Close

Fitbit Blaze incelemesi: Blaze dünyamızı ateşe veriyor mu?

Fitbit Blaze fiyatları 191 Amazon müşteri yorumları fitness izle blaze büyük Carphone Warehouse £ 139.99 Fitness saatini görüntüle blaze Carphone Warehouse £ 139.99 Amazon Türkiye'yi görüntüle

Fitness izleme giyilebilir cihazlarına tek bir şirket, Fitbit hakimdir. Bu nedenle, bu şirket yeni bir ürün yelpazesi sunmaya karar verdiğinde, bu çok önemli.


Giyilebilir cihaz, Ocak ayında CES'te tanıtıldı ve duyurunun ardından şirketin hisse senetlerinin düşmesiyle büyük bir kargaşaya neden oldu.

Blaze, bir fitness takipçisi ile bir akıllı saat arasında bir tür melez olan 'akıllı bir spor saati', ancak yarı pişmiş ve kötü tasarlanmış mı? Veya giyilebilir cihazlarda yeni bir devrim mi? Geçen haftadır bir tane takıyorduk ...

Maliyetle başlayalım, Blaze Fitbit tarafından 169,99 TL'ye satılıyor. Bu makul görünüyor. Hala neredeyse iki katına mal olan Apple Watch'a karşı rekabetçi bir şekilde fiyatlandırıldı. Ancak yine de Fitbit'in diğer tekliflerinin çoğundan daha pahalı ve bu da bazı insanları rahatsız edebilir.

Fitbit'in önceki modellerinden ne elde ediyorsunuz? Başlangıç ​​için renkli bir dokunmatik ekran. Bu, saatin gerçek akıllı saat bildirimleri ve müzik kontrolü gibi daha gelişmiş işlevleri gerçekleştirmesini sağlar.


Fitness sensörleri açısından, Blaze üç eksenli bir ivmeölçer, optik kalp atış hızı monitörü ve bir altimetreye sahiptir. En önemlisi, GPS yok, bu yüzden bu gerçek bir maraton koşucusunun arkadaşı olmayacak. Bunun yerine dahili GPS, en üst seviye için ayrılmıştır.Fitbit Dalgalanması(Blaze, bağlandığında telefonunuzun GPS'ini kullanabilmesine rağmen).


Görünüşe bakılırsa, Fitbit bir kazanan üzerinde olabilir gibi görünüyor, ancak Blaze'in daha az iyi düşünülmüş bazı yönleri var, bunları daha sonra ele alacağız ...

Tasarım

Ekran, Fitbit Blaze'in temel özelliklerinden biri ve şükür ki şirket bu alanda teslim etti. 1,6 inç renkli ekran 240 x 180 çözünürlükle parlak, canlı ve keskindir. Doğrudan güneş ışığında görmek kolaydır ve dokunmatik ekran duyarlıdır.


Apple Watch'ta bu kadar keskin veya etkileyici olmayabilir, ancak ekranla ilgili asıl sorunumuz çok küçük olması ve ekranın etrafında saatin eski görünmesini sağlayan büyük bir çerçeve oluşturması. Bununla birlikte, küçük ekranın kullanılabilirliği etkilemediği söylenmelidir.

Ekranın her zaman açık olmadığını, bunun yerine bir bilek hareketiyle veya bir düğmeye basılarak uyandırılması gerektiğini belirtmek gerekir. Bu hareketi algılamaya gelince oldukça güvenilir, ancak o sırada hızlıca bakmak istediğim ancak ekranı uyandırmayı başaramadığım birkaç durum oldu.

Sonra belki de en tartışmalı noktaya geçeceğiz - tasarım, sonuçta giyilebilir bir cihaz iyi görünmeli, değil mi?


Blaze ofisimizi ikiye ayırdı, yarısı göründüğü gibi seviyor, diğer yarısı o kadar emin değil. Açıkça bir akıllı saat, ancak Apple Watch pürüzsüz ve yuvarlak olmasına rağmen, Fitbit Blaze köşeli ve sinirli, bu da ona Casio dijitaline benzer retro bir görünüm veriyor.

Blaze tek boyutta gelir, ancak nispeten ince oranları sayesinde hem erkek hem de kadın bileklerinde tam eve bakar.

Saat aslında hepsi birbirinin yerine geçebilen kayış, çerçeve ve ekran olmak üzere üç parçadan oluşur. İnceleme modelimiz, Fitbit Force'ta kızarıklıklara neden olduğu için ünlü siyah bir elastomer kayış içeriyordu. Neyse ki herhangi bir kızarıklık yaşamadık, aslında Blaze'i çok rahat ve hafif bulduk, uyurken bile her zaman mutlu bir şekilde taktık.

