Close
  • Ana
  • /
  • Fitness
  • /
  • İngiltere'nin en büyük Olimpiyat atleti Daley Thompson'ın Decathlon'undan 'o kadar telif hakkı almadı'

İngiltere'nin en büyük Olimpiyat atleti Daley Thompson'ın Decathlon'undan 'o kadar telif hakkı almadı'

Efsanevi bir Olympian ile oturup sohbet etme şansına sahip olmanız pek sık rastlanan bir durum değil ama benim başıma gelen tam olarak buydu – zaten Zoom üzerinden – iki kez olimpiyat altın madalyası kazanan dekatloncuyla konuşma şansı bana teklif edildiğinde.Daley Thompson. Daley artık lastik markasının elçisi olduğu için Bridgestone'un Kitting Out etkinliğinin bir parçası olarak düzenlendi.

Daley ikinci Olimpiyat Altın madalyasını benim doğduğum yıl, 1984'te atletik kariyerinin zirvesindeyken kazandı. Röportaj sırasında, o günlerde dünyanın en iyi ikinci dekatleti olan Jürgen Hingsen ile rekabetinin yanı sıra mevcut Olimpiyat oyunları hakkında ne düşündüğünü konuştuk. Ama en önemlisi, elbette, adını taşıyan ve artık retro olmayan video oyunuyla ilgili herhangi bir pişmanlığı var mı? Kendinizi 8-bitlik bir sprite olarak gördüğünüzde, elbette hayat asla eskisi gibi olmaz…

'İstemediğin günlerde oraya gitmek zorundasın'

Pingtwitter: Başlangıçta bir futbolcu olmak istediniz ve daha sonra dekatlona geçmeden önce sprinter olarak eğitim aldınız. Decathlon oldukça karmaşık bir disiplin, sporu başta korkutucu bulmadınız mı?

Daley Thompson: Dürüst olmak gerekirse, futbol oynamayı, frizbi yapmayı veya tenis oynamayı öğrenmek gibi becerilerin kazanılmasından gerçekten zevk alıyorum. Decathlon gerçekten farklı değil; farklı beceriler öğreniyor. Ve açıkçası, en büyük becerilerim koşabilmek, zıplayabilmek ve fırlatabilmek ve bu yüzden oldukça doğal geldi.


İşin garibi, bunu yapmaya başladığımda, sanki bunun için yaratılmışım gibi hissettim. Yani o kadar zor değildi. Çok keyifliydi. Pek çok insan size becerileri çok iyi almadığımı söyleyecektir, ama benim için mükemmeldi. Kişiseldi.

Pingtwitter: 80'lerin ilk yarısında rekor kıran bir formdaydınız ve art arda iki Olimpiyat oyununda altın madalya kazandınız. Neredeyse on yıl boyunca böyle elit düzeyde bir performansı sürdürmenin sırrı neydi?


DT: Dürüst olmak gerekirse, herhangi bir sır olduğunu düşünmüyorum, çoğu oldukça sağduyu. Sadece kendine bakmak zorundasın. Bunu gerçekten istemelisiniz ve kendinizi buna adamalısınız. Bence çoğu insan ona önemli şeyleri, ihtiyacı olan bağlılığı vermeye hazır değil. Benim için - ve herkesin fikirleri farklıdır - bağlılık, haftada yedi gün, yılda 350 gün, günde beş ila yedi saat arasında eğitim anlamına geliyordu.

Her ne kadar yıpratıcı ve gerçekten fiziksel olmasa da, bu sadece bir taahhüt. Sadece istemediğiniz günlerde, yağmur yağdığında veya kar yağdığında dışarı çıkmanız ve pistte başka kimse yokken gitmeniz gerekiyor. Ana şey, bunun sizin için ne kadar önemli olduğuna karar vermelisiniz. Ve eğer önemliyse, sahip olduğun her şeyi ver ki ne kadar iyi olabileceğinin cevabını bil.


Daley Thompson röportajı

'Pistte başka kimse yokken gidip yapmalısın'

(İmaj kredisi: Bridgestone )

'Aslında uzun bir uluslararası kariyere sahip olduğum gerçeğinden çok memnunum'

Pingtwitter: Sizi bu kadar yoğun bir şekilde antrenman yapmaya ne motive etti? Bu kadar uzun süre bu kadar çok antrenman yapabilmek için esnek olmalısınız. Ve sizi hala yeni şeyler denemeye iten nedir?

DT: Şanslıydım. Annem gerçekten yüksek bir iş ahlakına sahipti çünkü çocuklarını büyütmek için her zaman iki ya da üç işi vardı. Sadece aldığım bir şeydi. Bir şey yapacaksan, bunun için çok çalışıyorsun. Kolay olanı seçmek benim için bir seçenek değildi ve hala da değil. Gerçekten olan bu. Bir tavırla ilgili. Bu bir zihin çerçevesi hakkında.


En çok sevindiğim şey, aslında uzun bir uluslararası kariyere sahip olmam. İlk uluslararasımı 1975 veya 1976'da ve son uluslararasımı 1988'de yaptım. 12 veya 13 yıl profesyonel bir dekatlet için oldukça uzun bir uluslararası kariyer.

Ö3: Antrenmanınızın o zamanlar - diyelim ki - en azından bugünün standartlarına göre alışılmadık olduğunu okudum: gazlı içecekler içerdiniz ve çok sağlıklı olmayan bir diyet uyguladınız…

DT: Bu gün ve yaşta bununla kurtulup kurtulamayacağımı görmek ilginç olurdu… 80'lerde eğitime gelince, çünkü zaten her gün devam etmek benim için zihinsel olarak zordu, yemek yiyememek istediğiniz eğitim - ve yaşam - çok fazla hapis cezasına çarptırılırdı.

Yıldan yıla diyet yapmak gibi. Çok zor. Yemek, dışarı çıkıp hamburger yiyebilmek ya da yememeniz gereken yiyecekleri yiyip gazlı içecekler içebilmek bir nevi basınç tahliyesiydi. Ayrıca fazladan bir saat antrenman yapmayı ve istediğim yemeği yiyebilmeyi tercih eden bir insanım.

Pingtwitter: Tüm ekstra egzersizler ve genel olarak çok çalışmak vücudunuzu zorlamış olmalı. Antrenman rejiminizde dinlenme ne kadar önemliydi? Çok mu uyudun?

DT: Kesinlikle. çok uyudum. Aslında hala erken yatıyorum: çoğu gün akşam 9'da yatıyorum. Ama genellikle sabah 6'da kalkarım. Sadece bu değil, genellikle sabah 6'da dışarı çıkıyorum, bu yüzden hala günde 8-9-10 saat uyuyorum. O zamanlar bazen öğleden sonraları da uyurdum. Dinlenme önemlidir, ancak eğitim daha da önemlidir.

'80'lerin ortasından beri, birinin bana bunu sormadığı tek bir zaman olmadı'

Daley Thompson

Daley Thompson'ın Decathlon'u: 1984'te son teknoloji

(Resim kredisi: Wikipedia)

Ö3: Bana bundan daha fazla bahseder misin?Daley Thompson'ın Decathlon'u? Nasıl dahil oldunuz ve oyun serisinin yüzü olmanın dışında ilk etapta katılımınız neydi?

DT: İşin garibi, bununla pek bir ilgim yoktu. 80'lerde çıktı ve o zamanlar çok başarılı oldum. Ben sadece bunun için bir ön insandım. Ama 80'lerin ortasından beri, sana söz veriyorum, birinin bana bunu sormadığı tek bir zaman olmadı. Herkesin oyun hakkında kendi hikayesi vardır, ya kırık klavyeler ya da kırık eklemler ya da her neyse.

Ve bu kadar çok insanın oynamasına ve hatırlamasına kesinlikle şaşırdım çünkü Tony Hawk adında bir oyunu olan bir arkadaşımın aksine, ne yazık ki o kadar çok telif hakkı alamadım ve bana ne kadar para olduğunu söylüyor. o yaptı.[Gülümseyen]Ve ben sadece kıskanıyorum haha.

Daley Thompson röportajı

Daley en iyi döneminde Jürgen Hingsen ile başka bir eşleşmeyi dört gözle bekliyor

(İmaj kredisi: Getty)

'Rekabetimiz çok yoğundu'

Pingtwitter: Jürgen Hingsen ile olan rekabetinizden biraz daha bahseder misiniz? İkiniz arasında ya da daha fazlası arasında bir ölüm kalım durumu gibi dostça bir rekabet miydi? Arka arkaya dokuz yıl seni yenemediği için çok üzülmüş olmalı.

DT: Komikti çünkü dediğin gibi on yıldan fazla oldu ve her yıl farklı bir şey denerdi. Bir yıl gerçekten arkadaş canlısıydı, sonraki yıl benimle konuşmadı. Hayırlı olsun: Kendini geliştirmek ve daha iyi kazanma şansına sahip olmak için farklı yollar deneyecekti. Rekabetimiz gerçekten çok yoğundu. Ve bu yüzden sevdim. Aslında çok iyi bir atlet. Hatta harika bir atlet. Ben olmasaydım, muhtemelen Almanya'nın gelmiş geçmiş en başarılı atletlerinden biri olacaktı, çünkü dekatlon onların gerçekten sevdiği şeylerden biri.

