Close

Canon PowerShot SX40 HS

Canon Powershot fırsatları

Canon'un yeni amiral gemisi 'güçlü zoom'u yeni bir süper hızlı işlemciye sahiptir ve düşük ışık performansını artırmak için çözünürlüğünü düşürür


Yerel çevrenizdeki paparazzilerle rekabet edecek bir yakınlaştırma aralığı mı istiyorsunuz, ancak bir dijital SLR için eşdeğer değiştirilebilir bir lensle ilişkilendirilen 10.000 £ 'luk masraf veya yığın istemiyor musunuz? Canon'un PowerShot SX40 HS köprü kamerası, yetenekli bir hepsi bir arada 'süper zoom' olarak kendini gösteriyor. 35x optik zumu değiştirilemez, ancak 35 mm film terimlerinde çok geniş 24 mm ila 840 mm odak aralığı sunarak geniş açılı manzaralardan pap tarzı samimi yakın çekimlere kadar her şeyi çekebilmesini sağlar. Maksimum lens açıklığı oldukça parlak bir f / 2,7'dir.

Kulağa hoş geliyor, ancak piyasadaki tek kamera bu değil. Fuji'nin FinePix HS20'si 'sadece' 30x optik zoom sunabilir, ancak yapısı Canon'a kıyasla oldukça plastik hissettiriyor, ayrıca Fuji'nin kendi zoom'u daha hassas kontrol için manuel olarak döndürülebiliyor. Burada bir zum kolu aynı işi yapar, mercek ileri doğru kayar veya kademeli olarak geri çekilir ve mercek çerçevesi üzerinde bulunan mesafe işaretçileri. Ayrıca pazar payı için rekabet eden Olympus SP810UZ, 30x ve ayrıca 24x Panasonic Lumix DMC-FZ150. Ayrıca Canon'un en yakın rakibi olan ve onu yalnızca 36x optik yakınlaştırma ve 22,5 mm'lik daha geniş bir başlangıç ​​noktası iddiasıyla postaya çeken Nikon'un Coolpix P500'üne sahibiz.

Daha yüksek ISO (düşük ışık) hassasiyeti ayarlarında çok fazla görünür parazit olmamasını sağlayan arkadan aydınlatmalı bir CMOS sensöründen 12,1 megapiksel etkili çözünürlük sunulur. Bu, şaşırtıcı bir şekilde, aynı lens erişimini sunan SX30 IS önceki modelinin 14,1 MP değerinden bir düşüş. SX40 HS'nin fiyat etiketini sindirmek için aktif olarak büyük bir yakınlaştırma istemeniz gerektiğini belirtmek gerekir. Üreticinin önerdiği £ 459 karşılığında alternatif olarak kameranın dışa benzediği uygun dijital SLR'yi satın alabilirsiniz. Yine de yeni başlayanların standart lens kiti ile kıyaslandığında sefil bir 3x optik yakınlaştırma sunan takılı kalırsınız.

Canon PowerShot SX40 HS: Kontroller (kullanım kolaylığı)Canon PowerShot SX40 HS, her anlamda daha büyük olduğunu düşünenler içindir. Kaymaz pürüzlü yüzeye sahip, etrafına üç parmağımızı sığdırmayı başardığımız önemli bir tutma yeri var ve kamera bir mini DSLR gibi hantal. Canon, tıknaz şarj edilebilir bataryası ve tutma yerinin tabanına yerleştirilmiş çıkarılabilir SD ortam kartıyla plastik görünümlü olmasına rağmen, ilk izlenim güven verici sağlamlıktır. DSLR benzeri ağırlığı 600 g olan bu, hiçbiri tam olarak açıldığında ve dolayısıyla en savunmasız durumdayken lens namlusuna değmediği sürece birkaç darbeye dayanabilecek bir kameradır.

