Close
  • Ana
  • /
  • Oyuncaklar
  • /
  • Kozmik Karşılaşma incelemesi: Mario Kart masa oyunları, mümkün olan en iyi şekilde

Kozmik Karşılaşma incelemesi: Mario Kart masa oyunları, mümkün olan en iyi şekilde

Modern masa oyunları dalgasının bir parçası olarak Kozmik Karşılaşma'ya gerçekten yüksek puan veriyoruz, ancak tarihi aslında ilk yayınlandığı 1977'ye kadar uzanıyor. Gittikçe daha kalabalık bir sektörde bu kadar uzun süre kalmak özel bir şey gerektiriyor… ve Kozmik Karşılaşma çok özel aslında.

Aslında o kadar özel ki, listemizin başındaen iyi tahta oyunları. Bunun nedeni, bu yarı düşmanca gezegen ele geçirme oyununun, sıklıkla aptalca olduğu kadar değişken olmasıdır. Özünde, her seferinde bir tur olmak üzere başka bir oyuncuyla savaşmak için kullanışlı ancak temel bir oyundur. Ancak her oyuncunun, oyunun kendi kurallarını oldukça kasıtlı olarak bozan özel bir uzaylı gücü de vardır ve bu gücü her oyunun başında rastgele seçersiniz. Bu, yıllarca ve yıllarca tekrar tekrar oynayabileceğiniz ve işlerin nasıl sonuçlanacağını asla tam olarak bilemeyeceğiniz anlamına gelir.

Ancak bu öngörülemezlik, öğrenmesi ve öğretmesi gerçekten kolay olan basit ve sağlam bir kurallar temeli üzerine kuruludur - kombinasyon, uzun ömürlülüğünün önemli bir parçasıdır ve bu nedenle yeni insanlarla tanışmak çok eğlencelidir.

Mario Kart gibidir: özünde pratik yapabileceğiniz ve daha iyi hale gelebileceğiniz basit ve anlaşılır bir oyundur. Ancak bunun da ötesinde, yeni başlayanların bile bitiş çizgisine kadar profesyonel oyuncuları yenme şansına sahip olduğu anlamına gelen bir dizi özel güç var. Bu, bir oyun boyunca herhangi bir sayıda vahşi, tatmin edici küçük zaferlere sahip olacağınız anlamına gelir. Ve bu, yenilgi zaferin ağzından alındığında sizi hayal kırıklığı içinde ağlatabileceği anlamına gelir, ancak sizi hemen başka bir oyun talep etmekten alıkoymaz.


Kozmik Karşılaşma incelemesi

Kozmik Karşılaşmaların mükemmel istiflenebilir uzay gemileri.


(İmaj kredisi: Gelecek)

Kozmik Karşılaşma incelemesi: Fiyat ve kimin için

Cosmic Encounter, savaşı sevmeyen insanlar için bir tür savaş oyunu veya strateji hakkında fazla düşünmek istemeyen insanlar için bir strateji oyunudur. Riskten çok bir çizgi film gösterisini andıran tasarımlarıyla, baştan itibaren parlak ve arkadaş canlısı.

45 £/60 $ civarında bir maliyeti var, bu küçük bir fiyat değil, ancak kutunun dışında beş oyuncuya kadar desteklediğini, toplamda oldukça fazla bileşene sahip olduğunu hesaba katarsanız hiç de kötü bir değer değil. çok fazla tekrar değeri ve varyasyon. Size vereceği eğlenceli saatler açısından, bu iyi bir satın alma.


Resmi olarak 3-5 oyuncuyla oynanır, ancak çoğu deneyimli oyuncu size dördün en iyi nokta olduğunu söyleyecektir ve biz de aynı fikirde olmaya meyilliyiz. Üç kişiyle oynamak çok eğlenceli olabilir, ancak oyunun yaratıcısı kısaltılmış bir sürüm (kural kitabında ayrıntılı olarak açıklanmıştır) kullanmanızı ve daha çok oyunun hızlı sürümü gibi daha fazla oyun oynamanızı önerir.

