Close
  • Ana
  • /
  • Genel Teknoloji
  • /
  • Facebook veri ihlali: 533 milyon kayıt ücretsiz olarak sızdırıldı

Facebook veri ihlali: 533 milyon kayıt ücretsiz olarak sızdırıldı

533 milyon Facebook kullanıcısının isimleri, telefon numaraları, doğum tarihleri ​​ve e-posta adresleri hafta sonu boyunca isteyen herkesin erişebileceği bir bilgisayar korsanlığı forumunda göründü. Ücretsiz. Veriler, bilgi savunmasız hale geldiğinde ve daha sonra Facebook tarafından düzeltildiğinde 2019'da geri alındı. Bu veriler iki yıllık olmasına rağmen siber suçlular için hala değerlidir.


Sızıntı ilk olarak bu yıl Ocak ayında, telefon numarası verilerinin bir Telegram botu aracılığıyla satışa sunulduğu zaman ortaya çıktı. Ancak şimdi, tam veritabanı ücretsiz olarak kullanıma sunuldu ve yanlış ellere geçme olasılığını artırdı.

Facebook'un şu anda 2,8 milyardan fazla kullanıcısı var (2019'da kabaca 2,4 milyar), bu nedenle herhangi bir Facebook kullanıcısının verilerinin dahil edilme şansı kabaca beşte bir. Ancak, bazı ülkelerde’ kullanıcılar diğerlerinden daha fazla etkilendi ve en yüksek yoğunluk Orta Doğu ve Asya'daki ülkelerden geldi.

Bununla birlikte, rakamlar ABD ve Avrupa'dan hala önemli. göresayıların dökümü, Birleşik Krallık kullanıcılarının %26'sı ve ABD'li kullanıcıların %13'ü etkilenmektedir. Buna göreTruva Avı, yaratıcısısahip olunanveriler nispeten az sayıda e-posta adresi içerir, ancak yine de yanlış ellerde değerli olan önemli sayıda telefon numarası içerir.

Alon Gal (İhlalin altında)Sızıntıyı ilk kez Ocak ayında ve bu hafta sonu keşfeden , Twitter'da 'Kötü aktörlerin bu bilgileri kesinlikle sosyal mühendislik, dolandırıcılık, bilgisayar korsanlığı ve pazarlama için kullanacağını' belirtti.


havepwned, verileri ele geçirilmiş e-posta adresi listesine eklediğini ve ayrıca bir telefon numarası işlevi ekleyebileceğini onayladı. Parola koruma programlarının birçoğunun benzer bir hizmet sunmasını bekliyoruz. O zamana kadar dikkatli olmanızı öneririz.

  • Facebook gizlilik ayarlarınızı nasıl kilitleyebilirsiniz?
Bugünün en iyi Keeper Password Manager fırsatlarıKaleci Kaleci Şifre Yöneticisi Ailesi USD 74.99 /yıl GörünümNSKaleci%20 İndirimli İndirimli FiyatKaleci Keeper Password Manager Kişisel 34,99 ABD doları 27,99 ABD doları GörünümNSKaleci