Düğmeler ve kontroller büyük ve belirgindir, karmaşıklıkları ve sayıları ortalama kompakt fotoğraf makinenizin düzeni ile dijital bir SLR arasında yer alır. Manuel ile akıllı veya 'akıllı' otomatik arasında değişen 11 seçilebilir ayara sahip on sentlik bir parça büyüklüğünde tıknaz bir çekim modu kadranı, artı tutma yerinin üst kısmında 5p boyutunda bir deklanşör düğmesi var. kaçıramazsın. Bu düğme, yakınlaştırmayı çalıştıran bir kol ile ergonomik olarak çevrelenmiştir. Kameranın profesyonel görünümlü dış görünüşüne rağmen burada yalnızca JPEG fotoğraflar çekme seçeneği var; dijital SLR'lerde olduğu gibi ek olarak en kaliteli Raw seçeneği yoktur.

Canon PowerShot SX40 HS: Ekran


Canon PowerShot SX40 HS'nin 2,7 inç LCD ekranı, son derece kullanışlı, açılıp kapanabilir, açısı ayarlanabilir çeşitliliğe sahiptir. Bu, yalnızca güneş ışığı görünürlüğü etkiliyorsa eğilebileceği anlamına gelmez, ayrıca normalde çekim yapmaya çalışmayacağımız aksi takdirde garip açıları çerçevelemek için de kullanılabilir. Sağ taraftaki tutuşla birlikte, ekranın kenarının tutulması da bu uzun lens çekimleri için kamerayı sabitlemeye yardımcı olur. Ekran görünürlüğü iyi olsa da, burada sunulan standart 230k noktadan daha yüksek bir ekran çözünürlüğü ile yapabilirdik. İstenen fiyat için en az 460.000 nokta beklerdik.

Ekranın hemen üzerinde, çok daha küçük bir elektronik vizör veya EVF kullanarak çekimleri kadrajlamak için alternatif bir seçenek var. Bu, 202k nokta çözünürlüğü sunar, bu nedenle, özellikle onu etkinleştirmek için özel bir düğme olmadığından ve kullanıcı bir göz seviyesi getirdikçe onu otomatik olarak açan bir göz sensörü olmadığından kolayca gözden kaçabilir. Bunun yerine, yalnızca ana LCD ekranı kamera gövdesine bakacak şekilde çevirirseniz açılır ve seçeneği devre dışı bırakır.

Canon PowerShot SX40 HS: Hız ve performans


Kamera iki saniye içinde soğuktan açılır ve lens maksimum geniş açı ayarına uzanırken arka ekran canlanır. Hareketsiz fotoğraf modunda, yakınlaştırma kolunda bir parmağınızı tuttuğunuzda Canon'un aşırı geniş açıdan maksimum telefoto ayarına kadar üç saniye içinde tam odak aralığına güç sağlamak mümkündür. Aynı anda video kaydı yapılıyorsa, bu neredeyse üç misli bir süreye kadar fark edilir şekilde yavaşlar, böylece iç motorun kendi malzemesini çalıştıran sesi daha az müdahaleci olur.

Canon'un son eki, bu yinelemenin,% 75 olduğu söylenen, yeni bir Digic 5 görüntü işlemcisini içeren ilk Canon modellerinden biri olması nedeniyle IS'den (görüntü sabitlenmiş) 'HS'ye (Yüksek Hızlı) değiştirildi. Düşük ışıklı çekimlerde gürültü azaltma için Digic 4'ten daha iyi.

Bu yeni motor, aynı zamanda, sekiz adede kadar ardışık çekim için de olsa, 10,3 fps'lik sürekli fotoğraf seri çekim kare hızı da dahil olmak üzere bir dizi hızlı ateş yakalama seçeneği sunmasını sağladı. Video kaydediyorsanız - çekim modu kadranında hangi alternatif ayar seçilmiş olursa olsun kayıt düğmesine basın - ve kaçınılmaz olarak 640x480 veya 320x240 piksellik azaltılmış çözünürlükle yavaş çekim sonuçları sağlayan 240 fps'de çekim yapma seçeneği vardır. Aksi takdirde Full HD 1920x1080 piksel video, standart 24 fps'de sunulur.


