Close

Fitness takipçisi ve koşu saati: Hangi giyilebilir cihaz harikalar yaratacak?

Fitness takipçisi veya koşu saati, ilk veya en yeni fitness giyilebilir cihazınız düşünüldüğünde ortaya çıkan ilk sorular arasındadır. Biraz (bazen çok) daha fazla yatırım yapıp iyi bir koşu saati mi almalısınız yoksa kaliteli bir fitness takipçisi seçmekten daha mı iyisiniz? Kullanmayacağınız özellikler için prim ödemenin bir anlamı var mı? Birinci sınıf fitness takip cihazları ile giriş seviyesi antrenman saatleri arasındaki çizgiyi nerede çiziyorsunuz?


NSen iyi fitness takipçisiklipsli pedometrelerin ilk günlerinden bu yana çok yol kat etti. Piyasa büyük ölçüde tarafından yönlendirildiFitbit- ve şüpheli klon ürünlerinden oluşan küçük bir ordu. Günümüzde, bazı fitness takipçileri gerçekten sınırları zorluyor ve giriş seviyesi koşu saatleri ile birinci sınıf fitness takipçileri arasındaki çizgiyi bulanıklaştırıyor.

NSen iyi koşu saatleri, aksine, uzun süredir daha fazla özellik ve daha iyi yapı kalitesi sunuyorlar - genellikle daha yüksek bir fiyata da olsa. Şimdiye kadar, bu çok sporlu saatler o kadar güçlüdür ve o kadar çok özellik sunar ki, bazen teknik özellikler listesini okumak bir yana, gerçekten bunaltıcı hissettirebilir.kullanaraksaatin tüm özellikleri.

Bu bir lanet olduğu kadar bir lütuftur: İnsanlara aralarından seçim yapabilecekleri daha geniş bir ürün yelpazesi sunulması harika olsa da, belirli ürünler arasındaki farkın ne olduğunu anlamak çok kafa karıştırıcı olabilir. İşte yeni bir fitness takipçisi veya koşu saati satın alırken dikkat etmeniz gereken birkaç şey.

fitness takipçisi vs koşu saati: koşu saati takan adam kettlebell kaldırıyor


(Resim kredisi: Casio)

Fitness takipçisi ve koşu saati: yapı kalitesi

Giyilebilir herhangi bir fitness ürününün yapı kalitesi hakkında konuştuğumuzda, cihazın her bir bölümünden ayrı ayrı bahsetmeye değer. Herhangi bir fitness giyilebilir ürünün ana bölümleri kasa, çerçeve, lens (cam) ve kayıştır.

NSdavagiyilebilir cihazların beynini barındırır ve çoğu zaman plastikten yapılır. Günümüzde çoğu koşu saati ve fitness takipçisi, dayanıklı ve hafif olduğu için güçlendirilmiş bir polimer kasa kullanıyor. Ayrıca özellikle malzemenin faydaları düşünüldüğünde diğer seçeneklere göre daha ucuzdur.


gibi daha fazla premium fitness takipçisiFitbit Versa 3, alüminyum bir kasaya sahiptir ancak genel bir genel kuraldan ziyade kuralın bir istisnası gibidir. Koşu saatleri, hatta üst düzey modeller bileGarmin Öncüsü 945veGarmin Enduro, ayrıca güçlendirilmiş bir polimer kasaya sahiptir. gibi daha sağlam koşu saatleriGarmin Fenix6kasa malzemesi olarak titanyum kullanın: hafif ama son derece esnektir. Tüm Fenix ​​6 modellerinin titanyum kasaya sahip olmadığını belirtmekte fayda var.

NSçerçevesaatin kenarını koruyan merceğin etrafındaki halkadır. Çerçeveler koşu saatlerinde daha belirgindir ve genellikle paslanmaz çelikten veya diğer metallerden yapılır. Fitness takipçilerinin daha basit bir plastik yapısı vardır ve genellikle bir çerçevesi yoktur.


NSlensGiyilebilir cihazın dijital ekranını koruması bekleniyor ve en iyi durumda Gorilla Glass veya safir lens gibi sağlam bir malzemeden yapılmış. gibi birinci sınıf koşu saatleriPolar Vantage V2, ekstra koruma için lamine Gorilla Glass kullanın. Fitness takipçileri, her durumda olmasa da, plastik lens kullanma eğilimindedir:kutup tutuşturmakdokunmatik ekranını korumak için Dragontrail cam lens kullanır.

fitness takipçisi vs koşu saati: sensörü gösteren Garmin Enduro

(İmaj kredisi: Gelecek)

Fitness takipçisi ve koşu saati: sensörler

Günümüzde hem fitness takipçileri hem de koşu saatleri yerleşik optik kalp atış hızı sensörlerine sahip olmalıdır: bu özellik eskiden her ikisinde de oldukça güvenilmezdi ancak son birkaç yılda önemli ölçüde iyileşti. Sorun şu ki ve muhtemelen sonsuza dek saatin uyumu olacak: dünyada aynı ten rengine, saç miktarına ve bilek çevresine sahip iki insan yok, yani sensörler her zaman bu kadar hassas olacak. Sensör ve cilt arasındaki ter gibi okumaları saptırabilecek şeylerden ve herkesin çok sıkı veya çok gevşek spor giyilebilir giysiler giydiği gerçeğinden bahsetmeyeceğiz bile.