Bununla birlikte, (kuşkusuz daha pahalı) ile karşılaştırıldığında daha sert, daha kırılgan bir doku ile oldukça ucuz hissettiriyor.Apple Watch Sport.

Kayışlar, basit bir yaylı çubuk sistemi kullanılarak çıkarılabilir ve daha kaliteli deri ve metal seçenekleri de dahil olmak üzere Fitbit'in diğer kayışlarıyla değiştirmenize olanak tanır. Bu ek kayışlar 19.99 £ 'dan başlar ve 89.99 £' a kadar değişir.

Sistemin modülerliği ilginçtir, hem çerçeve hem de kayışlar değiştirilebilir ve esnek bir saate izin verir. Deri kayışın spor salonu kullanımı için uygun olmayabileceği durumlarda, elastomer kayışı bir akşam yemeği partisine takmak istemezsiniz, böylece duruma göre ikisi arasında geçiş yapabilirsiniz.

Cihazla etkileşim açısından, çerçevenin kenarına yerleştirilmiş üç fiziksel düğme var, ancak etkileşimlerin çoğu dokunmatik ekranda gerçekleşecek.

Üç düğme, ev / geri komutu (solda bulunur) ve sağda ses / seçim düğmeleri olarak işlev görür. İşleri basit ve işlevsel tutar, düğmeler özellikle eldivenlerle egzersiz yapıyorsanız ve dokunmatik ekranın kaydedilmesini sağlayamıyorsanız kullanışlıdır.

Cihazın arkasında, egzersiz sırasında hem dinlenme kalp atış hızınızı hem de kalp atış hızı bölgelerinizi ölçmek için kullanılan optik bir kalp atış hızı monitörü bulacaksınız.

Fitbit Blaze ter, yağmur ve su sıçramasına dayanıklıdır, ancak tamamen suya daldırılamaz, bu nedenle yüzme seanslarınızı bu cihazla takip etmeyeceksiniz. Bu, kaçırılmış bir fırsat gibi görünüyor, Apple Watch üzerinden puan kazanma şansı.

Fitbit'in sahip olduğu katil özelliklerden biri, çoğu günlük şarj gerektiren tüm smartwatch rakiplerini uzun bir atışla en iyi hale getiren beş günlük bir pil ömrüdür. Bu, kısmen küçük ekrana ve düşük güçlü işletim sistemine bağlıdır, ancak bir kez uygun pil ömrüne sahip bir giyilebilir cihaz görmek harika.

Şarj istasyonu, Fitbit'in başka bir tescilli işidir, yani aynı şarj kablosunu bir Surge'dan kullanamazsınız,HR'yi şarj etveya Flex. Fitbit'in ürettikleri her ürün yelpazesi için farklı bir şarj cihazı var ve bu can sıkıcı olmaya başlıyor.

Şarj yuvasının kendisi gayet iyi, ancak ekran birimini çerçeveden çıkarmanız (ki bu yeterince kolay) ve şarj yuvasına kelepçelemenizi gerektiriyor. Bu, diğer akıllı saatlerde bulunan kablosuz şarj çözümlerine kıyasla aşırı derecede karmaşık görünüyor.

Kullanıcı arayüzü

Renkli ekran, Fitbit'e yeni bir kullanıcı arayüzü sunma şansı veriyor ve ilk girişim olarak şirket oldukça iyi iş çıkardı.

İşletim sisteminde gezinmek kaygan ve sezgiseldir, her şey aşağı yukarı beklediğiniz gibi düzenlenmiştir. Son mesajlarınızı ve bildirimlerinizi görmek için saat yüzünde yukarı kaydırın (ancak bu yalnızca e-posta, metinler, takvimler ve çağrılar dahil sistem bildirimleri - hayal kırıklığı yaratan Facebook veya Whatsapp yok).

Müzik kontrollerini ve sessiz mod geçişini görmek için saat kadranında aşağı kaydırın. Sağdan kaydırmak, bugünün istatistiklerini, egzersizlerini, FitStar'ı, bir zamanlayıcıyı, alarmları ve ayarları içeren bir menü açar.

