Close
  • Ana
  • /
  • Seyahat
  • /
  • El bagajı kılavuzu: Bagaj satın alırken dikkat etmeniz gereken 6 şey

El bagajı kılavuzu: Bagaj satın alırken dikkat etmeniz gereken 6 şey

Hafif seyahat etmeye karar verdiniz. Kısa bir yolculuktur ve havalimanlarında bagaj karusellerinde zaman kaybetmek istemezsiniz. Valizinizi teslim alarak kaybetme riskini de almak istemezsiniz. Peki şimdi ne olacak? Mükemmel el bagajını nasıl seçersiniz?


  • Tatile çıkmadan önce kontrol edinPingtwitter'ün nihai seyahat rehberi
  • Kullandığınızdan emin olun.en iyi bavul
  • Buen iyi kabin bagajı
  • Bunlaren iyi sırt çantaları

İşte bu çok önemli kararı vermeden önce düşünmeniz gereken altı şey.

1. Doğru bedeni alın

Bavul konusunda cömert davranan ve tatilde 40 kilogramdan fazla eşya almanıza aldırış etmeyen tam hizmet havayollarını hatırlıyor musunuz? Uzun mesafeli uçmadığınız ve gittikçe artan bir şekilde iş veya birinci sınıfta uçmadığınız sürece, o günler geride kaldı. Uçtuğunuz havayolu ve uçağa bindirmenize izin verilen bagajlar artık ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlı.

İzin verilenden daha büyük bir şey alırsanız, bir ücret ödemeniz gerekecektir; havayolu personelinin bagajınızı içine sokmanıza neden olacağı o korkunç metal kafesleri işaretleyin. Maalesef bu, dibe doğru bir yarış ve en düşük ortak paydanın kazandığı bir yarış; anlayışlı gezgin kesinlikle herhangi bir uçağa alınabilecek bir bagaj parçası seçer.

Yazı yazarken bu 56x45x25cm ve 23kg'dır, bu yüzden daha büyük bir el bagajı satın almayın. Ayrıca, bu ölçümlerde tekerleklerin ve kolların da sayıldığını unutmayın.


2. Gadget'ları düşünün

Bir tablet veya dizüstü bilgisayar ile mi seyahat edeceksiniz? Öyleyse ve yolculuğunuz sırasında bunlardan birine erişmek isteyeceğinizi düşünüyorsanız, iş için yapılmış dış cepleri olan bir el bagajı seçin. Etrafında dizüstü bilgisayar kılıfları olan birçok seçenek var ve tablet kılıfları biraz daha az yaygın olsa da, bunlar var.

Ayrıca, bir uçaktan yanan güneş ışığına çıkarken hızlı bir şekilde erişmek için gerçekten yararlı olabilecek, dahili güneş gözlüğü kılıflarına sahip kabin bagajları da bulabilirsiniz. Sonuçta, ilk başta seyahate gitmenizin sebeplerinden biri bu değil mi? El bagajınızın yanında veya önünde ceplerin olması, havalimanındayken yiyecek veya içecek tutmak için gerçekten yararlı olabilir.


(Resim kredisi: Getty)

3. İki veya dört tekerlek?

Dört. Daima dörde gidin. Daha da iyisi, size mükemmel hareket kabiliyeti sağlayacak dört çift tekerleği olan bir el çantası bulun. İki tekerlekli çantalar arkanızda sürüklenebilir. Kulağa hoş gelebilir, ancak yoğun bir havalimanında veya tren istasyonunda ve özellikle bir kuyrukta, temelde iki veya üç kişinin yerini kaplıyorsunuz ve kendinizi başkalarına tedirgin ederken bulabilir ve genellikle yolculuğunuzu daha fazla hale getirebilirsiniz. zor. Dört tekerleği sayesinde çok daha güvenli ve daha kolay olan çantayı yanınızda yuvarlayabilir, isterseniz arkanızda sürükleyebilirsiniz.


Bununla birlikte, tekerleklerin ne kadar sağlam olduğunu ve ne tür bir arazide sorunsuz bir şekilde seyahat edebileceklerini not edin. Sonuçta, kaldırımları olan tozlu ve hatta asfalt yollar, bir havalimanının düz parlak zemininden çok daha zor bir iştir.

4. Dikkatli taşıyın

İşte, satın almadan önce bagajınızı sürmeyi test etmeniz için bir başka harika neden. Bavulunuzun üzerindeki tutacağın önemli olmadığını düşünebilirsiniz, ancak eşyalarınızı sürüklemeye başlayana kadar beklersiniz. Çantadan yükselen teleskopik sap, bunu genellikle iki veya üç bölüm halinde yapar ve her bir ekstra bağlantı, hareket halindeyken valizinizin dengesini etkiler. Teleskopik kolu çıkarmak kolay mı? Bazılarının bir pop-up mekanizması var, diğerleri daha manuel. Hatta bazı bagajlarda, kullanılmadığında bir tutamağı gizlemek için fermuarlı bir kapak bulunur.

5. Sert kenarlı mı yoksa yumuşak kenarlı mı?

Doğru boyutta sert kabuklu polikarbonat bir valiz satın alırsanız 56x45x25 cm boyutunun karşılanması kolay olsa da, yumuşak kenarlı bir valiz seçenlerin çantalarına aşırı yüklenmemeleri gerekir. Öndeki çıkıntıları kapatırsanız 25 cm derinliği aşmak çok kolaydır. İki farklı bagaj stili arasındaki farkları da dikkate almaya değer; yumuşak taraf daha hafiftir, tipik olarak genişletilebilir ve daha fazla cebe sahip olma eğilimindeyken, sert taraf daha dayanıklı, koruyucu ve (bazen) daha şıktır.


(Resim kredisi: Getty)

6. Organize olmak

Kabin bagajları genellikle tekerlekler, tutacaklar ve hareketlilik gibi özelliklerle satılır, peki ya bagajın içi? Muhtemelen bir süre valizinizin dışında yaşayacaksınız ve sık sık oteller arasında geçiş yapmayı planlıyorsanız, kabin bagajınız sizinfiilimobil gardırop.

Kabin bagajının içini incelerken düşünülmesi gereken üç şey vardır. Öncelikle, kozmetiklerin ve yıkama malzemelerinin taşınması için gerçekten faydalı olabilecek (ve o büyük yıkama torbasını evde bırakmanıza izin veren) su geçirmez bir cep bulun. Sonuçta, bu tür şeyler genellikle taşınırken kırılır veya patlar ve giysilerinizden diş macunu veya nemlendirici kazımak gerçek bir acıdır. İkinci olarak, hem valizin kapağında, hem de ana bölmenin duvarları çevresinde herhangi bir cep olup olmadığına bakın. Bu tür cepler, küçük eşyaları saklamak için gerçekten yararlı olabilir. Son olarak, giysilerinizi paketlemenize ve el çantanıza daha fazla sığmanıza olanak tanıyan sıkıştırma kayışlarını arayın.

Bu, uzun yıllar boyunca en sevdiğiniz seyahat arkadaşınız olabilecek ve olması gerekenlere yatırım yapmadan önce düşünmeniz gereken altı şeydir.

Bunu beğendin mi? Kullandığınızdan emin olun…