Bunun yanı sıra, Garmin, Fitbit, Polar, Suunto vb. gibi köklü bir cihaz satın aldığınız sürece, hem izleyici hem de saatlerde bulunan optik kalp atış hızı sensörleri genel kullanım için oldukça güvenilirdir. Bu markalar hem donanımı hem de donanımı mükemmelleştirmiştir. Yıllar boyunca kalp atış hızını analiz eden algoritma, örnekleyebilecekleri büyük veri havuzundan (yani giyilebilir cihazları kullanan kişiler) bahsetmeye gerek yok.


Koşu saatlerinde genellikle yerleşik GPS çipleri bulunurken, fitness izleyicilerinde yalnızca 'bağlı GPS' bulunur, yani yalnızca telefonunuzu yanınıza alırsanız (akıllı telefonun GPS'ini kullanırlar) açık havada konumu izleyebileceklerdir. Uygun koşu saatlerinde genellikle ABC sensörleri (altimetre, barometre ve pusula) ile sıcaklık sensörleri ve hatta ivmeölçerler bulunur ve bunların tümü koşu antrenmanı için daha fazla veri sağlar.

gibi bazı koşu saatleriKoro Adımı 2ya daPolar Vantage V, ayrıca herhangi bir harici sensör olmadan bilekte çalışan gücü ölçebilir.

fitness takipçisi ile koşu saati karşılaştırması: Polar Vantage M2 saatte bulunan farklı işlevleri gösterir

(Resim kredisi: Kutup)

Fitness takipçisi ve koşu saati: özellikler

Hem fitness takipçileri hem de koşu saatleriçok fazlaŞimdiye kadar ihtiyacınız olandan çok daha fazla özellikler. Fitness giyilebilir pazarı oldukça rekabetçi bir pazardır ve üreticiler diğer markalardan yeni müşteriler çalmak için rakiplerinden daha fazla özellik sunmak için geriye doğru eğilme eğilimindedir.

Çoğu fitness takipçisinde ve koşu saatlerinde bulunan ana özellikler, sürekli kalp atış hızı izleme, uyku izleme - bu gün ve yaşta standart olarak gelir - farklı spor modları, akıllı bildirimler vb. Daha gelişmiş fitness takipçisi özellikleri arasında müzik kontrolü ve otomatik fiziksel aktivite tanıma, Fitness takipçilerinin en yüksek kademesi stresi, EKG'yi ve solunum anormalliklerini, yani Fitbit Sense veWithings Tarama Saati.

Koşu saatleri, genellikle antrenmana ve/veya toparlanmaya yardımcı olmak için daha da fazla özelliğe sahiptir. Bunlar, uyarlanabilir antrenman modlarını, toparlanma danışmanlarını ve dayanıklılık performansını (VO2 max) ölçmek için farklı yöntemleri içerir. Orta ve üst seviye koşu saatlerinin çoğu aynı zamanda kandaki oksijen seviyelerini de izleyebilir ve sayısız spor moduna sahiptir. Yeni Polar Vantage M2, 130'dan fazla spor moduna sahiptir, ancak çoğu Garmin saatinde muhtemelen aynı miktar vardır.

Premium koşu saatlerinde bazen yerleşik müzik depolama ve Bluetooth bağlantısı bulunur, böylece saatleri atletik performansı da ölçen hepsi bir arada bir medya merkezi olarak kullanabilirsiniz. GPS açıkken saatte müzik dinlemenin pili boşaltacağını lütfen unutmayın.çok.

fitness takipçisi vs koşu saati: Suunto uygulamasına göz atan adam

(Resim kredisi: Suunto)

Fitness takipçisi ve koşu saati: pil ömrü

Pil ömrü, spor giyilebilir cihazlar arasında büyük farklılıklar gösterir ve pilin ne kadar süreceği, onları nasıl kullandığınıza da bağlıdır. Ekranın/GPS'nin açık olması pili önemli ölçüde tüketir, ancak koşu saatleri pildeki her son enerjiyi boşaltmak için farklı pil tasarrufu modlarına sahip olma eğilimindedir.

gibi diğer saatlerGarmin İçgüdüsü Güneş, güneş ışığına maruz kaldığında pili damlayarak şarj eden özel bir lense sahip olun. Teorik olarak, en güçlü pil tasarrufu modunda, Instinct Solar, şarj etmek zorunda kalmadan 'süresiz' çalışabilir. Söylemeye gerek yok, bu modda tüm sensörler kapatılır, bu nedenle bu noktada yalnızca bir dijital saattir.