Ona ne kadar saygı duyduğumu söylemek gerekirse, o olmasaydı yılda 350 gün, günde beş ya da altı saat eğitim almazdım. Onun da benim kadar iyi olduğunu biliyordum, beni yakalamak için her zaman bir kol mesafesindeydi. Bence en büyük sorunu yeterince iyi olmaması değildi. Sadece büyük şampiyonalarda olmaktan ondan daha çok keyif aldım. Bence büyük oyunlardan hoşlanıyorsanız, iyi performans göstermeniz biraz daha kolay.

Daley Thompson röportajı

…Bugün çok farklı görünmüyor, değil mi?

(İmaj kredisi: Bridgestone )

'Olimpiyat Oyunlarındaki en iyi, profesyonel sporcuların çoğu atmosferin tadını çıkarmaz'

Pingtwitter: Olimpiyatlardaki muazzam baskıyı hayal edebiliyorum: büyük kalabalık, takımdan gelen baskı, önbellekler ve diğerleri. Orada bulunmaktan en azından hafif bir keyif alıyorsanız, bu size o sırada muhtemelen sakatlayıcı kaygısı olan diğerlerine karşı rekabet avantajı sağlamalıdır.

DT: Kesinlikle. İnsanların fark etmediği bir şey, büyük bir şampiyonaya gittiğinizde herkesin aynı sınıfta olmasıdır. Herkes bir üniversite kampüsünde yaşıyor ve belli ki buna alışık değiller. Herkes her gün tüm rakiplerin olduğu aynı yerde antrenman yapmak zorundadır. Onları her gün görmelisin. Onlarla yemekhanede buluşmalısın. Bazen onlarla aynı masaya oturmanız gerekir. Tüm bu küçük baskı, hepsi bir araya geliyor.

Aslında Olimpiyat Oyunlarındaki en üst düzey profesyonel sporcuların bu atmosferden hoşlanmadığını söyleyebilirim. Bir yarışları olduğunda bir geceliğine Berlin'e gitmeyi tercih ediyorlar, ardından ertesi gün arkadaşlarına, ailelerine ve normal rutinlerine geri dönüyorlar. Ama bir şampiyonaya gider gitmez, tamamen farklı oluyor.

Pingtwitter: Tokyo 2020 Olimpiyatlarına katılacak mısınız?

DT: Aman Tanrım, keşke! Ama şu anda yabancıların girmesine izin vermiyorlar. Tabii ki televizyonda izleyeceğim, tıpkı dünyadaki herkes gibi. Dünyanın şimdi buna ihtiyacı var: dışarıda biraz güneş ışığı. Birkaç haftalık Olimpiyat Oyunlarının bunu sağlayabileceğini düşünmek isterim. Hafif yürekli bir rahatlama.

Ö3: Bu yılki olimpiyatlarda özellikle zirvede görmek istediğiniz biri var mı?

DT: Altında köpüren ve madalya için gerçek şansları olan dört veya beş İngiliz kızımız var. Yapsalar harika olurdu, kişisel olarak çok gurur duyardım. Bu kızların dördü de madalya aldıysa ve belki bir veya ikisi Olimpiyat altın madalyası kazandıysa, bu harika olurdu. Özellikle de ilk defa, en azından hafızamda, hanımların erkeklerden daha iyi performans gösterecekleri için, ki bu gerçekten güzel.

Daley Thompson röportajı

Daley ve Matt takılıyor (neredeyse)

(İmaj kredisi: Gelecek)

Pingtwitter: Olimpiyatlardan bahsetmişken: Bana Bridgestone Olimpiyat Roadshow etkinliği hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz? Şirketin genel merkezinin Tokyo'da olduğunu bilmiyordum.

DT: Bridgestone'un etrafta dolaşan küçük bir roadshow'u var - Ağustos'ta İngiltere'de olacak ve onlar buna çok bağlılar. Çok eğlenceli çünkü sıradan insanlarla tanışıyor ve tıpkı şimdi konuşuyormuşuz gibi konuşuyorsunuz. Bridgestone bunu çok ciddiye alıyor. Dünyanın her yerinde bir sürü büyükelçileri var.

Ö3: Zaman ayırdığın için teşekkürler Daley, seninle tanıştığıma memnun oldum. Pekala, sanal olarak.

DT: Dinle, ne yaparsan yap, harika bir gün geçir ve Olimpiyatların tadını çıkar!

• Taş KöprüTokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik oyunları için gururlu bir ortaktır.Daley ThompsonOlimpik ve Paralimpik ortağı Bridgestone'un bir parçası olarak Olimpiyat elçisidir.Ne Olursa Olsun Hayalinin Peşinden Koşkampanya.

• Bridgestone'un 'Hayalinin Peşinde, Ne Olursa Olsun' kampanyası hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen adresini ziyaret edin.taş Köprübugün.