Close
  • Ana
  • /
  • Bisikletçilik
  • /
  • Chris Froome, Hammerhead'den Withings'e Tour de France dönüşü için kullandığı teknolojiyi açıkladı

Chris Froome, Hammerhead'den Withings'e Tour de France dönüşü için kullandığı teknolojiyi açıkladı

Tour de France, bazı heyecan verici bitişler, irkilmelere neden olan kazalar ve şimdiden kendi kuşağının altında (24 inç bel) birkaç tartışma ile iyi bir şekilde devam ediyor.

Bisikletin en prestijli ödülünü nasıl kazanacağını bilen biri varsa o da Chris Froome'dur. Team Sky için yarıştığı zaman, bunu en az dört kez kazandı – iyi bir ölçü için Giro d'Italia ve Vuelta a España'da (iki kez) galibiyetler eklerken. O zamandan beri zaman değişti. Froome bir korku kazası geçirdi ve Team Sky artık 'Ineos Grenadiers' olarak biliniyor - pur-leaze.

Ancak eski şampiyon şimdi yeni takımı Israel Startup Nation (ISN) ile geri dönüş yapıyor. Froome'un dahil olduğu gibi, işler kuşkusuz bir el ilanına gitmedi.bir diğeriçinde korkunç kazaçok ilk aşamaTour de France 2021. Ancak, askerlik yapıyor.

Geri dönüşlerden bahsetmişken: Mark Cavendish'in şimdi ÜÇ etap kazandığını gördünüz mü?İşte Cavendish'in kullandığı bisiklet ve teçhizat...


Chris'e geri dönelim: Israel Startup Nation pelotondaki en iyi kurulmuş takım olmadığından, Chris büyük takımların çoğundan farklı bir teknolojiye güvenmek zorunda. Yakın tarihli bir videoda, yarış için teknik seçimlerinden bazılarının neler olduğunu açıkladı.

Chris Froome'un geri dönmesine yardımcı olan teknoloji

Ostro VAM faktörü

OSTRO VAM faktörü


(Resim kredisi: Faktör)

Yedi kez Grand Tour kazananı için artık Pinarello yok. Bunun yerine, İngiliz markası Factor, Tour de France için Chris Froome'un bisikletini sağlıyor. Yine de bu herhangi bir düşüş gibi görünmüyor. 780 g kadar hafif olan çerçeveyle, komple yapıyı 6,8 kg'lık UCI sınırının altına getirmek kolaydır. Bir güç ölçer ve Black Inc FORTY FIVE tekerlekler standart olarak gelir. Ostro VAM şimdiden büyük turlarda beş etap galibiyetine ulaştı.

Bunun ötesinde bisiklet hakkında hiçbir şey bilmiyorum - ve bunu basın bülteninden aldım. Ancak, fiyatı ve görünümü göz önüne alındığında, boynumu dışarı çıkaracağım ve şunu söyleyeceğim: iyi bir çift tekerlek.


Çekiç Kafa Karoo 2

Çekiç Kafa Karoo 2

(İmaj kredisi: Hammerhead)

Karoo 2, Chris Froome'un ISN ekibinin resmi bisiklet bilgisayarıdır. Hammerhead, Garmin ve Wahoo'nun beğenisini alan, bisiklet bilgisayarı alanında nispeten yeni bir oyuncu. Karoo 2'yi bu yılın başlarında, bisikletçilere diğer bisiklet bilgisayarlarında bulunmayan özellikleri vermek amacıyla piyasaya sürdü ve bir dereceye kadar teslim etti.

Karoo 2, 4G bağlantısı ve dokunmatik ekran klavyesi gibi akıllı telefon benzeri özellikler ve kablosuz olarak rota yükleme özelliği içerir. İlk bakışta, Garmin ve Wahoo 'katili' olarak gözüme çarpan herhangi bir özellik olduğunu söyleyemem, ancak bu 3,5 inç dokunmatik ekranlı bisiklet bilgisayarı yine de çekici bir alternatif gibi görünüyor. Chris Froome, Hammerhead'in danışma kurulu üyesi olarak kaydolmak için yeterince hevesliydi.

Karoo 2'nin tek ünlü hayranı Chris değil –Everesting dünya rekortmeni Sean Gardner, ayrıca yemin eder; onun durumunda, gelişmiş navigasyon özellikleri için. Karoo 2'nin navigasyon özelliklerinden, başka bir şey çok ters gitmediği sürece, Tour de France sırasında kullanılması pek olası değildir.


Ancak Hammerhead, Tur profesyonellerinin daha fazla kullanabileceği özellikler geliştirmek için Chris ve diğer ISN sürücüleri ile birlikte çalıştı. Örneğin, Froomey daha sonra tüm Karoo 2 kullanıcılarına sunulan bir sol-sağ güç dengesi monitörü istedi. Chris ayrıca yaklaşan tırmanışları 100 milyon segmente ayıran ve bunları dikliğe göre renk kodlayan yeni bir özellikten de yararlanıyor. Bir amatör olarak konuşmak, kulağa biraz korkutucu geliyor.

Withings ScanWatch

Withings ScanWatch incelemesi

(İmaj kredisi: Withings)

Tamam, bu yüzden Chris'in bunu kullanmasına biraz şaşırdım, çünkü bu şık, analog tarz saati, kimsenin bir fitness takipçisi taktıklarını bilmesini istemeyen insanlar için bir fitness takipçisi olarak düşünüyorum. Bununla birlikte, yerleşik, yüksek kaliteli EKG'si, tüm gün kalp atış hızı sensörü ve oksimetresi de ScanWatch'ı mükemmel bir uyku takip cihazı yapar.

Chris, görünüşe göre Withings'in uyku döngülerine, sürelere ve uyanmalara dayalı kalp sağlığı uyku skorundan tam olarak yararlanıyor. Ne yazık ki, hiçbir dinlenme, onun kötü bisiklet kazalarına karışmasını engelleyemiyor gibi görünüyor, ancak bu, Scan Watch'ın genel mükemmelliğini baltalamıyor.

Withings Body+ Akıllı Tartı

Withings Body Plus

(İmaj kredisi: Withings)

İşletim sistemlerini karıştırmayı seven bir adam olmadığı açık, Chris ayrıca Withings'in mükemmel Body+ Smart Scale'ini kullanıyor. Withings, akıllı ölçeği icat ettiğini iddia ediyor ve bu, kilonuz ve vücut yağ yüzdeleriniz hakkında okumalar veriyor ve ardından vücudunuzun su yüzdesini, kas kütlesini ve kemik kütlesini onlardan tahmin ediyor.

Bu bilgi aynı zamanda ScanWatch ile aynı uygulamaya beslenir ve Chris'in zaman içindeki ilerlemesini kontrol etmesine izin verir. Burada, 'Bunların nasıl değiştiğini ve kas kütlesini artırdığını takip etmek, Chris'in iyileşmesine yardımcı olmak için hangi yiyecekleri ve besinleri tüketmesi gerektiğini planlamasına yardımcı oluyor' diyor.

Froome'un Team Sky'dayken bu tür analizler için Withings'e güvenmek zorunda olmadığından oldukça eminim, ama işte başlıyoruz. Kesinlikle, insanlar içindeğilprofesyonel bisikletçiler, Withings'in donanımı çok kullanışlıdır.

Bilgelik CGM Üzerine

Bu cihaz, gerçek zamanlı olarak glikoz seviyelerini ölçer. Aslında yarışmalarda kullanılması yasaklandı, ancak antrenman için gayet iyi ve Chris bunu 'yüksek yoğunluklu antrenmanlar sırasında yakıt seviyelerini yönetmek' için kullanıyor. Teoride, Super Sapiens gibi bir şey, bir enerji jeli tüketen bir sürücünün ne kadar süre sonra düz gitmeye başlaması gerektiğini hesaplamak için de kullanılabilir. Profesyonel değilseniz ve diyabetik değilseniz, muhtemelen buna ihtiyacınız yoktur.