Close
 • Ana
 • /
 • Yaşam Tarzı
 • /
 • Şimdi Al Sonra Öde vs kredi kartı: Avustralyalıların 2021'de ödeme yapmasının en iyi yolu nedir?

Şimdi Al Sonra Öde vs kredi kartı: Avustralyalıların 2021'de ödeme yapmasının en iyi yolu nedir?

gibi geleneksel bankacılık seçeneklerinin yanı sırakredi kartları, dijital ödemeler son birkaç yılda Avustralya sahnesinde patladı. Ancak Apple Pay, Google Pay ve Samsung Pay gibi dijital cüzdanlar veyaŞimdi Al Sonra Öde(BNPL), nasıl ve ne zaman ödeme yapacağınız arasındaki seçim sadece kolaylık sağlamakla kalmaz.

Ayrıca maliyetler de vardır ve her bir ödeme platformunun nasıl çalıştığını ve ilgili ücretleri tam olarak anlamazsanız, 'pazarlık' bir fiyata puanladığınızı düşündüğünüz bu öğe maliyetli bir karar olabilir.

Bu kılavuzda, istatistikleri gözden geçirecek, ücretleri gözden geçirecek ve daha bilinçli satın alma kararları vermenize yardımcı olmak için Avustralya kredi kartlarında yolunuzu bulma konusunda ipuçları vereceğiz ve şimdi satın al, sonra öde seçenekleri sunacağız.

Şimdi Al Sonra Öde ve kredi kartları: nasıl çalışırlar?

Şimdi Al Sonra Öde Avustralyalı tüketiciler için bir ödeme yöntemi olarak hızla gelişiyor. Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu'na (ASIC) göre2020 Şimdi Al Sonra Öde sektör güncellemesi, altı platformda aktif BNPL hesaplarının sayısı %38 arttı. Mali karşılaştırma sitesi Mozo'dan yapılan araştırma ayrıca, 2020'de 5,8 milyon Avustralyalı müşterinin bir BNPL platformunda en az bir hesabı olduğunu buldu (bu, birkaç hesapta hesabı olanlardan bahsetmiyoruz).


Avustralya'da şimdi 11 farklı şimdi al-sonra öde platformu var: Afterpay, Zip, Humm, Klarna, OpenPay, Bundll, Payright, PayItLater, Splitit, LatitudePay ve LayBuy. 'Şimdi al sonra öde' kavramı oldukça basittir. Bir ürünü veya hizmeti çevrimiçi olarak veya mağazada satın alır ve daha sonra, genellikle faizsiz olmak üzere belirli bir taksitle fazla mesai olarak geri ödersiniz.

BNPL'ye benzer şekilde, bir kredi kartı da müşterinin ürün veya hizmet satın almasına ve bunları zaman içinde geri ödemesine olanak tanır, ancak bir kredi kartıyla genellikle zaman sınırı yoktur. Müşteriler minimum bir geri ödeme tutarı yapmalıdır ve her ay kartın tamamını ödemezseniz, genellikle faiz ödemeniz gerekir. Şu anda, Mozo veritabanındaki ödülsüz kredi kartları için ortalama devam eden satın alma oranı %13,60 seviyesinde bulunuyor.


BNPL'den farklı olarak, Avustralya'daki kredi kartı hesapları düşüşte. Avustralya Merkez Bankası'nın (RBA) son istatistikleri, bu yılın Şubat ayı itibariyle Avustralya'da neredeyse 12,7 milyon kişisel kredi kartı hesabı olduğunu gösteriyor. Bu, bir önceki yıl 13,7 milyona kıyasla.

Ancak sektör sürekli gelişiyor. Geçen yıl NAB, StraightUp kartını çıkarırken, CommBank Neo kartını tanıttı. Her iki seçenek de daha çok BNPL gibi davranır ve %0 faiz oranıyla gelir ve bunun yerine müşterilerden aylık hesap ücreti alır. Diğer bazı kredi kartı şirketlerinin de, müşterilerin alışverişlerini belirli taksitler halinde geri ödemesine olanak tanıyan geri ödeme planı seçenekleri vardır.


