Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • AB Dolaşım ücretleri: EE, Vodafone, Three ve O2 ile ilgili veri sınırları ve daha fazlası açıklandı

AB Dolaşım ücretleri: EE, Vodafone, Three ve O2 ile ilgili veri sınırları ve daha fazlası açıklandı

İngiltere 2016'da AB'den ayrılmak için oy kullandığında, kabul edilmesi gereken değişikliklerin olması kaçınılmazdı. Birçok insan için dolaşım ücretleri yılda birkaç kez düşündükleri bir şeydir. Geçen yıl temelde evde kapana kısıldığımızı düşünürsek, çoğu insan için bu belki de biraz uzak bir düşünceydi.


Ancak dış seyahatin parıltısı orta mesafede yeniden parıldarken, AB üyeliğinin sonraki yıllarında keyfini çıkardığımız serbest dolaşımın güvence altına alınamayacağını öğreniyoruz. Bu elbette her zaman bir riskti, ancak AB referandumundan önce seçmenler tarafından açıkça tartılan bir riskti.

Şimdi, geçiş döneminin sona ermesiyle birlikte, mobil ağlar, tarifelerini roaming ücretlerini veya AB dolaşım üst sınırlarındaki indirimleri içerecek şekilde ayarlamaya başlıyor. Suçlamaları özellikle korkunç olmasa da, ilk yakalanan O2 oldu. Bu yüzden etrafa biraz baktık ve yeni dolaşım değişiklikleri veya değişiklikleri hakkında bir rehber hazırladık. Durum değiştikçe bunu güncel tutacağız.

Dolayısıyla, tatil yapıyorsanız veya iş için seyahat ediyorsanız, Birleşik Krallık mobil ağları ve buna karşılık MVNO'ları (hizmetleri için dört büyükten birini kullanan sanal ağlar) dolaşım ücretlerine bu şekilde yaklaşıyor. Şu anda garip görünen şey, MVNO'ların, ana ağları olmasına rağmen ücret planlamamasıdır.

Mobil ağların uyması gereken bazı genel kurallar da vardır.BBC raporlarıİngiltere ile İngiltere arasındaki ticaret anlaşmasının bir parçası. Daha fazla kullanım seçmeleri gerekmeden önce, herhangi bir dolaşım ücreti için 45 sterlinlik bir limit. Tahsisatlarının %80'ini kullandıklarında bir bildirim olmalı ve operatörler Kuzey İrlanda'daki kişilerin İrlanda Cumhuriyeti'ndeki ağları kullanmak için ücretlendirilmelerini önlemelidir. Son noktada, İrlanda, işleri basit tutan roaming ücretlerinden muaftır.


Mobil ağlar

EE

Belki de tüm ağların en kötüsüEE. 7 Temmuz'dan sonra ağa katılan veya yükseltme yapan herkesin AB'de dolaşım verilerini kullanmak için günde 2 £ ödemesi bekleniyor. 7 günlük bir mola için 14 sterlin kulağa pek hoş gelmese de, geçen yıl ödemiş olduğunuzdan 14 sterlin daha fazla. Belki bir tatilin toplam maliyetinde küçük yavrular, ancak geçen yıl boyunca çantaların uzatılmasıyla hala bir hayal kırıklığı.


Ayrıca, beş günden daha uzun herhangi bir seyahat için açıkça daha ucuz olan 10 £ karşılığında aylık bir geçiş satın alabilirsiniz. EE'nin daha pahalı planlarından bazıları, bunu ücretsiz bir ekstra olarak içerir veya ödemekten memnunsanız herhangi bir tarifeye ekleyebilirsiniz. Artık ihtiyacınız olmadığında da iptal edebilirsiniz.

Üç


Eskiden dolaşım için en iyi şirketlerden biriydi.ÜçAB kuralı haline gelmeden önce müşterilerin verileri uzun yıllar yurt dışında kullanmasına izin veriyorlardı. Ancak şirket şimdi dolaşım verilerini daha önce 20GB iken 12GB ile sınırlandırıyor. Bu muhtemelen gerçekte iyidir, ancak sınırı düşürmenin gerçekten ne elde edeceğini tam olarak görmek zor olsa da.

Vodafone

Dolaşım için ekstra ücret almadığı kısa bir sürenin ardından, Vodafone Mr nice ağ imajından vazgeçti ve Ocak 2022'den itibaren günde 2 £ ücret almaya başlayacağını duyurdu. Müşteriler, 1 £'dan başlayan fiyatlarla sekiz günlük veya 15 günlük bir geçiş satın alabilirler. günde.

EE gibi, Vodafone da bunu yalnızca yeni müşterilere veya tarifelerini değiştirenlere uygulayacaktır.


O2

O2'den iyi haber şu ki, dolaşım için ekstra ücret ödemeyeceksiniz. Yeni olan, 25 GB'den fazla dahil olan planların yalnızca 25 GB ücretsiz dolaşım verisi almasıdır. 25 GB'ın altındaki planlarda, tüm bu verileri yurtdışındayken ekstra ücret ödemeden kullanmanıza izin verilir. Sınırınızı aşarsanız, gigabayt veri başına 3,50 sterline mal olur.

sanal ağlar

Sanal Ağlar veya MVNO'lar hizmet sağlamak için dört büyük kullanır. Bu nedenle, aynı roaming ücretlerine tabi olmalarını beklersiniz, ancak aslında ekstra ücretlendirme konusunda daha az istekli görünüyorlar. Bunun nedeni, çoğunlukla geri yükledikleri ağlarla aynı özellikleri sunmalarına rağmen, genellikle bütçe teklifleri olarak tanımlanmaları olabilir.

GiffGaff (O2 ağı)

Ücretleri artırmak için acil bir planı yok. Bazı MVNO'ların aksine GiffGaff'ın tamamı O2'ye aittir, bu nedenle aynı kuralların getirilmesi daha olasıdır. GiffGaff, bir dizi anlaşma sunuyor gibi görünüyor, bazıları AB'de 20GB'a izin verildiğini belirtirken, diğerleri sınırsız görünüyor. Emin değilseniz, şirketle planınız için neyin geçerli olduğunu kontrol edin.

Kimlik Mobil (Üç ağ)

Şu anda ücretleri artırmak için herhangi bir planı yok gibi görünüyor, ancak gelecekte de bunu dışlamıyor. ID, Dixons Carphone'a ait olsa da ve bu şirket şu anda tam olarak en iyi zamana sahip değil, bu yüzden pazara nasıl uyum sağlayacağını zaman gösterecek.

Sky Mobile (O2 ağı)

Şirket, Sky Mobile'ın dolaşım ücretlerini artırma planı olmadığını söyledi.Teknoloji Radarı.

Virgin Mobile (Şu anda EE, bu yıl Vodafone'a geçiyor)

Virgin Mobile'ın şarj planları şu anda bilinmiyor. Virgin Mobile, daha önce EE'nin ağını kullandığı, ancak yılın başında 5G müşterilerini Vodafone'a geçirdiği için garip bir durum. Virgin ayrıca O2 ile birleşerek işleri daha da karmaşık hale getirdi. Bir noktada O2'nin ağını kullanacak gibi görünüyor, ancak Vodafone anlaşmasının beş yıl sürdüğü söyleniyor ve bu sözleşmeden çıkıp çıkamayacağı belli değil.

Tesco Mobil (O2 Ağı)

Yine, Tesco Mobile'ın ücretlerini artırmaya yönelik mevcut bir plan yok.