Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Dell XPS 13 (2020) vs Asus Vivobook S15: önde gelen iki dizüstü bilgisayar kafa kafaya

Dell XPS 13 (2020) vs Asus Vivobook S15: önde gelen iki dizüstü bilgisayar kafa kafaya

Lüks için ne kadar ödersiniz veya ödersiniz? Satın alıp almamayı düşünüyorsanız, bu önemli bir sorudur.Dell XPS 13veyaAsus VivoBook S15.


Dell XPS 13, dünyanın en çok arzu edilen Windows dizüstü bilgisayarlarından biridir. Karbon fiber klavye çevresi ikoniktir ve yapısı ve taşınabilirliği kusursuzdur. Ancak birçokları için Asus VivoBook S15,en iyi dizüstü bilgisayarseçim.

Yüzlerce pound daha ucuza mal oluyor, aynı derecede güçlü ve - bazı özelliklerde - çok daha iyioyun dizüstü bilgisayarı. Bir dizüstü bilgisayarın da tüm gün çalışmasını istiyorsanız, daha büyük ekran ve daha derin klavye kullanışlıdır.

Dell XPS 13'ün tek bir durumda açık bir üstünlüğü vardır: taşınabilir kullanım. Sadece daha küçük ve daha hafif olmakla kalmıyor, aynı zamanda ekran çok daha parlak. Asus'un VivoBook S15'i iç mekanlarda çok daha fazla evde. Bu karşılaştırmayı biraz daha açalım.

Dell XPS 13 (2020) ve Asus VivoBook S15: Tasarım ve ekran

Dell XPS 13 ve Asus VivoBook S15, en azından makul ölçüde taşınabilir dizüstü bilgisayarlardır. Ama aslında aynı sınıfa ait değiller. Asus'un dizüstü bilgisayarı 15.6 inç ekrana sahip. Dell XPS 13'ün çok daha küçük bir 13.4 inç boyutu var. Ve tahmin ettiniz, bu Dell'in çok daha küçük, daha hafif bir dizüstü bilgisayar olduğu anlamına geliyor.


Dell XPS 13, 302 x 199 mm ayak izine sahiptir. Asus VivoBook S15 360 x 233 mm boyutlarında. Yani yaklaşık 6 cm daha geniş, 3 cm daha uzun. Bunun gibi 15,6 inç dizüstü bilgisayarlar, bir zamanlar olduğundan çok daha az taşınabilir. Asus VivoBook S15 çoğu sırt çantasına tam olarak sığar ve ekran boyutu göz önüne alındığında çok taşınabilir. Ancak 1,8 kg'dan Dell XPS 13'ün 1,23 kg'a karşılık hangisini tüm gün taşımayı tercih edeceğimizi biliyoruz.

Dell XPS 13 (2020)

(Resim kredisi: Dell)

Belki de şaşırtıcı bir şekilde, kalınlıklarında çok fazla bir fark yoktur. Asus VivoBook S15 16,1 mm kalınlığında, XPS 13 14,8 mm. Bunlar, dizüstü bilgisayarların en kalın kısmına atıfta bulunur (Dell'in kasasındaki küçük lastik ayaklar dışında) ve hiçbiri bazı alternatifler kadar agresif bir şekilde incelir. Ve biz bununla iyiyiz.


Bu dizüstü bilgisayarların her ikisi de alüminyum bir kapağa ve alt kısma sahiptir. Dell XPS 13, en azından biz inekler için anında tanınabilir bir karbon fiber örgü klavye çevresine sahiptir. Hoş bir yumuşak dokunuşlu yüzeye sahiptir.

Asus VivoBook S15'in klavye plakası alüminyumdur. Dell XPS 13'ün daha çekici olduğunu ve Asus'un klavyede bir NUM pedi kullanmasının 'stil' çığlık atmadığını düşünüyoruz. Asus bunu renklerle kapatıyor.

Asus VivoBook S15'i kırmızı, yeşil, siyah veya beyaz kapaklı, klavye plakasının gümüş rengine karşı renkli bir pop kontrpuanla alabilirsiniz. 15.6 inçlik dizüstü bilgisayarların çoğu oldukça sıkıcı görünüyor. Bu, bu norma meydan okumak için çıktı.

Asus VivoBook S15


(Resim kredisi: Asus)

Asus VivoBook S15, ev dışındayken alışılmadık bir şekilde 'evde'. Ama küçük bir sorun var. İster standart 1080p çözünürlüklü modeli, ister daha pahalı 4K modelini tercih edin, Dell XPS 13 son derece parlak bir ekrana sahiptir. Her ikisi de açık havada iyi netlik için yeterli olan 400 nit olarak derecelendirilmiştir. Asus VivoBook S15'in 1080p ekranı yalnızca 250 nit olarak derecelendirilmiştir ve çok fazla ortam ışığıyla rekabet etmesi gerekiyorsa loş görünecektir.

Yani evet, XPS 13 dışarıda daha iyi performans gösteriyor. Ancak ev ofisinize kurulduğunda Asus VivoBook S15'in nispeten derin çanak klavye tuşlarını ve dokulu cam dokunmatik yüzeyini beğendik.

Asus VivoBook S15'in 'S533' versiyonuna göz attık. 'S523' modeli, ScreenPad 2.0 adı verilen dokunmatik yüzeye yerleştirilmiş başka bir ekrana sahiptir. Düzgün, sıra dışı bir özellik, ancak çoğu insanın gerçekten ihtiyaç duyduğunu düşündüğümüz bir özellik değil.

Dell XPS 13 (2020) vs Asus Vivobook S15: Özellikler ve performans

Bugün ister Dell XPS 13 ister Asus VivoBook S15'i seçin, çok benzer yonga seti seçeneklerine sahipsiniz. bizim orjinalindeXPS 13 incelemesi, dizüstü bilgisayarımız 10. Nesil Intel işlemciye sahipti, ancak diziliş o zamandan beri 11. Nesil türüyle güncellendi.

İçeride Core i5 veya Core i7 alabilirsiniz. Ve hala çevrimiçi bulabileceğiniz 10. Nesil türünü satın almak yerine bu 11. Nesil sürümlerini aramanızı şiddetle tavsiye ederiz. Niye ya? Intel Xe. Bu, bu dizüstü bilgisayarların işlemcilerinde yerleşik olarak bulunan grafik yonga setidir ve önceki nesilde sahip olduğumuzdan çok daha iyidir.

Bunu alın: Intel Xe, The Witcher 3 gibi oyunları oldukça rahat oynamanıza izin verir. Çözünürlük vuruşu yapmak istiyorsanız, grafikleri 'yüksek' seviyeye bile çıkarabilirsiniz. En iyi durumda bu dizüstü bilgisayarlar, iş makinenize bir PS4 yerleştirilmiş gibi hissedebilir. Fena değil, ha?

Bir Nvidia MX350 grafik kartı, XPS 13'ün aksine Asus VivoBook S15 ile bir seçenektir, ancak Intel Xe, bunun olabileceğinden daha az öldürücü bir eklenti olduğu anlamına gelir.

Asus VivoBook S15

(Resim kredisi: Asus)

Her iki dizüstü bilgisayar da 8 GB veya 16 GB RAM ve hızlı NVMe SSD depolama ile birlikte gelir. Burada şikayet yok. Bu bilgisayarlar, ince, taşınabilir bir dizüstü bilgisayardan makul olarak isteyebileceğiniz her şeyi yapabilir.

Dell XPS 13 bağlantıları daha gelişmiş, ancak bazılarınız mantıklı Asus VivoBook S15 yaklaşımını tercih edebilir. Dell'in XPS 13'ünde hızlı Thunderbolt 4 (10. Nesil modellerde Thunderbolt 3) standardına uygun iki adet USB-C bağlantı noktası bulunur, Asus VivoBook S15 bunlardan yalnızca biridir. Bununla birlikte, Asus ile birlikte üç 'şişman' USB bağlantı noktasına ve bir HDMI'ya da sahip oluyorsunuz. Kablo adaptörlerine gerek yok.

Ayrıca Asus VivoBook S15'in Dell XPS 13'ten birkaç saat daha uzun sürdüğünü, 5-6 yerine 7-8 saat sürdüğünü gördük. Ancak bu, 4K XPS 13'ü kullanıyordu. Düşük çözünürlüklü modelin muhtemelen daha iyi dayanıklılığa sahip olması, onu Asus'un pil ömrüne yaklaştırıyor.

Dell XPS 13 (2020) vs Asus Vivobook S15: Fiyat ve karar

Bunun etrafından dolaşmak yok. VivoBook S15, teknik özelliklere göre çoğu açıdan Dell XPS 13'ten daha iyi bir değerdir. Yaklaşık 700 £ karşılığında Core i5 CPU, 8GB RAM ve 512GB SSD elde edersiniz. Bu iyi bir anlaşma. Yazma sırasında, Dell 600 £ 'dan fazla talep ediyordaha fazlaaynı özellik için. Bu küçük bir boşluk değil. VivoBook S15 çok değerli.

Bununla birlikte, güneşli bir alanda Netflix'i ve elektronik tabloları işleyecek kadar parlak bir ekrana sahip en şık, en kompakt taşınabilir dizüstü bilgisayarı istiyorsanız, Dell XPS 13 bu ikiliden birini seçecektir. Dell XPS 13 aynı zamanda bu alana yapılan yolculuğu daha keyifli hale getiriyor. VivoBook S15'ten çok daha küçük ve neredeyse 600g daha hafif. Düzenli olarak bir dizüstü bilgisayar taşımanız gerekiyorsa, omuzlarınız bu farkı takdir edecektir.