Şimdi Al Sonra Öde ve kredi kartları: Çevrimiçi ve mağazada kabul

Avustralya kredi kartlarının çoğu Visa, MasterCard veya American Express ödeme ağları aracılığıyla bağlanır ve dünya çapında milyonlarca çevrimiçi veya fiziksel mağazada kullanılabilir.

Şimdi satın al, sonra öde özelliğini kullanmaya gelince, her mağaza veya perakendeci tüm BNPL platformlarını sunmaz. Bu, insanların Avustralya'da birden fazla şimdi satın al için daha sonra ödeme hesaplarına kaydolmasının nedenlerinden biridir.

BNPL kullanarak yalnızca o mağazanın bir anlaşması varsa satın alabileceksiniz, ancak Bing Lee, Kogan, Big W ve Godfrey's gibi giderek daha büyük perakendecilerin birden fazla BNPL seçeneği olacak.

Bilmeye değer bir başka faktör de, şimdi al sonra öde hesap limitlerinin genellikle kredi kartı limitlerinden çok daha düşük olmasıdır. Örneğin, Afterpay'in maksimum hesap limiti 2.000 AU$ iken, bir kredi kartındaki kredi limiti 10.000 AU$ veya daha fazla olabilir.


alışveriş çantaları

(İmaj kredisi: Getty Images)

Ücret türleri: Şimdi Al Sonra Öde yerine kredi kartları

Ücretlere meraklı değil misiniz? Kulübe katıl.

Gerçek şu ki, hem şimdi al sonra öde, hem de kredi kartlarına eklenmiş ücretler var. Ancak, her bir ödeme seçeneğini değerlendirirken bilgiliyseniz, bir veya iki ücret olduğunu fark edebilirsiniz.

Şimdi Al Sonra Öde ücretleri:

 • Aylık ücret:Bazı BNPL sağlayıcıları, onlarla bir hesabınız olduğunda aylık ücret alır. Bunlar genellikle yaklaşık 8 AU$ ile 10 AU$ arasında değişir.
 • Kuruluş ücreti:Bir BNPL hizmetine ilk kaydolduğunuzda, bir kereye mahsus olmak üzere önceden bir kuruluş ücreti ödemeniz gerekebilir.
 • Servis ücreti:Daha büyük bir satın alma işlemi yapıyorsanız bir hizmet ücreti uygulanabilir; bu, işlemin kurulum maliyetlerini kapsar.
 • Geç ödeme ücreti:Bir geri ödemeyi kaçırırsanız, bunun için cezalandırılabilirsiniz. Unutmayın, bu tür bir ücret bir kereye mahsus değildir, yani sürekli olarak geri ödemelerinizde temerrüde düşerseniz daha fazla ücretlendirilirsiniz.

Kredi kartı ücretleri:

 • Yıllık ücret:Çoğu kredi kartı seçeneği, bunlara eklenmiş yıllık bir ücretle birlikte gelir. Ödül olmayan kredi kartları için bunlar her yıl 0 AU$ ile 209 AU$ arasında değişebilir.
 • Geç ödeme ücreti:BNPL gibi, kredi kartı sağlayıcıları da aylık minimum geri ödemenizi kaçırırsanız gecikme ücreti alır. Bu ücret, sizden alınan faizin üzerindedir ve 0 AU$ ile 30 AU$ arasında değişebilir. Ödeme yapmayı her unuttuğunuzda sizden bu ücret alınabilir.
 • Kredi kartı ek ücreti:Bazı perakendeciler, alışveriş yapmak için kredi kartı kullanan müşterilerden ekstra ücret alır. Bu maliyet genellikle mağaza tarafından hesaplanır ve işlem tutarının belirli bir yüzdesidir.
 • Uluslararası işlem ücreti:Kredi kartınız ile yurt dışındaki mağazalardan satın alma esnekliğine sahipsiniz, ancak bunun bir bedeli olabilir. Bazı kredi kartı sağlayıcıları, Avustralya doları cinsinden olmayan işlemler için genellikle harcadığınız miktarın yaklaşık %3'ü kadar bir döviz marjı talep eder.

