Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Dell XPS 13 9310 OLED dizüstü bilgisayar incelemesi: en iyisi şimdi daha da iyi

Dell XPS 13 9310 OLED dizüstü bilgisayar incelemesi: en iyisi şimdi daha da iyi

Dell, popüler XPS 13 dizüstü bilgisayarı için yeni bir ekran seçeneği ekledi. En sonDell XPS 13 9310, şimdi muhteşem bir OLED ekran ve ciddi bir performans sergileyen 11. nesil Intel i7 CPU ile birlikte temiz ve şık bir tasarımla geliyor. Hareket halindeyken güç ve güzel görünüm isteyenler için öldürücü, üst düzey bir kombinasyon.


Dell XPS 13 9310 OLED incelemesi: Fiyat ve Kullanılabilirlik

Dell XPS 13 9310, Mayıs 2021'de, doğrudan Dell'den 949,99 $ / 849 £'dan başlayan fiyatlarla piyasaya sürüldü. Bununla birlikte, 13.4 inç 3.5k (3456x2160) OLED'li OLED ekran versiyonu 1.599,99 $ / 1.549 £'dan başlıyor. Bu, 4K görüntüleme seçeneğinden 50 $ / 50 £ daha fazladır.

Dell XPS 13 2021

(Resim kredisi: Dell)

Dell XPS 13 9310 OLED incelemesi: Ekran ve Tasarım

2021 XPS 13'ün en büyük yeni özelliğiyle başlayalım: muhteşem OLED ekran. Bu 13.4 inç ekran, 3456 x 2160 piksel çözünürlüğe sahip, sadece 4K'nın altında bir dokunuş. Standart 4K LED ekran 50 $/50 £ daha az olsa da, OLED'in gitmenin yolu olduğunu öneriyoruz. Bunun nedeni, bu şeyin derin, koyu siyahlar ve ekrandan fırlayan parlak, canlı renklerle harikulade olması. Netflix'te biraz Dolby Vision HDR içeriği izleyin ve birkaç pikseli kaçırmayacaksınız. Ayrıca önceki modelden biraz daha büyük, diyagonal boyunca 13.4 inç, öncekinden 0.1 inç daha büyük. Bu çok büyük bir fark gibi görünmeyebilir, ancak dizüstü bilgisayarın kasası daha büyük değil, bu nedenle ekranın çevresinde önemli ölçüde daha küçük bir kenarlık var.

Ekran da oldukça parlak: Metrekare başına 343 kandela (cd/m2) bir tepe parlaklığı ölçtüm. Bu, 400 ila 500 cd/m2 ölçebilen bazı LED ekranlardan biraz daha azdır. Bu, parlak güneş ışığında görmenin o kadar kolay olmadığı, ancak çoğu kullanım için fazlasıyla yeterli olduğu anlamına gelir: güneşli bir günde dışarıda otururken, gölgede otururken ekran parlamaya karşı oldukça görünürdü.


Bu ekran, önceki XPS modelleriyle aynı şık, temiz kasaya sarılmış ve her şey kapalıyken 0,6 inç (14,8 mm) kalınlığında. 2,8 librenin (1,27 kg) biraz üzerinde bir ağırlığa sahip olduğundan, aynı zamanda çok taşınabilir. İnceleme birimim, büyük dokunmatik yüzeyin yanında dokuma bir karbon fiber avuç içi dayanağı içeren çekici buz beyazı kaplamadaydı. Genel olarak, küçük bir alana ihtiyaç duyabileceğiniz her şeye uyan şık, küçük bir cihaz olan çarpıcı görünüyor.

Tek şikayetim bağlantı eksikliği: kasanın her iki tarafında tek bir Thunderbolt 4 bağlantı noktası, bir mikro SD kart yuvası ve bir kulaklık yuvası var. USB A bağlantı noktası, HDMI çıkışı ve kablolu ethernet yok. Bir USB-C - USB 3.1 dönüştürücü dahildir, ancak bu, aynı anda birden fazla cihazı bağlayamama sorununu gerçekten çözmez. Dell'in bunun için sunduğu çözüm, iki USB-A bağlantı noktası, bir ek USB-C bağlantı noktası, DisplayPort, VGA ve gigabit ethernet içeren DA310 mobil USB-C adaptörüdür. Bir HDTV'ye bağlanmak için herhangi bir HDMI bağlantısının olmaması oldukça garip bir seçimdir, ancak DisplayPort - HDMI adaptörleri yaygın olarak mevcuttur. Bu adaptör aynı zamanda güçten de geçer, böylece dizüstü bilgisayarınızı dış dünyaya bağlanırken şarj edebilirsiniz.


XPS 13'ün fiziksel bağlantıları biraz eksik olsa da, kablosuz olanlar için sorun değil: Wi-Fi 6'yı (2x2 antenli) ve İnternet'e ve kablosuz kulaklıklara bağlanmak için Bluetooth 5.1'i destekler.

Dell XPS 13 2021


(Resim kredisi: Dell)

Dell XPS 13 9310 OLED incelemesi: Performans

11. nesil Intel işlemcilerin tümü ayrıca güncellenmiş Intel Xe grafikleri içerir (UHD grafikleri kullanan i3 hariç), ancak bunlar modern ayrı GPU'ların performansına yaklaşmaz. 4K'ya yakın yerel çözünürlükte 3D oyunlar oynamayı hayal ettiyseniz, henüz uyanmanıza gerek yok. XPS 13, 1080P çözünürlükte GTA V gibi oyunların üstesinden gelebilirdi, ancak 30 fps'nin altındaki performans pürüzsüz veya eğlenceli değildi. Yine de performans, daha az talepkar, FPV olmayan nişancı oyunları için fazlasıyla yeterli: Rimworld'ü oyun gecikmeden veya yavaşlamadan yüksek çözünürlükte oynayabilirim.

