Close
  • Ana
  • /
  • Oto
  • /
  • Araba cilası vs araba cilası: fark nedir?

Araba cilası vs araba cilası: fark nedir?

Araba cilası ve araba cilasının yakından ilişkili olduğunu, hatta belki de aynı şey olduğunu düşündüğünüz için affedilirsiniz. Ancak durum böyle değil. Aslında cila ve cila çok farklıdır, ancak arabanızı temizlemek, çizikleri gidermek ve boyaya koruma eklemek için birlikte veya daha doğrusu birbiri ardına kullanılabilir.

Basit bir ifadeyle, cila, hafif çizikleri gidermek ve arabanızın boyalı yüzeylerini temizlemek için kullanılır, daha sonra cila, parlak bir yüzey vermek için kullanılır ve aynı zamanda yüzeyi gelecekteki çiziklere karşı korur. Nihai temizlik için arabanızı yıkamalı, cilalamalı ve son olarak cila uygulamalısınız.

İşte cila ve cilanın ne yaptığına ve neden farklı olduklarına hızlı bir bakış.

Araba cilası nedir?

Pürüzsüz bir macun gibi görünse ve hissetse de, araba cilası aslında aşındırıcıdır, ancak çok az. Araba cilasının aşındırıcı doğası, arabanızın boyasına uygulanan çok ince bir vernik tabakasını ovalamak için kullanılabileceği anlamına gelir. Bu, hafif çiziklerin giderilmesine yardımcı olur, çünkü bir çiziğin etrafındaki şeffaf kaplama alanı aşındırıcı cila ile kaldırıldığında, çiziğin çevresindeki alanlara göre derinliği sıfıra iner.


Eskiden bir arabadaki çizikleri gidermek için farklı aşınma seviyelerine sahip farklı cila türleri gerekliydi. Ancak günümüzün araba cilası, boyaya işlendikçe parçalanan ve bir ped veya mikrofiber bezle ovaladığınızda kademeli bir cila üreten bir aşındırıcı kullanır. Bu cilalar, azalan aşındırıcılar olarak bilinir, çünkü parçalandıkça aşındırıcılıkları azalır.

Cilanın aracınızın boyasına veya vernik kaplamasına herhangi bir koruma sağlamadığını unutmamak önemlidir. Bunun yerine, aslında üst yüzeyi ovalayarak, çizikleri ve kusurları düzleştirirken, aynı zamanda kiri giderir ve çekici bir parlaklık üretir. Bazı cilalar, arabanıza komşularınızın kıskanacağı türden bir galeri görünümü kazandırmaya yardımcı olmak için parlaklık arttırıcı yağlar da içerir.


Arabanız her yıkandığında cilalanması gerekmez. İyi bir iş çıkarırsanız (ve cila ile mühürlerseniz, daha fazlası bir anda olur), o zaman arabanızın en iyi şekilde görünmesi için araba şampuanı ile basit bir yıkama yeterli olacaktır. Arabanızı yılda sadece birkaç kez, hatta bir cila makinesi kullanıyorsanız daha az cilalamanız gerekir.

Araba cilası nedir?

Şimdi araba yıkandı ve cilalandı, cilaya ulaşma zamanı. Cila, hafif çizikleri gidermek için çok ince bir vernik tabakasını kaldırdığında, cila, kusurları doldurarak tam tersi şekilde çalışır. Bu, boyaya ince bir koruyucu film eklerken, arabanızın yüzeyini pürüzsüzleştirme etkisine sahiptir.


Herhangi bir otomobil mağazasının araba cilası raflarına göz atın ve muhtemelen Brezilya mumu veya palmiye mumu olarak da bilinen karnauba referanslarını göreceksiniz. Bu, kuzeydoğu Brezilya'ya özgü bir bitki olan Copernicia prunifera'nın yapraklarının mumudur. Araba cilasının yanı sıra, carnauba ayakkabı, zemin ve mobilya cilalarında kullanılır ve genellikle balmumu veya terebentin ile karıştırılır.

Bu cilanın önemli bir özelliği, suda çözünmemesidir, bu nedenle yağmur yağdığında veya arabanızı yıkarken kolayca yıkanmaz. Aynı zamanda yüksek bir erime noktasına sahiptir ve UV ışığından zarar görmez, bu da arabanızın boyasını güneş ışığından ve ayrıca kirden ve genel yol kirinden koruyabileceği anlamına gelir.

Araba cilası genellikle bir teneke içinde gelir ve küçük miktarlarda bir bez veya ped ile elle uygulanır. Bazı cilalar şişelerde gelir ve arabanızın boyalı bölgelerine püskürtülebilir. Ağdayı yavaş, dairesel hareketlerle uygulayın ve çizik alanlara ekstra baskı uygulayın. Arabaya sürdükten sonra 10 ila 15 dakika bekletin ve ardından temiz bir mikrofiber bezle yüksek parlaklık elde edene kadar parlatın. Buradaki anahtar, cilayı artık görünmeyene kadar arabanızın yüzeyine sürmektir.

Arabanızı ne sıklıkta cilalamanız gerektiği, ne kadar kullanıldığına, gece boyunca nerede saklandığına ve yerel iklime bağlıdır. Ancak genel olarak konuşursak, yılda birkaç kez cilalamak, boyayı korumaya ve gelecek yıllar boyunca en iyi şekilde görünmesini sağlamaya yardımcı olacaktır.


Son olarak, araba cilası ve cila arasındaki büyük fark fiyattır. Yerleşik bir markadan bir şişe araba cilası genellikle 15 sterlin ile 20 sterlin arasında bir maliyete sahipken, araba cilası 30 sterlin civarında başlar, ancak sadece 200 ml için 100 sterlinin ötesine ve hatta 1.000 sterline kadar uzayabilir.

Bunu beğendin mi?