Canon PowerShot SX40 HS: Pil


Burada tutacağın tabanına yerleştirilen ve böylece kameraya eklenmiş sağlamlığı ödünç veren tıknaz NB-10L şarj edilebilir pil, tam şarjla 380 çekim sunuyor ve bu, meraklı bir model için bile saygın olandan daha fazla.

Canon PowerShot SX40 HS: Resimler ve video


Amatör vahşi yaşam veya spor fotoğrafçılarının yanı sıra tahmin edilemeyen parmakları olan aileler, burada sunulan geniş yakınlaştırma aralığından en iyi şekilde yararlanacak ve çerçeveyi anında ayarlayabilecek.
Bununla birlikte, lense yerleştirilmiş görüntü sabitlemesine rağmen, gün ışığında elde çekim yaparken maksimum telefotoda jilet keskinliğinde çekimler yapmakta zorlandık.

Bu, yavaş çekim video seçeneklerini denediğimizde daha az sorun olduğunu kanıtladı - olduğu gibi eğlenceli ve etkili - çünkü çözünürlük yine de düşürüldü, bu nedenle keskin görüntüler asıl sorun değil. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde en iyi sonuçları veren mavi gökyüzü ve ideal koşullar altında çekim yapmadığımız sürece, Canon'dan alınan resimler kameradan biraz dümdüz görünüyordu, bu yüzden çözünürlüğü artırmak ve ekstra etki eklemek için Photoshop'ta kontrastı ayarladık.

Doğal görünümlü mevcut hafif çekimler elde etmek ve Canon'un dahili açılır flaşını kullanmaktan kaçınmak isteyenler için, burada ISO aralığı, kağıt üzerinde büyük sarsıntılar olmasa bile saygın olan ISO3200'de zirveye çıkıyor. Ancak pratikte, gürültü / tahılın ISO1600'e kadar bir sorun haline geldiğini fark etmiyorduk, oysa en üst düzeyde ISO3200 sonuçları, büyük ölçüde gürültü azaltma işleminin ciddi şekilde devreye girmesi nedeniyle daha da iyi görünüyor. Bu nedenle, sabit bir yüzeye, sabit ellerinize sahipseniz veya yanınızda bir tripodu taşımaya hazırsanız, Canon PowerShot SX40 HS, çok çeşitli çekim senaryoları için koz yaratabilir. Aksi takdirde aynı parayla satın alabileceğiniz dijital SLR ile aynı derecede keskin sonuçlar beklemeyin.

Canon PowerShot SX40 HS: Karar


İstediğiniz kadrajı elde etmek için ayaklarınızı ileri veya geri hareket ettirirken yaptığınız fotoğraf fırsatları için Canon PowerShot SX40 HS, son derece geniş odak aralığı (eğimli LCD ekranından bahsetmiyoruz) ile ürünleri sunar. yaratıcı olasılıkları tüketmek zor.

'Sadece' 24x optik zoom sunan Panasonic Lumix DMC-FZ150'den 10 sterlin daha ucuz, SX40 HS'ye kıyasla gerçeğe uygun değer olarak görülebilir, ancak ayrılmadan önce daha da ucuz bir cadde fiyatı için dolaşmanızı tavsiye ederiz. nakit. Başlangıçta da belirttiğimiz gibi, herhangi bir şekilde genişletilemeyen bir fotoğraf makinesinde giriş seviyesi dijital SLR ile aynı şeyi harcamak için burada sunulan yakınlaştırma aralığını gerçekten istemeli ve kullanmalısınız.


Canon PowerShot SX40 HS kullanılabilirliği: Şimdi çıktı

Canon PowerShot SX40 HS fiyatı: 459 £