Close
  • Ana
  • /
  • Stil
  • /
  • Eau de Toilette vs Parfum: fark nedir?

Eau de Toilette vs Parfum: fark nedir?

Bunlar iki ana koku kategorisi olabilir, ancak Eau de Toilette ve Eau de Parfum arasındaki fark tam olarak nedir? Çoğunlukla birbirlerinin yerine kullanılırlar, çünkü çoğumuz onları neyin ayırdığını bilmiyoruz. Neyse ki, her şeyi anlamamıza yardımcı olmak için buradayız.


Kokular samimi ve inanılmaz derecede kişisel bir satın almadır. En sevdiğimiz kokuları genellikle belirli bir zaman, hafıza veya bir kişi ile ilişkilendiririz. Klasik bir şişe, bizi aklımıza gelen tam ana geri ışınlayan küçük bir spritz ile kendimizin geçmiş bir versiyonunu bile hatırlatabilir. Ancak, vazgeçilmez kokularımızın adı ve markasının ötesinde, farklı koku türleri hakkında gerçekten ne kadar bilgimiz var?

Eau de Toilette ve Eau de Parfums söz konusu olduğunda, ikisini birbirinden ayıran çok net bir ayrım vardır. kurucusu Holly Hutchinson ile konuştuk.Londra'yı not edin, onu parçalamaya yardımcı olmak için unisex kokular sunan lüks bir koku markası.

Eau de Toilette, kullanıcıya tipik olarak 3-4 saatlik uzun ömür sağlayan, %4-15 konsantrasyona sahip bir parfümdür” Holly'yi açıklar. 'Bu parfümler daha hafif olma eğilimindedir ve bazen kullanıcının kokularını 'tamamlamak' için gün boyunca sürmesi gerekebilir.”

Bunun bir örneği, her ikisi de diğer kokular gibi Eau de Toilette veya Eau de Parfum olarak bulunan Do Son by Diptyque veya Bleu de Chanel tıraş sonrası olabilir. Ancak bir Eau de Parfum daha fazla parfüm yağı içerir.


“Eau de Parfum (%15-20) ve Extrait de parfum (%20-40) daha yüksek konsantrasyonlar içerir ve bu nedenle daha kalıcı bir koku deneyimi için daha az koku kullanabilirsiniz. Bazı parfümler ve özler 24 saat sürebilir,” Holly ekler.

Bu, bir Eau de Parfum'un genellikle bir Eau De Toilette'ten çok daha uzun ömürlü olduğu anlamına gelir, ikisi arasındaki temel fark, içerdikleri konsantre parfüm yağı seviyesidir.


“Memoize London'da - tüm Parfümlerimiz Extrait de parfum'dur - %20-30 arasında yağ içerir ve bu, müşterimize en uzun ömürlülüğü sağlar ve gün boyunca yeniden uygulama ihtiyacı duymaz. Koku sizinle kalır.”

Peki bu, parfüm alışverişi yaparken Eau de Parfum'un daha iyi bir seçenek olduğu anlamına mı geliyor? Belki de tam olarak bu nedenle Eau De Toilette kokularından biraz daha pahalı olma eğilimindedirler. Holly'ye göre, Eau de Parfum sadece daha kaliteli değil, aynı zamanda uzun ömürleri sayesinde paranızın karşılığını da alıyor.


'Bence bir Eau de Parfum veya Extrait De Parfum çok daha zarif, koku daha yoğun ve parfüm şişeniz uzun süre dayanıyor. Gün boyu tadını çıkarmaya devam etmek için kokunuzu tekrar tekrar uygulamanıza gerek yok!”

Birçok koku, özellikle de büyük markalar, kokularını hem Eau de Toilette hem de Eau de Parfum olarak sunar ve ikincisi, yüksek bir fiyat etiketine eklenir. Şişeler genellikle aynı adla (ve ambalajla) etiketlenmiş olsa da, çoğu durumda kokular, kullanılan farklı konsantrasyon seviyelerine uyum sağlamak için ayarlanmıştır. Bir Eau de Toilette, kokunun daha hafif, daha taze bir versiyonu olurken, Eau de Parfum daha zengin ve daha belirgin olacaktır.

Bunu beğendin mi?