Close
  • Ana
  • /
  • Fitness Teknolojisi
  • /
  • Casio G-Shock GBD-H1000 incelemesi: kenarları biraz sert olan bir Garmin rakibi koşu saati

Casio G-Shock GBD-H1000 incelemesi: kenarları biraz sert olan bir Garmin rakibi koşu saati

Casio G-Shock GBD-H1000'in önermesini beğendim. Japon üretici, koşucular için işlevsel G-SHOCK'u sunmak için elinden gelenin en iyisini yaptı ve tasarımcıların düşünebileceği tüm sensörleri dahil etti: optik kalp atış hızı sensörümüz, manyetik sensörümüz, basınç sensörümüz, termo sensörümüz ve son olarak, G-Shock GBD-H1000'in oldukça büyük gövdesi.


• Casio GBD-H1000'i doğrudan Casio'dan satın alın

Burada bakılacak çok şey var ve Casio,en iyi koşu saatiyıllardır etrafta olan birkaç büyük oyuncunun olduğu bir pazarda mümkün. Soru şu: Çalışan bir saat daha fazla sensöre sahip olmasıyla daha mı iyi? Hadi bulalım.

Casio G-Shock GBD-H1000 incelemesi

Sıcakmış gibi bırakın: Casio G-Shock GBD-H1000, vahşi doğada hayatta kalacak kadar sağlamdır


(Resim kredisi: Casio)

Casio G-Shock GBD-H1000 incelemesi: genel bakış

Casio G-Shock GBD-H1000, moda aksesuarları ile spor giyilebilir cihazları arasındaki boşluğu doldurmaya çalışan bir koşu saatidir. Bu Casio'nun ilk akıllı saati değil ama kesinlikle koşuculara adanmış ilk akıllı saat ve beraberindeki uygulama - Casio Move da piyasaya sürüldü.

Buradaki ana USP, beş sensör, solar şarj özelliği, uzun pil ömrü ve Casio G-Shock GBD-H1000'in sağlamlığıdır. ve gerçekten de, G-Shock GBD-H1000 hype sunar: uzun bir pil ömrüne sahiptir, solar şarj harika bir hile, saat sağlamdır (iyi dolgulu ve 200 ATM'ye kadar suya dayanıklı) ve tüm reklamı yapılan sensörler mevcuttur.


Garmin kesintisi: endişelenmeli misin? İşte son haberler

Casio G-Shock GBD-H1000, akıllı bildirimleri destekler, maksimum VO2 ve eğitim durumu tahmini sunar. Ayrıca Casio Move uygulamasında planlar oluşturabilir ve Garmin Coach'a benzer şekilde saatle senkronize edebilirsiniz, ancak endişelendiğim kadarıyla 'Casio Coach' uyarlanabilir değil ama en azından istatistiklerinizi temel alıyor.


Olumsuz tarafı, sensörlerin çoğu evlerinde veya çevresinde koşan koşucular için fazladır ve kalp atış hızı sensörü ve GPS gibi kullanacakları sensörler yeterince doğru değildir, bu nedenle onlardan gelen veriler koşucuların daha iyi olmasına yardımcı olur. koşuyor. Anahtar sensörlerden gelen veriler saatin diğer özelliklerini etkilediği için - yani VO2 max tahmini, yakılan kalori ve eğitim durumu - buradaki doğruluk eksikliği, genel deneyimi gerçekten çarpıtır.

Saat, sunduklarına göre de nispeten pahalıdır: aşağı yukarı aynı fiyata bir saatPolar Vantage Vki bu G-Shock GBD-H1000'den çok daha doğrudur,Garmin Öncüsü 245Casio'dan 100 sterlin daha ucuz ve bir dereceye kadar daha yetenekli.

Casio G-Shock GBD-H1000 incelemesi

Piksel içinde bellek ekranı iyi bir kontrasta ve yeterince parlaklığa sahip


(Resim kredisi: Casio)

Casio G-Shock GBD-H1000 incelemesi: ekran

Casio G-Shock GBD-H1000, özellikle saatin büyük gövdesine kıyasla nispeten küçük bir LCD ekrana sahip. Piksel yoğunluğu ve hatta ekranın boyutu hakkında çevrimiçi olarak herhangi bir bilgi bulamadım ancak çok ilkel ölçümlerime göre Casio G-Shock GBD-H1000'in kullanışlı ekran boyutu 26 mm / 1.02 'civarında.