Fitness takipçileri genellikle daha küçük ekranlara sahiptir ve GPS yoktur, bu da şarjlar arasında daha uzun süre dayanmalarını sağlar. Her zaman değil, daha küçük bir kasaya sahip olmak pil için daha az alan anlamına gelir. Genel bir kural olarak, iyi bir fitness takipçisi tek şarjla en az 4-5 gün dayanmalıdır.

Bazı koşu saatleri, büyük ekran veya saatte çalışan güç tüketen işletim sistemi nedeniyle bir şarjla bir veya iki gün dayanır. NSSuunto 7, büyük AMOLED ekran ve çalıştırdığı Android Wear OS sayesinde, bir koşu saati kadar iyi, neredeyse her gün şarj edilmesi gerekecek.

Uzun pil ömrüne sahip bir saat arıyorsanız Garmin Fenix ​​serisi, Garmin Enduro veya Suunto 9 asla sizi hayal kırıklığına uğratmaz.

fitness takipçisi vs koşu saati: Garmin Venu Meydanı ile ödeme yapan kadınlar

(Resim kredisi: Garmin)

Fitness takipçisi vs koşu saati: fiyat

Sonuç olarak, neredeyse tüm satın alma kararları fiyata bağlıdır ve beklediğiniz gibi, koşu saatinden çok daha ucuza bir fitness takipçisi alabilirsiniz. Fitbit Inspire 2 gibi çok yönlü spor izleyicileri 100 $ / 100 £ gibi düşük bir fiyata satın alınabilir ve daha önce bahsedilen Fitbit Versa 3 gibi orta ve üst düzey fitness takipçileri bile size bir fiyattan fazlaya mal olmaz. birkaç yüz dolar (veya pound).

Koşu saatleri bundan daha pahalı olabilir: çok daha pahalı gibi. Standart Garmin Enduro'nun fiyatı 799,99 $ / 699,99 £ / 1,249 AU $ ve hatta Polar Vantage M2 gibi orta sınıf koşu saatleri bile sizi 299,90 $ / 269 £ / 449 AU $ civarında tutacaktır. orta menzilGarmin Öncüsü 245yaklaşık 200 $ / 180 £ / 379 AU $ için harika bir fiyat, daha ciddi birGarmin Öncüsü 745350 $ / 335 £ / 599 AU $ gibi düşük bir fiyata sizin olabilir.

Atletik performansı ölçmek ve geliştirmek için kullanmayı planlıyorsanız bir koşu saati almanızı öneririz. Günlük kullanım ve genel fitness amaçları için iyi bir fitness takipçisi gayet iyi iş görür. Sadece tanınmış bir marka için bir tane aldığınızdan emin olun. Buradaen iyi Garmin saat fiyatlarıveen iyi Fitbit fırsatlarıveya konumunuza göre en iyi fiyatlar için aşağıdaki widget'lara göz atın.

Bugünün en ucuz Garmin saat fırsatları İndirimli Fiyat Garmin fenix 6, Ultimate... Garmin Fenix ​​​​6 Amazon £ 529,99 £ 468,21 GörüntüleTüm fiyatları görGarmin Fenix ​​5 Plus... Garmin Fenix ​​5 Plus Amazon £428,11 GörüntüleTüm fiyatları görGarmin Öncüsü 245 Müzik,... Garmin Öncüsü 245 Müzik Amazon £ 259 GörüntüleTüm fiyatları görDüşük Stok Garmin - Üniseks Saat - 1 Garmin Öncüsü 945 Amazon £ 429,99 GörünümTüm fiyatları görGARMIN FORERUNNER 235 BLK/GRY Garmin Forerunner 235 Amazon £195,26 GörüntüleTüm fiyatları görGarmin Forerunner 935 Watch,... Garmin Forerunner 935 Amazon £ 279 GörüntüleTüm fiyatları görGarmin Forerunner 735XT GPS... Garmin Forerunner 735XT Amazon £ 219,95 GörünümTüm fiyatları görGarmin Öncüsü 645 spor... Garmin Öncüsü 645 Amazon £ 299 GörünümTüm fiyatları görİndirimli Fiyat Garmin vívoactive 3 GPS... Garmin Vivoactive 3 Amazon £159.99 £139,99 GörüntüleTüm fiyatları görEn iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz Tercih sıramıza göre en güncel Fitbit fitness takipçilerinde bugünün en iyi fiyatları İndirimli Fiyat Fitbit Sense Advanced... Fitbit Sense Amazon £ 299,99 £255,29 GörüntüleTüm fiyatları görİndirimli Fiyat Fitbit Versa 3 Sağlık ve... Fitbit Versa 3 Amazon £199,99 £179.99 GörünümTüm fiyatları görİndirimli Fiyat Fitbit Ücreti 4 Gelişmiş... Fitbit Ücreti 4 Amazon £129,99 £104,20 GörüntüleTüm fiyatları görİndirimli Fiyat Fitbit Ionic Health & Fitness... Fitbit Ionic Amazon £249.99 £149,99 GörüntüleTüm fiyatları görİndirimli Fiyat Fitbit Inspire 2 Sağlık ve... Fitbit Inspire 2 Amazon £89,99 £77 GörüntüleTüm fiyatları görEn iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz