Close
  • Ana
  • /
  • Uygulamalar
  • /
  • WhatsApp'tan mı kaçıyorsunuz? Telegram en iyi alternatif değil

WhatsApp'tan mı kaçıyorsunuz? Telegram en iyi alternatif değil

WhatsApp, kış uykusundan hoşlanıyorsanız, son zamanlarda sahibi Facebook'un emriyle kullanıcı gizliliğini geri çevirmekle suçlandı. Bu güvensizlikten iyi sonuç alan şirketlerden biri, şu anda dünya çapında 500 milyondan fazla kullanıcısı olan Telegram'dır. Sorun şu ki, WhatsApp yerine onu kullananlar sohbetlerini daha az gizli hale getiriyor olabilir.

Bu özellikle şu kişiler için geçerlidir:WhatsApp konuşmalarını dışa aktarve onları Telegram'a taşıyın. Bunu yapmaya karar verirseniz, WhatsApp şifrelemesini (insanların mesajlarınızı okumasını engeller) kaldıracağınızı ve onları hiç şifrelenmeyecekleri Telegram'a taşıyacağınızı unutmayın.

Bunun nedeni, Telegram'ın şifreli uçtan uca sohbetler sunmasına rağmen, varsayılan olmamasıdır. “gizli sohbetler” Bu önemli güvenlik özelliğini gerçekten kullanmak için. Rakipler Signal ve WhatsApp, karşılaştırmalı olarak, varsayılan olarak tüm konuşmaları şifreler.

Gerçekten de WhatsApp tartışması hiçbir zaman çok iyi tasarlanmış mesaj güvenliğiyle ilgili olmadı. Daha çok Facebook'un kullanıcılar hakkında toplamak istediği ek verilerle ilgili. Bu, kiminle ve ne kadar konuştuğunuzu içerebilir, ancak daha çok WhatsApp hesabınızı Facebook'a verdiğiniz verilerle eşleştirmekle ilgili olabilir. Örneğin, şirketin adres defterinizdeki her kişiye erişmesine izin vermek ve onları Facebook kullanıcılarıyla eşleştirmek - potansiyel olarak o sosyal ağa bağlı olmasanız bile.


Asıl sorun, Facebook'un ne yaptığını ve ne yapmadığını net bir şekilde açıklamamasıdır. Bu nedenle, bu yaklaşımın bazı yönlerini reddederken, bu konuda tam bir netlik eksikliği, kullanıcının güvenini sarsmıştır. Hükümetin balerinleri ve kömür madencilerini sektöre çekme girişimine rağmen, şirket bu durumu normal insanların anlayabileceği şekilde dürüstçe açıklayabilirse harika olurdu.

Şifrelemeye ne kadar önem verdiğiniz, şirketlerin mesajlarınızı okuyabilmesi hakkında ne hissettiğinize bağlı olacaktır. Bazıları için bu sadece önemli olmayacak. “Saklayacak bir şeyim yok” diyen bir sürü insan var. ve bu iyi olsa da, asıl mesele bu değil. Görüşmelerinizde mahremiyet hakkınız var ve ne olursa olsun bundan yararlanmanız gerektiğine inanıyoruz.


Kısacası: Telegram sohbetleri otomatik olarak şifrelemez, ancak Signal ve hatta WhatsApp her ikisi de yapar. Telegram personelinin erişmesini istemediğiniz şeyleri paylaşıyorsanız bunun farkında olun.

WhatsApp'tan başka bir hizmet için kaçıyorsanız, hemen hemen en iyi alternatif olan Signal'i kullanmak isteyebilirsiniz. Mükemmel olmasa da, Telegram'ın Facebook'a ait olmadığı ve sahip olmadığı tüm kutuları kontrol eder.


Kaynak:Forbes