Ekran büyük olmayabilir ancak tek renkli renk şeması sayesinde okunması kolaydır. Burada kullanılan piksel içinde bellek teknolojisi Garmin Forerunner serisine benzer ve iyi bir kontrast ve çalışan bilgileri görüntülemek için yeterince yüksek çözünürlük sağlar. Öte yandan akıllı bildirimlerin deşifre edilmesi biraz daha zor olabilir.

Casio G-Shock GBD-H1000 incelemesi

Kalp atış hızı sensörünün daha hassas ve GPS'in daha hızlı olmasını diliyorum

(Resim kredisi: Casio)

Casio G-Shock GBD-H1000 incelemesi: sensörler ve doğruluk

Daha önce de bahsettiğim gibi, Casio G-Shock GBD-H1000, en azından kağıt üzerinde birçok koşucuyu tatmin edecek birçok sensör ve özellik sunuyor. Optik kalp atış hızı sensörümüz, 3 eksenli ivmeölçer, GPS, manyetik sensör (pusula), basınç sensörü (altimetre, barometre) ve termo sensör (sıcaklık) bulunmaktadır.

Koşucular için bunlardan en önemlileri optik kalp atış hızı ve GPS'dir. Pusula, şehir koşucuları için pek kullanılmaz ve basınç sensöründen gelen veriler, yalnızca yüksek irtifalardaki rotalarda çalışan yol koşucuları için yararlı olacaktır. Sıcaklık sensörünün dahil edilmesi, başka türlü parlak olanlarda bile beni şaşırttı.Garmin Fenix ​​6 Probu kadar rastgele bir ölçü olduğu ve herhangi birinin formu iyileştirmek için kullanıp kullanmadığından emin olmadığından.

Casio G-Shock GBD-H1000 bir dizi sensör sunabilir, ancak doğrulukları en azından şimdilik çok iyi değil. Bazı yazılım güncellemelerinden sonra önemli ölçüde iyileşeceğini hayal ediyorum ama şimdilik en iyi ihtimalle kaba tahminler veriyorlar.

GPS sinyalinin alınması oldukça uzun sürer, ancak saat kilitlendiğinde hareketlerinizi tam olarak izleyebilir. Casio G-Shock GBD-H1000, yalnızca GPS'i değil, aynı zamanda GLONASS ve Michibiki (QZSS) uydu sistemlerini kullanarak konumu izler.

Nabız sensörü muhtemelen saatin en zayıf noktasıdır çünkü saatin sıkılığına bakılmaksızın doğru okumalar almıyor gibi görünüyor. Kalp atış hızı ortalamaları, diğer koşu saatleri ve kalp atış hızı sensörlerine kıyasla on puana kadar daha düşüktür. Kalp atış hızı doğru olmadığından, VO2 maksimum seviyeleri, toparlanma süresi tahminleri, kondisyon seviyesi ölçümleri ve daha fazlası üzerinde etkisi vardır.

Casio G-Shock GBD-H1000 incelemesi

Menteşesiz tasarım

(Resim kredisi: Casio)

Casio G-Shock GBD-H1000 incelemesi: ergonomi

Casio G-Shock GBD-H1000, daha iyi veya daha kötüsü için bir G-Shock saati gibi görünür ve hissedilir. G-Shock tasarımının hayranları, renk uyumlu yumuşak üretan bandı ve korumalı kasa kapağının yanı sıra GBD-H1000'in büyük boyutlu ve vurgulanmış özelliklerini takdir edeceklerdir.

Bu sağlam bir koşu saatidir: üretan çizilmeye ve sıcaklığa dayanıklı özellikleriyle ünlüdür ve Casio G-Shock GBD-H1000'in patentli 'Boş Çekirdekli Koruma Yapısı', üreticiye göre ağır iş makinelerinden gelen titreşimlere dayanabilir. kasanın su geçirmezliği.

Tüm bu sağlamlığın bir bedeli vardır: GBD-H1000, çoğu koşu saatinden çok daha ağır olan ağır bir saattir. Test edilen model 99 gramdı ve Casio'nun resmi ağırlık spesifikasyonu 101 gramdı. Buna karşılık, Garmin Fenix ​​6 Pro Titanium 71 gram ve Garmin Forerunner 945 49 gramda çalışıyor. Fitbit Versa 2? 41 gram.

Casio G-Shock GBD-H1000, sadece bazı koşucular için can sıkıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kalp atış hızı ölçümlerinin hassasiyetini de etkileyebilir. Entegre kayış tasarımı, daha küçük, kemikli bilekleri olan kişilerin kayışı daha iyi oturması için sıkamayacakları için doğru pozisyonu bulmalarını daha da zorlaştırır. Deneyimlerime göre, kayışları sıkmak kalp atış hızı okumayı daha da kötüleştirdi.