Bunların hepsi oldukça açıklayıcı olsa da, FitStar buradaki anahtardır. Esasen, egzersizler boyunca size rehberlik eden, önce ekranı kullanarak egzersizi gösteren, sonra bunu yaparken zamanınızı belirleyen bir uygulamadır. Bu, Fitbit'in diğer modellerine göre büyük bir avantajdır.

Yazma sırasında, giyilebilir cihazınızın görünümünü özelleştirmek için Fitbit tarafından sunulan dört saat yüzü vardır. Hoş bir dokunuş ve şu anki favorimiz 'Pop', ancak gelecekte bunun genişlediğini görmeyi umuyorum.

Yani Fitbit Blaze işletim sistemi basittir, ancak işlevsel ve basittir, bu bizim kitabımızda tam bir beğenidir. Apple Watch'dakilere benzer gelişmiş etkileşimli bildirimler ve uygulamalar beklemediğiniz sürece hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

Fitness Takibi

Dışarıdaki diğer her fitness takipçisi gibi, Fitbit Blaze de öncelikle adımları saymak için bir cihaz ve bunu oldukça iyi yapıyor.

Ayrıca merdivenlerin uçuşlarını sayar ve yaktığınız kalori miktarını tahmin eder. Son ikisinin doğruluğu tartışmalı ve Blaze'i bilimsel olarak test etmemiş olsak da, Fitbit'in algoritmasının bu rakamları abartma eğiliminde olduğunu söylemek doğru olur. Bununla birlikte, bunları sürekli olarak abartıyor, bu yüzden bugün dün yaptığınızdan daha fazla kalori yaktığınızı söylüyorsa, bu sonuca güvenebilirsiniz. Bu nedenle, Blaze'i hassas bir ölçüm aracı yerine bir motivasyon aracı olarak kullanmalısınız.

Dokunmatik ekran, koşu, bisiklete binme, ağırlık çalışması, koşu bandında koşu, eliptik ve genel bir 'egzersiz' gibi diğer egzersizleri seçmenize olanak tanır.

Örneğin, bir bisiklet antrenmanına başladığınızda, size zaman ayırmaya başlayacak, ne kadar uzağa gittiğinizi, ortalama ve maksimum km / s, ortalama ve maksimum kalp atış hızınızı, yakılan tahmini kaloriyi ve yükseklik değişimini ölçmeye başlayacaktır. İstatistikleriniz ekranda çalıştıktan sonra görüntülenir, bu da cihazı basit bir adım sayacından çok daha kullanışlı hale getirir.

Daha önce belirtildiği gibi, cihaz, dinlenme kalp atış hızınız hakkında size kabaca bir fikir vermek için kullanılan bir kalp atış hızı sensörüne sahiptir. Bu, denediğim diğer çeşitli fitness takipçileriyle eşleşerek bana doğru göründü.

Daha sonra aktif kalp atış hızının izlenmesine gelir, bununla ilgili birkaç sorun var. Ana sorun, egzersiz yaparken ekranın kapanmasıdır, bu nedenle verileri görmeden önce ekranı uyandırmanız gerekir. Bu biraz can sıkıcı.

Uygulama

Bluetooth senkronizasyonu hızlıdır ve her denemede ilk kez bağlanır. Fitness verilerinizi senkronize ettiğinizde Fitbit'in ekosistemi gerçekten kendine gelir.

Şirket, uygulamasını ve bu gösterileri geliştirmek için çok zaman aldı. Sağlam bir kullanıcı tabanı var ve uygulama ayrıntılı bilgileri net bir şekilde sunuyor, bu hiç de önemli bir başarı değil.

Ayrıca, kullanıcı kaynaklı gıda kalori sayısının zenginliği ile Endomondo, MapMyRun ve MyFitnessPal ile entegrasyon sunar - diyet yapıyorsanız çok önemlidir.

Uygulamanın kullanımı bir zevktir ve aktivitenizi takip etmeyi kolaylaştırır. Çünkü, bilirsiniz, arabadan düşmek için herhangi bir bahane ve biz onu alırız.

Karar

Blaze devrim niteliğinde bir cihaz olmayabilir, ancak Fitbit'in kadrosunda bir boşluğu dolduruyor. İyi pil ömrüne sahip ucuz bir akıllı saatten sonra gelenlere hitap etmelidir. Çekici ve işlevsel bir giyilebilir cihaz ve ekran Fitbit deneyimine çok şey katıyor. Blaze ile ilgili tek sorunumuz rakipleri kadar kaliteli hissetmemesi, su geçirmezlik olmaması ve bu büyük çerçevenin eski görünmesini sağlaması.