Close
  • Ana
  • /
  • Kameralar
  • /
  • Kompakt kamera mı aynasız kamera mı: hangisi daha iyi?

Kompakt kamera mı aynasız kamera mı: hangisi daha iyi?

Kompakt kameralar ve aynasız kameralar iki farklı kamera türü değildir. Aslında, 'kompakt kameralar' terimi bazı aynasız kameraları kapsayabilir ('aynasız' terimi basitçe kamera sensörünün önünde ayna olmaması anlamına gelir.)


Geniş anlamda,en iyi aynasız kameralardoğası gereği kompakttırlar ve pazarı ele geçirmelerinin büyük bir kısmı, daha küçük, daha hafif ve daha hantal alternatifler olmalarıdır.en iyi DSLR'ler. Daha spesifik bir anlamda – “kompakt kameralar” ile bas-çek kameraları kastediyorsanız – bazı aynasız kameraların sabit bir lensi ve daha küçük bir sensörü vardır, bu da onları daha fazla kategoriye sokar.nokta vuruşları.

Bu arada, daha büyük bir sensöre sahip (belki de mikro üçte birlik, hatta bir APS-C) ve elektronik vizör gibi aynasız kameralarda tipik olarak bulacağınız özelliklere sahip bazı kompakt bas ve çek kameralar var.

Yine de, onları genelleyecek olursak, çoğu aynasız fotoğraf makinesi değiştirilebilir lenslere, daha büyük sensörlere ve diğerlerine göre daha gelişmiş özelliklere sahiptir.en iyi kompakt kameralar. Ve çoğu kompakt bas ve çek, cebinize sığacak ve hızlı ve kolay çekim için daha basit bir işleme sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle, yalnızca hangi kameraya yatırım yapacağınıza karar vermenize yardımcı olmak için bu ayrımı yapmak yine de önemlidir. Biraz daha derine inelim.

Nikon z7


(Resim kredisi: Nikon)

Kompakt kamera vs aynasız: Sensör

Kompakt bir bas-çek mi yoksa aynasız bir kamera mı alacağınıza karar vermeye çalışıyorsanız, dikkate almanız gereken ilk şey sensördür. Genel olarak, sensör ne kadar büyük olursa, çözünürlük o kadar büyük olur, ışık performansı o kadar iyi olur ve dinamik aralık o kadar geniş olur. Bu, daha büyük sensörlerle daha kaliteli görüntüler elde edeceğiniz anlamına gelir.

Kompakt bas-çek kameralar genellikle grubun en küçüğüne sahiptir, bazıları 1,0 inçten daha küçük sensörlerle donatılmıştır. Öte yandan, aynasız kameralar daha büyük sensörlere sahip olma eğilimindedir. Aslında, bu günlerde, en iyi aynasız kameraların bir kısmı APS-C ve tam çerçeve sensörlere sahipken, küçük bir parça, büyük baskılar üretmesi gereken veya bu orta format iyiliğini takdir eden insanlar için orta format sensör boyutlarını ortaya koyuyor.


Bir sonraki bölümde ele alacağımız, sabit lensleri nedeniyle bas-çek olarak kabul edilen APC-S ve mikro dörtte üç kameralar olduğunu unutmayın. Bununla birlikte, aynasız bir kamerayla tipik olarak daha büyük bir sensör alacağınızı söyleyebiliriz.

Fujifilm X100V


(Resim kredisi: Fujifilm)

Kompakt kamera ve aynasız kamera: Lensler

Kompakt bas-çek fotoğraf makinelerine böyle denilmesinin bir nedeni var - çünkü gerçekten yapmanız gereken tek şey doğrultup çekmek. Diyaframı veya deklanşör hızınızı ayarlamanız veya lensleri değiştirmeniz gerekmez. Aslında, sensörlere bakmadan, bir kameranın kompakt bir bas-çek sistemi mi yoksa aynasız bir sistem mi olduğunu anlamanın en hızlı yolu budur.

Genellikle sabit bir lense sahip olan bas-çek modellerinden farklı olarak, aynasız seçenekler, değiştirilebilir lensli kameralar olma eğilimindedir. Yine, bu zor ve hızlı bir kural değil. Fujifilm X100V ve Ricoh GR III gibi bazı aynasız kameralar sabit lensli sistemlerdir. Bununla birlikte, çoğu bas-çek fotoğraf makinesinde çıkarılabilir lensler bulunmazken, çoğu aynasız fotoğraf makinesinde bulunur.

Bu neden kullanıcılar için önemli? Değiştirilebilir lens sistemleri daha çok yönlüdür ve esasen yaratıcı erişiminizi genişletir. Canon EOS R/RP ve Nikon Z6/Z7 fotoğraf makineleri gibi birçok lensle uyumlu olacak şekilde üretildikleri için, kendi lens adaptörleri sayesinde kendi üreticilerinin lens kataloğundaki çoğu lensle uyumlu olacak şekilde bile tasarlandılar. emrinizde birkaç farklı odak uzaklığına ve açıklığa sahip olabilirsiniz.

Örneğin kremsi bokeh ile portreler çekmek istiyorsanız, geniş diyafram açıklığına sahip 50 mm veya 85 mm uyumlu bir lens alabilirsiniz. Daha çok bir vahşi yaşam fotoğrafçısıysanız, 200–500 mm telefoto lense yatırım yapabilirsiniz. Manzara fotoğrafları çekmeyi seviyorsanız, çeşitli diyafram ayarlarına sahip geniş açılı bir lens isteyebilirsiniz.


Tüm bunlar ve daha fazlası hizmetinizde olabilir çünkü kamera üreticileri genellikle her sistem veya lens yuvası için her tür lensin mevcut olduğundan emin olur. Bu, ek lenslere para harcamak istiyorsanız. Şu anda ek lensler için bütçeniz olmasa bile, her zaman bunun için para biriktirebilir ve yatırımı daha sonra yapabilirsiniz.

Bas-çek ile aynı merceğe takılıp kalırsınız, bu da yalnızca o merceğin odak uzaklığına, zoom aralığına ve kullanılabilir diyaframlara sahip olduğunuz anlamına gelir. Yaratıcı olarak konuşursak, alabileceğiniz poz türleri konusunda çok daha sınırlısınız. Bu kadar yakınlaştırma yapamayabilirsiniz ve belirli bir odak uzaklığında geniş bir diyafram açıklığına sahip olmayabilirsiniz. Daha sonra, yaratıcı pozlarınızda biraz daha esnek olmak isterseniz, farklı bir kameraya geçmeniz gerekecek.

DSC M6

(Resim kredisi: Canon)

Kompakt kamera vs aynasız: Boyut, tasarım ve kullanım

Kompakt bas-çeklerin aynasız kameralara göre sahip olduğu tek avantaj, kompakt olmalarıdır. Aynasız kameralar, DSLR ve geleneksel orta format kameralardan daha şık, daha hafif ve daha taşınabilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, daha büyük sensörlere ve daha gelişmiş özelliklere sahip olduklarından, tipik nokta-ve-çek boyutuna inmeleri daha zordur. Bu, lenslerinden eklenen alan ve ağırlıktan bahsetmeden.

Kompakt bas-çekler genellikle cep boyutundadır ve dahili bir geri çekilebilir lense sahiptir. Hatta bazılarını elbisenizin veya kot pantolonunuzun cebine koyabilirsiniz. Bu, onları son derece taşınabilir hale getirir ve hafif seyahat etmek ve hızlı fotoğraf çekmek gibi belirli durumlar için idealdir.

Ancak bu biraz iki ucu keskin bir kılıç olabilir. Örneğin, günümüzde çoğu bas-çek modelinde elektronik vizör ve çekim mod kadranı gibi, aynasız fotoğraf makinelerinde olduğu gibi özellikler bulunurken, bu özellikleri kullanmak bazı insanlar için biraz zor olabilir. Bir akıllı telefon boyutunda bir kamerada yarım inçten daha küçük bir vizörden baktığınızı hayal edin. Kendinizi çok sıkışık hissedeceksiniz. Pek çok kompakt bas-çek kullanıcısının, özellikle de genellikle uygun büyüklükte bir arka ekran kullanışlı olduğunda, vizörü kullanmakla uğraşmamasına şaşmamalı.

Ayrıca, ellerinizin boyutuna bağlı olarak, doğru bir tutuş veya daha kolay kullanım için doğrult ve çek'in çok küçük olduğunu hissedebilirsiniz. Neyse ki, çoğu bir bilek kayışı ile gelir; bu nedenle, çekim yaparken veya ayarlarla uğraşırken sizinki yanlışlıkla elinizden çıkarsa, sert bir yüzeye düşmesi ve kırılması konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. .

Bu arada, aynasız kameralar yalnızca daha büyük bir EVF'ye ve tutunacak daha büyük bir yüzey alanına sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda daha iyi ve çok daha güvenli bir tutuş için genellikle belirgin bir ön ve arka tutuşa sahiptir.

Tabii ki, bir APS-C veya tam çerçeve aynasız fotoğraf makinesi alacaksanız, menülerin ve kontrollerin daha gelişmiş olma eğiliminde olduğunu da unutmayın - çünkü bunlar genellikle daha deneyimli atıcılar veya çekim yapmak isteyenler içindir. fotoğrafçılık zanaatlarını bileyin. Öte yandan, kompakt kameralar, bazı gelişmiş ayarlar (zaman atlamalı videolar veya RAW formatında çekim gibi) ve daha basit ve anlaşılır bir kullanıcı arayüzüne sahip özellikler sunan dengeleme konusunda uzmanlaştı ve bu da onları kamera konusunda daha az bilgili kullanıcılar için ideal hale getirdi.

ucuz kamera fiyatları panasonic.

(Resim kredisi: Panasonic)

Kompakt kamera vs aynasız: Karar

Bu gerçekten bir kameranın diğerinden daha iyi olduğu bir durum değil. Aynasız kameralar genellikle daha büyük sensörlere, değiştirilebilir lens özelliklerine ve belki de daha iyi kullanım özelliklerine sahip olabilir. Bununla birlikte, kompakt bas-çekler, APS-C ve tam çerçeve kameralarda bulacağınız bir dizi gelişmiş özellik sunarken çok daha taşınabilir ve çok daha kolay kullanım avantajına sahiptir.

Bu nedenle, daha çok hangi kameranın sizin için daha iyi olduğuyla ilgili bir sorudur ve bizim önerimiz şudur: Arkadaşlarınızın, ailenizin, yaşam olaylarınızın ve daha çok arkadaşlarınızın hızlı fotoğraflarını çekmek için kullanımı kolay bir kamera arıyorsanız. en iyi seyahat anları, en ideali kompakt bir kameradır. Öte yandan, fotoğrafçılık becerilerinizi geliştirmeyi planlıyorsanız veya yaratıcı pozlar almak için çok yönlülüğe sahip olmak istiyorsanız, aynasız kullanmak doğru yoldur.

Bunu beğendin mi?