Close
  • Ana
  • /
  • Ses
  • /
  • Dolby bana müziğin heyecan verici geleceğini gösterdi ve cüzdanım alevler içinde kaldı

Dolby bana müziğin heyecan verici geleceğini gösterdi ve cüzdanım alevler içinde kaldı

Bir kayıt stüdyosuna gitme teklifini geri çevirmem çok nadirdir, bu yüzden Dolby müziğin Atmos'a nerede karıştığını görmek isteyip istemediğimi sorduğunda, yeterince hızlı bir şekilde evet diyemedim. Oturup müziğin sesinde devrim yaratmak için Dolby ile ne yaptıklarını duymak için Eastcote Studios'a gittim. Eastcote, Atmos özellikli miksaj konumlarının seçkin bir grubundan biridir ve Dyre Gormsen, uzamsal sesin nasıl olması gerektiğini duymak için beni oturtan Grammy adayı bir ses mühendisidir.


Dinlediğim parça “sarı surat” Henjila ve bu deneyimi benzersiz kılan şey, daha sonra bizzat gelip canlı söylemesiydi. Bir şeyi surround seste duyma şansına sahip olmanız ve daha sonra sanatçıyla aynı odada tekrar duymanız oldukça nadirdir. Ama yapmak için çok ilginç bir karşılaştırma oldu. Gormsen, karışımın stereo master'dan türetildiğini, ancak sonunun çok farklı olacağını söyledi. Bu tamamen yeni bir çalışma ve bu nedenle sanatçıların imzalaması gerekiyor.

Atmos versiyonunda vokal “merkez” kanal. Atmos, kanal fikrinden biraz vazgeçer, ancak filmlerde diyalog buradan gelir. Bu benim için deneyimin en önemli kısmıydı. Vokalleri ayırıp önünüze koymak dikkat çekici. Henjila'nın sanki karşınızda duruyormuş gibi deneyimlerini anlattığını duyuyorsunuz. Atmos'un mekansal konumlandırması sayesinde enstrümantasyon odayı doldurur.

Sihri sunan Dolby Atmos karıştırma yazılımı

(İmaj kredisi: Ian Morris)

İle birlikteelma müziğiGittikçe artan sayıda Atmos miksajı var ve bu, bazılarını uygun bir surround ses sisteminde duymaya çok hevesli olmamı sağlıyor. Kulaklıklar aracılığıyla uzamsal ses deneyimini kesinlikle sevsem de, kesinlikle uygun bir surround ses sisteminde olduğu gibi beni uçurmuyor.


Elbette, inanılmaz amfiler ve hoparlörlere sahip, inşası on binlerce dolara mal olan bir stüdyo kurulumunun adil bir test olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Katılıyorum, bu yüzden Eastcote Studios'taki adamlar daha sonra bir Sennheiser Ambeo Soundbar'da çalmayı duymama izin verdiğinde, çok şaşırdım. Aslında, üremenin şaşırtıcı olduğunu söyleyebilirim. Ambeo da ucuz değil, 2.000 £'den (3.999 AU $) fazla, ancak size uygun bir fiyat noktası bulabileceğinizden ve gerçekten iyi bir deneyim yaşayabileceğinizden şüpheleniyorum.

Eve geldiğimde Henjila'nın parçasını kendi stereo sistemimde açtım. Bir çift güzel Dali kitaplık hoparlörüm ve test ettiğim bir Cambridge Audio Evo 75 var. Ses şaşırtıcıydı, ancak o merkez kanaldan ve Atmos mix'in getirdiği enstrümanlardaki özgürlükten yoksun olmak beni biraz eksik hissettirdi.


Bir ses çubuğunda bile sonuç etkileyiciydi

(İmaj kredisi: Ian Morris)

Peki buradaki sonuçlarım neler? Öncelikle, her zaman söylediğim gibi, Atmos doğru yapıldığında olağanüstü bir teknolojidir. Bunu evde doğru yapmak zor ve şu anda bunu çok düşünüyorum çünkü salonum için tam surround deneyimini gerçekten istiyorum. İkincisi, kulaklıklar iyi ama bence hoparlörler hala uzamsal ses için üstün. Gelecekte olacaklar için heyecanlıyım ve surround ses sistemi aracılığıyla daha fazla Apple Music dinlemek istiyorum.


Son olarak, müziğin Dolby Atmos'ta sunulması gerektiğine tamamen ikna oldum. Elbette sanatçının istekleri önemlidir ve bu herkes için olmayacaktır. Ancak bir istek olduğunda, teslimatın mahremiyeti ve enstrümanları bireysel olarak gerçekten seçme kapsamı muazzam bir potansiyele sahiptir.

Dolby bana bunu yapmaya devam ediyor. Gidip bir film izliyorum ya da biraz müzik dinliyorum ve bir sonraki an internete giriyorum ve bunu deneyimlemek için gelecek ayki ipotek ödemesini yeni ekipmanla üflemeyi düşünüyorum. Lanet olsun Dolby, lanet olsun sana ve akıllara durgunluk veren sesin.

Günümüzün en iyi Apple AirPods Pro anlaşmaları Sözleşme Anlaşmaları Sim ÜcretsizÜç 24 ay Apple AirPods Pro (128 GB Gümüş) Apple AirPods Pro (128 GB Gümüş) 99 £ön ödeme£ 55 /ay SınırsızdakikaSınırsızmetinler1 GBveriÜç 24 ay SınırsızdakikaSınırsızmetinler1 GBveriGörünümNSÜç 99 £ön ödeme£ 55 /ay GörünümNSÜç Üç 24 ay Apple AirPods Pro (256 GB Altın) Apple AirPods Pro (256 GB Altın) 99 £ön ödeme£ 60 /ay SınırsızdakikaSınırsızmetinler1 GBveriÜç 24 ay SınırsızdakikaSınırsızmetinler1 GBveriGörünümNSÜç 99 £ön ödeme£ 60 /ay GörünümNSÜç Üç 24 ay Apple AirPods Pro (128 GB Mavi) Apple AirPods Pro (128 GB Mavi) 99 £ön ödeme£67 /ay SınırsızdakikaSınırsızmetinler100 GBveriÜç 24 ay SınırsızdakikaSınırsızmetinler100 GBveriGörünümNSÜç 99 £ön ödeme£67 /ay GörünümNSÜçEn iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz