Close
  • Ana
  • /
  • Saatler
  • /
  • Yarış pistinden uzay yarışına: Omega Speedmaster, insanın Ay'a çıkmasına nasıl yardımcı oldu?

Yarış pistinden uzay yarışına: Omega Speedmaster, insanın Ay'a çıkmasına nasıl yardımcı oldu?

1957'de İsviçreli saat üreticisi Omega, profesyonelleri hedefleyen üç yeni saat açıkladı.


Bunlar, Seamaster dalış saati, güçlü elektrik alanlarına yakın çalışanlar için tasarlanmış bir saat olan Railmaster ve ortalama hızı hesaplamak için yarış pilotları ve yardımcı sürücüleri için tasarlanmış takimetreli Speedmaster'dı.

Pek çok okuyucunun bileceği gibi, Rolex Submariner dalış saatine rakip olan Seamaster, Pierce Brosnan ve Daniel Craig dönemlerinde James Bond'un bileğinde ün kazandı. Seamaster'ın bir alt kategorisi olan Railmaster, kıyaslandığında çok daha sessiz bir yaşam sürdü.

Ancak statüsü tam anlamıyla bu dünyanın dışında kalan Speedmaster'dı.

Dönmeyen çerçeve üzerine basılmış takimetre ölçeği hareket halindeki bir aracın bilinen bir mesafe üzerindeki ortalama hızını ölçmek için kullanılabildiğinden, ilk başta Speedmaster yarış sürücülerinde pazarlandı. Ayrıca saniyeleri, dakikaları ve saatleri ölçen üç kadranlı bir kronograf da vardı.


Speedmaster, takimetre özelliğine sahip ilk saat değildi, ancak tüm diğerlerinde olduğu gibi kadranından çok daha okunaklı bir yer olan çerçevesine rakamları basan ilk saatti.

Uzay Yarışı'nın şafağı

ABD ve SSCB'nin, insanı uzaya ve nihayetinde Ay'a koyma teklifleri sırasında gösterdikleri teknolojik kas gevşetmeye rağmen, bilgisayarlar henüz emekleme aşamasındaydı. NASA, ekipmanın astronotları tarafından uzaya götürülmesine karar verdiğinde, bilgisayar arızası durumunda yedek olarak kullanılmak üzere mekanik bir kol saati listede yer alıyordu.


(Resim kredisi: Omega)

Bu ekipman listesi hazırlanırken, 1962'de astronotlar Walter Schirra ve Gordon Cooper, birer Omega Speedmaster satın aldı.


Bu saatler daha sonra, özel bir kapasiteyle de olsa, NASA'nın Mercury Programının yörünge uçuşları sırasında kullanıldı. 3 Ekim 1962'de Schirra’nın Speedmaster'ı gayri resmi olarak uzaydaki ilk saat oldu.

Uzay Uçuşu Sertifikalı

Gemini programı başladığında NASA, uzay uçuşu sırasında yaşanan aşırı sıcaklık değişimine ve G-kuvvetine dayanabilecek bir saat bulmak istedi. Ekim 1964'te uzay ajansı tarafından bir ihale teklifi başlatıldı ve Omega da dahil olmak üzere bir dizi saat üreticisine gönderildi.

Dört üretici yanıt verdi, ancak Hamilton, bir astronotun uzay giysisinin koluna bağlanabilecek bir cep saati yerine, açıklanamaz bir şekilde önerdiği için derhal görevden alındı. Bir sonraki aşama için Rolex, Omega ve Longines-Wittnauer'in kronograf saatleri test için NASA tarafından satın alındı.

NASA’nın 11 testi

Uzayda ve Ay'da yaşamı simüle etmek amacıyla her bir saatin tabi olduğu testler şunlardı:


Yüksek sıcaklık:70 derece santigratta 48 saat, ardından 93C'de 30 dakika

Düşük sıcaklık:-18C'de dört saat

Hızlı sıcaklık değişimi:71C yüksek ve -18C düşük 15 döngü

Nem:% 95 bağıl nemde 20 ° C ile 71 ° C arasında değişen on, 24 saatlik döngü

Aşınma:71C'de% 100 oksijen ortamında 48 saat

Şok direnci:Altı yönde her biri 40 g'lık altı şok

Hızlanma:Beş dakika boyunca durmadan 7.25G'ye hızlandı, ardından üç eksende 30 saniye için 16G

Baskıyı azaltma:71 ° C ila 93 ° C sıcaklıkta 10E-6 atmosferde 90 dakikaya tabi tutuldu

Yüksek basınç:1,6 atm'de bir saat

Titreşim:En az 8,8 G hızlanma ile üç eksen boyunca beş ila 2.000 Hz arasında rastgele titreşimler

Akustik:40 ila 10.000 Hz frekans aralığında 30 dakika boyunca 130dB'ye tabi tutulur

Her saatin zamanı anlatma ve tutma yeteneği her testten sonra incelenir. Rolex ve Longines-Wittnauer, yüksek sıcaklık testinde başarısız oldu. Ancak kadranındaki parlak malzeme çıkarken, Omega Speedmaster, 11 testin hiçbirinden sonra durmayan tek saat olduğu için kazanan ilan edildi.

1 Mart 1965'te Omega Speedmaster, NASA'nın tüm İnsanlı Uzay Görevleri için Uçuş Nitelikli sertifikasını alan ilk (ve tek) saat oldu.

