Close

Exped SynMat UL kamp mat incelemesi: kompakt ama rahat

Çantanızda olabildiğince az yer kaplayacak şekilde tasarlanmış hafif Exped SynMat UL (ultra hafif) uyku matını paketleyerek bir sonraki kamp gezinizde rahat bir gece uykusu çekin. Diğerleriyle nasıl uyuştuğunu görmek için teste tabi tuttuk.en iyi kamp matlarıpiyasada. İşte Exped SynMat UL kamp matı incelememiz.

Not: Satın almadan önce, bu matın birkaç versiyonu olduğunu unutmayın, bu nedenle ihtiyaçlarınızı karşılayanı aldığınızdan emin olmak için R derecesini ve boyutlarını kontrol edin.

Exped SynMat UL kamp mat incelemesi: tasarım ve özellikler

Exped SynMat Utralight, adından da anlaşılacağı gibi, tamamen şişirilebilir tasarımı sayesinde sadece 450g ağırlığında hafif bir mattır. Bazı daha hafif matları test etmiş olsak da, bundan daha kompakt matlarla karşılaşmadık – Synmat, yaklaşık bir litrelik su şişesi boyutundadır, dolayısıyla taşınması kolaydır.

Test ettiğimiz SynMat versiyonu, ilkbahar, yaz ve sonbahar kullanımı için yeterli olan 3.3'lük bir R derecesine (kamp matının sizi ne kadar sıcak ve yalıtımlı tutacağının ölçüsü) sahiptir. Kış gezileri için, dört veya beşin üzerinde daha yüksek bir R derecesine sahip bir mat seçmenizi tavsiye ederiz.


Exped SynMat UL kamp matı incelemesi

(İmaj kredisi: Sian Lewis)

Bu, SynMat'ın mevcut tek enkarnasyonu değil - daha sıcak bir versiyon olan orijinal SynMat, 850g'de neredeyse iki katı ağırlığa sahip ancak 4.9'luk bir R derecesi sunarak, bu Ultralight üç mevsim versiyonundan daha kış kampı için daha uygun hale getiriyor. Paspasın 'geniş' versiyonu, geceleri daha fazla alan tercih eden ve 535g'de çok fazla ağırlık eklemeyen herkes için uygundur.


Exped SynMat UL kamp mat incelemesi: performans ve konfor

SynMat üç mevsimlik bir paspas olsa da, düşük sıcaklıklarda sizi sıcak tutmak için çok çalışır, şişirildiğinde yedi santimetre genişliğinde, sizi soğuktan daha fazla yalıtmak için harika olan traversi yerden yükseğe kaldırır. Sıkıca şişirildiğinde, SynMat'ın bütün gece uyumak için çok rahat olduğunu gördük, sağa sola hareket etseniz veya bir tarafta uyumayı tercih etseniz bile asla havasını indirmez ve sizi yerinde tutmaz.

Paspasın dikdörtgen şekli ve kavisli yüzeyi sizi SynMat'ın ortasında güzel bir şekilde tutar - böylece gecenin ortasında yandan kayma olmaz. Paspasın testte ne kadar sessiz olduğunu da beğendik - birçok paspas her hareket ettiğinizde rahatsız edici bir şekilde kırışıyor, ancak SynMat hoş bir şekilde gizli.


Exped SynMat UL kamp matı incelemesi

(İmaj kredisi: Sian Lewis)

SynMat'ın mükemmel olmadığı yer, onu cılız eşya çuvalına geri koyma zamanıdır - matı üçe katlamak için biraz deneme yanılma ve biraz sıkı sıkma, ardından ezmek için yeterince sıkı bir şekilde yuvarlayın. depolama çantası. Bununla birlikte, bir kez asıldığınızda, paketleme işlemi çok stresli değildir. Ve paketlenmiş paspasın ne kadar küçük ve kompakt olduğu, bir su şişesi cebine sığdığı veya daha küçük sırt çantalarında veya bir bisiklet çantasında kolayca yer bulabileceği için buna değer.

Exped SynMat UL kamp matı incelemesi

(İmaj kredisi: Sian Lewis)

Diğer bir endişemiz, paspasın yüzey malzemesinin süper güçlü ve sağlam hissetmemesidir - yırtılmayı önlemek için paspası keskin kayalık zeminde kullanmaktan kaçınmanız gerekir, ancak en kötüsünün gerçekleşmesi durumunda küçük bir tamir takımı dahildir. bir dağın yarısındayız.


Exped SynMat UL kamp matı incelemesi: karar

Son derece paketlenebilir ve taşınabilir olan Exped'in SynMat UL'si, üç mevsim kullanmaya bağlı kaldığınız sürece, vahşi kamp ve sırt çantasıyla seyahat için mükemmeldir. Paketten öne çıkan yanı, sizi tüm gece yerden ve rahat bir şekilde yerinde tutarak sunduğu rahatlık ve hafif uyuyanlar için ideal olan sessizliğidir. Rahat tasarımını beğendiyseniz, SyMat'ın başka versiyonları da mevcuttur.