Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • En iyi DNA test kiti 2020: Geçmişinizin sırlarını ortaya çıkarın

En iyi DNA test kiti 2020: Geçmişinizin sırlarını ortaya çıkarın

En iyi DNA test kitleri, hem soyunuz hem de genetik sağlık yapınız hakkında çok sayıda bilgi ortaya çıkarabilir. Böylece sadece nereden geldiğiniz hakkında daha fazla şey öğrenmeyeceksiniz, potansiyel olarak nereye gittiğinizle ilgili ayrıntıları keşfedecek ve gelecekteki sorunları önlemek için sizi doğru yönü göstereceksiniz.


DNA kitlerinin karmaşık olduğunu düşünebilirsiniz, ancak teknik olarak düşünen biri olmasanız bile genellikle kullanımı çok kolaydır. DNA'nızı kendi evinizin mahremiyetinde test edebilir ve sizi, sizi yapan şeyin ne olduğuna dair büyüleyici bilgiler edinebilirsiniz.

En iyi DNA test kitleri: Hızlı bağlantılar

En iyi DNA test kitlerine göz atın
DNA nasıltest yapmakkitler çalışıyor mu?
DNA test kitleri size neler söyleyebilir:
...senin soyun?
...akrabaların?
...sağlığın?
Satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Maliyet konusunda endişeleriniz varsa, DNA testlerinde gerçek pazarlıklar alabileceğinizi unutmayın. Yıllık alışveriş etkinliklerinde sık sık fiyatlarda derin düşüşler göreceksiniz.Kara CumaveSiber Pazartesi, örneğin, ancak aynı zamanda tüm yıl boyunca gerçekleşen indirimleri de bulacaksınız. Ve onları bulmak için çaba harcamanıza bile gerek yok, çünkü bu sayfa her gün otomatik olarak en ucuz fırsatları çekerek sizi rahatsız etmekten kurtarıyor.

DNA testlerinin ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bilmeniz gereken her şeyi açıklıyoruzburaya. Ancak, bir tane satın almak istediğinizi zaten biliyorsanız, bugün mevcut olan en iyi DNA test kitlerini keşfetmek için okumaya devam edin.


  • Göz aten iyi antivirüs yazılımı
  • Pingtwitter'lere göz atınDik açılı DNA testi incelemesi

Şimdi satın almak için en iyi DNA test kitleri

En iyi DNA test kiti: 23andMe(Resim kredisi: 23andMe)

1. 23andMe

Genel olarak en iyi DNA test kiti ve hizmeti

Satın alma nedenleri
+ Ayrıntılı içgörüler + Mükemmel kontrol paneli + Sürekli güncellenen BUGÜNÜN EN İYİ FIRSATLARI Amazon'u kontrol edin

Piyasadaki ilk DNA test kitlerinden biri ve hala en iyilerinden biri olan 23andMe, 10 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir ve atalarınızın ve sağlığınızın kapsamlı, ayrıntılı bir analizini sağlar. Aralarından seçim yapabileceğiniz iki hizmet var. Ancestry + Traits, soy bileşiminize odaklanır ve DNA akrabalarınız hakkında bilgi sağlarken, Health + Ancestry ayrıca kişiselleştirilmiş sağlık bilgileri sağlar. Nelerin teklif edildiğine tam bir bakış için,23andMe DNA incelemesi.

23andMe ile genetik makyajınız hakkında aldığınız tüm detaylı veriler, anlaşılması kolay görseller şeklinde sunulur. Bunlar genellikle renklidir, etkileşimlidir ve sonuçlarınızı gözden geçirme sürecini ezici olmaktan ziyade eğlenceli ve kolay hale getirmek için birçok açıklama içerir.


