Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • Dolby ve LG beni televizyonlara yeniden aşık etti

Dolby ve LG beni televizyonlara yeniden aşık etti

2007'de televizyonları incelemeye başladım ve hatırlayacak kadar büyükseniz, bunun düz panel çağı olduğunu bilirsiniz. LCD'ler ve plazma ekranlar, televizyon setlerinin doğuşundan bu yana egemen olan eski ve devasa CRT'lerin yerini alıyordu. 2010 civarında diğer teknoloji yazarlığına geçtiğimde, pazar, onları satın alan insanlar için iyi, ancak inovasyon açısından daha az iyi olan uygun fiyatlı TV'lerin hakimiyetindeydi.


Bazıları belki de televizyonların bir daha asla ilginç olmayacağını düşündüler ama ne kadar yanılmışlardı. Görünen o ki, 20'li yıllar, inanılmaz teknolojik sıçramalar sayesinde televizyon teknolojisinin zirvesi olarak bilinecek. Ve bunu kanıtlamak için, Dolby ve LG, TV'leri yeniden heyecan verici kılan bazı şeyler üzerindeki çalışmaları nedeniyle az önce Teknoloji ve Mühendislik Emmy ödüllerini kazandılar.

Dolby örneğinde, “dinamik meta verilere” ve 'geniş renk gamı'. Bu oldukça kuru teknik terimler çoğu insanı heyecanlandırmıyor, ancak sonucun bir süredir görüntü kalitesinde en önemli ilerleme olduğunu söyleyebilirim. Bu iki çalışma HDR televizyonları mümkün kıldı ve bu nedenle TV için standart tanımdan yüksek tanımlıya geçişten daha fazlasını yaptı.

LG de kutluyor, çünkü Dolby gibi OLED teknolojisi de bir Emmy kazandı. Bunun nedeni, bu televizyonların Hollywood'da sinemada olma deneyimine mümkün olduğunca yakın olan filmler için bir vitrin olarak yaygın olarak kullanılmasıdır.

Geçenlerde elimi cebime soktum ve LG'nin OLED TV'lerinden birini satın aldım. Özellikle Platin Ödülü kazananımızın küçük kardeşi LG 55CX,LG 65CX. Bu gün ve yaşta neden bir TV için 1000 sterlinden fazla öksürdüm? Plazma ekranları sevmekle çok ilgisi vardı çünkü OLED, arkalarındaki bir arka ışıktan (LCD'lerde olduğu gibi) ziyade kendi kendine parlayan pikselleri sayesinde bu teknolojinin manevi halefidir. Kişisel görüşüm bir yana, dışarıda bir sürü harika TV var ve diğer insanlar farklı teknolojileri tercih edecek. Onlar hakkında bilgimizi okuyabilirsiniz.en iyi televizyonlarrehberlik et veya kontrol eten iyi OLEDBu ekranların ürettiği mürekkepli karanlıkta bana katılmak isterseniz.


Geçen gece arkama yaslanıp LG televizyonumda Dolby Vision filmini izlerken, yıllar önce Pioneer ve Panasonic plazmalarını incelerken yaşadığım aynı sevinç duygusunu hissetmekten kendimi alamadım. 1080p'ye geçiş şaşırtıcıydı, ancak HDR'ye geçiş, 4K'nın piyasaya sürülmesinden daha da önemliydi. Özellikle 55 inç TV'de çözünürlükle daha az ilgileniyorum ve derin siyahların, HDR filmlerin ve TV şovlarının ekstra boyutuyla çok daha fazla ilgileniyorum.

Yine de beni rahatsız eden bir şey var. Akış ne kadar iyi olursa olsun, yeni bir disk oynatıcı için can atıyorum. UHD Blu-ray beni çağırıyor çünkü ne olursa olsun, bir disk formatı bir filme her zaman başka bir ayrıntı düzeyi getirecektir. Ne yazık ki kumbaram son derece boş, bu yüzden eklemenin beklemesi gerekecek.