uzun süre tutacağını söylüyor. daha yumuşak paslanmaz çelikten. Görünüşe göre, daha yumuşak katmanlar bıçağa koruyucu bir şok emici eleman ekliyor.

IO Shen’in Global’den çok daha az bileme gerektirdiği kesinlikle deneyimlerimizdi. Bıçağın ayrıca ömür boyu üretici garantisi vardır.

İki şef bıçağı seçme lüksüne sahipseniz, Wüsthof veya Zwilling gibi ağır Alman tarzı bir bıçak, Global gibi daha hafif bir bıçakla eşleştirilmiş, sizi yıllarca iyi görecek bir eşleştirme sağlayacaktır. Ancak yalnızca bir Jack-of-all-trade bıçağı istiyorsanız, IO Shen Oriental Dilimleyici gerçekten iyi bir seçenektir.

Zwilling Dört Yıldızlı Şef

3. Zwilling Dört Yıldızlı Şef Bıçağı

En ağır şef bıçağı

Teknik Özellikler
Bıçak uzunluğu: 20cm Mevcut diğer uzunluklar: 16cm, 23cm Bulaşık makinesinde yıkanabilir: Evet, ancak 'elde yıkama önerilir'
Satın alma nedenleri
+ Klasik Alman bıçağı yapımı + Daha dayanıklı sebzeyi fethetmek için ekstra ağırlık BUGÜNÜN EN İYİ FIRSATLARI £ 54,95 Amazon'da görüntüle 55,58 £ Amazon'da görüntüle 94,78 £ Nisbets plc İngiltere'de görüntüle