Atalar açısından, size nasıl farklı etnik kökenlerden oluştuğunuzu ve bunların nereden geldiklerini gösteren etkileşimli öğeler sunulur. Bu verileri bir pasta grafikte, haritada veya zaman çizelgesi olarak görüntüleyebilirsiniz; sonuçlarınızın kromozomlarınızı nasıl etkilediğini bile görebilirsiniz. Ayrıca, 23andMe tarafından DNA'sını test ettiren diğer herkese kıyasla anne ve baba soyunuzu (veya kadınsanız sadece annelik) ve kaç tane Neandertal varyantına sahip olduğunuzu da görüntüleyebilirsiniz. Özelleştirilebilir ve kullanımı kolay bir mesajlaşma sistemi, akrabalarınızla bağlantı kurmayı kolaylaştırır (elbette, bu kısmı devre dışı bırakabilirsiniz).

Health + Ancestry setine giderseniz, sağlığınız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Örneğin, Tip 2 Diyabet gibi şeyler için herhangi bir sağlık yatkınlığı ve sağlık sorunlarına neden olabilecek genler için taşıyıcı durum raporları hakkında bilgi edineceksiniz. Ayrıca yatkınlığı da keşfedeceksinizSağlıközellikler; örneğin, elit bir sporcunun genetik kas yapısına sahipseniz.

23andMe'yi kullanmanın son bir yararı, şirketin hizmeti siz testi yaptıktan çok sonra da güncellemeye devam etmesi ve birkaç ayda bir yeni sağlık bilgileri ve raporlar eklemesidir. Ve bu gerçekten hoş bir sürpriz olabilir, özellikle de uzak akrabaların peşindeyseniz.

En iyi DNA testi AncestryDNA2. AncestryDNA

Akrabaları izlemek için en iyi DNA test kiti

Satın alma nedenleri
+ Aile ağacı oluşturmak için en iyisi + Kullanımı kolay + Ancestry kullanıcıları için iyi BUGÜNÜN EN İYİ FIRSATLARI 118 $ Amazon'da Görüntüleyin

Dünyanın en popüler şecere web sitelerinden biri olan Ancestry, soyağacınızı çevrimiçi olarak oluşturmaya başlamak için en iyi yerdir. 2012 yılında şirket, genetik verilerinizi soy ağacınıza ekleyebilen, daha doğru hale getiren ve sizi yaşayan akrabalarınıza bağlayan kişisel bir DNA testi sağlayan ekstra bir hizmet olan AncestryDNA'yı piyasaya sürdü. Doluya gitAncestryDNA incelemesiBu hizmet hakkında daha fazla ayrıntı için.

23andMe'de olduğu gibi, AncestryDNA testiniz için tükürük numunesi gönderirsiniz, ardından sonuçlarınızı birkaç hafta içinde alırsınız. Herhangi bir sağlık verisi, genetik özellikler hakkında bilgi veya Neandertal yüzdeniz gibi gerçekten derin atalara ait veriler almayacaksınız. Ancak, 15 milyondan fazla kullanıcının devasa AncestryDNA veritabanı boyutuna erişebileceksiniz. Bu, doğru bilgi edinme, akrabalarınızla bağlantı kurma ve nihayetinde harika bir aile ağacı oluşturma olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir.

AncestryDNA testi, halihazırda bir Ancestry hesabınız ve soy ağacı verileriniz varsa özellikle kullanışlıdır, çünkü zaten bildiklerinizi sorunsuz bir şekilde tamamlar ve bazı büyüleyici verileri ekler. Alternatif olarak, bir soy ağacını sıfırdan başlatmakla ilgileniyorsanız, başlamak için harika bir yer.

Ayrıca etnik kökeniniz hakkında bilgi de bulacaksınız ve bu bilgiyi görselleştirmenin bazı düzgün yolları ve ayrıca daha derine inme ve genetiğinizin yerli popülasyonla nasıl karşılaştırılacağı hakkında daha fazla bilgi edinme seçeneği var. Ancestry hizmetinin mevcut bir kullanıcısıysanız veya özellikle aile geçmişiyle ilgileniyorsanız, bu sizin için en iyi DNA test kitidir.

En iyi DNA test kitleri Living DNA


3. Yaşayan DNA

Ekstra ayrıntı için en iyi DNA test kiti

Satın alma nedenleri
+ Yalnızca geçmişe odaklanır + Kapsamlı ve doğru + Ayrıntılı sonuçlar
Kaçınılması gereken nedenler
-Dönüş yavaş olabilir BUGÜNÜN EN İYİ FIRSATLARI Amazon'u kontrol edin

İngiltere merkezli LivingDNA, yalnızca 2016'dan beri var olabilir, ancak dünyanın her yerinden birçok bilim insanı ve araştırma grubu tarafından desteklenmektedir. Ve bu, onu sağlıktan ziyade yalnızca atalara odaklanan kapsamlı, doğru genetik testler için en iyi DNA test kiti seçeneklerinden biri yapar.

LivingDNA, DNA uzmanlarından oluşan ağı sayesinde diğer DNA testlerinden iki kat daha fazla ayrıntı vaat ediyor. Ailenizin soyunun izini dünyanın dört bir yanındaki 80 farklı bölgeye kadar sürüyor ve uzak akrabalarınızın Afrika'dan Asya'ya, Avrupa'ya ve dünyanın geri kalanına ne zaman seyahat etmiş olabileceğini size anlatmak için tarihin çok eskilere uzanıyor.

AncestryDNA gibi, LivingDNA da sizin için verilerinize dayanarak ve akıllı makine öğrenimi teknolojisini kullanarak sizin için daha az güçlük çıkaracak bazı yararlı soy ağacı özelliklerine sahiptir. Ve 23andMe gibi, LivingDNA da babanızın ve annenizin repliklerinin nasıl gerilediğini gösterecek (gerçi kadınsanız sadece annenizin repliğini görebilirsiniz).

LivingDNA ile ilgili tek olumsuzluklardan biri, bazı kullanıcıların testin sonuçları döndürmesinin 10 hafta kadar sürebileceğini bildirmesidir. Bu, kapsamlı bir test isteyen ve ne kadar süreceği umursamayanları rahatsız etmeyecek, ancak rakip hizmetlere kıyasla biraz zaman alıyor.

Ayrıca, LivingDNA'nın bugüne kadarki en popüler testlerden biri olmadığı için, kullanıcı havuzunun daha küçük olduğunu ve bu nedenle diğer hizmetlerde bulacağınızdan daha az akraba bulabileceğinizi unutmamak gerekir. Bununla birlikte, sistemin özellikleri ve genel cilası açısından kesinlikle en iyi DNA test kitlerinden biridir.

En iyi DNA test kitleri MyHeritage DNA


4. MyHeritage DNA

Bütçede olanlar için en iyi DNA test kiti

Satın alma nedenleri
+ Ucuz + İşi bitirir
Kaçınılması gereken nedenler
-En detaylı kullanıcı tabanı değil - BUGÜNÜN EN İYİ FIRSATLARI 85 $ 'lık Amazon'da Görüntüleyin

MyHeritage DNA test kiti, mevcut en ucuz DNA test kitlerinden biridir, ancak yine de atalarınız hakkında ilginç bilgiler sağlar. Bizim kapsadığımız gibiMyHeritage DNA test kiti incelemesiBu hizmet, sizin ve atalarınızın kökeninin olabileceği etnik grupları ve coğrafi bölgeleri haritalandırır.

Kuşkusuz, satın alabileceğiniz daha temel testlerden biri: örneğin 23andMe'nin sunduğu sağlık verilerini veya daha derin atalara ait analizleri alamazsınız. Ancak öncelikle nereden geldiğinizle ilgileniyorsanız ve uzak akrabalarınızla bağlantı kurmak istiyorsanız, MyHeritage DNA işi halleder.

Sonuçlarınızı, bazı yararlı özelliklere sahip olan ücretsiz bir soy ağacı oluşturmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca, bilgilerinizi akraba olduğunuz kişilerle eşleştiren DNA eşleştirmeyi de etkinleştirebilirsiniz. LivingDNA gibi bu hizmetin de 23andMe ve AncestryDNA'dan daha az kullanıcısı olduğunu, dolayısıyla daha az eşleşme elde edeceğinizi unutmayın.

En iyi DNA test kitleri FamilyTree DNA


5. FamilyTree DNA'sı

Ayrıntıya inmek için en iyi DNA test kiti

Satın alma nedenleri
+ 3 test seçeneği + Kapsamlı sonuçlar + Harika başlangıç ​​kiti
Kaçınılması gereken nedenler
- BUGÜNÜN EN İYİ FIRSATLARI en derinlemesine değil 387,31 $ Amazon'da Görüntüle

Şecere odaklanan FamilyTree DNA'sı size üç test seçeneği sunar. İlk olarak, Aile Soy kiti var: tüm atalarınızdan aktarılan DNA karışımını analiz eden bir otozomal DNA testi. Bu, yaklaşık beş kuşak öncesine uzanan aile hattınıza genel bir bakış için iyidir. Bu nedenle, aşağıdaki kitler (veya diğer şirketlerin kitleri) kadar derinlemesine olmasa da, yine de harika bir başlangıç ​​kiti. Ayrıca atalarınızın coğrafi kökenleri hakkında bilgi ve ayrıca yaşayan akrabalarınızla bağlantı kurma fırsatı da alırsınız.

İkincisi, YDNA'yı analiz eden Paternal Ancestry Kit var. Bu sadece erkeklerin sahip olduğu DNA'dır ve bu babadan oğula geçer. Bu, baba soyunuzun nereden geldiği (yaklaşık 25 kuşak veya bazen daha geriye giden) ve zaman içinde nasıl hareket ettikleri hakkında bilgi sağlar. Aynı soyadına sahip insanlarla bağlantı kurmanın harika bir yolu.

Üçüncüsü, Maternal Soy Kitiniz var: ister erkek ister dişi olsun annelerin çocuklarına aktardığı DNA'yı analiz eden bir mtDNA testi. Bu, baba soyunuzun nereden geldiği hakkında bilgi sağlar. Yine, 25 kuşak veya daha eski bir tarihe dayanıyor ve atalarınızın zaman içinde nasıl göç ettiğini size anlatıyor.

Sonuçlarınız, hangi kite başvurduğunuza bağlı olarak değişecektir, ancak ailenizin coğrafi kökenlerini ve anne veya baba çizginizi araştıran ayrıntılı bir harita, kişisel etnik dağılımınızın bir grafiği, gösteren bir göç haritası alacaksınız. atalarınızın bölgeden bölgeye nasıl geçtiği ve genetik eşleşme tabloları.

Bu listenin geri kalan DNA kitlerinde olduğu gibi, sizinle benzer genetik bilgiye sahip olan diğer kişilerle iletişime geçebilirsiniz; bu, Anne ve Baba kitleri ile uzak akrabalar ve Aile kiti ile yaşayan akrabalar ile bağlantı kurabileceğiniz anlamına gelir.

Bunların hepsi biraz karmaşık geliyorsa, bunun nedeni FamilyTree DNA'sının piyasadaki en kapsamlı ve ayrıntılı DNA test kitlerinden biri olmasıdır. Başka bir deyişle, şecere araştırmalarını ciddiye alan ve derinlemesine araştırmak için bazı kapsamlı sonuçlar isteyenler için çekici bir seçenektir.

En iyi DNA test kitleri DNAFit


6. DNAFit

Sağlık ve zindelik için en iyi DNA test kiti

Satın alma nedenleri
+ Diyet ve egzersiz içgörüleri + Sonuçlarda hızlı geri dönüş + 23andMe ile birleştirilebilir
Kaçınılması gereken nedenler
-Ancestry kapsam dışı BUGÜNÜN EN İYİ FIRSATLARI Amazon'u kontrol edin

DNAFit, DNA'nızın sağlığınız ve zindeliğiniz hakkındaki bilgileri nasıl açığa çıkarabileceğine odaklanır: ihtiyacınız olan en iyi yiyecekler, içecekler ve besinler, konsantre olmanız gereken türden egzersizler, herhangi bir gıda hassasiyeti ve tahammülsüzlüğü vb. Kısacası, doğduğunuz genetik kodlamaya en iyi şekilde uyması için diyetinizi ve egzersiz rejiminizi optimize edebilirsiniz. Testler tükürük çubuğu üzerinde yapılır ve DNAFit, sonuçlarınızı 10 gün içinde geri alacağınıza söz verir, bu da hızlı bir geri dönüş anlamına gelir.

