Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • BlackBerry Priv incelemesi: BB'nin ilk Android akıllı telefonu şimdiye kadarki en iyisi

BlackBerry Priv incelemesi: BB'nin ilk Android akıllı telefonu şimdiye kadarki en iyisi

Resim 1/9
BlackBerry Priv
Resim 2/9

BlackBerry Priv


BlackBerry Priv
Resim 3/9

BlackBerry Priv

BlackBerry Priv
Resim 4/9

BlackBerry Priv

BlackBerry Priv
Resim 5/9

BlackBerry Priv

BlackBerry Priv
Resim 6/9

BlackBerry Priv


BlackBerry Priv
Resim 7/9

BlackBerry Priv

BlackBerry Priv
Resim 8/9

BlackBerry Priv


BlackBerry Priv
Resim 9/9

BlackBerry Priv

BlackBerry Priv

Böğürtlen. Bunu hatırlamak? Neredeyse burada Pingtwitter Towers'ta yapıyoruz, ancak hafızamız biraz sisli. Kanadalı firma ilgimizi çeken bir akıllı telefon piyasaya süreli uzun zaman oldu, ancak BlackBerry Priv ile tam da bunu başardı.


BlackBerry'nin donanım oyununda kalıp kalmayacağını veya geri adım atıp yazılım çözümlerine konsantre olup olmadığını görmek için son zar atışı olan Priv'in etrafında son şans salonunun belli bir havası var. O zaman baskı yok.

Priv'in kolunda birkaç as var - esas olarak ahizeye anında BlackBerry 10'lu öncüllerinden daha geniş bir çekicilik veren stok Android işletim sistemi.

Öyleyse Priv, BlackBerry'nin akıllı telefon servetini kurtarabilir mi? Hadi bulalım.

Tasarım

BlackBerry Priv kesinlikle güzel görünüyor. İnce kıvrımlı kenarları ile geniş 5,4 inç ekran şık bir görünüm sağlar ve çevresini saran metal çerçeve birinci sınıf tavrını artırır.


Ancak BlackBerry'nin 'gerilme örgüsü' kaplaması plastik gibi hissettiriyor ve aynı zamanda baskı altında gıcırdıyor - arkada işler pek de birinci sınıf değil -iPhone 6SveyaHTC One A9.

Priv'in tasarımıyla ilgili en iyi kısım, telefonun fiziksel klavyesini ortaya çıkaran kayan mekanizma. Priv'i yukarı ve aşağı kaydırmanın oldukça iyileştirici bir yönü var ve şu anda piyasada bulunan siyah levhaların denizinden sıyrılmasına yardımcı oluyor.

Sesi doğrudan yüzünüze yönlendiren öne bakan bir hoparlör bulunurken, yuvarlatılmış köşeler Priv'in ele biraz daha kolay oturmasına yardımcı olur - ancak bu telefon büyük ve ağırdır.

Tek elle yapılan işlem zor olabilir ve bir e-postayı okuyorsanız, Priv'i her iki eldiveni ile de kapmak isteyeceksiniz.

Özellikleri

Fiziksel klavye BlackBerry Priv'in ana özelliklerinden biridir, şu anda piyasada bu özelliğe sahip başka bir amiral gemisi Android cihazı yoktur.

Sadece metin girişi de yapmaz. Klavyeyi, listeleri kaydırmak ve ana ekranlar arasında geçiş yapmak için izleme dörtgeni olarak kullanabilirsiniz ve her tuş, bir uygulamayı başlatmak, bir kişiyi aramak veya bir mesaj oluşturmak için bir kısayol olarak ayrı ayrı programlanabilir.

Mesele şu ki, klavye modası geçmiş gibi görünüyor. Anahtarlar küçüktür, doğruluk düşüktür ve tamamen uzatıldığında Priv'i tutmak daha zor hale gelir. Ekran klavyeleri büyük bir hızla arttı ve artık fiziksel tekliflerden daha üstünler.

Priv, fiziksel kartı biraz gereksiz kılan harika bir dokunmatik klavyeye sahiptir.

Daha büyük ve daha iyi şeylere geçerken, Priv'deki QHD ekranı harika. Parlak ve net ve sonunda filmlerin ve oyunların tadını tam olarak çıkarabileceğimiz bir BlackBerry telefonumuz olduğu anlamına geliyor.

