Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Masaüstü ve dizüstü bilgisayar: bir sonraki bilgisayarınız için hangisini seçmelisiniz?

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar: bir sonraki bilgisayarınız için hangisini seçmelisiniz?

Dizüstü bilgisayarlar, çoğumuz için tercih edilen bilgisayar olarak masaüstlerini geride bırakmış olabilir, ancak katlayıp bir çantaya koyabileceğiniz bir makine yerine geleneksel tarzda bir makine seçmek isteyebileceğiniz birçok neden var. Aslında, bilgi işlem alışkanlıkları ve donanım geliştikçe karar, düşündüğünüzden çok daha az nettir.


Bir dahaki sefere yepyeni bir bilgisayar satın aldığınızda tartmak için temel hususları aşağıda sıraladık - bu kapsamlı bir liste değil, ancak bilinçli bir karar verebilmeniz için size yeterli yiyecek sağlamalıdır.

  • En İyi 9 4K Monitör 2017: En İyi Ultra HD Monitör Hangisi?

Taşınabilirlik

Her bilgisayar, taşınabilirlik ve güç arasında bir uzlaşmadır - en büyük dizüstü ve masaüstü bilgisayarların en etkileyici dahili özelliklere sahip olanlar olduğunu fark edeceksiniz. Bir bilgisayara ihtiyacınız varsa, yanınızda taşıyabilirsiniz, o zaman bir dizüstü bilgisayar en iyi seçimdir ve gerçekten hafif seyahat etmek istiyorsanız,yeni MacBook'larve iyi incelenmiş 2'si 1 arada hibrit PC'leryeni Surface Pro, alabileceğiniz kadar incedir (bahsettiğimiz gibi, performans bir darbe alır).

Microsoft Surface

Masaüstü bilgisayarlar, özellikle bazı küçük birimler tamamen hareketsiz değildir, ancak bunlar trene binip çalışmaya başlayabileceğiniz bilgisayarlar değildir. İnternet hızlarında ve bulut hizmetlerinde yapılan iyileştirmeler, ofiste başlattığınız işi eve gittiğinizde almanın çok daha kolay olduğu anlamına gelir, ancak taşınabilirlik çok önemliyse, o zaman dizüstü bilgisayar hala en iyi seçimdir.


Güç - ve fiyat

Bahsettiğimiz gibi, daha fazla güç ve daha iyi bileşenler, seçtiğiniz bilgisayar içinde daha fazla alana ihtiyacınız olduğu anlamına gelir - yalnızca bileşenlerin kendileri daha büyük olmakla kalmaz, aşırı ısınmayı önlemek için fazladan alana ihtiyaç duyarlar. Dizüstü bilgisayarlar masaüstü performans düzeylerine ulaştığında, oldukça hantaldırlar ve çok fazla ısı ve gürültü de yayarlar - gerçekten en üst düzeyde güç istiyorsanız, bir masaüstü seçin.

Windows dizüstü bilgisayar


Aynı parayı harcıyorsanız, o zaman bir masaüstü, özellikler listesindeki hemen hemen her girişte bir dizüstü bilgisayarı yener: işlemci, bellek, yerel depolama alanı, grafik gücü, genişletme bağlantı noktaları vb. Aynı seviyedeki dizüstü bilgisayar bileşenleri, daha küçük ve üretmeleri daha maliyetli oldukları için bir fiyat primi ile birlikte gelir, ancak yine de en gelişmiş kurulumlara gerçekten ihtiyaç duyanlar yalnızca oyuncular ve video düzenleyicilerdir.

Ekran boyutu

Dizüstü bilgisayarlar elbette olabildiğince taşınabilir olacak şekilde üretilmiştir, bu nedenle ekran boyutları genellikle masaüstü monitörlerin başladığı yerde durur. Çoğu dizüstü bilgisayar 11 'ila 15' aralığındadır, ancak gerçekten çok fazla ekran alanına ihtiyacınız varsa 21 inç'e kadar alabilirsiniz - bu daha büyük taşınabilir bilgisayarların bir sırt çantasına yerleştirilmesi elbette çok daha zordur.


Apple iMac

Monitörler, tipik olarak 17 inç ve üzeri boyutlarda alınabilir. Tüm bilgisayarın, ses sisteminin ve monitörün tek bir birimde toplandığı hepsi bir arada PC'leri de unutmayın. Uygulamaları ve pencereleri yan yana karşılaştırmak için alana ihtiyacınız varsa veya 4K Blu-ray filmlerinizin tam olarak aynı görünmesini istiyorsanız, bir masaüstü monitörü gerçek bir fark yaratır.

Esneklik

Dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar arasındaki diğer bir önemli fark, bir araya getirebileceğiniz konfigürasyonların esnekliğidir - genellikle bir masaüstünde bir dizi bileşen (bellek, işlemciler vb.) Seçmek için çok daha fazla alan vardır - ayrıca, nihai sonuç ve sıfırdan kendi bilgisayarınızı oluşturun. Bunu yapmak için belirli miktarda teknik bilgiye ihtiyacınız var ama bu bir dizüstü bilgisayar yapmaktan çok daha kolay.

Apple MacBook


Alan ve ısı ile ilgili hususlar nedeniyle, bir dizüstü bilgisayar çok daha hassas bir şekilde ayarlanmış bir makinedir - her milimetre önemlidir - bu nedenle dahili bileşenleriniz için çok fazla seçeneğiniz olmayacaktır. Dizüstü bilgisayarların da aynı nedenlerle yükseltilmesi ve onarılması daha zordur. Çoğu kullanıcı yapılandırılabilirlik veya onarılabilirlik eksikliğini önemsemese de, seçiminizi yaparken akılda tutulması gereken başka bir şeydir.

Duruş

Son olarak, duruş var - kendiniz için yeni bir bilgisayar seçerken öncelikler listesinde düşük görünebilir, ancak uzmanlar bunu tavsiye ediyorekranınız göz hizasında olmalıbilgisayar kullanırken. Açıkçası bu, dizüstü bilgisayar kullanırken çoğu kullanıcının bilgisayar üzerine eğilerek boyunlarını doğal olmayan bir şekilde bükmesiyle durum böyle değildir.

Hepsi bir arada masaüstü

Bu, duruşunuzu sağlıklı tutmak için bir dizüstü bilgisayar kuramayacağınız anlamına gelmez, ancak ayrı bir monitör kullanan bir masaüstü ile yapmak daha kolaydır (bu amaç için bir monitör standı bile alabilirsiniz). Zaten bir masaüstü satın almaya eğiliyorsanız, muhtemelen sizin için daha sağlıklı olduğu gerçeği kararınızı vermenize yardımcı olabilir.