Close
  • Ana
  • /
  • Seyahat
  • /
  • El bagajı ve sırt çantası: seyahat için hangisini kullanmalısınız?

El bagajı ve sırt çantası: seyahat için hangisini kullanmalısınız?

Hafif seyahat etmeye karar verdiniz. Kısa bir yolculuktur ve havalimanlarında bagaj karusellerinde zaman kaybetmek istemezsiniz. Valizinizi teslim alarak kaybetme riskini de almak istemezsiniz. Peki şimdi ne olacak? Bir sırt çantası ve bir el çantası arasında nasıl seçim yaparsınız?


İşte bu çok önemli kararı vermeden önce düşünmeniz gereken yedi şey.

1. Sırt çantaları hareketlilik için daha iyidir

Sırt çantaları size daha fazla özgürlük verir. Yoğun bir şehrin ortasında, tekerlekli bir çanta taşırken bir havaalanı otobüsünü taşımak hiç de eğlenceli değil. Yerleri toprak yola çevirirseniz sorunlar çoğalmaya başlar. Bununla birlikte, sırt çantalı spor yapıyorsanız, kimin umurunda? Benzer şekilde, bir otelden saat 10'da check-out yapmanız gerekiyorsa ve uçuşunuz çok geç değilse, sırt çantası olanlar bir müzeyi ziyaret edebilir veya havalimanına gitmeyi düşünmeden alışverişe gidebilir.

Tekerlekli bagajınız varsa, havaalanına gitmeden önce valizinizi almak için otelinize geri dönmeniz veya havaalanına daha erken gitmeniz gerekir.

Havaalanında olsanız bile sırt çantaları zafer kazanır. Bağlantınıza geç kalırsanız ve kapınıza ulaşmak için acele etmeniz gerekiyorsa (hepimizin başına gelir), bir sırt çantasıyla koşmak her zaman çok daha kolaydır. Nasıl çevirirseniz çevirin, sırt çantaları size daha fazla hareketlilik sağlar.


2. Valizler sırtınız için daha iyidir

Taşıma çantanızın tekerlekleri olduğunu varsayalım. Çoğu yapar. Seyahatin uzun, stresli ve fiziksel olarak zorlu olduğu düşünüldüğünde, tekerlekli bir bavulla seyahat etmek, her yerde kendi ekipmanınızı taşımaktan çok daha az yorucu olabilir. Bu, elbette sırt çantanızın ne kadar büyük olduğuna ve ne koyduğunuza bağlıdır, ancak yanınızda taşıdığınız, el çantası büyüklüğünde bir bavul omuzlarınızda her zaman daha kolay olacaktır.

Henüz yatırım yapmadıysanız, sürüklenmesi gereken iki tekerlekli araçlar yerine daima yanınızda çekilebilecek dört tekerlekli valizler seçin.


(Resim kredisi: Getty)

3. Sırt çantaları nadiren kontrol edilir

Havayolları sürekli olarak kapıdaki yolcuların bagajlarını alıyor. Bir dizüstü bilgisayar veya tablet ile seyahat ediyorsanız ve / veya gideceğiniz havalimanında bagaj dolabında zaman kaybetmek istemiyorsanız, elinizde el bagajı almanız gerçekten can sıkıcı olabilir.


Kapı personelinin sıraya girip beklemeye alınması gereken bagajda bir aşağı bir yukarı yürüdüğünü görmek dehşet vericidir, ancak mağdur edilmekten kaçınmanın kolay bir yolu vardır. Sırt çantası giyin. Cidden, havayolu personeli sırt çantalarından neredeyse hiç rahatsız olmaz.

4. Bir valize daha fazlasını sığdırabilirsiniz

El bagajı için ortalama boyutlar yaklaşık 56 x 45 x 25 cm'dir, ancak bir çantaya bir sırt çantasından daha fazlasını sığdırmak mümkündür.

Evet, sırt çantaları genellikle yumuşak kenarlıdır, ancak bir valizi doldurabilmek ve sıkıştırma kayışları kullanarak her şeyi bağlayabilmek, seyahat sırt çantalarının nadiren sunduğu bir şeydir. Sınırları zorlamak istiyorsanız, bir kabin bagajı seçin.

5. Bütçe havayolları sırt çantalarını görmezden geliyor

Sert kenarlı bagajınızın kapıda 'maksimum büyüklükteki' çöp kutusuna sığmayacağından ve para cezasına çarptırılacağınızdan mı korktunuz? Bütçeli havayolları personeli genellikle bagajın maksimum boyutları konusunda oldukça titizdir, ancak nadiren sırt çantalarına aynı tutumu uygularlar.


Fısıldayın, ancak bazen bir sırt çantanızı alırsanız gerekenden çok daha fazlasını taşıyabilirsiniz, ancak uçağa binmek için kapıda sıraya girerken sırtınızda tuttuğunuzdan emin olun. Kapı personeli neredeyse hiç gözlerini kırpmaz.

(Resim kredisi: Getty)

6. Sırt çantaları genellikle koltuğunuzun altına girmelidir

Bu, bakış açınıza bağlı olarak bir artı veya eksi olabilir. Yoğun bir uçuşsa, havayolu personeli genellikle sırt çantası olanlardan baş üstü kutuları kullanmamalarını ve bunun yerine bagajlarını öndeki koltuğun altına koymalarını ister. Pratikte bu, uçuş süresince sırt çantanızla bacaklarınızın arasında oturmak anlamına gelebilir.

Bu kötü bir şey olmayabilir, özellikle uçuş sırasında bir dizüstü bilgisayara erişmek istiyorsanız ve pratikte, genellikle ne olursa olsun baş üstü çöp kutularını kullanabilirsiniz. Ancak, sert kenarlı valizleri olanlardan yapmaları istenecek bir şey değildir.

7. Bir valiz daha profesyonel görünüyor

Bundan emin değiliz. Geleneksel olarak, sadece bir dizüstü bilgisayar içerecek kadar büyük siyah bir el çantası ve bir gece boyunca iş seyahatinde olan iş adamları için standart bir seçim olarak görülüyordu.

Bir dereceye kadar, hala öyle ve eğer akıllı bir takım elbise giyiyorsanız, onu sırt çantası kayışlarıyla katlamak istemezsiniz (bir takım elbiseyi bir çantada kırışıksız tutmak sırt çantasından daha kolaydır. ).

Kurumsal iş seyahatlerinde olanlar da taksilere binme ve inme olasılıkları daha yüksektir. Ancak, kaç kişi seyahat ederken takım elbise giyer, hatta takım alır? Ve hangi iş adamlarından - kurumsal seyahat edenler bile - maliyetleri düşürmeleri istenmiyor?

Serbest meslek sahibi iş adamlarının ordularını bir bütçeye ekleyin ve bu argüman bozulur. İşte bu nedenle artık yüzlerce akıllı görünümlü, iş odaklı sırt çantası var.

Bunu beğendin mi?