Close
  • Ana
  • /
  • Dronlar
  • /
  • DJI Mini 2 vs DJI Mavic Air 2: Hangi drone'u satın almalısınız?

DJI Mini 2 vs DJI Mavic Air 2: Hangi drone'u satın almalısınız?

Tüketici dronları söz konusu olduğunda, Shenzhen merkezli DJI (Da-Jiang Innovations) eğrinin çok ötesinde. Dünyayı fetheden teknoloji şirketinin drone endüstrisindeki uzun görevi göz önüne alındığında, bu pek şaşırtıcı değil.

İlk tüketici drone'u olan sevgili Phantom'un piyasaya sürülmesinden yedi yıl sonrasına hızlı bir şekilde ilerleyin ve DJI şimdi altı tüketici uçağı, bir üst düzey sinematografi modeli, kamuda hava gözetimi için altı profesyonel iş atı modeli, elektrik , gaz, petrol ve arazi yönetimi endüstrileri ve tarıma özgü dört model. Endüstriyel işletme panteonunda, şirket, diğer birkaç drone üreticisinin bile eşleşmeyi umabileceği bir yükseliş sarmalında açıkça görülüyor.

Ancak burada profesyonel pazar için kullanılan insansız hava araçlarını veya hatta şirketin üst düzey tüketici modellerinden herhangi birini tartışmak için burada değiliz. Bunun yerine, bu kullanışlı kılavuz, en küçük ve en ucuz iki modelinden hangisinin sizin için en iyi drone olduğunu size bildirmek için burada.

minicik mi olmalıDJI Mini 2yeni geliştirilmiş kamerası veya marjinal olarak daha büyük ama daha iyi donanımlı ahır arkadaşı ile,DJI Mavic Air 2? Para bir sorun değilse, çoğu kişi Mavic air 2'yi düz-up olarak adlandırırdı.en iyi dronehepsinden, eğer arıyorsanızen ucuz drone, DJI Mini 2 daha yakından bakmaya değer. İkisi arasındaki farklara daha yakından bakmak ve hangi drone'un sizin için en iyisi olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.sen.


DJI Mini 2 vs DJI Mavic Air 2

(Resim kredisi: DJI)

DJI Mini vs DJI Mavic Air 2: boyut ve ağırlık

Bir drone seçmek söz konusu olduğunda, boyut ve ağırlık gerçekten önemlidir ve yalnızca taşıma kolaylığı açısından değil. Neyse ki, DJI'nin mevcut kadrosundaki dört Mavic modelinin tümü, kısmen hepsi düzenli paketler halinde katlandıkları için son derece taşınabilir. Ancak, ilk elden deneyimlerden size söyleyebilirim ki, drone ne kadar küçük ve kompakt olursa, onu yanınıza alma olasılığınız o kadar yüksek olur. Bu gerçekten basit bir fizik ve karada yaşayan fotoğrafçılar arasında sürekli bir muamma.


Örnek: Günübirlik kumsaldasınız, telefoto veya yakın çekim fotoğraf fırsatı olabilir diye tam DSLR kitinizi ve üç lensinizi yanınıza alıyor musunuz? Yoksa taşıma kolaylığı için en sevdiğiniz kompakt fotoğraf makinenizi mi alıyorsunuz? Cevap, telefonunuzu aldığınız için ikisini de almıyorsunuz. Sonuçta, telefonunuz harika fotoğraflar çeker ve zaten cebinizdedir. Aynı şey dronlar için de geçerli.

DJI Mini 2 vs DJI Mavic Air 2


Mini 2 ve Mavic Air 2 katlanmış halde

(Resim kredisi: DJI)

Mavic Air 2 katlandığında (18×9.7×8.4cm) Mini 2’den (14×8.2×5.7cm) önemli ölçüde daha büyüktür ve bir yürüyüşe çıkıyorsanız veya bir dağa tırmanıyorsanız bu dikkate değer bir şeydir. dağ. Mini 2'nin daha küçük boyutunun da dikkat çekmesi daha az olasıdır, çünkü o kadar küçüktür ki, duysalar bile, neredeyse hiç kimse göremez.

Boyut bir şeydir, ancak bu karşılaştırmada en büyük farkı yaratan ağırlıktır. 570g'de Mavic Air 2, 249g'lık utangaç bir saat olan Mini 2'den önemli ölçüde daha ağırdır. 321 gramlık bir farkın dünyanın sonu olmadığı kabul edilir, ancak Mini 2'nin bu kadar hafif olmasının çok geçerli bir nedeni var ve bunun nedeni 2019'da İngiltere'nin CAA (Sivil Havacılık Otoritesi) ve ABD'nin FAA'sının (Federal Havacılık İdaresi) tanıtılmasıdır. çevrimiçi bir test yapmayı ve pilot kimliği için küçük bir ücret ödemeyi içeren bir drone lisanslama sistemi. Ve tahmin edin, kaydın gerekli olduğu ağırlık 250g ve üzeri dronlar içindi.

