Close
  • Ana
  • /
  • Ses
  • /
  • Bluetooth ses açıkladı: Kablosuz kulaklıklar hakkında bilmeniz gereken ancak sormaya korktuğunuz her şey

Bluetooth ses açıkladı: Kablosuz kulaklıklar hakkında bilmeniz gereken ancak sormaya korktuğunuz her şey

Günümüzün müzik dünyası Bluetooth olmadan aynı olmazdı. NSen iyi kablosuz kulaklıklaronsuz zar zor var olacaktı ve yepyeni kategoriyi yarattı.gerçek kablosuz kulaklıkmevcut ile ima eder. Bu seçim bağlantısıen iyi gürültü önleyici kulaklıklar, fazla.


Mini ve taşınabilir bir dolu sınıf varBluetooth hoparlörlertamamen ona bağlı. Ve herhangi birinin aşağıdaki gibi cihazlara müzik ışınlamasını kolaylaştırır.en iyi ses çubuklarıuygulama girişleri veya bunun gibi bir şeyle uğraşmak zorunda kalmak.

Esnekliği ve evrenselliği en büyük gücüdür… ama aynı zamanda inanılmaz derecede belirsiz bir teknoloji olduğu da doğrudur. Onunla ilişkili çok sayıda harf ve harf dizisi var.

Günümüzde Bluetooth kulaklıklar ve hoparlörler genellikle çok sorunsuz çalışıyor ancak bu noktaya gelmesi uzun yıllar aldı. Size hikayeyi anlatalım. Yol boyunca, Bluetooth ve onunla ilişkili çeşitli ses kodekleri hakkında her şeyi öğreneceksiniz. Hiçbir zaman, gizli ses iletim teknolojisi bilginizle arkadaşlarınızı etkilemeye başlayacaksınız – çağlar için bir parti numarası, gerçekten.

Bluetooth: bu nedir?

Harald ‘Bluetooth' Gormsson 958 - 986 yılları arasında Danimarka Kralıydı. Ülkeye Hristiyanlığı tanıttı, ülkesinin Zelanda ve Jutland üzerindeki egemenliğini pekiştirdi ve hatta Norveç Kralı olarak görev yaptı. Birbirinden farklı kabileleri tek bir krallıkta birleştiren bir güç olarak Harald müthişti.


'Bluetooth'un iletişim protokollerini birleştirmeyi amaçlayan bir kablosuz teknoloji standardı için ideal bir isim gibi görünmesi şaşırtıcı mı? Bluetooth logosu bile Harald'ın baş harflerinin rünlerinden türetilmiştir.

Bluetooth, 1998'de Bluetooth Özel İlgi Grubu tarafından resmi olarak duyurulmasından bu yana pek çok kez incelendi, değiştirildi ve geliştirildi. Elbette, çok çeşitli kısa menzilli kablosuz iletişim senaryolarında birçok uygulaması var – kullandığım kablosuz fare örneğin şu anda bilgisayarımın başında oturuyorum - ama burada en faydalı Bluetooth uygulamasıyla ilgileniyoruz.

Önce Bluetooth, bir oynatıcıdan bir çift kulaklığa kablosuz olarak müzik göndermeyi uygun bir şekilde uygun hale getirdi - ve sonunda, müziğin olduğu gibi harika ses çıkarmasına izin verdi.


Ancak bugünlerde Bluetooth için en yaygın uygulama ses içeriyor olsa da, hiçbir zaman kayıtlı müziğin tam bant genişliğine yakın bir şey iletmek için tasarlanmamıştı ve kayıpsız yüksek çözünürlüklü ses dosyalarının kablosuz iletimi olan sonik Kutsal Kase'ye doğru ilerleme, yavaş ve bazen acı verici bir süreç.

UE Harika Patlaması 2

Kablosuz kullanım, UE'nin Wonderboom 2'si gibi küçük su geçirmez seçenekler de dahil olmak üzere hoparlörü her zamankinden daha çok yönlü hale getiriyor.

(İmaj kredisi: Nihai Kulaklar)

Kulaklıklar ve hoparlörler için Bluetooth

Gelişmiş veri hızları (ve beraberindeki kablosuz stereo kulaklıkların gelişiyle birlikte) Bluetooth 2.0'ın 2004 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana, Bluetooth, günümüzün yüksek çözünürlüklü, düşük gecikmeli özelliklerine doğru amansız bir şekilde ilerliyor. Ve kulaklık jakının her yerde akıllı telefonlardan kaybolmasıyla birlikte, yalnızca daha yaygın hale gelecek.


Bugün itibariyle, en son Bluetooth standardı Bluetooth 5'tir ve en son sürüm Bluetooth 5.2'dir ve bu, birkaç ek iyileştirme ekler, ancak şimdiye kadar yalnızca çok az sayıda cihazda bulunur.

Bluetooth 5.0, güç tüketimini azaltmak ve çalışma aralığını artırmak için tasarlandığı kadar ses kalitesini ilerletmek için tasarlanmamıştı, ancak belirli bir zamanda yerini aldığı Bluetooth 4.2 standardından çok daha fazla veriyi değiştirme yeteneği sayesinde, yine de yüksek kaliteli ses için 'olması gereken' standart.

Sony WH-CH510

Bluetooth 5.0, bunlar gibi düşük fiyatlı kulaklıkların bileSony WH-CH510, yüksek kaliteli kablosuz ses sunabilir.

(Resim kredisi: Sony)

Bluetooth Codec'leri

Bugünlerde Bluetooth standartlarına eklenmiş çok sayıda kısaltma ve kısaltma var. Dolayısıyla, AAC'nizden SBC'nizi veya Düşük Gecikmenizden HD'nizi bilmiyorsanız, doğru yere geldiniz.

Bir codec bileşeni, dijital bilgileri kodlar ve kodunu çözer; kaynak oynatıcınız (örneğin akıllı telefonunuz), dijital sesi kulaklıklarınıza veya hoparlörünüze paketlemek ve göndermek için bir codec bileşeni kullanır. Ve işte bilmeniz gerekenler…

SBC(düşük karmaşıklıklı Alt Bant Codec'i) en yaygın olanıdır. Uzun zamandır var ve temelde Bluetooth ses için evrensel minimum standart olan tüm A2DP cihazlarında zorunludur. Kaynağınızın ve alıcınızın tolere edebileceği en düşük bit hızında ve bant genişliğinde iletir - bu da çok fazla sıkıştırma, çok fazla bilgi kaybı ve sonuç olarak daha düşük ses kalitesi anlamına gelir. Artı tarafta, yine de, SBC codec bileşeniyle başa çıkamayan bir Bluetooth cihazı bulmakta zorlanacaksınız.

AAC(Gelişmiş Ses Kodlama), Apple'ın tercih ettiği codec bileşeninden başka bir nedenden dolayı değilse de neredeyse aynı derecede yaygındır. SBC'den daha fazla güç gerektirdiğinden, Android cihazlarda görünme eğiliminde değildir, ancak ses bilgilerini SBC'nin yönetebileceğinden daha yüksek bir bit hızında değiştirme yeteneğine sahiptir.

aptXuzun yıllardır yüksek kaliteli müzik aktarımı istiyorsanız aradığınız özellik olmuştur. Şu anda teknoloji devi Qualcomm'a ait (başlangıçta kendisi tarafından geliştirilmemiş olsa da), zamanla aptX HD, aptX Düşük Gecikme ve aptX Adaptive'e dönüştü. Orijinal aptX, kablosuz olmayan kullanım için tasarlanmış bir codec bileşeniydi ve 80'ler 90'lara dönerken film stüdyoları ve radyo istasyonları ile kuruldu - özellikle 5.1 sinema film müziklerinin kaydedilmesi ve oynatılması için yararlı olduğunu kanıtladı. Ancak bir Bluetooth codec bileşeni olarak yeniden doğdu, çünkü aynı zamanda tam, CD ile karşılaştırılabilir, tam bant genişliğine sahip, 16bit/44.1kHz dijital ses dosyalarını da iletebilir. Sonuç, SBC veya AAC'den açıkça ve önemli ölçüde daha iyi ses çıkarmasıdır.

aptX HD(kısaca aptX Lossless olarak bilinir) oyunu daha da ileriye taşır. 24bit/48kHz standardına kadar dijital ses dosyalarını destekleyen Qualcomm, kendisini 'yüksek çözünürlük' olarak tanımlama hakkına sahiptir - ve ses kalitesi açısından 'CD'den daha iyi' olarak nitelendirerek, Qualcomm kesinlikle bunu yapmak istemiyor. aptX HD'nin yeteneklerini hafife alın. Ve şirket, video akışı söz konusu olduğunda algılanan eksiklikleri ele aldı - aptX Low Latency, hareket halindeyken en son Netflix hissini yakalarken ses bilgilerinin (Bluetooth aracılığıyla iletilir) video bilgileriyle senkronize kalmasını sağlar.

aptX Uyarlanabilirişleri bir adım daha ileri götürür. Dijital ses bilgilerini, hem dinlediğiniz ortama hem de dinlediğiniz içeriğin özelliklerine daha iyi uyacak şekilde, değişken bir bit hızında sıkıştırmak üzere tasarlanmıştır. Örneğin bir trende oturuyorsanız ve yakınlarda çok fazla kablosuz etkinlik varsa, aptX Adaptive sesi daha küçük, akışı daha kolay bir dosyaya sıkıştırır. Tek başınızaysanız, aptX Adaptive, oynatıcınızın daha iyi ses kalitesi için mümkün olan en yüksek bit hızında göndermesine olanak tanır. AptX Adaptive, sesinizin Netflix'ten geldiğini algıladığında, örneğin ayarlarını buna göre yapacaktır. Ve tüm bunlar anında gerçekleşir – oynatıcınıza ne dinlediğinizi veya nerede dinlediğinizi bildirmek zorunda kalmazsınız – aptX Adaptive her şeyi halleder.

LDACAptX'i ve varyasyonlarını görmezden gelmek için kesinlikle cesur bir birinci sınıf kablosuz kulaklık üreticisi gerekir… Sony'nin devreye girdiği yer burasıdır. Sony'nin WH-1000XM4 kablosuz kulaklıkları (en azından Pingtwitter tarafından değil) çevredeki en iyiler arasında kabul edilir – ancak hiçbir işaret yok aptX'in. Bunun yerine, LDAC adlı bir Bluetooth codec bileşeni kullanırlar. Sony, LDAC'yi aptX HD ile karşılaştırılabilir bir bit hızında ve 32bit/96kHz'e kadar çözünürlükte yüksek çözünürlüklü ses akışı yapabilen tescilli bir Bluetooth codec bileşeni olarak geliştirdi.