Close
  • Ana
  • /
  • Arabalar
  • /
  • Çizgi kamının takılması: Çizgi kamı takmanın 4 basit yolu

Çizgi kamının takılması: Çizgi kamı takmanın 4 basit yolu

Araç kameraları hızlaarabanız için sahip olunması gereken gadget. Ön cama sabitlenirler, öndeki yolu sürekli olarak izlerler, ardından bir çarpışma algılandığında videoyu otomatik olarak hafıza kartına kaydederler.


Bu şekilde, sizin hatanız olmayabilecek bir kazanın kanıtını kaydetmek için otomatik bir sisteme sahip olursunuz.

Daha fazlası: Garmin Dash Cam Mini incelemesi

Ancak, otomobil üreticileri fabrikada takılan bir seçenek olarak araç içi kameralar sunmaya başlayana kadar (Citroen ve Mini, şimdilik bunu yapan çok az kişi arasındadır), sürücünün kendi başına bir üçüncü taraf kamera kurması gerekir.

Genel olarak burada üç seçenek var. Birincisi, güç için kameranın dahili piline güvenmektir; bu kısa yolculuklar için uygundur, ancak piller çok uzun süre dayanmaz ve her yolculuktan sonra kamerayı şarj etmek için içeri götürmekten hızla yorulacaksınız.


Daha iyi bir seçenek, ürünle birlikte verilen kabloyu kullanmak ve kamerayı arabanızın çakmak soketine veya bir USB bağlantı noktasına takmaktır. Birincisi, her zaman kamerayı kullanmak için yeterli gücü sağlamalıdır, ancak gösterge paneli USB bağlantı noktalarının çıkışı bir arabadan diğerine değişebilir.

Çizgi kamının takılması: Çizgi kamının takılması


Garmin Çizgi Kam 55

Her ikisi de işe yararsa, daha düzgün bir kurulum sunan birini seçebilirsiniz - her zaman kolay değildir, çünkü bu her zaman kameradan çakmak soketine veya orta konsoldaki veya kol dayanağının altındaki USB bağlantı noktasına bir kablo sarkmasına neden olur. .


En iyi çözüm, sigorta kutusu aracılığıyla aracın aküsünden sabit bir güç kaynağı sağlayarak araç içi kamerayı sabitlemektir. Bu şekilde, güç kablosu arabanızın gösterge paneli ve iç panellerinin arkasına gizlenebilir ve kontağı açtığınızda ateşlenir. Bu seçenek aynı zamanda, park modu olan ön panellerin her park ettiğinizde ve aracı kapattığınızda çalışacağı anlamına gelir.

1. Dahili bataryalı bir araç kamerası takın

Yukarıda da söylediğimiz gibi, dahili bataryayı kullanmak gerçekten sadece kısa yolculuklar için bir seçenek. Şu anki favori araç kameramız,Garmin Çizgi Kam 55, yalnızca 30 dakikalık bir pil ömrüne sahiptir - ve bir çarpışma durumunda önemli kanıtları yakalama potansiyeline sahip bir cihazdan bahsederken, ömrü bu kadar kısa olduğunda gerçekten pile güvenmemelisiniz.

Bununla birlikte, sadece mağazalara gidiyorsanız, dahili batarya en temiz ve en basit seçeneği sunar - sadece kamerayı yerine koyun, açın ve gidin.

2. Çizgi kamını daha hafif bir sokete veya USB bağlantı noktasına takın

Şimdiye kadarki en yaygın çözüm olan araç içi kamerayı arabanızın çakmak soketine veya USB bağlantı noktasına takmak, rahatlık ve düzen arasında bir denge sağlar. Evet, kameradan sarkan bir kablonuz olacak, ancak karşılığında pil ömrü konusunda endişelenmenize veya kamerayı arabanın sigorta kutusuna kabloyla bağlamanıza gerek kalmayacak.


Araç kameraları genellikle oldukça uzun kablolarla birlikte gelir, bu nedenle kabloyu baş astarının kenarı boyunca, yolcu tarafındaki A direğinden aşağıya ve ayak boşluğunun tepesine hazır bir şekilde yönlendirmenin bir yolunu bulabilirsiniz. genellikle orta konsolda bulunan sokete takılmalıdır.

Çizgi kamının takılması: Çizgi kamının takılması

MiVue J60'ım

Açıkçası, bu makalede tam olarak ele alamayacağımız farklı araçlar için birçok değişken var. Ancak, genel olarak konuşursak, ince bir çizgi kam güç kablosu, alet çantasını çatlatmadan iç panellerin arkasına sıkışacak kadar kolay olmalıdır.

