Close

Nike’in ultra hafif Air Zoom Elite 8 eğitmenleriyle ayaklarınızı sıkın

Yeni bir spor ayakkabıyı kontrol etmenin harika bir yanı var - muhtemelen kokuyla ilgili, kokmuş et tabaklarından ve spor çantalarıyla mahvolmayan güçlü, sert çerçeveden bağımsız bir şey.


Ancak Nike bundan bir adım daha ileri gitti, bu eğitmenler gerçekten de çok az ağırlığa sahipken, daha hızlı olmanıza, daha iyi koşmanıza ve genel olarak daha iyi bir hayata sahip olmanıza yardımcı olacak çok sayıda özellik sunarken vaat ediyor.

Zoom Elite 7'nin bize bir günlük kafa bandına ve eşleşmek için Global Hypercolor T-shirt'e ihtiyacımız olduğunu hissettiren renk patlamasından sonra, bu siyah, gri ve beyaz ilişkiler çok daha az ifade edildi.

Nike'ın onlarla verdiği büyük vaat, enerjinin geri kazanılmasıyla ilgili ve sizi ileriye doğru itmek için ayağınızı yere bastırmak için harcadığınız çabanın bir kısmını geri almaya çalışıyor. Bu, daha az çabayla koşmanıza yardımcı olmanın oyunun adı olduğu Adidas'ın Boost köpük vaadine çok benziyor.


Nike bunu antrenörün yapısıyla yapmaya çalışıyor, adımına güç katmak için sıkıştırıldığında geri dönen FlyWire teknolojisini kullanıyor. Bunlar da oldukça hafif eğitmenler ve 8 mm'lik düşüşle (ayak parmağı ve topuk boyutları arasındaki fark) ayaklarının altındaki zemini 'hissetmeyi' tercih edenler sürüşten keyif alacaklar


.

Peki onları bağlamak nasıl bir şey? Ağırlığı azaltmak için dil oldukça incedir, bu da normalde bağcıkların uzun koşularda ayağın üst kısmına girmesi endişesini doğurur. Ancak asimetrik tasarım, durumun böyle olmadığını ve sonuçta rahat bir uyum olduğunu görüyor.


Hafif ve nefes alabilir olarak lanse edilen bu ayakkabıda tuhaf bulduğum şey, şasi boyunca görülen sertlikti. İlk birkaç kilometre, bir süre sonra biraz gevşemiş gibi görünse de, oldukça dağınıktı.

Daha uzun mesafelerde kullandığımda çok fazla geri dönüş fark etmedim, ancak rahatsız olmadılar. Orta ayak vuruşunu teşvik ettiler (ki bu çoğu koşucu için iyi bir şey) ama aynı zamanda içeride biraz ağrılı bir ayak ağrısına yol açan makul miktarda hareket var gibi görünüyordu.

Piyasadaki diğer eğitmenler kadar nefes alamıyorlar, vaat edilmelerine rağmen ayaklarım zamanla biraz kızardı - bu da hafif ağrıya yardımcı olmadı.


Ama bu süslü eğitmenleri yatağa atmaktan çok uzaktayım - ve yalnız görünüm için, kesinlikle bağladığım daha iyi eğitmenlerden bazıları.

Erken karar

Beklediğim kadar yastıklı veya nefes alabilen olmasa da, bu nötr ayakkabılar tam da bunu sunuyor: ayaklarınızın işi yapmasına izin veren, ancak ek destek sağlayan bir sürüş. Diğer şişman topuklu seçeneklerden biraz daha iyi bir başlangıcı destekliyorlar, ancak adından da anlaşılacağı kadar özgür ve havadar değiller.