23andMe'den (bu listedeki bir giriş) zaten sonuç aldıysanız, bunları DNAFit ile de kullanabileceğinizi unutmayın. Bu durumda, üstteki ekstra analiz için yalnızca 39 £ ödemeniz gerekir.

DNAFit, ister kilo vermek ister kas kazanmak isteyin, DNA testi kullanarak sağlığını en üst düzeye çıkarmak isteyenler için araştırmaya değer. En pahalı planda, başlamak için kişisel bir diyetisyenden yiyecek ve içecek önerileri alırsınız.

DNAFit kullanan insanlar, kullanılan dilin basitliğinden, geri aldığınız bilgilerin genişliğine kadar, kesinlikle bu konuda söyleyecek olumlu şeyleri var gibi görünüyor. En iyi DNA test kitini arıyorsanız, kesinlikle bunu aklınızda bulundurun.

Dizüstü bilgisayarın önünde telefonda Rightangled kullanarak el

(Resim kredisi: Dik açılı)

7. Dik açılı

Ayrıntılı sağlık ve fitness tavsiyesi için en iyi DNA testi

Satın alma nedenleri
+ NHS destekli + Ayrıntılı içgörüler + İçgörülü öneriler
Kaçınılması gereken nedenler
Soy kapsanmamış

Sağlığınız ve zindeliğiniz hakkında bilgi eksikliğinden daha kötü bir şey var ve bu, sağlığınız ve zindeliğiniz hakkında güvenilmez, eksik ve potansiyel olarak yanıltıcı bilgiler edinmektir. Bu yüzden harika bir haberDik açılıİngiltere'nin ulusal sağlık hizmeti olan NHS tarafından finanse ediliyor ve destekleniyor, bu da bunun anlamlı ve doğru sonuçlar sağlayacak ciddi bir hizmet olduğunu gösteriyor. Tüm ayrıntılar için okuyunDik açılı inceleme.

Dik açılı üç test sunar. Birincisi, DNA ile ilgili olmayan bir alerji intolerans testidir. İkincisi, vücudunuzun egzersize ve diyete nasıl tepki verdiğine bakan 'Fitness DNA'sıdır. Üçüncüsü, çeşitli kalp şikayetleriyle ilgili genetik riskinizi ve vücudunuzun belirli ilaçlara nasıl tepki vereceğini ortaya çıkaran 'Kalp DNA'sıdır. 'Wellness Pro' paketini seçerseniz, her iki DNA testini de alırsınız.

Tükürüğünüzü temizlemeyi ve göndermeyi içeren bu testler, ayrıca oldukça uzun anketleri tamamlar. Raporlar daha sonra kalifiye bir kişisel eğitmen (Fitness DNA için) ve bir doktor (Kalp DNA için) tarafından derlenir.

Anketlerde verdiğiniz cevaplar, raporunuzu ihtiyaçlarınıza göre daha doğru bir şekilde uyarlamalarına yardımcı olacaktır. Örneğin, kas yapmak istediğinizi söylerseniz, fitness raporu bazı uygun egzersizler önerecektir. Rightangled'in sağlık raporlarıyla ilgili en iyi şey, yalnızca potansiyel riskleri vurgulayarak sizi korkutmaması, aynı zamanda bunları en aza indirmeniz için yararlı yollar paylaşmasıdır.

DNA test kitleri nasıl çalışır?

