Close

Kuş tüyü ve sentetik uyku tulumu: hangisi daha iyi?

Kuş tüyü ve sentetik uyku tulumu arasında karar vermeye mi çalışıyorsunuz? Sıralamalarımızen iyi uyku tulumlarıveen iyi hafif uyku tulumlarıikisini de içerir ve her ikisinin de artıları ve eksileri vardır. Bu kılavuzda, seçiminizi yapmanıza yardımcı olmak için her iki tür hakkında bilmeniz gerekenleri ve dikkat etmeniz gereken ekstra şeyleri gözden geçireceğiz.

Aşağı uyku tulumları: artıları ve eksileri

Aşağı uyku tulumları teklifihafiflikve benzersizsıcaklık, bu da paranızın karşılığını fazlasıyla alıyorsunuz demektir. Bununla birlikte, aşağı da biraz bakım gerektirir - örneğin çatı katını korumak için sıkıştırılmamış olarak saklamanız gerekir.

Aşağı yönlü bir başka önemli nokta daha var: ıslanırlarsa hipotermiye yakalanma fırsatı. Niye ya? aşağı birsuyu emer,bir araya toplanır ve ıslandığında yalıtım sağlamaz. Kuş tüyü torbalar, rutubet sorununu ortadan kaldırmak için çok çeşitli su geçirmez kaplamalar ve kuş tüyü tedaviler geliştirmiştir, ancak bunlar bazen yalnızca kısmen etkilidir ve tedaviler genellikle yıllar içinde etkisini kaybeder. Bu nedenle, kuş tüyü uyku tulumunuzu yoğuşmadan uzak tuttuğunuzdan ve gökler açılırsa güvenli bir şekilde örttüğünüzden emin olmanız gerekir.

Kuş tüyü çantalarda şunlara dikkat edin:bölme yapısı, daha iyi uyku tulumları, bir uçta tüm tüylerin bir araya gelmesini önlemek ve cepler arasında soğuk noktaların oluşmasını önlemek için bir dizi korkak şekillendirme taktiği kullanır.


Ayrıca keskin bir göz atınaşağı etik, aşağıkalite(daha ucuz türler ördek içerecektir) vedoldurma gücü. İkincisi, ‘loft’ 1 gram aşağı alacaksınız. Aşağı daha iyi kalite, ‘loft’ (kabartmak) ucuz kuş tüyünden daha iyidir, bu da size gram başına daha fazla yalıtım sağlar.

Sentetik uyku tulumları: artıları ve eksileri

Aşağıya karşı sentetik uyku tulumumuzun ikinci yarısına karşı karşıyayız. Sentetik torbalar genellikledaha ağıraşağı bir çantada aynı sıcaklık derecesi için ve genellikledaha hacimlipaket açısından, ancak sizi en nemli senaryoda görecek. Thinsulate gibi suni kuş tüyü malzemeler şu anlama gelir:en ıslak sentetik çanta bile sizi yalıtır.


Ağırlık, dayanıklılık ve sıcaklık arasında bir denge kurmaya çalışan birçok malzeme var, bu yüzden birkaçına bakmaya değer. Öte yandan, sentetik dolum torbalarıde-loftingzamanla, bu da sıcaklıklarını azaltır.