Bu, doğal olarak DJI Mini satışlarında bir patlamaya yol açtı, bu nedenle, öngörülebilir bir şekilde, CAA ve FAA kale direklerini taşımaya karar verdi ve 31 Aralık 2020 itibariyle, 250g'nin altındaki tüm kamera taşıyan dronlar için kayıt yapılması gerekecek. Bununla birlikte, iyi haber şu ki, aday Mini pilotların yeni uzatılmış çevrimiçi çoktan seçmeli sınava girmelerine gerek yok. Tek yapmaları gereken kayıt için 9 £ ödemek. Verilmiş, mevcut DJI Mini pilotlarının beklediği şey bu değil ama, hey, hayat bu.


Kazanan: Mini 2

DJI Mini 2 vs DJI Mavic Air 2

Mavic Air 2, daha güvenli uçuş için engel sensörleri ile donatılmıştır.

(Resim kredisi: DJI)

DJI Mini vs DJI Mavic Air 2: Tasarım ve özellikler

Mini ve Mavic Air 2 şekil ve tasarım olarak çok benzer görünüyor. Mavic Air 2'nin daha büyük boyutu, biraz daha köşeli gövdesi, daha güçlü kamerası ve daha koyu renk düzeni dışında ikisi arasında kayda değer bir fark yok. Ne de olsa ikisi de aynı Mavic ailesindendir (DJI, Mini 2'den 'Mavic' lakabını çıkarmış olabilir ama yine de esasen bir Mavic).

Aslında hem harici hem de dahili olarak temel fark, Mavic Air 2'nin öne, arkaya ve aşağıya bakan engellerden kaçınma sensörleriyle donatılmış olması ve Mini 2'nin iniş için yer sensörleri dışında hiçbir engelden kaçınma teknolojisine sahip olmamasıdır. Bazı pilotlar için engellerden kaçınma önemli bir ilavedir. Bu, Mavic Air 2'yi ActiveTrack 'beni takip et' modunu kullanarak yoğun bitki örtüsü ve engellerle dolu diğer alanlarda sizi takip etmesi için programlayabileceğiniz anlamına gelir ve drone, engellerin etrafında tamamen kendi başına gezinir. Pilot tarafından kontrol edildiğinde, drone'yu yanlışlıkla o yöne çevirseniz bile bir duvara veya insanlara uçmayı reddedecektir. Bu, özellikle manuel olarak kullanıldığında mükemmel bir güvenlik özelliğidir, ancak sağduyu hakimse gerçekten gerekli değildir.

DJI Mini 2 vs DJI Mavic Air 2

Mini 2 ve Mavic Air 2 için el kumandası

(Resim kredisi: DJI)

Her iki dronun da yaylı bir telefon beşiği, Tripod/Cine modu için bir merkez anahtarı (yavaş çekim için), Normal ve Sport, ‘ eve dönüş' ve fotoğraf ve video arasında geçiş ve omuzlarda bir deklanşör kontrol düğmesi ve yalpalama silindiri.

Kazanan: Mavic Air 2

DJI Mini 2 vs DJI Mavic Air 2

DJI Mini 2

(Resim kredisi: DJI)

DJI Mini vs DJI Mavic Air 2: Uçuş Performansı

Bu karşılaştırma Mavic Air 2 ile Mini 2'nin selefi arasında olsaydı, Air 2 onu yürürdü. Ancak Mini 2'nin yeni Seviye 5 rüzgar direnci sınıflandırması ve büyük ölçüde geliştirilmiş video iletim mesafesi ile bunların hepsi değişti. Bu nedenle, her iki drone da 10,5 m/s'ye (23mph) kadar rüzgarlarda uçabilir ve her iki drone da 10 km'ye kadar kaya gibi sabit video iletimi sağlayan DJI OcuSync 2.0 ile donatılmıştır (kullanıcılar, herhangi bir drone'u hattın ötesine uçurmanın farkında olmalıdır). görme haramdır).

'Sports' modundaki en yüksek hız açısından, Mavic Air 2 saatte 42.5mph ve Mini 2 36mph'de çalışıyor. Bu, dert etmeye değecek bir fark değil ama bu, Mini 2'nin artık rüzgarlı bir rüzgarda geri dönmek için önceki modele göre çok daha iyi donanımlı olduğu anlamına geliyor.

Tam şarjlı bir pil kullanılarak test edildiğinde, Air 2'nin 34 dakikası Mini 2'nin 31 dakikasından biraz daha iyi olsa da Mavic Air 2 ve Mini 2'nin uçuş süreleri oldukça benzerdir. Evet, bu ekstra üç dakika faydalı olabilir, ancak muhtemelen drone'unuzu bu süre boyunca çok nadiren uçurduğunuzu göreceksiniz. Aslında, çoğu zaman 10 ila 15 dakikalık artışlarla uçacaksınız, çünkü drone'ları uçururken konsantrasyon ve bir endişe unsuru oldukça yorucu olabilir.

Her iki dronun da havada eşit derecede iyi idare ettiğini söylemek doğru olur - ikisi de GPS vurgulu modunda kaya gibi sağlamdır ve kontrol edilmesi eşit derecede kolaydır. Sonuç?

Bir çizim

DJI Mini 2 vs DJI Mavic Air 2

Her iki dron da parlak hava fotoğrafları üretebilir - bu, küçük Mini 2 tarafından çekildi

(Resim kredisi: DJI)

DJI Mini vs DJI Mavic Air 2: Kamera Performansı

Sağladıkları eğlencenin yanı sıra, tüketici dronlarının bu kadar popüler olmasının tek nedeni, gerçekten olağanüstü havadan video görüntüleri ve çarpıcı şekilde etkileyici görüntüler yakalayabilmeleridir. Gerçekten de, kameralı insansız hava araçları ortaya çıkmadan önce, evinizin veya fantastik bir coğrafi sahnenin havadan çekimlerini yapmak için büyük masraflarla bir helikopter kiralamanız gerekirdi. Bu nedenle, sinematografi amaçları için bir drone seçerken kamera performansı her zaman göz önünde bulundurulmalıdır ve Mavic Air 2'nin Mini 2'ye göre üstün olduğu yer burasıdır – ancak çok fazla değil.

DJI Mini 2 vs DJI Mavic Air 2

Mavic Air 2 kameranın yarım inçlik CMOS sensörü, bu drone'u üst düzey fotoğrafçılık ve videografi için daha iyi bir seçenek haline getiriyor.

(Resim kredisi: DJI)

Mavic Air 2'nin kamerası, 12MP ve 48MP (JPEG ve RAW) etkin piksellere sahip yarım inçlik bir CMOS sensör ile donatılmıştır ve bu, marjinal olarak daha keskin, daha büyük dosya boyutları üretirken düşük ışık koşullarında iyi olduğu anlamına gelir. Video çözünürlüğü, saniyede 60 kareye kadar 4K ve 2.7K, 240 fps'ye kadar 1080p ve üçünün de HDR (Yüksek Yoğunluk Aralığı) varyasyonları arasında değişir.

Buna karşılık, Mini 2'nin kamerası daha küçük 1/2.3” 12 MP (JPEG ve RAW) etkin piksel sayısına sahip CMOS sensör. Bu, Mini 2'nin öncülüne göre bir gelişmedir, çünkü kamera artık daha etkili ince ayar için 4K'nın yanı sıra saniyede 30 kareye kadar 2,7K, 1080p'yi 60 fps'ye kadar ve DNG RAW'da hareketsiz görüntüler çekmesine olanak tanır.

DJI Mini 2 vs DJI Mavic Air 2

Mini 2 kamera daha küçük 1/2.3” CMOS donanımlı sensör ama yine de mükemmel bir performans sergiliyor

(Resim kredisi: DJI)

Bu istatistiklerden de görebileceğiniz gibi, Mavic Air 2 kağıt üzerinde kesinlikle daha iyi bir seçenek. Ancak bir telefon veya tablette görüldüğünde, bu drone'ların kendi görüntüleri arasında çok az fark edilebilir bir fark olduğu söylenmelidir. Ancak, büyük bir bilgisayar ekranında görüntülendiğinde bir fark göreceksiniz.

Şimdi, Mini 2'yi elden çıkarmadan önce, belki ilk önce You Tube'daki bazı 4K görüntüleri kontrol edin ve kendiniz karar verin (tarayıcıdaki ayar çarkını 4K olarak değiştirmeyi unutmayın). Mini 2'nin görüntülerinin muazzam derecede keskin ve zengin ayrıntılı ve kesinlikle çoğu kullanıcının gereksinimleri için yeterince iyi olduğunu kabul edeceğinize eminiz. Bununla birlikte, yalnızca en kaliteli çekim ve fotoğrafların yeterli olacağı profesyonel veya tomurcuklanan bir fotoğrafçı veya kameramansanız, Mavic Air 2 tercih ettiğiniz kuş olmalı veya eğer karşılayabiliyorsanız, daha da iyi.DJI Mavic 2 Probir kuyruklu bir inçlik kamera sensörüne sahip.

Kamera profilleri söz konusu olduğunda, Mavic Air 2, daha etkili video düzenleme için görüntüyü düzleştiren ve doygunluğunu azaltan D-Cinelike ayarıyla birlikte gelir. Ancak bundan en iyi şekilde yararlanmak için Final Cut Pro X veya Adobe Premiere Pro gibi iyi bir bilgisayar düzenleme paketine ihtiyacınız olacak. Buna karşılık, Mini 2, varsayılan ayar yine de mükemmel olsa da, herhangi bir kamera profiline sahip değil.

Mini 2, Mavic Air 2 gibi 8GB dahili depolamaya sahip değil, ancak bu bir anlaşma kırıcı değil (her iki drone da en az 128GB Micro SD kartlarını kabul edebilir). Son olarak, her iki dronun da aynı 3 eksenli stabilize gimbal ile donatıldığı ve böylece videonun eşit derecede pürüzsüz ve titreşimsiz olduğu belirtilmelidir.

Kazanan: Mavic Air 2

DJI Mini 2 vs DJI Mavic Air 2

DJI Mavic Air 2, yerleşik izleme özelliğine sahiptir

(Resim kredisi: DJI)

DJI Mini vs DJI Mavic Air 2: otonom modlar

Drone'nuzun bağımsız olarak video ve fotoğraf çekmesini istiyorsanız, Mavic Air 2'nin kolunda birkaç ekstra numara olmasına rağmen, bu modellerin her ikisi de bunu yapacaktır. Her iki model de şu 'QuickShots' ile donatılmıştır: dronie, helix, roket, daire ve bumerang. Sadece beraberindeki DJI Fly uygulamasında seçiminizi yapın ve dronlar seçilen konuyu pilottan herhangi bir girdi olmadan bir dizi sinematik açıdan otomatik olarak videoya çekecektir. Her iki drone da panoramalar ve hyperlapse video fotoğrafları çekecek. Ancak, yalnızca Mavic Air 2, çekim sırasında kullanıcıyı otomatik olarak takip etmesini sağlayan Active Track ile donatılmıştır.

Kazanan: Mavic Air 2

DJI Mini vs DJI Mavic Air 2: Fiyatlandırma

Mavic Air 2'nin temel perakende fiyatı Mini 2'den önemli ölçüde yüksektir. Fiyattaki bu karşıtlık, dronunuzun duvara çarpması veya daha kötüsü, bir anda tamamen kaybolması gibi bir şeyler ters gittiğinde öfke gözyaşları ile hafif hayal kırıklığı arasındaki fark olabilir. su kütlesi veya kaçınılmaz bir kanyonun üzerinde bir yer. 400£/350$ değerinde teçhizatı kaybetmek yeterince kötü, ancak 700£/600$ değerinde veya daha fazlası KAYBETTİĞİNDE acı katlanarak artıyor.

DJI Mini 2 vs DJI Mavic Air 2

DJI Mini 2: Küçük ve seyahat için mükemmel şekilde şekillendirilmiş

(Resim kredisi: DJI)

DJI Mini vs DJI Mavic Air 2: Karar

Bu dronların ikisi de akla gelebilecek her şekilde mükemmel ama bu karar vermenize yardımcı olmayacak, değil mi? Gelişmekte olan bir görüntü yönetmeni, fotoğrafçı veya sadece yüksek kaliteli görüntüler için keskin bir gözü olan ve daha da pahalı olan DJI Mavic Pro 2'yi karşılayamayan biriyseniz, o zaman Mavic Air 2 elde edilecek drone'dur. Daha iyi bir kameraya, engellerden kaçınmaya ve akıcı 'follow me' çekimleri için aktif parkura sahiptir. Ancak muhtemelen sıradan bir kullanıcıysanız veya drone ile kelimenin tam anlamıyla her yere seyahat etmeyi planlıyorsanız, Mini 2'yi tercih edin. Tüy kadar hafif, iPhone kadar küçük, CAA çevrimiçi sınavı gerektirmez ve yine de kamerası çoğu tüketici uygulaması için kolayca yeterince iyidir. Aynı zamanda çok daha ucuz ve bu nedenle biraz daha az değerli olur.