Close
  • Ana
  • /
  • Uygulamalar
  • /
  • Facebook hakkınızda ne kadar şey bildiğini size hatırlatmak istemiyor

Facebook hakkınızda ne kadar şey bildiğini size hatırlatmak istemiyor

Signal, Instagram'da izleyicilerin tam olarak neden hedef alındığını açıklayan bir dizi reklam yayınlamaya çalıştığında, reklamlar yasaklandı. Dublör müydü? Muhtemelen. Ancak Facebook reklam platformunun uyumsuzluğunu vurguladı mı? Kesinlikle.


Bir zamanlar üniversiteli kızları derecelendirmenin bir yolu olan Facebook, kelimenin tam anlamıyla milyarlarca kullanıcıyla (son sayımda 2,8 milyar) küresel bir platform haline geldi. Çoğu kullanıcı için evcil hayvanlarınızın, çocuklarınızın ve COVID aşı sertifikalarınızın resimlerini paylaşmanın bir yolu olsa da, esasen Google gibi bir reklam platformudur.

2021'in ilk çeyreğinde 26,1 milyar dolarlık gelirle Facebook'un en büyük para birimi veridir. Profilinize girdiğiniz hayatınızın detayları, doğum gününüzden ve nerede yaşadığınızdan en sevdiğiniz gruba veya ne yemeyi sevdiğinize kadar. Bu veriler, reklamverenlerin reklamlarını, ürün veya hizmeti isteme olasılığı en yüksek olan kişilere hedeflemesine olanak sağlamak için kullanılır. Apple'ın yeni izleme şeffaflığının Facebook'un geliri için bir tehdit oluşturmasının da nedeni budur - izin vermemeyi seçmediğiniz sürece, Facebook açık kalırken farklı sekmeler veya uygulamalardaki etkinliğinizi izleyebilir.

Reklamcılar, daha iyi getiri elde ettikleri ve bir kampanyayı çok belirli bir insan grubuna yönlendirmelerine izin verdiği için belirli reklamları severler. Google, görüntülü reklamlar ve arama reklamları aracılığıyla aynı şeyi sunar, ancak bu reklamları doğrudan Facebook veya Instagram özet akışınıza yerleştirmek daha da etkili olabilir. Bize bir şey satmaya çalıştıklarını bildiğimiz için banner reklamlara kör oluyoruz ve ücretli olduklarını bildiğimiz için ücretli arama sonucu terimlerini atlıyoruz. Ama Katie'nin mutfak felaketi ile Claire'in yeni yavrusu arasına yerleştirildiğinde, onu okumamız daha olası.

Facebook reklamlarını kullandım ve işe yarıyorlar. Chicago'da yaşayan 25 ile 45 yaş arasındaki İngilizleri hedeflemek istiyorsanız yapabilirsiniz. Yeni nişanlanan çiftlere ulaşmak istiyorsanız bunu da yapabilirsiniz. Ve çok hedefli olduğu için tanıtım maliyeti daha düşüktür.


Bu ultra hedefli reklamcılığın hem reklam veren hem de kullanıcı için büyük faydaları vardır. Evet, şirket reklamları, ürün veya hizmeti isteme olasılığı en yüksek olanlarla konuşabileceği için daha fazla satış veya etkileşim sağlayabilir, ancak kullanıcı için sizinle alakalı reklamlar alırsınız. En sevdiğiniz grubun bir konseri, nişan yüzüğü satan bir site veya bölgenizdeki bir kiralama acentesi olabilir. Hoşunuza giden şeyler için reklam almak, sevmediğiniz şeylerden daha iyi değil mi?

Sinyal Instagram reklamları


(İmaj kredisi: Sinyal)

Sorun şu ki, Facebook kullanıcıları - ve genel olarak internet kullanıcıları - çoğunlukla, bu şirketlere verdikleri verilerden mutlulukla habersizler. Böylece, Facebook'un hayatları hakkında her şeyi bildiğini keşfettiklerinde, çıldırmaya eğilimlidirler. Ne kadar veri paylaştığımızı keşfetmek sinir bozucu olabilir. Facebook, kullanıcıların bilgilerini indirmesine izin verdikten sonra bazı kullanıcılar şok oldu. Ne yazık ki, 2019'da olduğu gibi, bu verilerin ayrıntılarıyla ilgili sızıntılar da oldu.500 milyon hesap paylaşıldıücretsiz çevrimiçi.

Wired Magazine İngiltere2011'de özel bir abone kapağı çalıştırdı ve burada çevrimiçi bulunan bazı kişisel bilgilerini listeleyen belirli sayıda kişi için bireysel sürümleri bastılar. Sonuçlar korkutucuydu ama ilginç bir deneydi.


Öyleyse ne zamansinyalHedef kitlesine tam olarak neden hedef alındıklarını netleştirmek istedi - iş unvanı, konum ve en son yaşam olaylarına kadar, o tek yönlü camı kırma riski altındaydı.

Orijinal rapora göreGizmondo, Facebook, reklamların sistemine hiçbir zaman gerçekten yerleştirilmediğini ve eğer olsaydı bazılarının reddedileceğini, çünkü politikaları belirli tıbbi durumları veya cinsel yönelimi hedefleyen reklamlara izin vermediğini iddia ediyor. Bu arada Signal, onları göndermeye çalıştıklarını ve bunun için yasaklandıklarını iddia ediyor.

Sinyal Instagram reklamları

(İmaj kredisi: Sinyal)

İlginç bir şekilde, Facebook bu faktörleri hedeflemenin mümkün olmayacağını önermedi, sadece buna izin verilmedi. Signal'in reklamları yerleştirip yerleştirmediği gerçekten önemli değil. Sadece Facebook'un hedeflemesinin tüm kapsamını kullanıyorlardı ve ardından oraya nasıl geldiği konusunda kullanıcıya karşı tamamen şeffaf davranıyorlardı.


Veri gizliliği elbette bir sorundur ve gizlilik ayarlarınızın güncel olduğundan ve şifrelerinizin güçlü olduğundan emin olarak çevrimiçi yaptığınız tüm verilerin mümkün olduğunca gizli tutulmasını sağlamalısınız. Ancak, hedefli reklamların müşteriler ve reklamveren için iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. İnsanların daha fazla bilgi eklemeye devam etmesini istiyorsa, Facebook'un bu konuda şeffaf olması gerekiyor.

Bugünün en iyi ExpressVPN fırsatları ÖZEL - %49 TASARRUFEkspres VPN Ekspres VPN 12 ay $6.67 /ay GörünümNSEkspres VPN Ekspres VPN Ekspres VPN 6 ay 9,99 $ /ay GörünümNSEkspres VPN Ekspres VPN Ekspres VPN 1 ay 12,95 $ /ay GörünümNSEkspres VPN