Alıcı dikkat: Kredi puanınız hakkında bilmeniz gerekenler

Şimdi satın al, sonra öde veya kredi kartı kullanmayı tercih edin, geri ödemelerinizi iyi bir şekilde takip etmeniz önemlidir. Geri ödemelerinizi kaçırırsanız veya geç ödeme yapıyorsanız, bu durum kredi dosyanızda olumsuz not almanıza ve kredi notunuzun düşmesine neden olabilir.

Ancak endişelenmeniz gereken yalnızca kötü davranışlar değildir. Avustralya'da bir pozitif kredi raporlama sistemimiz olduğundan, kredi kartı sağlayıcıları da olumlu davranışlar bildirmektedir. Bu nedenle, faturaları zamanında ödemek, kredi limitinizi aşmamak ve çok fazla karta veya aktif BNPL hesabına sahip olmamak, iyi bir profil ve kredi puanı oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Kredi puanınız, bankaların ve diğer finans kuruluşlarının kredileri değerlendirirken belirlemek için kullandığı faktörlerden yalnızca biridir. Avustralya'daki birçok borç veren artık kredi puanınıza bağlı olarak faiz oranlarını da belirliyor, bu nedenle bir ev kredisi veya yolda kişisel kredi almak söz konusu olduğunda, bu, geri ödemelerinizde büyük bir fark yaratabilir, bu nedenle akılda tutmaya değer.

Hesap güvenliği: Şimdi Al Sonra Öde Kredi kartı kadar güvenli mi?

Geleneksel bir bankada dev demir parmaklıklı kasalar ve şimdi satın al, sonra öde konusunda büyük bir soru işareti görmek? Seni suçlamıyoruz.

Doğru, bir kredi kartı seçerek, bir banka veya kart sağlayıcı ile birlikte gelen tüm güvenliği alacaksınız. Dosyanız bu günlerde güvenli bir şekilde kilitlenmeyebilir, ancak sağladığınız ayrıntılar gelişmiş şifreleme teknolojisi ile yedeklenir. Bu, ödeme yaparken ve işlem geçmişinizi görüntülerken bilgilerinizin dijital olarak güvende olmasını sağlar.

Ve güvenlik de bankanızın dışına çıkıyor. Mastercard ve Visa gibi küresel ödeme hizmeti sağlayıcıları, kartınızın yetkisiz kullanımı durumunda Sıfır Sorumluluk koruması da sunar.

Bankalar gibi, şimdi al sonra öde hizmetleri verilerinizi toplar.

Aslında, BNPL sağlayıcıları, müşterilerin iletişim ve kimlik bilgilerinden finansal bilgilere kadar kişisel bilgilerini ifşa etmelerini ister. Ancak olay yerinde nispeten yeni olarak, verilerinizin güvende tutulduğunu nereden biliyorsunuz?

Birçok BNPL sağlayıcısı Gizlilik Yasası, Avustralya Gizlilik İlkeleri ve 2014 Gizlilik Kredisi Raporlama Yasası kapsamındadır. Sonuç olarak, bunlar BNPL sağlayıcılarının müşteri bilgilerini toplama, kullanma ve ifşa etme şekli için bir kılavuz görevi görür.

Örneğin, Zip ve Humm müşterilerin kişisel bilgilerini hem fiziksel hem de elektronik olarak saklar. Aldıkları kişisel bilgilerin olası ihlallerini önlemek için endüstri standardı güvenlik seviyelerine uyarlar.


Yazar biyografisi

Polly Fleeting, Mozo'da krediler, kredi kartları ve şimdi satın al, sonra öde konularında uzmanlaşmış bir kişisel finans yazarıdır. Çalışmaları, insanların akıllı ürün seçimleri yapma, borcu azaltma ve zor kazanılan dolarları için daha fazlasını alma yollarını bulmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. İster yurtdışı seyahat dönüşü için para biriktiriyor olsun, isterse dijital ödemelerde bir sonraki en iyi şeyi bulsun, en son finansal trendlere ayak uydurmak ve para konusunda bilgili olmak Polly'nin DNA'sında var.