Close
  • Ana
  • /
  • Saatler
  • /
  • Saat sarıcı saatinize zarar verir mi?

Saat sarıcı saatinize zarar verir mi?

Saatin gücünün bitmesini önlemek için saat, tercihen bir sarıcıya yerleştirilebilir.en iyi saat sarıcılarpara satın alabilir. Bunlar tüm şekil ve boyutlarda gelir (eşleşecek çok geniş bir fiyat aralığıyla) ancak temelde hepsi aynı şeyi yapar: Ana zembereğin yarasını ve mekanizmanın ilerlemesini sağlamak için saatinizi periyodik olarak döndürürler. Bireysel sarıcılar, tek bir saati tutmak için tasarlanmış nispeten küçük kutulardır. Daha ayrıntılı - ve pahalı - seçenekler arasında birkaç saat için alan ve hatta bazıları kasa olarak ikiye katlanarak çok çeşitli saatler, mücevherler ve aksesuarlar için güvenli saklama alanı bulunur.

Saatler dünyasında yeniyseniz, gerçekten bir saat sarıcıya ihtiyacınız olup olmadığını belirlemek için saatin nasıl çalıştığını anlamanız faydalı olacaktır. Otomatik, kendinden kurmalı bir harekete sahip mekanik saatler, bileğinizin hareketiyle dönen bir rotor kullanır, ana yayı sarar ve ardından bu enerjiyi saatin çalışmaya devam etmesi için yavaşça dağıtır. Saatler birkaç günlük güç rezervine sahip olma eğilimindedir, bu da saati takmadan o kadar uzun süre doğru tutabilecekleri anlamına gelir.

Ancak daha fazla bırakılırlarsa, zemberek tükenir ve hareket durur. Saati bir sonraki takışınızda, saatin kurulması (veya rotoru birkaç kez döndürmek için hareket etmesi) ve tüm komplikasyonlarının ayarlanması gerekecektir. Bu, tam zamanı düzeltmek için birkaç saniyelik bir iştir, ancak saatinizde karmaşık sonsuz takvim ve ay evresi komplikasyonları varsa, bu bir angarya olabilir.

Bir saat sarıcı otomatik saatinize zarar verebilir mi?

Wolf roadster üçlü saat sarıcı


(İmaj kredisi: Kurt)

Cevap, genel olarak, hayır. Sarıcı her gün TPD (günlük dönüş) olarak bilinen belirli sayıda döndüğü sürece, saatinizin hasar görme riski çok azdır. Yaygın bir yanılgı, sarıcının saatin zembereğini tam olarak sardığı ve hasara sürekli olarak enerji verilmesinden kaynaklanabileceğidir.

Bu birkaç açıdan yanlış. İlk olarak, saatler aşırı yüklenmelerini önlemek için kaydırmalı bir kavrama kullanır. Tam olarak sarıldığında, kayar kavrama, sarma mekanizmasının döndürülmesine izin verir, ancak ana yayı daha fazla sıkmadan. İkinci olarak, saat sarıcısı doğru TPD'ye ayarlanmışsa, saati yalnızca aynı seviyede kuracak kadar döndürüyor demektir. Başka bir deyişle, saat yalnızca son döndürüldüğünden bu yana zamanı tutmak için kullanılan enerjiyi yenilemeye yetecek kadar döndürülür.


Sadece sarıcının saatinizle uyumlu olduğundan ve dönme hızının ayarlanabildiğinden emin olun, iyi olacaksınız.

Ayrıca, sürekli kullanımda olan bir saat mekanizmasının, az kullanılan bir saat mekanizmasından daha fazla hasar görme ihtimalinin daha yüksek olduğu düşünülür. Buradaki cevap, saatin modeline, yaşına ve yıllar içinde ne kadar iyi korunduğuna göre değişir.


Ancak, dişlilerin ve diğer bileşenlerin yağlı kalmasını sağladığı için, düzenli olarak kullanıldıklarında genellikle saat mekanizmalarının daha düzgün çalışması söz konusudur. Klasik bir araba gibi, mekanik saatinizin de düzenli bakıma ihtiyacı vardır ve üreticinin yönergelerine göre servise gönderilmelidir - örneğin, birRolexyaklaşık her 10 yılda bir servis edilmelidir.

Saatinizi manyetizmadan koruma

Dikkate alınması gereken bir diğer detay ise, sarıcı içindeki mıknatıslara yakınlığı nedeniyle saatinizin hareketine verdiği zarardır. Manyetizma, bir saatin hassasiyetini kaybetmesine ve hatta yeterince korunmayan saat hareketlerinde ciddi hasara yol açabilir. Kaliteli saat kurma makineleri, iç kısımlarını Faraday kafesi görevi gören çelik bir çerçeveyle koruyarak bunun olmasını engeller.

Rolex Milgauss ve Omega Railmaster gibi güçlü manyetik alanlara dayanacak şekilde tasarlanmış profesyonel saatlerin sahiplerinin bu konuda endişelenmesine gerek yok, ancak bu tür saatlerin sahiplerinin ilk etapta düşük maliyetli ve potansiyel olarak düşük kaliteli bir saat sarma makinesinden kaçınacaklarından şüpheleniyoruz. yer.

Bu belki de bir saat kurma anahtarı satın almanın anahtarıdır: mekanizmayı aşırı sarabilecek veya onu manyetizmaya maruz bırakabilecek en ucuz seçenekten kaçının ve bunun yerine saatinize iyi bakacağına güvenebileceğiniz saygın bir markayı tercih edin. Pingtwitter'lerde önerilen modelleren iyi saat sarıcırehberlik etmek.


Bunu beğendin mi?