Close

Yol bisikleti satın almak: bilmeniz gerekenler

Sizin için en iyi yol bisikletini almak biraz mayın tarlasıdır. Yarı kompakt zincir setleri ve dayanıklılık geometrisi gibi belirsiz bir jargon var. Ayrıca göz önünde bulundurmanız gereken teknik özellikler ve hangi boyuta ihtiyacınız var - birkaç yüz sterlin ile 10.000 sterlin arasında değişen bir bisiklet fiyatları menüsünden bahsetmiyorum bile.


İşte bir yol bisikleti satın almak hakkında gerçekten bilmeniz gerekenler.

Çerçeve

SCOTT Bağımlısı eRIDE

(İmaj kredisi: Scott)

Farklı fiyatlarla ne elde ettiğiniz ve bir alaşım ile karbon çerçeve arasındaki farklar hakkında konuşan birkaç yazımız daha var, bu yüzden daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız bir göz atın.

Ancak genel olarak, 1000 sterlin altındaki bisikletler alüminyum alaşımdan, 2000 sterlin üzerindeki bisikletler karbon fiberden yapılacak ve ikisi arasında ortada bir geçiş var.


İyi bir çerçeve, sürüşünüzde tüm farkı yaratacaktır, bu nedenle buna öncelik vermeye ve planladığınız sürüşlere uygun olanı bulmaya değer. Tekerlekler ve eyer gibi şeyleri daha sonra her zaman yükseltebilirsiniz, ancak çerçevenize takılıp kaldınız.

Yeni başlayanlar için 'dayanıklılık' etiketli bir bisiklet. kollarınız ve üst bedeniniz üzerinde daha az ağırlıkla daha dik oturacağınız ve alt “damlaları” barlara. Boyutlandırma hakkında daha sonra konuşacağız.


Tüm hava koşullarında sürüş yapacaksanız, çamurluk takma seçeneği bir artıdır - tüm bisikletlerde çamurluk parçaları veya korumalar için alan bulunmaz. Bir arka raf için çerçeve bağlantı parçaları, işe gidip geliyorsanız veya bir şeyler taşımayı planlıyorsanız kullanışlıdır.

Dişliler

Yol bisikleti nasıl alınır


(İmaj kredisi: Boardman)

Dişliler konusunda uzman bisiklet markaları - “groupset” bisikletin sahip olduğu ve sunduğu oranlar. Peg olmayan bisikletlerin çoğu Shimano dişlileriyle birlikte gelir. Claris adlı sekiz vitesli arka vites değiştiricili bir grup seti ile başlayacaklar ve dokuz ve on hızda 105, Ultegra veya Dura-Ace adlı 11 vitesli grup setlerine gidecekler. Spesifikasyon seviyelerini yükselttikçe, dişlilerin ağırlığı hafifler ve kullanımı daha kolay olur.

Önde genellikle iki aynakol dişliniz olur. En yaygın olanı 50 dişli dış halka ve 34 dişli iç halka olmak üzere farklı boyut seçenekleri vardır. Buna 'kompakt zincir seti' denir. Ama aynı zamanda “yarı kompakt” 52 ve 36 dişli halkalı zincir setleri ve diğer bazı seçenekler.

Sadece farklı oranların sayısına değil, arkadaki dişlilerin dağılımına bir bakın. Yokuş çıkmayı kolaylaştırmak için, 30 veya daha fazla dişe sahip en büyük dişliye sahip bir dişli takımı ('kaset') arayın.

frenler

Fren!


(İmaj kredisi: VanMoof)

Yol bisikletleri giderek daha fazla disk frenlere geçiyor. Jant frenlerinden daha pahalıdırlar ve daha ağırdırlar, ancak size çok daha tutarlı, daha iyi durma gücü verirler, bu da hava koşullarından daha az etkilenir. Jant frenlerinin aksine, jantlarınızı aşındırmazlar.

Disk frenler, kollardan gelen bir kablo veya hidrolik ile çalıştırılabilir. Hidrolik frenler genellikle daha iyi çalışır, ancak kablolu mekanik disk frenlerden daha pahalıdır.

Disk frenleri tercih ederseniz, bisikletiniz grup setinin özelliklerini düşürebilir, ancak daha iyi frenlemenin bundan daha ağır bastığını söyleyebiliriz.

tekerlekler

Daha düşük fiyatlı bisikletler alaşım jantlarla gelirken, daha pahalı bisikletler genellikle daha derin jantlara sahip daha hafif karbon jantlarla gelir. Her türlü hava koşulunda kullanım için, alaşım mükemmel bir şekilde yeterlidir ve jant frenlerini tercih ettiyseniz, size daha iyi durma gücü verecektir.