Düğmeler kasanın kenarına yerleştirilmiştir ve saat yüzünde açıkça etiketlenmiştir. Düğmelerin belirgin bir tıklama derinliği yoktur, ancak ekranlar arasında gezinmek yeterince kolaydır.

Casio G-Shock GBD-H1000 incelemesi

Pil, ara sıra izleme ile sonsuza kadar dayanır

(Resim kredisi: Casio)

Casio G-Shock GBD-H1000 incelemesi: pil ömrü

Casio G-Shock GBD-H1000 I'in gerçekten etkilendiğim bir yönü de pil ömrü. Onu aşırı kullanmıyordum ama saati her zaman takmadığınız ve GPS'i çok sık kullanmadığınız sürece, güneş enerjisiyle şarj Casio G-Shock GBD-H1000'in süresiz çalışmasını sağlayabilir.

her zaman açık ekrana sahip bir saat için bu oldukça şaşırtıcı. Uzun pil ömrüne kesinlikle kalp atış hızı monitörünün her zaman açık olmaması yardımcı olur, GBD-H1000 yalnızca koşu sırasında ve kalp atış hızı monitör ekranına geçtiğinizde kalp atış hızını okuyacaktır.

Ayrıca saati yüzü aşağı bakacak şekilde sakladığımda ekranın kapandığını ve daha da fazla pil tasarrufu sağladığını gördüm. Casio G-Shock GBD-H1000 uykuyu takip etmediğinden ve açıkçası yatağa takılamadığından, gece boyunca başucu masanızın yüzünde saklayabilirsiniz.

Resim 1/2

(Resim kredisi: Casio)
Resim 2/2

(Resim kredisi: Casio)

Casio G-Shock GBD-H1000 incelemesi: özellikler ve Casio Move uygulaması

Teorik olarak GBD-H1000, Garmin Quantix 6, Montblanc Summit 2, Huawei'de kullanılan teknolojinin aynısı olan Firstbeat Technologies'in bir algoritmasını kullanarak VO2 max'ı, eğitim durumunu, eğitim yükünü, toparlanma süresini, egzersiz etkisini ve yakılan kalorileri belirleyebilir. GT 2e ve daha fazlasını izleyin. Gerçekte, kalp atış hızı sensörü biraz kapalı olduğu için, bu istatistiklerin çoğu hakkındaki öneriler en iyi ihtimalle kaba tahminlerdir.

Beni yanlış anlamayın, hepsi orada ve daha da iyisi, Casio Move uygulamasında, iyileşmeyi optimize etmek için bir sonraki koşunuza başlamadan önce ne kadar dinlenmeniz gerektiğini söyleyen gerçek bir geri sayım süreleri var. Sadece '16 saatin 'değil '16 saat 35 dakikanızın' kaldığını görmek çok komik. Etkinlik günlüğünüzü saatten ve ayrıca Casio Move uygulamasından daha ayrıntılı olarak kontrol edebilirsiniz.

Casio Move uygulaması hakkında konuşmak: Çok yakın zamanda bir araya getirildiği düşünüldüğünde oldukça iyi. Kutucuklar, ekrandaki bilgileri bölümlere ayırmak için harika çalışıyor ve koşularla ilgili önemli istatistikler anlaşılması kolay bir şekilde görüntüleniyor. Koşu ayrıntıları sayfasında, mesafe, süre, tempo gibi olağan koşu istatistiklerinin yanı sıra kadans, yükselme / alçalma ve yükseklik de var.

Ayrıca koşunun antrenman etkisini de inceleyebilirsiniz ve ayrıca kullanışlı küçük bir harita haritalama hızı / kalp atış hızı / yükseklik değişikliği de vardır. Koşunuzu etkileyen herhangi bir olayı işaretleyebileceğiniz için kullanışlı olan koşu hakkında bir not ekleme seçeneği bile vardır (örneğin, bir 'arkadaşla' 30 saniyelik kısa bir konuşma yapmak zorunda kaldım).

Casio Move uygulamasından da planlar oluşturup senkronize edebilir ve burada Aktivite sekmesinin altında programınızı da kontrol edebilirsiniz. Plan, kriterlerinize göre otomatik olarak oluşturulur ve size her koşuda ulaşmanız için bir süre / mesafe ve kalp atış hızı hedefleri verir. Bu özellik oldukça havalı ve özellikle yeni başlayanlar, daha uzun yarışlara hazırlanmak için yüklerden yararlanabilir.

