Close
  • Ana
  • /
  • Saatler
  • /
  • Saat sarıcısına mı ihtiyacınız var?

Saat sarıcısına mı ihtiyacınız var?

Bunlardan birini satın almanız gerekip gerekmediğine bakmaya başlamadan önceen iyi saat sarıcılarpiyasada, önce nasıl çalıştıklarını keşfetmemiz gerekiyor. Otomatik saatler, bileğinizin hareketinden güç alır. Çok basit bir ifadeyle, bu mekanizma saat kasasının içinde, zembereği saran, enerjiyi depolayan ve onu yavaşça saat mekanizmasına besleyen bir rotoru döndürür.

Çoğu otomatik saatin güç rezervi 36 ile 48 saat arasındadır ve bazıları biraz daha uzun ömürlüdür. Bu, zemberek tamamen kurulduğunda, saatin hareket etmeden, yani yıpranmadan üç veya dört gün boyunca doğru zamanı koruyabileceği anlamına gelir.

Değiştirmeyi sevdiğiniz birkaç saatiniz varsa, otomatik mekanizma bir veya iki kullanım arasında bir veya iki gün dayanacak kadar gücü muhafaza edecek ve bir dahaki sefere çıkarıldığında yeterince kurulacaktır. Bir otomatik saat daha uzun süre bırakılırsa durur ve bir sonraki kullanıldığında zamanının düzeltilmesi gerekir.

Bu, yalnızca zamanı ve belki de tarihi gösteren bir saat için o kadar da önemli değil. Ancak günler ve aylar, ayın evresi ve daha fazlası gibi ekstra komplikasyonları eklediğinizde, saati her takmak istediğinizde her şeyi sıfırlamak acı verici olabilir.


Burası saat sarıcının kurtarmaya geldiği yer. Saat kurma kolları saati güvenli bir şekilde tutar ve mekanizmayı çalışır durumda tutmak için zembereğe yeterli enerjinin beslenmesini sağlamak için gün boyunca ara sıra döndürür.

Sarıcılar, duraklatmadan ve diğer yöne çevirmeden önce saati bir yönde birkaç kez döndürme eğilimindedir. Burada amaç zembereği tam olarak kurmak değil, güç rezervini sabit bir seviyede tutmak. Bunu yapmak için, sarıcı, tekrar doldurmak için birkaç kez döndürmeden önce saatin biraz güç kullanmasına izin vermek için duraklar.


Wolf roadster üçlü saat sarıcı

(İmaj kredisi: Kurt)

Bazı saat kurma makinelerinde basit bir açma/kapama düğmesi bulunur ve işe devam etmek için bırakılabilirken, diğerleri bazı özelleştirmelere izin verir. Bu, dönüş yönlerini ve günde kaç tur (TPD olarak da bilinir) tamamlayacaklarını ayarlayabileceğiniz anlamına gelir. Bu sayı değişebilir, ancak genellikle günde yaklaşık 600 ila 1.000 tur arasında seçenekler göreceksiniz.


Bazı saatler için, onları otomatik hareketine en uygun bir sarıcı ve bir TPD ayarıyla eşleştirmek faydalı olabilir. Birden fazla saat için alana sahip sarıcılar, her sarıcı için bir yön ve TPD belirlemenize izin vererek koleksiyonunuzu mükemmel bir şekilde sarmanıza yardımcı olur.

Ayrıca, yön ve TPD seçenekleri mevcutken, çoğu otomatik saatin, zembereğin çok sıkı kurulmasını önleyen kayar bir kavramaya sahip oldukları için, çok fazla kurulmaktan zarar görmediğini de hızlıca açıklamakta fayda var.

Sadece bir saatiniz varsa, o zaman bir saat sarıcıya ihtiyacınız olmaz. Saati ara sıra takmazsanız, iki veya üç gün kullanılmadan dayanabilecek kadar enerjiye sahip olacaktır. Benzer şekilde, birden fazla saatiniz varsa ve bunlar arasında düzenli olarak geçiş yapıyorsanız, saat kurma işlemine de çok az ihtiyaç duyacaksınız.

Bununla birlikte, otomatik bir saatiniz varsa ve onu yalnızca sık sık takıyorsanız, bir kurma kolu iyi bir fikir olabilir - özellikle de her takmak istediğinizde sıfırlanması gereken çeşitli komplikasyonları varsa.


Ek olarak, bir saat sarıcı, kullanılmadığı zamanlarda saatinizi saklamanın kullanışlı ve güvenli bir yolu olarak hizmet edebilir. Birçoğunda saati bağlamak için yumuşak bir yastık ve saati korumak ve toz çekmesini önlemek için cam veya plastik bir kapak bulunur. Daha büyük saat kurma makineleri, birkaç saat için bölmeler, aksesuarlar ve diğer mücevher parçaları ile yatak odanız veya giyinme odanız için bir açıklama parçası olarak da işlev görebilir. Son olarak, en büyük saat kurma makineleri (eşleşecek fiyat etiketleri ile), en değerli eşyalarınız için güvenli bir kasa görevi görebilir.

Bunu beğendin mi?