Birçok ucuz tekerlekte ya marka yoktur ya da sadece bisiklet markasının adını taşır. Ancak, daha kaliteli olması gereken Mavic, Fulcrum veya DT Swiss gibi markalardan daha pahalı bisikletlerde tekerleklere dikkat edin.

Tekerlekler, bir bisikletin değiştirilmesi en kolay bileşenlerinden biridir, daha iyi bir şey istediğinize karar verirseniz ve çifti yaklaşık 100 sterlinden birkaç bin sterline kadar çok sayıda seçenek vardır. Bir tekerlek yükseltmesi muhtemelen bisikletin performansını iyileştirecek, biraz ağırlık azaltacak ve size daha yüksek kaliteli bileşenler ve ek dayanıklılık sağlayacaktır.

Lastikler

En iyi yol bisikletlerinin lastikleri son birkaç yılda giderek genişledi. Bu nedenle, çoğu yol bisikletinde 23 mm lastikler bulunurken, 28 mm veya daha geniş lastiklerin giderek yaygınlaşmasıyla şimdi bu 25 mm'ye taşındı.

Ekstra lastik genişliği, lastik basıncını düşürebildiğiniz için sürüş konforunu artırır ve kavrama sağlar. Tutuş, kullanılan kauçuğun kalitesine bağlı olduğundan, sırt deseni yol bisikleti lastikleriyle ilgili bir sorun değildir.

Ayrıca yeni bisikletlerde giderek artan bir şekilde iç lastiksiz lastikler ve tekerlekler bulacaksınız. Bunlar, iç lastiklerden kurtulur ve bunların yerine lastiği ve jantı hava geçirmez hale getiren bir sızdırmazlık maddesi koyar. Bu, sinir bozucu patlakların çok daha az olması ve daha konforlu bir sürüş anlamına gelir.

Güvenli bir kurulum için uyumlu olmaları gerektiğinden, iç lastiksiz kullanmaya çalışmadan önce hem tekerleklerinizin hem de lastiklerinizin iç lastiksiz kullanıma hazır olduğundan emin olun.

Pedallar

Çoğu yol bisikleti pedalsız veya denemek için kullanabileceğiniz ucuz plastik olanlarla satılır. Bunun nedeni, birçok farklı pedal sisteminin mevcut olması ve bunların uyumlu olmamasıdır.

Yeni başlıyorsanız, bisiklete güvenene kadar düz bir pedal en iyi seçenek olabilir. Ancak çoğu yol bisikletçisi, daha iyi pedal çevirme dinamikleri sağladığı ve daha verimli olduğu ve ayağınızın pedaldan kayma olasılığı daha düşük olduğu için, ayağınızın bisiklete bağlı olduğu klipsli pedalları seçer.

Bunlar çift taraflı veya tek taraflı seçeneklerle gelir ve tabanlarına uyması için delikler açılmış bir dizi bisiklet ayakkabısı gerektirir. Çift taraflı pedallar, iki cıvata deliği olan ayakkabılar gerektirir. Ayakkabıların alt kısmındaki pedallara bağlanan küçük kramponlar, içeri girmek ve ayağınızı içeri ve dışarı çıkarmak daha kolaydır, bu da şehirde sürüyorsanız yardımcı olabilir.

Tek taraflı pedalları takmak daha zordur, ancak ayakkabı ile pedal arasındaki daha geniş temas alanı daha sıkı bir bağlantı sağlar, bu nedenle hızlı sürmek isteyenler tarafından tercih edilir. Daha büyük kamayı sabitlemek için tabanında üç cıvata deliği olan bir bisiklet ayakkabısına ihtiyacınız olacak.

Diğer bileşenler

Yol bisikletinin selesi dar ve serttir. Bunun nedeni, kemiklerin daha dar olduğu pelvisinizin ön tarafında oturuyor olmanız ve verimli bir pedal çevirme pozisyonunu korumak için sağlam bir desteğe ihtiyacınız olmasıdır. Kadın eyerleri, sitbone'larının farklı anatomisini yansıtmak için biraz daha geniştir.

Bisikletinizle birlikte gelen eyeri denemeye değer, ancak bununla başa çıkamadığınızı fark ederseniz, 50 sterlin civarında iyi bir yedek satın alabilirsiniz ve değiştirmesi oldukça kolaydır.