DNA kitinden DNA kitine kadar biraz farklı yöntemler olsa da, çoğu DNA test kiti aynı başlangıç ​​kurulum sürecine sahiptir. Bu, web üzerinden bazı standart soruları yanıtlamayı, ardından bir kit sipariş etmeyi, bir örnek almayı (genellikle tükürük, ancak bazen kan), kitinizi kaydettirmeyi, analiz edilmek üzere geri göndermeyi ve son olarak analiz yapıldıktan sonra sonuçlarınızı çevrimiçi olarak beklemeyi içerir. yer.

En önemli parçalardan biri, kitinizi göndermeden önce kaydettirmektir. En iyi DNA kiti satın alma kılavuzumuzdaki tüm girişler bunu yapmanızı gerektirir ve bunu yapmazsanız sonuçlarınızı geri alamazsınız. Bu, geri gönderdiğiniz numunenin kesinlikle size ait olmasını ve gönderme ve test sürecinin hiçbir noktasında hiçbir şeyin karışmamasını sağlar.

Kayıt aynı zamanda gizliliğinizi de korur, böylece adınız numunenizle ilişkilendirilmez. Elbette sonuçlara erişmek için hizmetin web sitesinde adınız ve ayrıntılarınızla oturum açmanız gerekecek, ancak DNA örneğinize, sonuçlara ve ilgili tüm verilere, sizin adınız yerine benzersiz bir referans numarası veya barkod verilecektir. kişisel detaylar.

Kitiniz gönderildikten sonra, çoğu şirket size e-posta göndererek teslim alındığını ve işleme alınacağını bildirir. Oradan, işlem genellikle iki ila sekiz hafta sürebilir, ardından bir e-posta alırsınız ve ardından sonuçlarınızı görüntülemek için oturum açabilirsiniz.

En iyi DNA test kiti

Bazı DNA test kitleri, her şeyden önce atalara odaklanır

DNA testleri size atalarınız hakkında ne söyleyebilir?

En iyi DNA test kitlerinin çoğu, atalarınız hakkında daha fazla şey keşfetmenize yardımcı olmaya odaklanır. Erkeklerin ve kadınların farklı soy sonuçlarını geri alacaklarını belirtmekte fayda var. XX kromozomuna sahip kadınlar yalnızca anne soylarını geriye doğru izleyebilirken, XY kromozomuna sahip erkekler hem anne hem de baba çizgilerini izleyebilir. Yani, eğer bir kadınsanız ve bir erkek kardeşiniz varsa, onlardan da sınava girmelerini istemeye değer, böylece daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Testlerin çoğu daha sonra size etnik kökeninizle ilgili ayrıntıları gösterir; bu, genellikle farklı ülkeleri ve hatta bazen atalarınızın muhtemelen yaşamış olabileceği ülkelerdeki bölgeleri gösteren bir harita eşliğinde.

En iyi DNA test kiti

DNA test kitinin işlenmesi birkaç ay sürebilir

DNA testleri size akrabalarınız hakkında ne söyleyebilir?

DNA testlerinin çoğu atalarınızın çizelgesini oluşturmaya odaklandığından, hizmetleri kullanarak hem yakın hem de uzak akrabalarınızı görme ve onlarla iletişim kurma seçeneğiniz olduğu anlamına gelir. Aslında, çoğu sürekli olarak DNA eşleşmeleri arar, bu nedenle, siz DNA testini yaptırıp sonuçlarınızı aldıktan yıllar sonra bile, ikinci, üçüncü veya beşinci kuzenlerin de verilerini eklediklerine dair bildirimler alabilirsiniz. Bu, bir DNA test kitinin vermeye devam eden bir hediye olduğu anlamına gelir.

Bunun nasıl çalıştığı servisten servise farklılık gösterir, ancak yeni akrabalar hakkında bu bildirimlerle ne yapacağınıza ve akrabalarınızın hakkınızda ne kadar bilgi görebileceğine siz karar verebilirsiniz. Bazı hizmetler tüm profilleri paylaşmanıza izin verirken, diğerleri bilgilerinizi kilitler ve bu sırada birçok özelleştirme seçeneği bulacaksınız.