18MP Schneider-Kreuznach kamera da güçlü bir performans sergiliyor. Priv'deki pozlama seviyesini düşürerek sağlam marco çekimleri, panoramalar ve hatta gece fotoğrafları çekmeyi başardık.

En iyi akıllı telefon kamerası değil -Galaxy S6burada hala kazanıyor - ancak zahmetsiz uygulama, 4K video kaydı ve çeşitli filtreler, Priv'in yetenekli olandan daha fazlası olduğu anlamına geliyor.

Verim

BlackBerry Priv, altı çekirdekli bir işlemci ve 3 GB RAM ile birlikte gelir; bu, kağıt üzerinde neredeyse tüm akıllı telefon tabanlı görevler için fazlasıyla yeterlidir.

Ne yazık ki, işler her zaman Priv'de umduğumuz kadar sorunsuz gitmedi. Her zaman sorun yaşamadık, ancak nispeten sık bir şekilde bir uygulamanın kapanması biraz daha uzun sürüyordu ya da kamera tatlı zamanını çekip kaydetmeye başlıyordu.

Diğer zamanlarda Priv iyi performans göstermesine rağmen, herhangi bir gecikme belirtisi olmadan yoğun oyunlar oynayabiliyorduk.

Pil ömrü söz konusu olduğunda, birkaç saatlik Spotify akışı, web taraması, bir avuç arama, metin ve sosyal medya mesajlaşması ve bazı oyun patlamaları ile Priv'den tam gün kullanım imkanı elde ettik.

Ondan bir günden fazla bir süre alamayacaksınız, bu yüzden her gece fişe takacaksınız - ancak amiral gemisi rekabeti için iyi duruyor. Priv hızlı şarj özelliğine sahiptir, bu nedenle yedi saatlik kullanım için yalnızca 30 dakika takın.

Kullanılabilirlik

Daha önce de bahsettiğimiz gibi BlackBerry Priv, Android çalıştıran Kanadalı firmanın ilk telefonu. BlackBerry, Google'ın hisse senedi Android platformuna da takıldı, bu da kaygan, düzenli bir arayüze sahip olduğunuz anlamına geliyor.

Ayrıca, iyi stoklanmış Play Store'a erişiminiz var ve size parmaklarınızın ucunda çok sayıda uygulama sunuyor - Passport veya Classic'te erişiminiz olmayan bir şey.

BlackBerry, tüm e-postalarınızı, metinlerinizi, BBM'lerinizi ve sosyal bildirimlerinizi kolayca erişilebilen tek bir konuma kanalize eden BlackBerry Hub uygulaması da dahil olmak üzere kendi özelliklerinden birkaçını ekledi.

Bir de BBM uygulaması var - şu anda çok az kişi kullanıyor olsa da - ve DTEK by BlackBerry. Bu uygulama, Priv'in güvenliğini kontrol etmenizi sağlar.

BlackBerry, Priv'in donanım ve yazılımına ekstra güvenlik ekledi, ancak DTEK, tüm uygulamalarınız için kullanışlı kontrollerle gizliliği daha da ileri götürmenize izin veriyor.

Son olarak, Üretkenlik Sekmesi, yeni e-postalara, takvim randevularına, görevlere ve sık kullanılan kişilere kısayollara hızlı bir genel bakış için çekebileceğiniz ince bir çubukla ekranın kavisli kenarından yararlanır.

Potansiyel bir tökezleme noktası, ancak fiyattır. 559 £ SIM içermeyen BlackBerry Priv aslında amiral gemisi durumuna uygun bir fiyat etiketine sahip, sorun birkaç ay önce başlatılan rekabet ve şimdi daha ucuz.

Pingtwitter Kararı

BlackBerry Priv çok başarılı bir Android akıllı telefon ve biz onu oldukça seviyoruz. Harika bir ekranı, iyi bir kamerası var ve ek güvenlik özellikleri birçok insanı rahatlatacak.

Priv, performans söz konusu olduğunda düşerken, fiziksel klavyesi modası geçmiş gibi göründüğü ve ekrandaki teklifler tarafından aşıldığı için, her şey düz bir yelken değil.

Bu BlackBerry'nin yaptığı en iyi akıllı telefon, hiç şüphe yok, ancak firmanın telefon işini kurtaracak mı? O kadar emin değiliz. Belki de yılın başında gelseydi BlackBerry Priv hakkında lirik yazıyorduk.