Close
  • Ana
  • /
  • Açık Havada
  • /
  • Dürbün ve teleskop: Yıldız gözlemi için hangisi daha iyi?

Dürbün ve teleskop: Yıldız gözlemi için hangisi daha iyi?

Tamam, yani bakışınızı gök cisimlerine yöneltmek ve çok uzaklara, göklere ulaşmak istiyorsunuz…yıldızlara bakmak için en iyi teleskoplarihtiyacın olan şey, değil mi?


Sağduyu bunu dikte etse de ve birçok açıdan ilk içgüdü doğru olsa da, başka bir seçenek daha var. Bazılarıen iyi dürbünAyrıca gökyüzüne bakmak için uygundur ve bir teleskop kadar tatmin edici olabilir.

En iyi seçim, elde etmek istediğiniz şeye ve kullanabileceğiniz bütçeye bağlıdır. Örneğin, daha düşük bir bütçeye sahip olanlar, eşdeğer teleskoptan daha az parayla daha iyi bir özellik seviyesi sunan iyi bir dürbün bulabilirler. Ancak her zaman olduğu gibi, ödediğinizin karşılığını aldığınız uyarısı geçerlidir.

Yıldız gözlemi için dürbün ve teleskop: Artıları ve eksileri

Belirtilmesi gereken ilk şey ve en belirgin fark, teleskoplarda bir göz merceği bulunurken, dürbünlerin iki tane olmasıdır. Bunu düşünmenin bir yolu, dürbünlerin esasen bir araya getirilmiş iki teleskop olduğudur, yani iki gözle kullanılabilirler - bu nedenle, bir teleskopun monoküler tipi görüşünde olduğu gibi, kullanırken bir gözü kapatmaya gerek yoktur. Ancak her iki durumda da, optiği muhafaza eden namlu veya borunun ışığı toplaması ve onu göz merceği aracılığıyla kullanıcının gözüne iletmesi gerekir, bu nedenle prensipler aynıdır.

Dürbünleri astronomi için bir alternatif olarak düşünüyorsanız, muhtemelen iki tür dürbün - çatı ve porro prizma - olduğunu ve üç temel teleskop türü olduğunu - refrakter, reflektör ve bileşik (baştan başa) olduğunu zaten biliyorsunuzdur. bizimteleskop türleri açıklayıcıbunlar hakkında daha fazlası için). Bu sitede başka bir yerde farklı teleskop seçeneklerinin bir incelemesini bulacaksınız ve başlı başına bir makale olsa da, dürbün söz konusu olduğunda, çatı prizma dürbünlerinin objektif lensleri göz mercekleriyle aynı düz çizgideyken, porro prizma binos göz mercekleri birbirine daha yakındır ve objektif mercekler birbirinden uzaklaşır.


Celestron Inspire 100AZ Refrakter Teleskop

Celestron Inspire 100AZ Refrakter Teleskop


(İmaj kredisi: Celestron)

Teleskoplarla karşılaştırıldığında, dürbünler daha hafif ve taşınabilir, kullanımı kolay ve kullanışlı olma eğilimindedir ve özellikle yıldızları izlemeye uygun modeller olsa da başka amaçlar için de kullanılabilirler.

İyi bir optik seti sunmanın yanı sıra, iyi dürbünler tipik olarak su geçirmezdir ve yerleşik buğu önleyici özellikleri nedeniyle, tüm hava koşullarında dış mekanlarda kullanılabilir. Görüntü yönlendirmesi her zaman doğru yoldur ve yıldızları incelemek için onları yeterince sabit tutmak istiyorsanız bir üçayak tavsiye edilse de, uzun süre eli tutmaktan kaçınmak için bir boyun veya vücut kayışı ile yerinde tutulabilirler.


Bununla birlikte, dürbünlerle karşılaştırıldığında, teleskoplar tipik olarak büyük açıklıklar, uzun odak uzunlukları ve yüksek büyütmeli göz mercekleri sunar - bunların tümü, bu derin uzay nesnelerini daha yakına ve daha keskin odak haline getirmek amacıyla. Astronomik kullanım için özel ve özeldirler ve fotoğraf veya video derin uzay araştırmalarına kameraların veya akıllı telefonların eklenebildiği astrofotografi için kullanılabilirler. Genellikle pakete dahil olan montaj aparatları ve tripodlar ile satılırlar, değiştirilebilir göz mercekleri ise bir gök cismi yakın veya uzak olmasına bağlı olarak büyütmeyi gerektiği gibi ayarlamak için kullanılabilir. Bilgisayarlı tripodlar ve sağlanan yazılım, teleskopunuzu gece gökyüzündeki belirli ilgi noktalarına ve çeşitli takvim etkinliklerine otomatik olarak yönlendirmek için de kullanılabilir; bu, yalnızca dürbün kapsamının ötesinde bir şeydir.

Özetlemek gerekirse, teleskoplar yıldız gözlemi için daha fazla esneklik sunma eğilimindeyken, dürbünler genel amaçlı 'çok yönlü' bir araç olarak daha iyidir.

Dürbün ve teleskop: Hangisi size uyar?

Uzakları yakınlaştırmak için bir cihaz arayan büyük açık havada yürüyüşe veya yürüyüşe çıkan herkesin, daha küçük boyutları, taşınabilirliği ve tipik olarak hava koşulları nedeniyle bir çift dürbünle daha iyi durumda olabileceğini söylemeye gerek yok. prova. Dürbünler ayrıca konu söz konusu olduğunda teleskoplardan daha çok yönlüdür, çünkü hem karayı hem de gökyüzünü görüntülemek için kullanılabilirler.

Ancak, gece gökyüzünde gök cisimlerini ve ilgi çekici noktaları bulmak için gerçekten dürbün kullanacaksanız, bir tripod veya benzeri bir destek aksesuarına olan ihtiyacı göz önünde bulundurun.


CELESTRON SKYMASTER 25X100

Celestron Skymaster 25x100 dürbün

(İmaj kredisi: Celestron)

Teleskoplar, hareket etmek ve kurmak için bir montaj parçası ve bir tripod gerektirse de, bu, ellerimizi serbest bırakırken, yeni başlayanlar için bilgisayarlı bir dürbün, standart bir teyp çeşidinden çok daha pahalı olmasına rağmen, sizi otomatik olarak belirli göksel ilgi noktalarına yönlendirecektir. .

Tabii ki, tüm bunlarda, göz önünde bulundurmanız gereken kendi bütçeniz var. Bir çift dürbünün özel bir teleskoptan daha ucuz olacağı varsayılabilirken, pazarın giriş ve orta seviye kısmında durum her zaman böyle değildir. Ve tüm hava koşullarında tercih ettiğiniz görüntüleme cihazını dışarı çıkarmak istemeyecekseniz ve yıldızları izlemek için özel bir araç arıyorsanız, o zaman teleskop yine de koz olarak karşımıza çıkacaktır.

Dürbün ve teleskoplar: Aranacak özellikler

Bir çift dürbünle, esas olarak model adının bir parçası olarak verilen sayılara bakmak isteyeceksiniz – örneğin 10x42 – bu, 10x büyütmeli ve 42 mm objektif lensli bir cihazı ifade eder. Yıldız gözlemi için 42 mm'den daha küçük bir şey düşünmek istemezsiniz.

Büyütme ne kadar büyük olursa o kadar uzağı görebileceksiniz, objektif lens ne kadar büyükse o kadar fazla ışık içeri girecek ve bu da daha iyi, daha parlak bir görüntüye dönüşecektir. Kaba bir kural, sayılar ne kadar büyük olursa, binolar o kadar büyük olur ve gece gündüzü takip ederken, o kadar fazla ödersiniz. Dürbün söz konusu olduğunda diğer önemli özellikler, açık havada soğuk ve ıslak koşullarda kullanıldığında buğulanmayı önleyecek nitrojenle temizlenmiş muhafaza veya kasa sunup sunmadıklarını görmektir.

Çoğu insan soğukta ve ıslakta teleskop kullanmayı asla düşünmezken - ışık kirliliğinden arındırılmış berrak bir gece gökyüzü isteseniz bile - ayrıca geniş bir objektif ve diyafram aramak isteyeceksiniz, ikincisi bu lenslerden biridir. genellikle modelin adında bulunur, örneğin '8'in 8 inçlik bir açıklığı ifade ettiği Celestron NexStar 8SE - ve ayrıca iyi bir büyütme seçenekleri aralığına sahip göz mercekleri ve ayrıca teleskopun kendisinin çekirdek odak aralığını kontrol etmek gibi , milimetre cinsinden verilmiştir.