Beş oyuncu harika, çünkü daha fazla insan, daha da kaotik olduğu anlamına geliyor, ancak aynı zamanda oyun başına daha fazla zaman anlamına geliyor. Her zaman eğlencelidir, ancak deneyimlerimize göre eğlence ve uzunluk dengesi en iyi dörtlüdür. Dört oyuncuyla oynamak için yaklaşık bir saat beklemelisiniz, ancak beş oyunculu bir oyun

Cosmic Encounter'ın resmi yaş derecelendirmesi 14 ve üzeri içindir, bunun biraz güvenli olduğunu düşünüyoruz, ancak bu gence bağlı olacaktır. Temel kuralları öğrenmek hiç de zor değil, ancak oyunun işleyiş şekli, bu temel kuralların birçok garip şekilde bozulduğu ve işte bu noktada işler daha da karmaşıklaşıyor. Daha karmaşık kısımlardan herhangi birinde daha genç bir oyuncuya yardım etmek için bir yetişkin varsa, 14 yaşından küçük olması iyi olur.

Oyunun karmaşıklaşabileceğini söyledik, ancak en akıllı özelliklerinden biri, uzaylı güçlerinin hepsinin köşede bir 'zorluk derecesine' sahip olması - yeşil, kehribar ve kırmızı. Yeşil, oyun kuralları bağlamında anlaşılması en kolay olanlardır; kırmızı en zorudur. Bu nedenle, yeni başlayanlarla oynarken, yalnızca 'yeşil' uzaylılarla takılırsınız, çünkü insanların kafalarını kaşıma olasılığı en düşük olanlardır. Ve sonra hardcore oyuncular kırmızı uzaylılarla girebilir.


Kozmik Karşılaşma incelemesi

Tipik bir beş oyunculu Kozmik oyun nasıl görünebilir (hepiniz fotoğrafçılık amacıyla bir masanın bir tarafını sıkıştırdıysanız).

(İmaj kredisi: Gelecek)

Kozmik Karşılaşma incelemesi: Nasıl oynanır?

Bahsettiğimiz gibi, Kozmik Karşılaşmanın özü oldukça basittir. Her oyuncunun beş 'ev gezegeni' vardır ve bu gezegenlere atamak için yirmi küçük uzay geminiz vardır. Gemiler, oyuncuların eline olabildiğince çabuk geçmek isteyeceğiniz bir şeydir, çünkü tek kelimeyle harikadırlar: uzaylı poker fişleri gibi bir araya toplanırlar ve oynaması çok eğlencelidir.

Oyunun amacı, diğer insanların gezegenlerinde beş 'koloniye' sahip olan ilk kişi olmaktır - bir koloni, başka bir gezegende bir veya daha fazla uzay geminize sahip olmaktır.

Bir savaş kazanarak ya da pazarlık yaparak bir koloni elde edebilirsiniz – bunlar temelde başka bir oyuncuyla 'karşılaştığınız' zaman yapabileceğiniz iki şeydir. Sıra sizde, yapacağınız ilk şey bir 'Kader' kartını çevirmek ve size karşılaşacağınız başka bir oyuncuyu söyleyecek. Siz 'Hücum' oyuncususunuz ve büyük sivri 'Hiperuzay kapısını' alacak ve onu gezegenlerinden birine nişan alacaksınız - onlar 'Savunma'.

Daha sonra, dört adede kadar uzay geminizi Hiperuzay kapısına yükleyeceksiniz. Bir savaşı kazanmak için, rakibiniz gibi elinizden saldırı değeri olan bir kart seçeceksiniz. Kimin kartı artı gemi sayısı daha yüksekse galip gelir. Kolay! Hücum kazanırsa, gemilerini gezegene indirip bir koloni kazanırlar. Savunma kazanırsa, Hücumun gemilerini yok ederler ve mini bir faydalı şeyler menüsünden ödül alırlar.

kozmik karşılaşma

Hiperuzay kapısı uygun şekilde dramatiktir.

(İmaj kredisi: Gelecek)

Ama… bu oyunda her zaman bir 'ama' vardır.FakatMüttefiklerinizi kazanma şansınızı artırmak için bu savaşa davet edebilirsiniz - temelde sizinkilere fazladan gemiler ekleyerek toplamınızı biraz artırırlar. Tarafları kazanırsa, müttefikler sırası gelen oyuncu ile aynı ödülleri alırlar.