İnceleme birimimdeki 11. nesil Intel i7 1185G7 işlemci ve 16 GB RAM, katlanmak için çok fazla işlem gücü sundu. Bunu yapar: Önceki nesil XPS 13'ün 4241 puanından önemli bir sıçrama olan 5115'lik çok saygın bir PC Mark 10 puanı elde etti. büyük bir hesap tablosunda hiç terlemeden hızla ilerlemek. Basit video düzenleme gibi görevleri bile sorunsuz bir şekilde yerine getirmelidir.

OLED ekranlı modeller yalnızca bu işlemci ve bellek seçimini sunarken, diğer modeller daha az güç sunabilir. XPS 13'ün temel düzeyi, önemli ölçüde daha yavaş performans gösterecek 8 GB RAM'e sahip bir i3 işlemci kullanır.

Dell XPS 13 2021


(Resim kredisi: Dell)

Dell XPS 13 9310 OLED incelemesi: Pil Ömrü

Küçük bir kasaya sığdırabileceğiniz pil miktarının bir sınırı olduğundan, küçük dizüstü bilgisayarlar için pil ömrü genellikle bir sorundur. Dell burada iyi bir denge kurmuş gibi görünüyor: Parlaklık iyi aydınlatılmış bir odada (yaklaşık 200 Cd/m2) film izlemek için ihtiyacınız olan değere ayarlanmış olarak altı saat on dört dakika boyunca video izlemeye devam edebildim. ). Bu, birkaç film ve bir uçuşta biraz çalışma ya da iyi bir tıkınırcasına izleme seansı için yeterince uzun.

Burada dikkat edilmesi gereken ilginç bir nokta, ekran parlaklığını azaltmanın bu pil ömrünü uzatabilmesidir. Standart LED ekranlarda parlaklık, arka ışık tarafından belirlenir. Ekran karanlık bir ekran gösterse bile, LED arka ışığı hala açıktır ve güç tüketir. Bunun gibi OLED ekranlarda ışık, ekran katmanının kendisi tarafından üretilir, böylece karanlık bir ekran gösterilirken ışık üretilmez. Bu nedenle, pil ömrünü uzatmak istiyorsanız, HDR'yi kapatmak ve arka ışığı azaltmak yardımcı olabilir, çünkü parlaklık daha düşük ve ekran daha karanlık olduğunda ekran daha az güç kullanır. Parlaklık en düşük ayardayken pil ömrünü tekrar test ettiğimde pil ömrü 7 saat 2 dakikaya çıktı. Ekran oldukça loştu (yaklaşık 4,2 Cd/m2), ancak gece uçuşundaysanız ve uyuyamıyorsanız hatırlamaya değer: daha fazla pil ömrü elde etmek için parlaklığı azaltın ve gotik kara filmler izleyin.

Dell XPS 13 2021

(Resim kredisi: Dell)

Dell XPS 13 9310 OLED incelemesi: Karar

2021 XPS 13 sınıfının en iyisi: güç ve taşınabilirliği şık bir pakette birleştiren bir dizüstü bilgisayar. OLED ekran, pastadaki kirazdır: 4K HDR filmler ve TV şovları, gerçekten iyi çekilmiş bir filmi ekrandan çıkaran parlak renkler ve derin, dokulu siyahlarla harika görünüyor.

Harika görünüyor ve iyi performans gösteriyor ancak buna uygun bir fiyatı var. İyi bir ekranla neredeyse aynı derecede iyi performans sunan, 1 bin doların altında bir fiyata çok sayıda model olsa da, işinizin veya filmlerinizin muhteşem bir şekilde tasarlanmış bir dizüstü bilgisayarda en iyi şekilde görünmesini istiyorsanız, XPS 13 yenilecek model olmaya devam ediyor.

Dell XPS 13 9310 OLED incelemesi: Ayrıca düşünün

XPS 13'e birçok alternatif var. Muhtemelen en önde gelen seçenek,elma macbook pro, yakın zamanda M1 işlemci ile yükseltildi. Karşılaştırılabilir bir 13 inç Macbook Pro size yaklaşık 1.499 dolara mal olacak, ancak bir OLED ekran sunmuyor ve yalnızca 8 GB bellekle geliyor: fazladan 8 GB eklemek fiyatı 200 dolar artırıyor.

OLED ekranı gerçekten istiyorsanız,HP Hayalet X360Dell XPS'e benzer bir fiyata 14 inç 3k OLED'in yanı sıra 11. nesil i7 işlemciye sahiptir. Lenovo X1 Extreme Gen 3 15 inç, yalnızca 10. nesil işlemciler sunmasına ve eşdeğer bir özellik için XPS 13'ten önemli ölçüde daha pahalı olmasına rağmen, bir OLED ekrana yükseltme seçeneğine de sahiptir. Yine de, bir USB 3.1 bağlantı noktası ve bir HDMI çıkışı ile birkaç bağlantı daha sıkıştırmayı başarıyor.