Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • 4K TV'yi oyun monitörü olarak kullanabilir misiniz? İşte denediğimizde olanlar

4K TV'yi oyun monitörü olarak kullanabilir misiniz? İşte denediğimizde olanlar

Tek bir hamlede oyun monitörümü mahvettim ve tek yaptığım bilgisayarımı akşam için salona sürüklemekti. LG'yi ve 4K OLED panellerinin üretebildiği muhteşem görüntüleri suçluyorum.

Zaten oldukça iyi bir PC monitörüne, Nvidia'nın G-Sync çerçeve yumuşatma teknolojisine sahip 28 inç 4K Acer ekrana sahip olduğum için yeterince şanslıyım, ancak oyun sistemimi LG 55EG920V TV'ye takarak şu anda görünen şeyi test ediyorum hem gülünç derecede küçük hem de korkunç bir şekilde yıkandı.

Bunların birinci dünya bilgisayar problemleri olduğunu kabul ediyorum.


55 inçlik LG Ultra HD TV, satın alabileceğiniz en değerli OLED televizyonlardan biridir, ancak bu süper üst düzey ekran teknolojisinden bahsettiğimizde hepsi görecelidir. Şu anda 2.249 £ 'a perakende satış yapıyor ve bu muhtemelen tüm bilgisayarımla aynı fiyata. O güzel OLED TV'yi 470 £ 'luk monitörümle karşılaştırmak muhtemelen benim için oldukça haksızlık.

Ama sonra, doğal 4K muhteşemliği gözlerimi sular altında bırakırken çenem yere sıkıca tutturulmuş olarak otururken uzun bir süre geçirdim.


Eğri çorak arazi

Şimdi, bu LG ekranının kavisli yapısına hiç satılmıyorum. TV dünyasında, Philips gibi şirketlerin sırf istese de istemese de sahip olması gerektiğini hissettiği için ürün yelpazesine tek bir model koymasıyla neredeyse tüm üreticiler için sahip olunması gereken bir ürün haline geldi. Belki de Koreli rakipleri Samsung tarafından büyük bir şekilde öncülük edildiğinden, LG de aynı şekilde her şeyi değiştirdi. E kadar65EF950Vtüm OLED TV'leri kutudan çıktı.

Böylece eğri bir tane yapabilir, ancak güçlü bir PC'nizin üzerinde muazzamlık yaratan güçlü bir PC'ye sahip olduğunuzda bu OLED resmi çarpıcıdır.


Fallout 4'ü ekranın doğal 3,840 x 2,160 çözünürlüğündeki en iyi ayarları kullanarak üzerine attım ve çorak arazinin şimdi nasıl göründüğüne şaşırdım. Şimdi, eski Skyrim motorunun biraz değiştirilmiş bir versiyonunu kullanan en güzel görünümlü oyun değil, ancak derin, zengin, 'mükemmel siyahlar' (LG dilinde) ve inanılmaz kontrast, oyunu çok daha hızlı hissettiriyor.

OLED paneller, renkleri için geniş bir yelpazeye sahiptir, en derin siyahlara kadar inebilir ve bu da onları televizyonun HDR geleceği için ideal kılar. Her piksel aynı zamanda kendi kendini yayar, yani hepsini kendi içlerinde yapmak için arka ışığa ihtiyaç duymazlar. Buna karşılık bu, tamamen siyah bir pikselin, ışık kanamam olmadan beyaz bir pikselin hemen yanında oturabileceği anlamına gelir. Bu nedenle OLED'ler bu kadar ayrıntı sunar.

Elbette görüntülerin 55 inçlik tam bir panele yayılmış olmasının zararı olmadı ...


İnanılmaz The Witcher 3'ü oynamak neredeyse dönüştürücü bir deneyimdi. Bu ayrıntılı dünya yazısı, tamamen hem bu çözünürlükte hem de bu boyutta oynanmak üzere inşa edilmiş görünüyor.

Kendinizi avutun

Peki ya sıkıcı bir öğleden sonra Enigma kodunu kırabilecek bir teçhizata sahip hevesli bir PC oyuncusu değilseniz? PS4 veya Xbox One'ınızı içine yapıştırdığınızda neye benziyor?

İyi görünüyor. Aynı şekilde çarpıcı değil ... ama iyi.

Burada ikiz bir sorun var. Birincisi, mevcut nesil konsolların grafiksel olarak oldukça zayıf olması. İki ana makinenin hangi çözünürlükte render edeceği konusunda biraz şaşkınlık duymadan geçen bir oyun lansmanı yok.

Çoğu zaman 1080p'yi yakalamak için mücadele ediyorlar - Hanoi'de, 4K OLED TV'nin ihtiyaç duyduğu aynı doğal çözünürlükte oyun oynayabileceklerine dair bir kartopu umudu yok.

Öyleyse LG televizyonların yükseltme motoruyla başa çıkmalısınız ve bu en iyisi değil. Bu kadar etkilenmemizin nedenlerinden biri buPanasonic'in OLED'iLG yapımı bir panel kullanıyor olsa bile. Yerel çözünürlükte çalışmadığında LG, 4K'da olduğu kadar iyi görünmüyor.

Yine de OLED teknolojisinin avantajlarını renkler ve kontrastla elde edersiniz.

Masaüstü anlaşması

Ancak sadece bir deli bilgisayarıyla kullanmak için masaüstüne 55 inçlik bir TV yapıştırabilir, değil mi? Aynı şeyi 42 inçlik bir TV kullanma konusunda makul bir şekilde söyleyebilirsin ama aslında şaşırtıcı derecede etkilidir.

Aynı zamanda oldukça uygun maliyetli.

Philips, sevdiğim 40 inçlik 4K PC monitörü satıyor, ancak 600 sterlin üzerinde pahalı ve aynı zamanda ele geçirilmesi oldukça zor. Yine de 42 inçlik Seiki 4K TV'yi 300 £ civarında alabilirsiniz. HDMI 2.0 ile birlikte gelir, böylece 60Hz'de 3.840 x 2.160'a ulaşabilirsiniz, ancak korkunç yükseltme ile oldukça zayıf bir teIe yapar. Ancak, yerel resminde çalışan ucuz bir 4K oyun monitörü olarak oldukça iyi.

Yakın zamanda Finlux'un yeni 4K TV serisi için bir etkinliğe katıldım ve 55 inçlik yeni kavisli Ultra HD panelinde Just Cause 3'ü başka bir Nvidia tabanlı PC ile oynamak oldukça etkileyiciydi. Ve bu, şu anda 800 £ 'dan daha düşük bir fiyata perakende satış yapan büyük ekran eğrisi.

Yine de Philips'e sahip olmayı tercih ederim - ve tabii ki muhteşem LG OLED'e veda etmek zorunda kaldığım için çılgına dönüyorum - ancak bir bütçe alternatifi olarak daha ucuz HDMI 2.0 TV'ler düşünülmeye değer.