Close
  • Ana
  • /
  • Oto
  • /
  • Araç telefonu yuvasına mı ihtiyacınız var?

Araç telefonu yuvasına mı ihtiyacınız var?

Arabalarımız ve akıllı telefonlar arasındaki ilişkiler için uzun ve dolambaçlı bir yol oldu. Bir zamanlar tamamen bağlantısız olduklarında ve arabaların önce sesle kontrol ve navigasyona sahip olduğunu unutmayın, artık bunlar gibi sistemler aracılığıyla çok sıkı bir şekilde entegre edilmiş durumdalar.elma araba oyunuveGoogle'ın Android Auto'suve Android Automotive, telefonunuzun güvenli bir şekilde erişemeyeceğiniz ve görüşemeyeceğiniz bir yerde kalmasını sağlar.

Nispeten yavaş piyasaya sürülmelerine rağmen, bu sistemler artık o kadar yaygın ki, telefonunuzu prize taktığınız anda kendi bilgi-eğlence sistemini kaldırıma park etmeyen yeni bir araba bulmak şaşırtıcı. Bazılarında kablosuz CarPlay ve Android Auto bile var, telefonunuzun, girdiğiniz anda otomatik olarak bağlandığı yer.

Bu sistemler genellikle kablosuz bir şarj pediyle birlikte çalışır, böylece telefonunuzu kolayca yere koyabilir veya bir şarj yuvasına yerleştirebilir ve yola koyulabilirsiniz; bırakın direksiyon başındayken telefonunuza dokunmayı, telefonunuza bakmanıza bile gerek yok. .

Telefonunuzu yalnızca Bluetooth kullanarak araca bağlarsanız - 2021'de olumlu bir şekilde arkaik hissettiren bir eylem - bir tutucuya ihtiyacınız yoktur. Bunun yerine, telefonunuz bir çantada veya cebe bırakılabilir ya da torpido gözünde veya takılabileceği herhangi bir yerde saklanabilir. Çoğu durumda, arabanızın kendi medya kontrollerini kullanarak ses seviyesini ve müzik çalmayı kontrol edebilirsiniz.


Ancak, Bluetooth ses ve kablosuz CarPlay arasında bir yerde, bir telefon tutucunun en mantıklı olduğu durumlar vardır. Arabanızın kendi navigasyon sistemi (veya CarPlay / Android Auto) yoksa, Google Haritalar, Apple Haritalar veya Waze gibi bir akıllı telefon uygulaması cevaptır. biri tarafından güvenli bir şekilde kenetlenmişen iyi araç telefonu sahipleri, akıllı telefonunuz bir navigasyon sistemine dönüşür. Spotify oynatma kontrollerinin Google Haritalar'da görünmesini bile sağlayabilirsiniz, bu da parçaları güvenli bir şekilde duraklatmayı ve atlamayı kolaylaştırır.

Telefon tutucuların pek çok şekli ve boyutu vardır, ancak hepsi aynı basit şeyi yapmayı amaçlar: Akıllı telefonunuzu, sürücünün dikkatini dağıtmadan, görülebilecek şekilde güvenli bir şekilde tutun. İdeal olarak, telefonunuzu yedek bir USB bağlantı noktasına veya 12V prize takıp aynı anda şarj etmenize de izin verirler.


Bazı telefon tutucular arabanızın havalandırmalarına takılır ve diğerleri kendilerini ön cama veya ön panelin üstüne yapıştırmak için bir vantuz kullanır. Ardından, telefonunuzu ya kavrayarak ya da telefonunuzun arkasına yapıştırılabilen ya da kasasının arkasına yerleştirilebilen bir mıknatıs kullanarak telefonunuzu yerinde tutarlar. Bazı sahipler artık iPhone 12'de görüldüğü gibi Apple'ın yeni MagSafe manyetik şarj sistemini de kullanıyor.

Arabalardaki akıllı telefonlar söz konusu olduğunda yasa ne diyor?

Birleşik Krallık yasaları, araba sürerken veya motosiklet sürerken telefon tutmanın veya navigasyon cihazı tutmanın yasa dışı olduğunu ve bu cihazlarla yalnızca Bluetooth kulaklık, sesli asistan, telefon tutucu veya ön cam montajı gibi eller serbest seçenekleriyle etkileşime geçebileceğinizi belirtir. .


Telefon sahibinin önünüzdeki yolu görüşünüzü engellememesi de önemlidir ve telefon dikkatinizin dağılmasından dolayı kontrolün sizde olmadığını düşünürse polis sizi durdurabilir. Yasalar ayrıca trafik ışıklarında durdurulduğunda, trafikte sıraya girildiğinde ve öğrenci sürücüye nezaret edildiğinde de geçerlidir. Sürücülerin akıllı telefonlarını yalnızca güvenli bir şekilde park ettiklerinde veya acil servisleri aramaları gerektiğinde ve durmanın güvenli olmadığı veya pratik olmadığı durumlarda tutmalarına izin verilir.

Avustralya'da yasalar benzerdir. Örneğin,NSW yol kuralları durumukısıtlamasız bir lisans sahibinin telefonunu yalnızca araca sabitlenmiş bir kızağa sabitlenmişse veya telefonun herhangi bir parçasına dokunmadan çalıştırılabiliyorsa (örneğin sesle etkinleştirilen kumandalar) arama yapmak veya müzik çalmak için kullanmasına izin verilir. Aynı zamanda uydu navigasyonu olarak da kullanılabilir, ancak yalnızca araca sabitlenmiş bir kızağa sabitlendiğinde - sürüş sırasında ona dokunmamanız şartıyla.

Sonuç olarak, bir telefon tutucuya ihtiyacınız olup olmadığına dair asıl soruya cevap vermek, arabanıza bağlıdır. Araçta Apple CarPlay veya Android Auto varsa, en iyi seçeneğiniz telefonunuzu bu sistemi kullanarak bağlamak ve ardından torpido gözüne veya aracın USB bağlantı noktası veya kablosuz şarj cihazının bulunduğu yere kapatmaktır.

Arabanızda bu sistemler yoksa ve kendi navigasyonunu kullanmak istemiyorsanız, telefon tutucusu iyi bir fikirdir. Telefonunuzu dikkat dağıtıcı olmayan bir yerde güvenli bir şekilde tutar ve ardından navigasyon için kullanabilirsiniz. Siri, Alexa ve Google Asistan gibi sesli yardımcılarla, telefonla konuşarak ve en önemlisi dokunmadan müzik çalabilir, arama yapabilir ve yol tarifi sorabilirsiniz.


Yani, kontrol edinen iyi araç telefonu tutucularışimdi ehliyetinizi kurtarmak için!

Bunu beğendin mi?