Casio Move uygulamasının en sevdiğim yanı, gittiğim rotayı gösterme biçimiydi ve her bölümü o sırada sahip olduğum kalp atış hızına göre renklendirdi. Söylemeye gerek yok, sensör kalp atış hızını düzgün bir şekilde kaydederse çok daha soğuk olurdu, ancak bir kez güncellendikten sonra, hangi bölümlerle mücadele ettiğimi görmek için daha fazla çalışma yapmayı çok isterim.

Casio G-Shock GBD-H1000 incelemesi

Daha doğru sensörlere sahip olması durumunda, Casio G-Shock GBD-H1000'i tüm kalbimle tavsiye ederim.

(Resim kredisi: Casio)

Casio G-Shock GBD-H1000 incelemesi: Karar

Casio G-Shock GBD-H1000 gerçekten karma bir çanta veya çalışan bir saattir.

Artı tarafta, kesinlikle sağlamdır ve elementlere karşı iyi korunur. Saat titreşime dayanabilir ve ayrıca su geçirmezdir ve içinde yüzebilmeniz için 200 metreye kadar derecelendirilmiştir (su altında kalp atış hızınızı kaydetmez). Ekran parlak ve iyi bir kontrasta sahip olduğu için gün ışığında görülebilir.

Tasarım göz alıcı ve muhtemelen tıknaz G-Shock görünümüne giren insanlar için çok çekici. Düğmelerin bulunması kolaydır ve saatin kullanıcı arayüzü, kullanımı yeterince basittir. yerleşik sensörler, kadans gibi harici sensörlere ihtiyaç duyulmadan daha deneyimli koşucular için bile faydalı olabilecek bazı iyi istatistikler sağlar.

• Casio GBD-H1000'i doğrudan Casio'dan satın alın

Casio Move uygulaması iyi ve egzersiz durumunuz ve koşularınız hakkında iyi bir genel bakış sağlar. Uygulamada planlar oluşturabilir ve yeni başlayan koşucular tarafından beğenilecek olan saatle senkronize edebilirsiniz. Haritanın kalp atış hızı-rota görünümü ilginç bir yaklaşımdır ve koşu antrenmanı hakkında daha fazla bilgi sağlar.

Olumsuz tarafı, sensörlerin hazır olması (GPS) sonsuza kadar sürer, doğru değildir (kalp atış hızı sensörü) veya koşucular için fazlalık (basınç ve termo sensörü). VO2 max tahmini, antrenman durumu, yakılan kalori vb. Dahil olmak üzere saatin diğer tüm özelliklerini etkilediği için ana sorun kesinlikle kalp atış hızı sensörünün yanlışlığıdır.

Casio G-Shock GBD-H1000, piyasadaki diğer büyük koşu saatleriyle karşılaştırıldığında bile ağırdır. Karşılaştırma için çok yetkin Garmin Forerunner 945'ten iki kat daha ağırdır. Entegre kayış tasarımı, daha küçük bileğe sahip kişilerin, doğru kalp atış hızı ölçümlerini daha da etkileyebilecek doğru uyumu bulmasını daha da zor hale getirir.

Casio G-Shock GBD-H1000'in piyasadaki diğer koşu saatlerine kıyasla nispeten pahalı olduğunu da belirtmekte fayda var. 100 £ daha ucuza Garmin Forerunner 245 veya 50 £ daha ucuza Polar Vantage V alabilirsiniz, her ikisi de Casio'dan daha doğrudur. Acaba ekstra sensörlerden ve güneş enerjisiyle şarjdan kurtulmanın GBD-H1000'i daha ucuz ve daha rekabetçi hale getirip getirmeyeceğini merak ediyorum.

Aksine Casio G-Shock GBD-H1000'i test etmekten hoşlanmadığımı söyleyemem. Bileğinize bu kadar büyük bir hacim takmak eğlenceli ve cesur renk şeması (kırmızı versiyonu vardı) saati bileğimde daha da görünür hale getirdi. Ayrıca, multimedya mesajlarını görüntülemek için çok iyi olmasa da, GBD-H1000'i rakiplerinden kesinlikle ayıran tek renkli ekranı da beğendim.

Sensörler güncellendikten sonra, moda bilincine sahip tüm büyük bilekli koşucular için Casio G-Shock GBD-H1000'i tavsiye edeceğim. O zamana kadar saat, Casio'nun koşu saatleri pazarına girmek için neredeyse kesin bir ilk denemesi olmaya devam ediyor.