FakatAyrıca, savaş kaybolduktan sonra oynayabileceğiniz ve toplamınızı artıracak kartlar vardır ve bu tur için mini ittifakınızdaki herkes onları oynayabilir, bu nedenle masadaki herkes bir savaşa katılırsa, sonuç büyük ölçüde tahmin edilemez olabilir .

Yine de müzakere yeteneğinin olduğundan bahsetmiştim. Karşılaşmalarınıza güzel, barışçıl bir yaklaşım sergileyebilirsiniz… belki. Görüyorsunuz, pazarlık yapmak için rakibiniz gibi elinizde bir Pazarlık kartı olmalı ve ikinizin de saldırı kartları yerine onları oynamanız gerekiyor. O zaman bir çeşit anlaşma yapmak için sınırlı bir zamanınız var - oyunun başlarında ortak bir seçim, karşılıklı olarak faydalı olduğu için gezegenlerinizde bir koloniye sahip olmalarına izin vermektir.

Ya biriniz Müzakere kartı, diğeri saldırı kartı oynarsa? Müstakbel müzakereci otomatik olarak savaşı kaybeder.Fakatbu şekilde kaybeden oyuncu, kartlarını hemen elinden alarak saldırgandan tazminat alır. Bu, iki yeni ilginç seçenek sunar: belki pazarlık yapmak istediğinizi söylersiniz ve sonra diğer kişiyi mahvedersiniz. Değerli kartlarınızı kaybetmeniz dışında kolay bir kazanç. Ya da belki de kasten bir savaş veriyorsunuz, çünkü bir el takviyesi ile yapabilirdiniz ve zaten kazanamayacaktınız.

Kozmik Karşılaşma incelemesi

Cosmic Encounter'da çok fazla şey olduğundan, hemen hemen her kartın kuralların ne olduğu ve ne zaman oynadığınız konusunda bir tür hatırlatıcısı vardır.

(İmaj kredisi: Gelecek)

Cosmic Encounter'ın her turda milyonlarca olası sonucu olan bir oyun olduğunu zaten görebilirsiniz ve bu, ne kadar çok insan konuşursa o kadar iyi - insanları sizinle ittifak kurmaya ikna eden, birini müzakere etmeye teşvik eden (veya yapmamaya ikna eden) bir oyundur… bir dövüş oyunu olduğu kadar sosyal bir oyun da olabilir.

FakatHenüz uzaylı güçlerinden bahsetmedik bile. Yukarıda bahsettiğimiz oyun ilginç ama uzaylı güçleri onu kozmik olarak iyi kılıyor. Tek amaçları, yukarıda tarif ettiğimiz kuralları garip bir şekilde yıkmaktır ve oyun 50 tanesi ile birlikte gelir.

İşte favorilerimizden bazıları:

• Mazoşist oyunu normal yoldan kazanabilir veya tüm gemileri kaybolmuşsa kazanabilirler, bu yüzden bir savaşı kazanmaya mı yoksa fırlatmaya mı çalışacaklar? Onlarla müttefik olmaya cüret eder misin? Akıl oyunları oynamayı seviyorsanız size çok yakışacaktır. Ya da oyunlarda berbatsanız.

• Pacifist, Müzakere kartlarını silah haline getirir, böylece birini ortaya çıkardığınız ve rakibinizin saldırdığı bir dövüşü otomatik olarak kaybetmek yerine otomatik olarak kazanırsınız. Bu, onları karşı karşıya gelmeleri için garip bir şekilde ürkütücü kılıyor: 'Büyük miktarda saldırı gücüm var, ama ya... benimle konuşurlarsa!?'

• Zombie'nin gemileri normal bir şekilde mağlup edilemez, sadece bir dövüşü kaybettikten sonra oyuncunun gezegenlerine geri dönerler. Diğer oyuncular oyun boyunca zayıflayacak, çünkü savaş gemi toplamlarını olumsuz etkiliyor, ancak Zombi sayıları asla azalmayacak gibi görünüyor…

• Fido, bir karşılaşmadan sonra kartlar atıldığında, onları alıp başka bir oyuncuya sunan çok iyi bir uzay köpeğidir. Oyuncu kabul ederse, Fido yeni bir kart alma veya mağlup bir gemiyi geri kazanma ödülü alır. Bu, daha az çatışmacı oyuncu için çok eğlencelidir - herkesin küçük dostu olursunuz!

