Close
  • Ana
  • /
  • Oto
  • /
  • Araba temizleme aksesuarları ve bunların nasıl kullanılacağı

Araba temizleme aksesuarları ve bunların nasıl kullanılacağı

Arabanızı temizlemek için sünger, kova veen iyi araba vakumu. Aslında, o süngeri hemen kaldırmalı ve muhtemelen kovayı atmalısın - ya da en azından birkaç tane daha satın almalı ve bir dizi kum koruyucuya da yatırım yapmalısın.

Bu makalede ele alacağımız aksesuarlar, aracınıza galeri gibi yeni bir görünüm kazandırmanın yanı sıra, boyasını yanlış temizlemeden kaynaklanabilecek çizikler ve girdaplar gibi genel hasarlardan korumaya yardımcı olur.

Bu aksesuarların birçoğu çoğu okuyucu için uygun fiyatlı olmalıdır ve genellikle gizli bileşenler iyi bir plan ve biraz dirsek yağı kadar basittir. Ölçeğin daha pahalı ucunda, basınçlı yıkayıcılar gibi ürünlerimiz var, ancak o zaman bile yatırıma değer olabilir - özellikle de yıllarca kusursuz temiz arabanızı satmak söz konusu olduğunda.

karcher k5


(İmaj kredisi: Karcher)

Basınçlı yıkayıcı

Bir hortum borusu ve bir el eldiveni ile iyi bir ovma işi yapabilirken, gerçekten kirli bir arabanın üstesinden gelmek istiyorsanız, basınçlı yıkayıcıya ihtiyacınız olacaktır. Bunlar, tüm şekil ve boyutlarda ve eşleşecek geniş bir fiyat aralığında gelir, ancak çoğu, çok benzer bir şekilde çalışır.

Açıkçası, basınçlı yıkayıcı kullanmak için kendinize ait bir miktar dış alana ihtiyacınız olacak ve ideal olarak hem elektrik prizine hem de su musluğuna kolayca erişebileceksiniz. Cadde dışında park yeri olmayanlar için de pille çalışan ve yakındaki bir şişe veya kovadan su ile beslenen seçenekler var. Ancak doğal olarak, bunlar bir kontör gerektirmeden çok önce kullanılamaz.


Burada akılda tutulması gereken en önemli şey, yüksek basınçlı suyun aracınıza ne kadar zarar verebileceği, hatta dikkatli olmazsanız boyayı çıkarabileceğidir. Basıncı buna göre ayarladığınızdan ve geri çekildiğinizden emin olun. Sade eski suyla başlayabilir, ardından bir kar köpüğü (varsa bir kar köpüğü mızrağı ile) veya normal araba karoseri şampuanı uygulayabilir ve son olarak temiz suyla durulayabilirsiniz.

2021 için favori premium basınçlı yıkama makinelerimizden bazıları, Kärcher'den K4 Full Control ve K7 Premium Smart Control'ü içerirken, Kärcher K2 harika bir bütçe seçeneğidir.


Taşınabilir bir seçeneğe ihtiyacınız varsa, pille çalışan Bosch Fontus 18v Akülü Yıkayıcı başlamak için iyi bir yerdir, ancak suyla dolduğunda yaklaşık 20 kg ağırlığında olacağını unutmayın.

Kovalar ve kum koruyucular

Ön yıkama ile arabanızdaki kiri temizledikten sonra, dirseklerdeki yağı temizlemenin ve temel bilgilere geri dönmenin zamanı geldi. Araba temizliği söz konusu olduğunda iki kova tekniğini duymuş olabilirsiniz, ancak bir adım daha ileri gideceğiz ve üçüncü bir kova tanıtacağız.

Bir kovayı ılık suyla ve seçtiğiniz araç temizleme solüsyonuyla doldurun, ardından diğer ikisini temiz suyla doldurun. Her bir kovaya, kir ve kumun yıkama eldiveninize ve boyanın çizilebileceği arabaya geri dönmesini önlemek için bir elek görevi gören bir kum koruyucu ekleyin.

Eldiveni ilk kovaya batırmak, ardından arabayı düz hareketlerle (dairesel değil) silmek ve ikinci kovada eldiveni durulamak isteyeceksiniz. Arabanın etrafında dolaşırken bu işlemi tekrarlayın, ardından tekerlekleri temizlerken eldiveninizi durulamak için üçüncü kovayı kullanın. En fazla kir ve pisliğin burada bittiği yer olduğundan, üçüncü kova eldiveninizi mümkün olan en iyi şekilde temizler ve fren tozunun ve kirin araca geri dönmesini önler.


Amaç, eldivenin ilk kovaya her girdiğinde temiz olması ve bu nedenle arabanıza dokunduğunda temiz olmasıdır.

