Close
  • Ana
  • /
  • Yaşam Tarzı
  • /
  • Dünya Kupası için yeni bir TV mi satın alıyorsunuz? Ön odanız için mükemmel boyutu nasıl elde edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır

Dünya Kupası için yeni bir TV mi satın alıyorsunuz? Ön odanız için mükemmel boyutu nasıl elde edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır

Yeni bir TV satın almak heyecan vericidir, çünkü çoğu zaman bir boyut büyütebileceğiniz anlamına gelir. Muhtemelen arkadaşlarınızın olacağı ya da tamamen aksiyona dalmak isteyeceğiniz Dünya Kupası söz konusu olduğunda, daha büyük bir TV daha iyi olacak. Ama fazla büyüyebilir misin?

Sağduyu, genellikle hangi televizyonun hangi odada çalışacağına dair kaba bir rehber görevi görebilir. Kutu odanız için 75 inçlik bir alanı gözlüyorsanız, o gözlere veda etmeye hazır olun. Veya 32 inçlik bir genişliğin, devasa oturma odanız için çok daha uygar olduğunu düşünüyorsanız, telefonunuzda izlemeye devam edebilirsiniz.

Ancak sağduyunun ötesinde, aslında tüm bu ekran boyutundaki şaka için bir bilim var. Aslında, salonunuza uyması için mükemmel bir önerilen boyut vardır. Artık değişen 4K UHD burada. İşte odanız için doğru TV boyutunu seçmek için bilmeniz gerekenler.

  • Dünya Kupası 2018'i BBC'de 4K olarak izleyebilirsiniz. İşte nasıl…

TV izlemenin ideal yolu nedir?

Dünya Kupası TV


(Resim kredisi: Samsung)

Bu, odanızın neresinde oturacağınıza bağlı olarak ihtiyacınız olan TV boyutuna karar vermenize yardımcı olacak iyi bir sorudur. Esasen, ideal görüş açısını ortaya çıkaran bir akıllı matematik parçasına iner.

İnsan gözü yaklaşık 135 derecelik yatay görüş alanına sahiptir. Ancak bir ekrana tam anlamıyla dalmış hissetmek için bunun yalnızca belirli bir kısmını kaplamanız gerekir. Çok fazla ve herhangi bir çevresel eylemi çok az görmeye çalışırken göz yorgunluğunuz olabilir ve görüş alanınızdaki diğer şeylerden uzak ve dikkatinizin dağıldığını hissedebilirsiniz.


THX'e göre bir sinema deneyimi için önerilen izleme açısı 40 derecedir, ancak evde 30 derece tavsiye edilir. Bunu bulmak için TV'den ne kadar uzakta olduğunuza ve o ekranın boyutuna göre hesaplayabilirsiniz.

TV izlemek için doğru mesafe nedir?

Dünya Kupası TV


(Resim kredisi: Samsung)

Burada, sizin için doğru görüntüleme açıları ile sonuçlanan uzaklığın ekran boyutu oranlarına ilişkin kullanışlı bir açıklaması bulunmaktadır.

55 inçlik bir TV için 30 ile 40 derece arasında geçiş yapmak için 2,28 m ile 1,68 m arasında olmanız gerekir. 65 inç ekrana kadar büyütün ve 30 ile 40 derece arasında 2,69 m ile 1,98 m arasında olmanız gerekir. 75 inç'e kadar daha da büyütün ve açılar için 3,1 m ile 2,29 m arasında ihtiyacınız var. Ancak 40 inç'e kadar indiğinizde, mesafeleriniz aynı görüş alanları için 1.66m ile 1.22m arasındadır.

Muhtemelen çalıştığınız gibi, büyüdükçe, daha uzak, daha küçük, daha yakın olmanız gerekir. Bu nedenle, çoğu durumda doğru boyutta TV'yi seçmek kolay olacaktır, çünkü salonunuz büyük olasılıkla zaten düzenlenmiştir, bu nedenle yapmanız gereken tek şey ölçmek ve sıçramaktır.

4K UHD neden yardımcı oluyor?

Dünya Kupası TV


(Resim kredisi: Samsung)

En son TV çözünürlüğü sayesinde 4K UHD televizyonlar artık çok daha yakından izlenebiliyor. Sonuç olarak, bir sinemada olduğu gibi daha yüksek izleme açısının tadını çıkarabiliriz, çünkü pikselleri tespit etmeden ekrana daha yakın olabiliriz.

Bir Full HD 1080p TV'ye çok yakın oturursanız, açısal çözünürlük denen şey nedeniyle hızla pikselleşmeyi fark etmeye başlayacaksınız. Bunu bir 4K UHD modelle değiştirin ve kalitede bir düşüş fark etmeden çok daha yakın oturabilirsiniz.

Sonuç olarak, daha küçük odalarda daha büyük TV'lere sahip olabiliriz ve yalnızca çözünürlüğün tadını çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda daha sürükleyici bir deneyim için daha geniş bir izleme açısının keyfini çıkarabiliriz.

Televizyonuma ne kadar harcamalıyım?

TV'ler artık daha büyük ancak her zamankinden daha uygun fiyatlı olduğundan, boyut seçerken fiyat önemli bir sorun olmamalı. Uygun fiyatlı bir fiyata gidiyorsanız, yine de 4K'ya sahip olabilirsiniz, ancak belki de OLED üzerinden LED'i tercih edebilir veya paradan tasarruf etmek için HDR'siz bir TV'ye gidebilirsiniz. Bu seçenekler, size çok pahalıya mal olmadan büyümenize yardımcı olacaktır.

4K ve HDR LCD'li süper boyutlu 75 inç Hisesne H75N6800UK'u 1.499 £ karşılığında alın veya daha iyi kalite için OLED satın alın, ancak aynı fiyata 4K ve HDR'li LG OLED55B7V ile aynı fiyata 55 inç daha küçük bir fiyata gidin.

Kendinize güzel bir yeni TV edindikten sonra bunlardan birini eklemeyi düşününönerilen ses çubukları veya ses tabanlarısesin resim kadar iyi olduğundan emin olmak için

Bu makale, şu anda teklif veren AO.com ile ilişkili olarak size sunulmuştur.Büyük ekran bir TV satın aldığınızda 300 £ 'a kadar para iadesi.