Kozmik Karşılaşma incelemesi

Uzaylı kartları sanatı tek kelimeyle olağanüstü ve rol yapma gibi hissetmeniz durumunda hepsinde uzaylı ırkı hakkında küçük bir açıklama var.

(İmaj kredisi: Gelecek)

Son bir gelişme olarak, uzaylı güçlerinin hiçbir şekilde dengelenmesi amaçlanmamıştır - birine bakıp 'Bir dakika, bu haksız yere iyi görünüyor!?' derseniz, muhtemelen öyledir. Oyun, diğer oyuncuların o oyuncuyu nasıl kontrol altında tutabilecekleri hakkında düşünmelerini ve konuşmalarını istiyor… ama elbette, aynı zamanda ayrılmak ve nihai kazanan olmak isteyeceksiniz. Bununla birlikte, Kozmik Karşılaşma, ortak kazananların olduğu çok az oyundan biridir. Sadece paylaşmak isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekecek.

Uzaylı güçleri de ilginç şekillerde birleşebilir. Gemileri kaybetmek isteyen Mazoşisti hatırlıyor musunuz? Karşı oynamak için tam bir kabus gibi mi geliyor? Eh, başka bir uzaylı gücü, diğer oyuncuların gemilerini yok edilmekten kurtarmayı seçebilen ve bunu yaparlarsa aslında ikramiye alan, Mazoşist'in gününü gerçekten mahvedebilen Şifacıdır. Ya da Warpish var, ne kadar çok gemi yok edilirse, Warpish savaşlarda o kadar güçlü olur, bu yüzden Mazoşist mümkün olduğu kadar çok gemi kaybetme işine devam ederken, Warpish sessizce durdurulamaz bir güç haline gelir. Elbette, üçü de aynı oyunda olsaydı Şifacı, Warpish'in planlarını da mahvederdi, bu nedenle Şifacı, karşılıklı olarak faydalı olan iyi bir güç olmaktan, bu oyuncuların muhtemelen bir araya gelmesi için bir numaralı kötü adam olmaya gider…

Kozmik Karşılaşma'nın kozmos değerinde bir çeşitliliği olduğunu neden söylediğimizi anlayabilirsiniz. Ve bu hala oyunun en temel versiyonudur - aslında kutuda isteğe bağlı olarak oynamayı seçebileceğiniz iki ekstra seçenek ile birlikte gelir. İlki, size büyük ekstra yetenekler veren, ancak geliştirmesi zaman alan bir 'Teknik' kart destesidir - bu, daha fazla öngörülemezlik eklemenin başka bir yoludur.

İkincisi, hepsi belirli bir uzaylı gücüyle eşleştirilmiş 'Flare' kartlarıdır. Ana kart destesine karışırlar ve elinde tutan kişiye başka birinin uzaylı gücünün kullanabileceğinden daha küçük bir versiyonunu verirler… kendi Flare kartınızı tutmazsanız, bu durumda oyunun özel bir 'Süper' versiyonunu kullanırsınız. senin gücün.

Kozmik Karşılaşma incelemesi

Yeşil ve kırmızı, mavi ana gezegenlere yerleşti - onları tekmeleme çabasına gidebilirsiniz, ancak sıranızın en iyi kullanımı bu mu?

(İmaj kredisi: Gelecek)

Kozmik Karşılaşma incelemesi: Karar

Burada çok şey söyledim, ancak yalnızca Kozmik Karşılaşma size konuşacak çok şey verdiği için, her şeye rağmen yüksek bir sayının düşük bir sayıya karşı bir savaşı kazanmanın güvenilir temeli üzerine inşa edilmiş olmasına rağmen. Her oynadığınızda, bu temel yapı, sonunda topladığınız yabancı güçlerin kombinasyonuyla yeni bir şekle dönüşür - tanıdık, ancak her oyunda her zaman keşfedilecek yeni bir şey.