(Resim kredisi: Omega)

Ay'da ilk izle

Hız ustaları Gemini misyonlarının mürettebatı tarafından 3 ila 12 arasında giyildi. Daha sonra yer testleri sırasında ölümcül bir yangın nedeniyle yarıda kalan ve Apollo 7, 8, 9 ve 10 ile uzaya dönen Apollo 1 için seçildi.

Sonra Apollo 11 ve 16 Temmuz 1969'da Speedmaster saatleri Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Michael Collins'in bileklerine bağlandı. Daha spesifik olarak, Armstrong ve Aldrin, Speedmaster referans ST 105.012'yi giydi ve Collins'in bir ST 145.012'si vardı. Omega'nın birçok modeli o zamandan beri gelmiş olsa da, NASA'nın uçuş yeterlilik sertifikasını korumak için Omega, 1965'ten beri temel tasarım ve harekette çok az değişiklik yaptı.

Hesaplar farklılık gösterse de, Armstrong'un Speedmaster'ını çıkardığına ve Ay'a çıkmadan önce Ay modülünde bıraktığına inanılıyor. Burada, arızalı bilgisayarın iniş sırasında olduğu kadar dönüş yolculuğunda da arızalanması durumunda, saat bir yedek zamanlama sistemi olarak kullanılabilir.

(Resim kredisi: Omega)

Bu nedenle, Aldrin'in Speedmaster'ının Ay'daki ilk saat olduğuna inanılıyor - ama ne yazık ki bu saat 1970 yılında Smithsonian Enstitüsü'nün Washington'daki Ulusal Hava ve Uzay Müzesi'ne taşınırken kayboldu ve bir daha görülmedi.

Omega, insanın en büyük başarılarından birinde Speedmaster’ın rolünü kutlamak için 18 ayar altından 1.000 örnek oluşturdu. Başkan Richard Nixon ve Başkan Yardımcısı Spiro Agnew'e 0001 ve 0002 numaraları verildi, ancak bunlar yüksek değerleri nedeniyle nazikçe reddedildi ve şimdi İsviçre'deki Omega müzesinde bulunuyor. NASA astronotlarına 0003 ile 0028 arası sayılar verildi ve geri kalanı halka satıldı.

Resim 1/2

(Resim kredisi: Omega)
Resim 2/2

(Resim kredisi: Omega)

Snoopy Ödülü

Ay'daki ilk saat ve bunu yapmak için NASA tarafından yeterli olan tek saat olmak pek de başarılı değil, ancak Speedmaster'ın en büyük başarısı Nisan 1970'te geldi. Kötü talihli Apollo 13 görevinde, bir Omega Speedmaster'ın kronografı kullanıldı geminin, enerji tasarrufu için kapatılmış olan devre dışı bilgisayar sisteminin yerine.

Saat, Apollo 13’ün mürettebatı tarafından yörünge düzeltme sürelerini ölçmek için kullanıldı. Uçağın roketlerinin yönünü ayarlamak için belirli bir süre ateşlendiği, Dünya atmosferine doğru açıyla yeniden girmesini sağlamak için çok önemlidir.

Apollo 13’ün mürettebatı Dünya'ya güvenli bir şekilde iniş yaptıktan sonra, Omega'ya NASA tarafından Snoopy Ödülü olarak bilinen bir ödül verildi. Bu meraklı sertifika, uçuş güvenliği ve görev başarısı ile ilgili olağanüstü başarılar için çok az sayıda NASA çalışanına ve yüklenicisine verilir.

1971'den itibaren, yeni Speedmaster'lar davalarına şu yazıyı taşıdılar: & ldquo; Tüm insanlı uzay görevleri için NASA tarafından uçuş onaylı. Ay'da takılan ilk saat. & Rdquo;

(Resim kredisi: Omega)

Omega Hız Ustaları, o zamandan beri Lunar Rover'ı sürerken, insanın Ay'daki son adımlarında, Uzay Mekiği uçuşlarında, Uluslararası Uzay İstasyonunda ve uzay yürüyüşlerinde takıldı.

Speedmaster, 1958 ve 2011 yılları arasında 28 ABD uzay görevinde yer aldı.

Apollo 11'in Ay'a inişinin 50. yıl dönümünü kutlamak için Omega, Speedmaster'ın iki özel sürümünü sunuyor. Bir tanesi sağlam altından yapılmıştır, 1.014 parça ile sınırlıdır ve başarılı Ay'a inişten sonra NASA astronotlarına verilenlere yakın bir kopya olarak tasarlanmıştır.

(Resim kredisi: Omega)

6.969 örnekle sınırlı olan ikincisi (yukarıda resmedilmiştir), paslanmaz çelikten yapılmış, siyah seramik çerçeveli ve 'Moonshine Gold' ile tamamlanmış bir takimetreli 42 mm'lik bir modeldir.

Sol taraftaki kronograf kadranında Buzz Aldrin'in ay yüzeyine inen bir illüstrasyonu ve kasanın arka tarafında lazerle kazınmış bir astronot ayak sesi var, Neil Armstrong'un ve ldquo; Bu bir adam için küçük bir adım, insanlık & rdquo; çevresi altınla yazılmış alıntı.

Bunu beğendin mi?