Çoğu bisiklet, çubukların dibine sığ bir düşüşle yuvarlak çubuklarla gelir. Bazıları, size biraz daha rahat olabilecek daha geniş bir el desteği sağlayan oval şekilli çubuklarla gelir. Yine, çoğu bisiklet için yükseltme yapmak oldukça kolaydır. Daha kaliteli bir çubuk bantla da konforunuzu artırabilirsiniz.

Uydurma

Sizin için doğru boyutta bisikleti almak ve doğru şekilde kurmak, bisiklet keyfiniz için çok önemlidir. Çoğu marka, sattıkları her bisiklet boyutu için sitelerinde önerilen bir yükseklik aralığına sahip olacaktır, ancak aynı zamanda sele yüksekliğinizi ve bar konumunuzu sizin için doğru şekilde ayarlamanız gerekir.

Bu, kendi başınıza yapabileceğiniz bir şeydir ve bir bisikletçi, bisiklet satın alırken size tavsiyelerde bulunabilir. Birçok bisiklet mağazası da bisiklet montaj hizmeti sunmaktadır. Birkaç yüz sterline mal olacak, ancak ağrıları ve ağrıları ve yaralanma riskini azaltmak için bütçe ayırmaya değer.

Giyim ve kask

En iyi bisiklet forması: PedAL ED Odyssey

(İmaj kredisi: PedAL ED)

Bisiklet kıyafetleri ve kask için bütçe ayırmayı unutmayın. En iyi bisiklet şortları, sürüş sırasında konforunuzu artıran kaliteli bir köpük koltuk pedine sahip olacaktır. Pek çok roadie, omuz askılı önlük şortlarını tercih eder, çünkü sizi kesecek bir bel bandı yoktur ve eyerde oturmaktan pedalların üzerinde durmaya geçerseniz daha iyi kalırlar.

Bisiklet eldivenleri ellerinize rahatlık katabilir ve kış sürüşü için yalıtımlı tam eldivenler gereklidir, çünkü bir bisiklet forması da sürmek için pamuklu bir tişörtten çok daha rahat olacaktır, çünkü teri dışarı atacak ve rutubetli olmayacaktır.

Siz de kask takmalısınız. En iyi bisiklet kaskları 50 sterlinden başlar ve uluslararası güvenlik standartlarına göre test edilmiş olacaktır. Göz korumasını da unutmayın. İyi bir güneş gözlüğü çifti, toz ve böcekleri gözünüzden uzak tutacak ve profesyonel görünümü tamamlayacaktır.

Işıklar ve parçalar

En iyi bisiklet ışığı

(İmaj kredisi: Kedi gözü)

Kit listesi burada bitmiyor. Yoldaki varlığınızı artırmak için gün ışığında bile bir dizi göz kırpmak iyi bir fikirdir. Dünyaya mal olmayacaklar ve ucuz bir set bile şarj edilebilir ve iyi bir ışık çıkışı ve pil ömrüne sahip olacak.

Geceleri binecekseniz, özellikle aydınlatılmamış yolları kullanıyorsanız, daha güçlü bir ışık seti almalısınız ve birincilinizin vazgeçmesi durumunda bir yedek set iyi bir fikirdir.

Yedek bir iç boru, pompa ve çok amaçlı alet taşımak da iyi bir fikirdir, böylece sürüş sırasında karşılaşabileceğiniz çoğu sorunu çözebilir ve sarkma vagonunu çağırmak zorunda kalmazsınız.

Devam eden maliyetler

Bisikletinizi çalışır durumda tutmak için bütçe ayırmanız gerekir. Bir bisiklet mağazası yıllık hizmet için yaklaşık 100 sterlin ücret alacaktır ve muhtemelen her birkaç bin kilometrede bir set başına 40 sterlin ile 100 sterlin arasında değişen yeni lastiklere ihtiyacınız olacaktır. Zincirler ve dişli kasetleri, oldukça sık değiştirilmesi gereken diğer bileşenlerdir - parçalar için 60 £ 'dan başlayan her şeye mal olurlar. Tekerleklerin ve yatakların da daha uzun vadede değiştirilmesi gerekebilir.

Yetkin bir ev tamircisiyseniz, işin çoğunu kendiniz yapabilirsiniz, ancak birçok bisiklet parçasını değiştirmek veya ayarlamak için özel aletlere ihtiyacınız vardır.

Sigorta

Sigorta değerli bir yatırımdır. Bisikletler ve parçaları çok kolay kırılabilir (bisikletinizi evden uzakta bir yere park edecekseniz iyi bir kilit almayı unutmayın) ve kolayca zarar görebilirler.

Sigorta sizi kişisel yaralanma ve üçüncü şahısların sorumluluğunu da kapsayabilir.