Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • Divan veya karyola: Yatağınız için en iyi baza hangisi?

Divan veya karyola: Yatağınız için en iyi baza hangisi?

Demek ideal yatağınızı buldunuz. Ama onu desteklemek için ne tür bir üs satın almalısınız? Bu makalede, ana seçeneklerinizi ana hatlarıyla açıklayacak ve bunlar arasında nasıl seçim yapacağınızı ve ihtiyaçlarınıza en uygun yatak tabanını nasıl bulacağınızı açıklayacağız.


İki ana yatak tabanı türü şunlardır:divan üslerivekaryola. Her birine sırayla bakarak başlayacağız. Bu arada, yatağınızı ayrıca satın alıyorsanız, şilte seçeneklerimize göz atın.en iyi şilteler(veya pazarlık peşindeyseniz,en ucuz yatak fiyatlarıŞimdi canlı).

Divan nedir?

tracker.tradedoubler.com/click

Divanlar, kumaş kaplı ahşap kutulardır. Tek kişilik yatak için sadece bir kutu veya bir çift veya daha büyük yatak için birbirine bağlanan iki kutu olabilirler. Genellikle tekerlekleri ekleme seçeneğiniz vardır, böylece tekerlekleri kolaylıkla çevirebilirsiniz.

İki ana divan türü vardır:platform üstüveİlkbahar üstü. Bir platform üst sedir tabanı sert bir ahşap tabana sahiptir ve bu nedenle normalde daha ucuz bir seçenektir. Ayrıca sırt ağrısı çeken ve daha sıkı bir his isteyen insanlar için daha iyi bir seçim olabilir (her ne kadar esas husus elbette üstündeki şilte olacaktır).

Yaylı üst veya yaylı kenarlı divan tabanı, daha yumuşak bir uyku deneyimi sunan bir üst yay katmanına (açık sarmal veya cep yayları) sahiptir. Bu normalde ikisinin daha lüks ve pahalı seçeneğidir.


Karyola nedir?

DreamCloud’un Başlıklı Karyola

DreamCloud’un şık karyolası döşemeli, düğmeli püsküllü yatak başlığına ve gerçek ahşap çıtalı metal çerçeveye sahiptir.

(Resim kredisi: DreamCloud)

Karyola diğer adıyla karyola, klasik karyola türüdür. Adından da anlaşılacağı gibi, bir yatağı desteklemek için tasarlanmış çerçevelerdir ve ahşap, metal ve / veya diğer malzemelerden yapılabilir.


Bunlar, genellikle kendi başınıza bir araya getirmeniz gerekebilecek başlık, basamak, yan korkuluklar ve latalar dahil olmak üzere birkaç parçadan oluşur. Bu tip yatak bazası genellikle bir divandan daha dekoratif bir seçenektir ve geleneksel çamdan deri kaplamaya, masalsı dört afişe ve ötesine kadar çok çeşitli stiller mevcuttur.

Bir divanın artıları ve eksileri

tracker.tradedoubler.com/click

Karyola yerine divan seçmek için pek çok sebep vardır. Birincisi, sedirlerin çoğunun, ya açılır-kapanır çekmeceler biçiminde ya da kaldırılabilir bir osmanlı olarak dahili depolama sunmasıdır. Bu, yatak odanızın düzenli kalmasına yardımcı olabilir ve gece ihtiyacınız olduğunda fazladan bir battaniye veya yastık bulmanızı kolaylaştırabilir.

Divanlar da daha fazlasıdırkompaktkaryolalardan daha fazla geometrik oranlara sahiptirler, böylece yatak odanızdaki mevcut alanı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olurlar. Artı onlar daha fazlasıözelleştirilebilirEstetik vizyonunuza bağlı olarak yatağınıza eklemek istediğiniz (veya istemeyeceğiniz) tam yatak başlığını seçebilirsiniz.

Basit şekilleri onları çoktaşınması, taşınması ve montajı kolayBu, evi taşırken veya odanızı dekore ederken kullanışlıdır. Son olarak, aynı zamanda genellikledaha ucuzkaryolalardan daha.


Olumsuz tarafı, altını süpürmek istediğinizde tüm yatağı hareket ettirmeniz gerekecek ve çekmeceler her zaman kolay olmayabilecek eşyalarla doluysa. Tersine, en ucuz modellerden bazılarının aslında hiç depolama sunmadığının farkında olun: onlar sadece bir kutu ve bu kadar.

Bir karyolanın artıları ve eksileri

Uyku Tasarımı Canterbury 5ft Kingsize Pirinç Metal Yatak Çerçevesi

Sleep Design'ın Canterbury 5ft kral boy pirinç kaplama metal yatak çerçevesi, bir sihir ve zarafet dokunuşu sunuyor

(Resim kredisi: Uyku Tasarımı)

İnsanların genellikle sedirler yerine karyola seçmelerinin ana nedeni, görünür çerçeve çok daha fazlası olduğu için görünümleridir.süslü ve çekicisade bir kutudan daha iyi, ancak güzel bir şekilde kaplı. Artı büyükçeşitli stillerkullanılabilir, size uygun olanı bulacağınızdan emin olduğunuz anlamına gelir.

Karyola genellikle daha fazla yer kaplasa da, çerçevenin boşluklarını görebildiğiniz için, genellikledaha fazla alana sahip olma yanılsamasıodanızda. Açık kenarları olan bir karyola dahava sirkülasyonuBu, sıcak gecelerde aşırı ısınmayı azaltmaya yardımcı olur ve alerjisi olan kişiler için daha iyidir.

Karyola tercih etmeniz için başka özel nedenler de var. Dar geçitler, kapılar ve / veya merdivenleriniz varsa, yatak odanıza bir divan kaidesinin iki yarısını almakta zorlanabilirsiniz. Aksine, bir karyolademonte edilebilir, küçük alanlara sığmayı kolaylaştırır. Çıtaların kullanımı daha fazlasını sağlaryastıklı destekBazıları bir divanın daha sıkı desteğini tercih eder. Ve bir şeyler saklayabilirsiniz.daha görünürbir divanın çekmecelerine gizlenmek yerine yatağınızın altına bir yol.

Olumsuz tarafı, bazı karyolalar genellikle divanlardan daha pahalıdır. Bir karyola monte etmek zor bir iş olabilir ve bunu yaptıktan sonra, yatakları odanın içinde hareket ettirmek divanlara göre daha zordur. Son olarak, yatağınızın altına eşya depolamak, disiplinli kalmazsanız dağınık ve kaotik görünebilir.