Kuzu yünü eldiven

Yıkama eldivenlerinden bahsetmişken, bunlar yaygın olarak kullanılan süngerlere çok daha iyi bir alternatiftir. Eldiven gibi otururlar (tam anlamıyla) ve ideal olarak, boyaya zarar verme olasılığının daha düşük olduğu kirleri arabadan uzaklaştırmaya yardımcı olmak için uzun liflerle tamamlanmış kuzu yününden yapılmış bir eldiven istersiniz. Eldivenin ikinci kovaya her daldırıldığında iyice durulandığından emin olun.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer iyi özellik ise, iç kısmında kuzu yünü ve arka tarafında daha aşındırıcı olan ve böcek ve kuş pisliği gibi inatçı lekelerin çıkarılmasına yardımcı olan mikrofiber tarzı bir kaplama olan bir eldivendir.

Tekerlek fırçaları

El eldiveni arabanızın her yerinde kullanılabilir, ancak tekerlekleriniz özellikle kirlenme eğilimindeyse özel bir fırça kullanmanız en iyisidir. Bunlar, eldivenden daha uzun ve daha sert kıllara sahiptir ve tekerleklerdeki, tekerlek bombelerindeki ve fren disklerindeki fren tozunu ve diğer pislikleri temizlemenize yardımcı olur.

Vaktiniz varsa, önce bir basınçlı yıkayıcı sonra bir tekerlek fırçası kullanarak aracı krikoyla dingil ayaklarına kaldırabilir, tekerlekleri çıkarabilir ve frenleri ve kemerleri daha kapsamlı bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bu daha fazla çaba gerektirir, ancak bir arabanın en az temizlenen alanları, sonunda paslanma olasılığının en yüksek olduğu yerlerdir. Bu yüzden şimdi çaba gösterin, tekerlek bombelerini ve eşikleri temiz tutun ve Gelecek Minnettar olacaksınız.

Fırça ayrıca radyatör ızgarası, egzoz ve kirin daha belirgin bir şekilde biriktiği diğer alanlarda da kullanılabilir.

mikrofiber

(Resim kredisi: Amazon)

güderi bezleri ve mikrofiber havlular

Tüm kirler temizlendikten ve vücut güzelce temizlendikten sonra, fazla şampuan ve kiri çıkarmak için basınçlı yıkayıcıya dönme zamanı. Bundan sonra aracı mikrofiber bir havlu veya güderi ile kurutmak isteyeceksiniz. Her ikisi de benzer şekilde çalışır ve kullanımı çok kolaydır.

Kuru havlu, yüzey üzerinden silindiğinde suyu toplarken, güderi derisi hafif nemliyken en iyi sonucu verir. Islak bir gövde panelinin üzerine atın, ardından suyu arabadan uzaklaştırmak için bir kenarından çekin. Sıkın, sonra tekrarlayın. En iyi (ve biraz daha pahalı) güderi kumaşlar keçi veya koyun derisinden yapılır, ancak sentetik seçenekler de mevcuttur.

Normal bir havlu kullanmayın, çünkü bunlar emici değildir ve hatta boyayı çizmeye ve tüm zor işlerinizi geri almaya yetecek kadar aşındırıcı olabilir. Şaşırtıcı derecede kırılgan olabilen araç boyasını temizlemek ve kurutmak için özel olarak tasarlanmış bir mikrofiber ve güderi kumaş satın almak en iyisidir.

kil çubuğu

Araba detaylandırma dünyasına kolay bir ilk adım, kiri ve kirleticileri boyadan kaldıran bir kil çubuktur. İlk önce, elinizi bir boya bölümünün üzerinde gezdirin. Temiz görünebilir, ancak boyaya gömülü kir nedeniyle yüzeyin pürüzlü olduğunu hissedeceksiniz.

Madeni para büyüklüğünde bir parça kil alın ve yumuşak ve dövülebilir hale gelene kadar temiz ellerle yoğurun. Ardından, yağlama görevi görmesi için boya üzerine biraz hızlı detaylandırıcı püskürtün ve kili yüzey boyunca nazikçe kaydırın.

Kilin kiri alırken nasıl hızla karardığını fark edeceksiniz, bu nedenle temiz bir yüzey ortaya çıkarmak için düzenli olarak katlayın. Boyanın ne kadar pürüzsüz hale geldiğini hissedin, ardından fazla detaylandırma spreyini silin ve bir sonraki bölüme geçin. Bu adım biraz zaman alır, ancak bir kez tamamlandığında, çalışmanızın sonuçlarını yalnızca göremezsiniz, aynı zamanda hissedebilirsiniz.

Bunu beğendin mi?