Sadece iç panelleri yerinde tutmak için yaygın olarak kullanılan çıtçıtlara karşı dikkatli olun; bir paneli çekerken kolayca kırılırlar ve iç kısmı daha fazla sökmeden değiştirmeleri zordur. Biraz şansla, kabloyu sökmeden gizlemek için panellerde yeterince esneme olacaktır.

Panelin çıkarılması gerekliyse, önce aracın el kitabına bakın veya yerel bayinizle görüşün. Daha yeni araçlarda, A direğinin içinde, ne yaptığınızı tam olarak bilmediğiniz sürece müdahale edilmemesi gereken bir hava yastığı olabilir.

3. Sigorta kutusuna bir araç içi kamı sabitleyin

Son olarak, ana olayda - doğrudan arabadan güç alması için bir araç içi kamı kablolamak, kablosu gizlenir ve kontağı açar açmaz açılır.

Bu seçenek için, bir araç içi kamera sabit teli kurulum kiti satın almanız gerekecektir. Buna ikiye çatallanan bir kablo dahildir; bir uç aracın sigorta kutusuna bağlanmak içindir ve diğer uç, araç içi kamı topraklamak için aracın metal gövdesine takılan metal bir halka (veya topraklama pabucu).

İlk olarak, kamerayı tam olarak istediğiniz yere konumlandırın. İdeal olarak bu, merkezi dikiz aynasına olabildiğince yakın olacak ve kameranın önünüzdeki yolu iyi bir şekilde görmesini sağlarken görüş alanınızdan uzak tutacaktır. Ayrıca, kamera gibi ön cam cihazlarının nereye yerleştirilebileceği ve yerleştirilemeyeceği ile ilgili kurallar olduğunu da unutmamalısınız.

Ardından, kabloyu ön cam ile tavan kaplaması arasına, ardından A direğinin yan tarafına sıkıştırmak isteyeceksiniz. Bu, aracınızın markasına ve modeline bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir, ancak genellikle A sütununu kaplayan panel ile gösterge paneli arasında kabloyu barındıracak kadar boşluk vardır.

Yolcu ayak boşluğuna ulaştığınızda, en azından birçok arabada sigorta kutusuna yaklaşacaksınız. Bu genellikle torpido gözünün içinde veya altında veya sol veya sağ ayak boşluğunda çıkarılabilir bir plastik panelin arkasında bulunur.

Çizgi kamının takılması: Çizgi kamının takılması

Thinkware F800 Pro

Şimdi, 'her zaman sıcak' yerine 'başlangıçta sıcak' olan bir sigorta veya başka bir deyişle, kontağı açtığınızda güç verilen ancak ateşleme sırasında güç verilmeyen bir sigorta bulmanız gerekecektir. kapalı. İkincisine bir kamera takmak, arabanın aküsünü boşaltacaktır.

Kamerayı hangi sigorta soketine takacağınızı görmek için burada bir devre test cihazı kullanmak isteyebilir veya çakmak sigortasını bulmak için aracın el kitabına başvurabilirsiniz. Bunu sütunlarla çıkarın, ardından dashcam’in sert kablo montaj kitiyle birlikte gelen fişe takın. Bu daha sonra sigorta kutusuna geri takılarak hem çakmağa hem de kameraya aynı soketten güç sağlar.

Bir sonraki adım, kablolama kitinin diğer ucunu aracın metal şasisine veya gövdesine sabitleyerek dashcam'ı topraklamaktır. Burada yapmanız gereken tek şey, doğrudan bir metal gövde paneline (genellikle sigorta kutusunun yakınında bulunur) bağlı bir somun ve cıvata aramak, ardından bu cıvatayı gevşetmek, topraklama pabucunu somunun üzerine asmak ve ardından cıvatayı tekrar vidalamaktır.

Son olarak, kontağı çevirin ve kameranın doğru şekilde açıldığını test edin, ardından kontağı kapattığınızda kapanır. Her şey yolundaysa, artık kablo bağlarını kullanarak fazla kabloyu toplayabilir, bunu sigorta kutusunun yanında bulunan diğer kabloların arasına sıkıştırabilir ve ardından çıkarmanız gereken plastik panelleri yeniden takabilirsiniz.

Bu, bazı okuyucular için korkutucu gelebilir, ancak arabanın sigorta kutusu kolayca bulunduğu (ve hiçbir şey kırılmadan erişilebilir olduğu sürece), tüm işlem 30 dakikadan fazla sürmemelidir.

4. Birine sizin yerinize yapması için ödeme yapın

Bunların hepsi çok fazla çaba gerektiriyorsa, yerel garajınız, bayiiniz,RACveya Halfords şubesi (Halfords sadece 30 £ ücret alıyor).