Uzak akrabalarla bağlantı kurmak, soy ağacınızı geliştirmek istiyorsanız veya gerçekten merak ediyorsanız, bu devam eden eşleşmeler yardımcı olabilir. Öte yandan, DNA testini başka nedenlerle yapmak isterseniz, sizinle kimin iletişime geçebileceği ve siz ve DNA'nız hakkında bilgi edinebileceği konusunda kontrole sahip olursunuz.

En iyi DNA test kitleri

Postada DNA test kitinizi alacaksınız.

DNA testleri size sağlığınız hakkında ne söyleyebilir?

Başta 23andMe olmak üzere piyasadaki DNA testlerinden birkaçı sağlığınız hakkında bilgi verir; saç rengi ve tat alma tercihleri ​​gibi özelliklerden, belirli kanser türleriyle ilişkili BRCA1 / BRCA2 genlerini taşıma olasılığı gibi daha ciddi genetik sağlık risklerine kadar.

Sağlık ve genetik sağlık riski nedeniyle bir DNA test kiti satın almadan önce, küçük baskıyı okumanız gerekir. Dünyanın bazı bölgelerinde 23andMe bu bilgiyi sağlamazken, Birleşik Krallık ve ABD'de sağlar. Sadece Ancestry'yi değil, Sağlık + Soy'u da kapsayan bir test satın aldığınızdan emin olmanız gerekecek.

En iyi DNA test kitleri

Sizin için en iyi DNA test kitini bulurken araştırmanızı yaptığınızdan emin olun.

DNA testi almadan önce bilmeniz gerekenler

Evde bir DNA test kiti almak eğlenceli ve büyüleyici gelebilir, ancak genetik kodlamanız hakkında daha fazlasını ortaya çıkarmanın bazı dezavantajlarını da göz önünde bulundurmaya değer. Yeni başlayanlar için, DNA test kitleri şaşırtıcı veya endişe verici sağlık sonuçlarını ortaya çıkarabilir. Göğüs kanseri veya Alzheimer gibi ciddi bir durumla ilişkili bir geniniz olduğunu fark edebilirsiniz. 23andMe gibi bazı test kitleri, siz istemedikçe bu sonuçları kilitli tutar, ancak bu durumda bile bir şoka girebilirsiniz.

Kısacası, sonuçlarınız için kendinizi hazırlamanız ve endişeleriniz varsa hemen bir doktora danışmanız gerekir. Bir doktor, bu koşulları geliştirme olasılığınızın ne kadar olduğunu size söyleyebilecek ve daha kesin sonuçlar elde etmek için sizi daha ileri testler için gönderebilir. Her zaman birçok genetik sağlık riskinin sadece riskler olduğunu unutmayın. Dolayısıyla, belirli bir sağlık problemiyle ilişkili bir gene sahip olduğunuz için, bu, ona zaten sahip olduğunuz veya sahip olacağınız anlamına gelmez.

Dikkate alınması gereken başka bir şey de mahremiyettir. Şu anda en iyi DNA test kitlerini sunan tüm büyük şirketlerin sıkı gizlilik politikaları var ve kullanıcılara verilerinin güvende olduğundan emin olmak için çaba sarf ediyor. Ancak, bir gün genetik verilerinizin yanlış ellere düşmesinden çok endişeleniyorsanız,% 100 kaçınmanın tek yolu, ilk başta teste girmek değildir.

Bununla birlikte, meraklıysanız, hazırlıklıysanız ve kendiniz hakkında daha fazlasını öğrenmek için harcayacak paranız varsa, en iyi DNA test kitleri çoğunlukla büyüleyici ve eğlencelidir ve size atalarınız hakkında harika bir fikir verir. Ayrıca genetik kodlamaları hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebileceğini düşündüğünüz insanlar için harika hediyeler de yaparlar.

  • En iyi VPN hizmetleri
Bugünün en iyi fırsatlarını toplayın