Ayrıca, nasıl oynayacağınız konusunda bir esneklik unsuruna sahip olmasını da seviyorum - zafere giden yolu müzakere etmeye çalışabilir, sosyal oyunlar oynamayı ve ittifaklar kurmayı deneyebilir, kendi başınıza plan yapabilir ve savaşabilirsiniz. Ve oyunlarda başkalarını kastetmekten hoşlanmayan insanlar için, Kozmik Karşılaşma hala zevk aldıkları bir şeydir, çünkü sizi bir tür yüzleşmeye zorlar - oyunun dokusundan kaba olmak için izin alırsınız.

Tahmin edilemezlik, bunun herkes için olmadığı anlamına gelir - işlerin biraz aptalca ve hatta adaletsiz hale geleceğini kabul etmelisiniz ve bazı insanlar oyunlarının bundan daha bilinebilir olmasını seviyor.

Ama bu kısmen en sevdiğim oyunÇünküinsanları biraz daha az ciddiye almaya zorlar. Arkadaşlarımla bütün bir akşam boyunca tekrar tekrar oynayabilirim çünkü ne zaman kaybettiğinizi umursamazsınız ve bir sonraki oyunun yolunuza ne çıkacağını görmek için tekrar tekrar ayağa kalkmak istersiniz.

Kozmik Karşılaşma incelemesi: Ayrıca düşünün

Survive: Escape from Atlantis, Cosmic Encounter'ın 'kötü olma izni' özelliğini alır ve genel olarak çok daha basit bir oyun sunar, ancak yine de oldukça tekrarlanabilir olduğu anlamına gelen çeşitli rastgele öğeler içerir. Her oyuncu, hepsi Atlantis adasını oluşturan taşların üzerinde duran bir dizi küçük insanı kontrol eder. Ama hızla çöküyor ve hepinizin adamlarınızı tahtanın güvenli olduğu köşelere götürmeniz gerekiyor. Buradaki bükülme, oyuncuların sadece kendi insanlarını kontrol etmekle kalmıyor, aynı zamanda adanın hangi bölümlerinin çökeceğini ve oyun boyunca ortaya çıkan ve diğer oyuncuların insanlarını yiyen deniz canavarlarının hareketini de kontrol ediyorlar. Aptalca ve oynaması oldukça hızlı.

Small World, Cosmic Encounter'ın masa oyunlarını daha geleneksel sevenlere hitap edecek daha az çılgın bir versiyonu gibidir. Buradaki fikir, küçük uygarlığınızla tahtada mümkün olduğunca çok yeri ele geçirmek, bir otoyolun ortasında sıkışan bir kamyon gibi giderken diğer insanları itmek. Ama uygarlığınızın gerçekte ne olduğu zamanla değişecek - bir tanesini gidebildiği kadar ileri götürdüğünüzde, yenisi için onu terk edeceksiniz! Ve Kozmik gibi, burada da biraz rastgelelik var – her uygarlık, 'Atlı' artı 'Cüce' veya 'Tepe' artı 'İskeletler' gibi bir isim ile karıştırılmış bir sıfat olacaktır. Hem sıfatın hem de ismin özel özellikleri vardır, bu yüzden uygarlığınızın iyi olduğu şey biraz benzersizdir. Ancak Cosmic'te güçler oyunu değiştirmek için tasarlanırken, burada sadece sizi belirli taktiklerde özellikle iyi hale getiriyorlar.

Dune, Cosmic Encounter gibi onlarca yıldır var olan ve yeni bir güncel sürümü olan başka bir oyundur. Cosmic gibi, üstünlük için savaşan farklı güçlere sahip oyuncular hakkında, ama o kadar tahmin edilemez değil - herkesin kim olduğunu ve ne yapabileceklerini biliyorsunuz. İşin püf noktası, oyun tamamen asimetriktir: yetenekleriniz birbirinden o kadar ayrıdır ki, aynı tahtada aynı kurallarla oynuyor olsanız bile, sanki kendi oyununuzu oynuyormuşsunuz gibi… diğer insanlar oyuna girmeye devam ediyor. yolu.