Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • En İyi Akıllı TV İşletim Sistemi: Android TV vs Firefox TV, Tizen vs WebOS

En İyi Akıllı TV İşletim Sistemi: Android TV vs Firefox TV, Tizen vs WebOS

Yeni bir akıllı TV için pazardaysanız, bir işletim sistemi çalıştıracaktır - tıpkı sizindizüstü bilgisayarya da seninakıllı telefon. Büyük oyuncular arasındaki farkları ayırt etmenize yardımcı olmak için, her birinin avantaj ve dezavantajlarının bir özetini burada bulabilirsiniz.

  • HDR nedir?

Android TV - uygulamalar için en iyisi

Basitçe söylemek gerekirse, Android'in TV sürümü, bu nedenle iyi bir uygulama seçkisi alacağınızı bilirsiniz - ancak geliştiricilerin büyük ekran için uygulamalarının belirli sürümlerini yazmaları gerekir, bu nedenle herhangi bir Android uygulamasını yükleyemezsiniz. biraz bilgisayar korsanlığı olmadan televizyonunuzda olduğu gibi.

Netflix beğenileri,Plex, Spotify ve VLC medya oynatıcıda Android TV uygulamaları mevcut -buraya Tıklagüncel bir liste için. Biraz hafif oyun oynama fırsatı bile var.


Dahası, yakın zamanda yapılan bir güncelleme, 4K içeriği barındıran herhangi bir hizmetin uyumlu TV'lerde Ultra HD filmleri ve programları görüntüleyebilmesini sağladı ve sesli arama da Android TV'ye büyük ölçüde entegre edildi, böylece sadece 'ödüllü dramaları' görüntülemeyi isteyebilirsiniz. Ne izleyeceğiniz konusunda biraz ilhama ihtiyacınız varsa.

Android TV'nin hala devam eden bir çalışma olduğunu ve Google önizlemesini gördüğümüz bazı özelliklerin - resim içinde resim işlevi gibi - henüz gerçek TV'lerde sunulmadığını söylemek doğru. Yine de, arkasındaki Mountain View gücü ile Android TV, mümkün olduğunca geleceğe dönük bir şey istiyorsanız iyi bir bahis.


Oh, ve Android TV cihazları da tıpkı birChromecast, içeriği akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden ona ışınlamanıza izin verir.

Firefox TV - basit, çarpıcı, ama yolda mı?


Panasonic ve Mozilla'dan ortak bir teklif olan Firefox TV, bunun için çok şey yapıyor - çok sayıda kullanışlı uygulama, temiz ve yeni bir arayüz - bu yüzden platformunçıkış yolunda görünüyor2016 sonu itibariyle.

Mozilla, dikkatini diğer projeler yerine Firefox tarayıcısına odaklamak istediğine karar verdi, bu da Firefox OS için kodlama süresi olmadığı anlamına geliyor. Bu noktadan sonra, devam ettirmek Panasonic'e düşer.

Bu üzücü, çünkü dinamik olarak duyarlı bir atlıkarınca ekranın ortasına uzanan renkli, açılır simgelerden oluşan arayüzüyle, kullanmaktan zevk aldığımız en iyi akıllı TV işletim sistemlerinden biri.

Hepsi sunulan uygulamalar, cihazlar, girişler ve belirli TV kanalları için simgelerle basit ama etkili şeyler. Ayrıca, uygulamalar veya hizmetler saniyeler içinde karusele 'sabitlenebildiğinden', özelleştirmesi en kolay akıllı TV arayüzüdür.


Netflix, Amazon Instant Video, YouTube, AccuWeather ve iPlayer gibi uygulamalar Firefox OS'yi iyi bir seçim haline getiriyor - veFreeview Playİngiltere'deki kullanıcılar için de entegre edilmiştir - ancak Panasonic'ten henüz bir haber gelmeden, işletim sisteminin geleceğinin nasıl olacağı belirsizdir.

Samsung Tizen - parlak yeni çocuk

Samsung, tek başına gitmekten asla korkmadı ve şimdi yaptığı her akıllı TV'ye kendi Tizen TV işletim sistemini koyuyor (işletim sisteminin bir varyasyonu daSamsung'un akıllı saatlerive bazı telefonları).

Android TV'de olduğu gibi, Tizen'in kökleri akıllı telefonlara dayanıyor, ancak şu anda büyük isim geliştiricileri Samsung'un platformundan ziyade Google'ın platformunda bulma olasılığınız daha yüksek.

Görünüşe göre, büyük, parlak simgeler ve kısayollar ile webOS'u (aşağıya bakın) oldukça anımsatıyor, ekranda harika görünmesini sağlıyor ve yolunuzu kolayca bulmanızı sağlıyor.

Akıllıca, Tizen arayüzü ne izlediğinizi ve kullandığınız uygulamaları izler ve yeni kaynaklar önerir ve bazı özelleştirmeleri etkinleştirir (son kullanılan uygulamalar, TV kanalları ve daha fazlası arasındaki köşe döngülerinde dinamik bir 'Son' kutusu).

Ekrandaki simgeleri özelleştirme şansı, burada kesin bir vurgudur, her gün kullandığınız AV girişleri ve temel uygulamalar söz konusu olduğunda kalıcılık hissi ile karşılanır ve Samsung uygulamaları büyük canavarların çoğunu içerir (iPlayer, ITV Player, Netflix, YouTube ve Amazon Instant Video).

LG webOS - hızlı ve dinamik

2014 yılında webOS'un gelişiyle birlikte, LG'nin akıllı TV teklifleri tamamen yenilendi ve o zamandan beri birçok sağlam güncelleme yapıldı. Günümüzün webOS 3.0 yazılımı, ekranın alt kısmında çalışan bir görev çubuğu etrafında oluşturulmuştur.

İster Netflix gibi bir içerik merkezi isterse sadece TV'deki bir HDMI girişi olsun, tüm uygulamalar, simgelerin belirdiğini, hareket ettiğini, aşağı indiğini ve sırasını değiştirdiğini gören dinamik ekranda aynı şekilde işlem görür.

Hızlı - gerçekten hızlı - bu, Firefox TV ve Tizen ile elde ettiğiniz bazı kolay özelleştirmelerden yoksun olmasına rağmen, eski akıllı TV'lere göre büyük bir gelişme.

İçerik açısından, en yeni modellerde Freeview Play desteği ve Amazon Instant Video, BBC iPlayer ve YouTube gibi eski favoriler dahil olmak üzere isteyebileceğiniz hemen hemen her şey var. Sky's Now TV, webOS'a özel olarak da mevcuttur.

İşletim sistemi yapım departmanındaki daha büyük isimlerin gölgesinde kalmaktan çok uzak olan LG, eğlenceli, hızlı ve kullanımı kolay bir televizyon platformu oluşturdu ve Samsung ve Google'ın sunabileceği daha geniş ekosistem uygulamalarının bazılarından yoksun olabilir. TV'nizde ihtiyacınız olan temel video uygulamaları burada.

Bunu beğendin mi?Rehberimize göz atınen iyi televizyonlar