Close
 • Ana
 • /
 • Sağlık
 • /
 • Kilo kaybı ve sağlık için pirinç pişirmenin en iyi yolu budur, ancak istediğiniz kadar kolay değildir.

Kilo kaybı ve sağlık için pirinç pişirmenin en iyi yolu budur, ancak istediğiniz kadar kolay değildir.

Pirinç sağlıklı bir beslenme seçeneği gibi görünebilir - elbette sahip olduklarınıza bağlı olarak - ancak sizin için düşündüğünüz kadar iyi değil. Ekmek veya patates gibi normal karbonhidrat favorileriyle karşılaştırıldığında, bir kazanan, ancak yine de kalori ve nişasta ile yüklü.


Tek bir fincan pirinç yaklaşık 240 kalori ve 1.6 ons nişasta içerir; Harvard Üniversitesi, tek bir porsiyon beyaz pirincin, saf şeker yemekten elde ettiğinizle neredeyse aynı kan şekeri artışına neden olabileceğini düşünüyor. Karbonhidratlar diyetimizin önemli bir parçası olsa da, karbonhidrat alımınızı azaltmak nadiren kötü bir fikirdir.

Neyse ki, Sri Lanka'daki bilim adamları, nişasta seviyelerini ciddi şekilde düşüren ve vücut tarafından emilen kalorileri% 60'a kadar azaltabilen bir pirinç pişirme yöntemi keşfettiler. İlk olarak Denver'daki American Chemical Society'nin bir toplantısında sunulan, denemesi kolay bir teknik, ancak önceden planlamanız gerekecek.

 • Her seferinde mükemmel pirinç ister misiniz? Şunlardan birine ihtiyacın varen iyi pirinç ocakları
 • ... ve şunlardan biri ile bir pazarlık yapabilirsiniz:en iyi Black Friday fırsatları

Sağlıklı pirinç pişirme

(Resim kredisi: Polina Tankilevitch / Pexels)

İlk önce bilim. Batı Sri Lanka, Colombo'daki Kimya Bilimleri Koleji'nden Sudhair A. James'e göre pirinç, sindirilebilir ve dirençli olmak üzere iki tür nişasta içerir. Ve sorun sindirilebilir nişastadır; ince bağırsakta parçalanır, glikoza metabolize olur ve kan dolaşımına emilir.


Bununla birlikte, James, vücudunuz karbonhidratları glikoza dönüştürdükten sonra, kalan yakıtın glikojen adı verilen bir polisakkarit karbonhidrata dönüştüğünü söylüyor. 'Karaciğeriniz ve kaslarınız glikojeni enerji için depolar ve gerektiğinde hızla glikoza dönüştürür' diye açıklıyor. 'Sorun, glikojene dönüştürülmeyen fazla glikozun sonunda yağa dönüşmesi ve bu da aşırı kilo veya obeziteye yol açabilmesidir.'

Ancak dirençli nişasta (RS) bozulmaz, bu nedenle James ve ekibi, RS içeriğini artıran pirinç pişirme yöntemlerini araştırdı. Sonuç, nişastanın hücresel yapısını değiştiren, onu sindirim enzimlerine dirençli hale getiren ve kalori alımını yaklaşık% 50-60 azaltan bir pişirme tekniğidir. İşte bunu nasıl yapacağınız:


 • Önce kaynar suya bir çay kaşığı hindistancevizi yağı ekleyin
 • Sonra yarım bardak beyaz pirinç ekleyin ve 40 dakika pişirin veya 20-25 dakika kaynatın.
 • Pirinç piştikten sonra en az 12 saat buzdolabında soğutun
 • Son olarak, şimdi yaklaşık 10 kat daha fazla dirençli nişasta içeren pirinci yeniden ısıtın.

Dediğimiz gibi, bu sağlıklı pirincin tadını çıkarmak istiyorsanız önceden plan yapmanız gerekecek. Ve bu tekniğin arkasındaki bilim hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, daha kapsamlı bir açıklama bulabilirsiniz.buraya.

En beğenilen pirinç ocaklarımızdaki en iyi fiyatlar Bamboo UMAI İndüksiyonla Isıtma ... Yum Asia Bamboo UMAI eBay £ 199 ViewTüm fiyatları görünİndirimli Fiyat Wahl James Martin Multi ... James Martin, Wahl ZX916 Multi Cooker Amazon £ 44.99 £ 37.99 GörüntüleTüm fiyatları görünİndirimli Fiyat Sage BRC600UK the Risotto ... Adaçayı BRC600UK Amazon £ 99.99 £ 90 GörüntüleTüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz