Close
  • Ana
  • /
  • Koşma
  • /
  • Kompresyon çorapları: Koşmak için hangi seviyede kompresyona ihtiyacınız var?

Kompresyon çorapları: Koşmak için hangi seviyede kompresyona ihtiyacınız var?

Herkesin her zaman kompresyon çorabı giydiğine yemin eden bir koşucu arkadaşı vardır. Sevmek,her zaman. Araştırmalar, kompresyon giysilerinin belirli tıbbi durumlara yardımcı olabileceğini söyleyen iddiaları desteklese de, spor için giymek söz konusu olduğunda, kanıtlar daha az bilime dayalı ve daha ampirik. Spor için kompresyon çorapları işe yarar mı? Ve öyle olsalar bile, hangi seviyede kompresyon çorabına ihtiyacınız var?


NSkoşu için en iyi kompresyon çoraplarıçeşitli sıkıştırma seviyelerinde mevcuttur ve konuyla ilgili bilgisi olmayan biri için hangisini alacağı konusunda doğru kararı vermek zor olabilir. Şüpheniz varsa, her zaman 'standart' alabilirsinizkoşu çorapları: bunlar genellikle daha kısadır ve kompresyon giysisi olarak tanıtılmamasına rağmen, ayak bileklerinin etrafında bir miktar kompresyon sağlar.

Kompresyon çoraplarında kompresyon nasıl ölçülür?

Koşu kompresyon çoraplarının kompresyon seviyesi mmHg veya standart bir basınç birimi olan ve örneğin kan basıncını ölçmek için kullanılan 'milimetre cıva' olarak ölçülür. Belirtilen kompresyon genellikle 20-30 mmHg aralığındadır, yani çorapların kompresyon seviyeleri bu seviyeler arasında olacaktır. Gerçek sıkıştırma, ayakların/bacakların boyutuna bağlıdır ve kişiden kişiye değişebilir.

Dereceli ve yönetilen sıkıştırma

Koşu için çoğu kompresyon çorabıkademeli sıkıştırma, yani sıkıştırma seviyesi ayak bilekleri çevresinde en güçlüdür ve çorapların üst kısmına doğru incelir. Bununla birlikte, bazı kompresyon çorapları, çorabın tüm uzunluğu boyunca eşit basınç sağlayan 'yönetilen' kompresyon sunar. İkincisi kesinlikle gerekli değil, bir seçenek, koşularınız sırasında dizlerinizin altında daha sıkı bir desteğe ihtiyacınız varsa.

Hafif sıkıştırma (8-15 mmHg)

Bu, en hafif kompresyon seviyesidir ve koşu için çoğu kompresyon çorabı bu miktarı çorapların üst kısmında sunar. Varis çoraplarına aşina değilseniz ve kompresyon giysisi giymeniz için herhangi bir tıbbi nedeniniz yoksa, bu seviye koşma ve toparlanma için yeterince rahat hissetmelidir.


koşu için kompresyon çorapları: orta düzeyde kompresyon

(Resim kredisi: CEP)

Orta sıkıştırma (15-20 mmHg)

Koşu için oldukça az sayıda kompresyon çorabı, ayak bileklerinin etrafında orta derecede kompresyon sağlayacaktır. Bu sıkıştırma miktarı biraz daha sıkı (tabii ki) ve baldırınızın boyutuna bağlı olarak, bazıları için biraz kısıtlayıcı gelebilir. Orta düzeyde kompresyona sahip koşu çorapları, zorlu antrenman seanslarından sonra toparlanmaya yardımcı olacaktır.kas oksijenlenmesine yardımcı olabilir.


koşu için kompresyon çorapları: sıkı sıkıştırma

(Resim kredisi: CEP)

Sıkı sıkıştırma (20-30 mmHg)

Adından da anlaşılacağı gibi, sıkı sıkıştırma, ayak bileklerinin etrafında oldukça fazla ve hatta baldır seviyesinde daha da yükseğe baskı sağlayacaktır. Yaralanmalardan iyileşmekte olan ve/veya belirli tıbbi durumları (örneğin varisli damarlar) olan kişiler için koşu için sıkı kompresyon çorapları önerilir. Sıkı kompresyon çorapları ayrıca ayakların şişmesini önlemeye yardımcı olabilir.


LÜTFEN DİKKAT: Bu tıbbi bir tavsiye değildir ve kompresyon giysisi giymenizi gerektirebileceğini düşündüğünüz herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen aile hekiminizle veya bir tıp uzmanıyla konuşun.

Günümüzün en iyi çalışan kompresyon çorapları 2XU Vectr Tam Boy Çorap,... 2XU Unisex'in Vectr Yastık Tam Boy Amazon 34,41 $ GörünümTüm fiyatları görİndirimli Fiyat Rockay Vigor Mezunu... Rockay Vigor Varis Çorapları Amazon 18,95 $ 12,95 $ GörünümTüm fiyatları görCEP Progressive+ Run Merinos... CEP Run Socks 3.0 Amazon 53 $ GörünümTüm fiyatları görFALKE Kadın Impulse Air W... Falke Impulse Koşu Çorapları Amazon 29,95 $ GörünümTüm fiyatları görX-Socks Trekking Energizer... X-Socks Energizer Amazon $33,85 GörünümTüm fiyatları görİndirimli Fiyat Vitalsox İtalya Mezunu... Vitalsox İtalya Patentli Amazon Mezunu $19.99 $12 GörünümTüm fiyatları görEn iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz