Close
  • Ana
  • /
  • Mutfak Teknolojisi
  • /
  • Elektrikli tornavidaya mı ihtiyacınız var? Tüm akülü vidalama sorgularınız yanıtlandı

Elektrikli tornavidaya mı ihtiyacınız var? Tüm akülü vidalama sorgularınız yanıtlandı

Elektrikli tornavida çok popüler bir alettir – pek çok insan buna sahiptir – ama aynı zamanda yaygın olarak küçümsenir. Bunun nedeni, akülü matkapların daha güçlü olması ve sadece çok yönlü kasap ve kötü olması ve bir elektrikli tornavida işini kolaylıkla yapabilmeleridir. Alet kutusuna sahip olan hemen hemen herkesin zaten bir matkabı varken, neden onun daha yabani, vidaya özel kardeşini almakla uğraşasınız ki?


Ancak, bizden bir girişen iyi elektrikli tornavidaliste hala sahip olmaya değer. Ek bir satın alma olarak olacak birçok kişi için, birakülü matkap. Ek olarak, kendin yap yapmaya daha az hevesli olan ve ihtiyaç duyacakları tek elektrikli aletin elektrikli bir tornavida olduğunu görebilecek bazı insanlar var.

Elektrikli tornavidalarla ilgili sorularınızı yanıtlamak için Google'a döndüm. Dünyanın en sevilen arama motorunda insanlar her türlü soruyu soruyor. Bu sorulardan bazıları kuşkusuz oldukça aptalca, ancak elektrikli tornavidalarla ilgili olanların hepsi son derece makul ve mantıklı görünüyor. Ve Google'da listelendiklerinden, insanların en çok sorduğu kişiler olmalı. O zaman hadi gidelim.

Mevcut en iyi akülü tornavida hangisidir?

Elektrikli tornavidaya mı ihtiyacınız var?

(İmaj kredisi: Bosch)

Elbette bu sorunun pek çok yanıtı var, ancak burada Pingtwitter'te Bosch IXO'nun en iyi elektrikli tornavida olduğunu düşünüyoruz. En son IXO,Bosch IXO6, ancak burada resmedilen IXO 5 gibi daha eski modeller genellikle sıfıra yakın alınabilir ve işlevsel olarak en yenisinden ayırt etmek çok zordur.


4.5nM'lik tork, maço matkap severleri yüksek sesle güldürebilir, ancak bu aslında IXO'nun hayattaki ana işi olan, bu değerli ve bol vidaların hiçbirine zarar vermeden düz paket mobilya montajı için fazlasıyla yeterli. Değişken torklu bazı akülü matkaplar benzer şekilde güvenli bir güç seviyesine indirilebilir, ancak yine de çok daha büyüktürler ve bu nedenle elektrikli tornavidadan daha pratik değildirler.

Elektrikli tornavida ile matkap arasındaki fark nedir?

Elektrikli tornavidaya mı ihtiyacınız var?


(Resim kredisi: Ryobi)

Burada odaklandığımız elektrikli tornavida tipindeki temel fark güçtür. Vidaları doğrudan alçıpanlardan ve zemin kaplamasından geçiren elektrikli sürücülere sahip olsanız da, satın alma kılavuzumuzdaki daha küçük tip, yaklaşık 5 Nm torkta üstün olma eğilimindedir. En bataklık standart akülü matkap bile en az 30Nm'ye sahip olacaktır. Bununla ilgili önemli olan şey, düşük torkta, önce bir pilot delik açmadan vidaları çoğu malzemeye doğrudan yerleştirememenizdir. Öte yandan, büyük ölçüde dolap kapaklarını sıkıyorsanız veya IKEA mobilyalarını bir araya getiriyorsanız, 4-5 Nm'den daha fazla güce ihtiyacınız yoktur veya istemezsiniz. Başka hiçbir şey yoksa, bu seviyede, aşırı sıkma veya vidaların başlarını bozma tehlikesi minimumdur.

Evet, daha fazla ödeyebilir ve daha güçlü tornavidalar alabilirsiniz, ancak daha sonra çok daha kompakt boyutun avantajını kaybetmeye başlarsınız… bu noktada sadece bir matkap alıp bunu tornavida olarak kullanmanız daha iyi olabilir.


Diğer bariz fark, akülü matkapların matkapları, tornavida kafalarını ve her boyuttaki her türlü diğer ataşmanları almak için vidaları açıp kapatan bir aynaya sahip olmasıdır. Bir elektrikli tornavida, aksine, standart boyutlu, altıgen bir sokete sahiptir. Bu, bir elektrikli tornavidanın başka çeşitli ataşmanlara sahip olamayacağı anlamına gelmez - pilot delikler açmak için küçük matkap uçları özellikle popülerdir - ancak boyutlarını ve potansiyel aralıklarını sınırlar.

Son olarak, bu özellikteki resimlerden de görebileceğiniz gibi, elektrikli tornavidalar daha çok Star Trek fazerlerine benziyor - büyük bir artı, kabul edeceğinizi düşünüyoruz.

Matkap veya elektrikli tornavidaya ihtiyacım var mı?

En iyi akülü matkap

(İmaj kredisi: Bidvine/Pexel)

Esnafın sizin için yapmasını sağlamak yerine DIY yapmayı düşünüyorsanız, muhtemelen ikisini de almalısınız. Ancak, yalnızca bir alet almak istiyorsanız - belki de depolama alanı veya para nedeniyle - bir tatbikat yapın.


Kendin Yap'a tamamen alerjiniz varsa ancak paket paketleri bir araya getirmeniz ve/veya vidayla ilgili küçük bakım ve çalıştırma onarımları yapmanız gerekiyorsa,abilirsadece bir elektrikli tornavida ile geçin. Eğer bu sizseniz, harika, ancak onlar için matkap ataşmanları alabileceğiniz ve bu yüzden onları çok amaçlı hale getirebileceğiniz temelinde bir tane satın almanızı önermiyorum. Elektrikli tornavidaların sahip olduğu güç eksikliği, çok fazla ve kesinlikle hızlı delme yapamayacağınız anlamına gelir.

Elektrikli tornavidalar çok daha kompakt oldukları için gerçekten dar alanlardır. Ayrıca, harekete geçmeye hazır bir hizmet odasında - veya gerçekten herhangi bir yerde - dışarıda bırakmak daha uygundur. İnsanlar matkaplarını bir kenara bırakma eğilimindedir, ki bu kesinlikle en iyi uygulamadır, ancak tek yapmak istediğiniz bir vidayı sıkmak veya bir tabloyu asmak biraz acı vericidir.

• Tüm ciddiyetle, Google'daki bu sorunun yanıtı temel olarak 'matkaplar bir şeylere delik açmak için harikadır, tornavidalar ise vida içeren küçük işler için iyidir', bu yüzden umarım bu soruya daha iyi cevap vermişimdir.o, en azından.

Elektrikli tornavida delik açar mı?

Bosch IXO6 incelemesi

(İmaj kredisi: Bosch)

Bunu yukarıda bir şekilde ele aldım ve cevap 'evet, ama çok iyi değil'. OrasıNSelektrikli tornavidalar için matkap ekleri - bunlar, tornavidanın altıgen soketine giren altıgen bir bağlantıya takılı bir matkap ucudur. Tanım olarak, bu, yalnızca dar ölçü bitleri olma eğiliminde oldukları anlamına gelir. Daha da önemlisi, aceleniz varsa veya MDF'den daha ciddi bir şeyi delmeye çalışıyorsanız, yaklaşık 5 Nm torkla delmeye çalışmak çok eğlenceli değil. Ellerinde talim yapan koca oğlanların hepsi sana gülecek.

Elektrikli matkabı tornavida olarak kullanabilir miyim?

Kesinlikle yapabilirsiniz ve onlar da çok etkilidir. Tüm modern elektrikli matkaplar her iki yönde de dönebilir, çoğu değişken torka sahiptir ve çoğu kablosuzdur. Bir matkabın sahip olduğu ek güç, hız ve tork, vidaların bir pilot deliğe ihtiyaç duymadan çoğu ahşaba doğrudan yerleştirilebileceği anlamına gelir.

Tornavida olarak elektrikli matkap kullanmak mükemmel bir fikirdir. Elbette matkaplar, elektrikli tornavidalardan çok daha çok yönlü araçlardır. Tek dezavantajı, kompakt bir elektrikli tornavidaya kıyasla boyutlarıyla biraz sınırlı olmalarıdır. Kapalı bir alanda alet ne kadar küçükse o kadar iyidir.