Close
  • Ana
  • /
  • Kameralar
  • /
  • Fujifilm Instax vs Polaroid: Anlık fotoğrafçılık için en iyisi hangisi?

Fujifilm Instax vs Polaroid: Anlık fotoğrafçılık için en iyisi hangisi?

Sözde 'anlık' fotoğrafçılık, analog fotoğrafçılığa bir şans vermenin harika bir yoludur. Eğlenceli, kullanışlı ve herhangi bir özel beceri gerektirmiyor ya da geliştirilmek üzere gönderilecek bir film gerektirmiyor ve yine de elinizde tutmanız için size fiziksel bir baskı bırakıyor.

Bunu yapan iki büyük markaen iyi anlık kameralarŞu anda aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi farklı kamera veya yazıcı sunan Fujifilm Instax ve Polaroid var. Özellikle hobide yeniyseniz, hangisini seçeceğinizi bilmek zor olabilir - işte burada biz devreye giriyoruz.

Bu kılavuzda, farklı film seçeneklerine, farklı şipşak ürünlerin tipik performansına, mevcut farklı cihazlara ve şipşak fotoğrafçılığa başlamanın en uygun maliyetli yoluna bakacağız.

Bu nedenle, Fujifilm Instax ve Polaroid'i düşünürken nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.


Fujifilm Instax Mini 40

(Resim kredisi: Fujifilm)

Fujifilm Instax ve Polaroid: Cihazlar

Aklınıza ilk gelen şey, şipşak fotoğrafçılığınız için satın alacağınız fotoğraf makinesi ve/veya yazıcıdır.


Burada en geniş ürün yelpazesine ve çeşitliliğe sahip olan Fujifilm Instax, daha geniş bir ihtiyaç yelpazesine uyan birkaç farklı ürün türü. Saf analog kameralar, dijital/analog melezler ve yazıcılar sunar.

Saf analog Instax kameralar geleneksel bir şekilde çalışarak size en özgün deneyimi sunar. Dijital/analog melezler, tam olarak ne basıldığı üzerinde biraz daha fazla kontrol sahibi olmak isteyenler için şipşak fotoğrafçılık için iyi bir yol olabilir (ve bu nedenle film maliyetlerinizi minimumda tutarlar).


Bu arada, Instax yazıcılar, mevcut fotoğraflarınızı - örneğin akıllı telefonunuzdan - hatıra olarak saklayabileceğiniz kullanışlı cep / cüzdan boyutunda baskılara basmak için harikadır.

Analog Instax kameralar, tümü mini formatı kullanan popüler Instax mini 9, Instax mini 11 ve daha yeni Instax Mini 40'ı içerir (bir sonraki bölüme bakın). Sırasıyla kare ve geniş film kullanan Instax SQUARE SQ1 ve Instax Wide 300 de var.

Dijital / analog melezler çok fazla değil. Mini formatı kullanan Instax mini Liplay'e ve kare formatta Instax Square SQ20'ye sahipsiniz. Yazıcılar söz konusu olduğunda, Instax Mini Link veya ikincisi kare film formatını kullanan Instax Share SP-3 arasından seçim yapabilirsiniz.

Polaroid söz konusu olduğunda, yalnızca saf analog kameralara ve yazıcılara sahipsiniz. Gerçek bir analog deneyim veya nostalji etkisi arayanlar doğal olarak markaya yöneleceklerdir. Polaroid Go ve Polaroid Now gibi nispeten yeni modeller var. OneStep+, yaratıcılığı artırmaya yardımcı olmak için Bluetooth bağlantısı gibi bazı yeni teknolojileri bir araya getiriyor. Polaroid 600 ve Polaroid SX-70 gibi eski modelleri de alabilirsiniz.


Akıllı telefonunuzdan baskılar oluşturmanın bir yolu olan ancak özellikle Instax seçeneklerine kıyasla oldukça hantal ve pahalı bir seçenek olan Polaroid Lab de var.

Polaroid

(İmaj kredisi: Polaroid)

Fujifilm Instax ve Polaroid: Film Boyutları

Yine, Instax markası için farklı film boyutları yelpazesi ve seçimi söz konusu olduğunda açık ara kazanan Fujifilm oldu.

Üç boyut vardır - Mini (86 x 53 mm, görüntü alanı 61 x 46 mm), Kare (86 x 71 mm, görüntü alanı 61 x 61 mm) ve Geniş (86 x 108 mm, görüntü alanı 62 x 99 mm). Üçü de hem renkli hem de monokrom seçenekler sunarken, Mini ve Kare formatlar sadece düz beyaz yerine çeşitli farklı bordür renkleri ve stilleriyle mevcuttur.

Bu arada, Polaroid artık iki farklı film boyutuna sahip. Polaroid Go kameralarla çalışan Polaroid Go filmi (66,6 x 53,9 mm, görüntü alanı 47 x 46 mm) vardır. Aynı boyutta (107 x 88 mm, görüntü alanı 79 x 79 mm) ancak farklı Polaroid kamera türleri için tasarlanmış i-Type , SX-70 ve 600 film de vardır. Her iki tür de kare filmdir, ancak Polaroid Go daha küçüktür.

Şu anda Polaroid Go filmi yalnızca beyaz kenarlıklı renkli film olarak mevcuttur. Duochrome, Monochrome ve farklı renk/desenli çerçeveler gibi seçenekler içeren i-Type, SX-70 ve 600 film ile çok daha fazla esneklik var.

Fujifilm Instax ve Polaroid: Performans

Anlık filmin performansını değerlendirmedeki sorun, bunun genellikle kişisel tercihle ilgili olmasıdır.

Bunlar, sonuçların öngörülebilirliğini, netliğini ve tekdüzeliğini istediğinizde satın aldığınız kameralar/filmler değildir. Tercih ettiğiniz bu amaçla, muhtemelen kişisel tercihinize bağlı olacaktır. Herhangi bir karar vermeden önce hangi estetiği beğendiğinizi görmek için ilgilendiğiniz kameralardan örnek resimlere göz atmaya değer.

Bununla birlikte, Instax filmi biraz daha “gerçekçi” olma eğilimindedir ve Polaroid eşdeğerlerinden daha keskin veya daha doğru sonuçlar sunar. Sanatsal yerine basit bir şey arıyorsanız, bu onu daha çekici hale getirebilir.

Ayrıca her filmi, çekimi geliştirmenin ne kadar sürdüğünü değerlendirebiliriz. Polaroid filmin son görüntüyü göstermesi genellikle biraz daha uzun sürer ve ortam koşullarına bağlı olarak 15 ila 30 dakika sürer. Buna karşılık, Instax filmi genellikle 2-3 dakika gibi çok daha kısa bir sürede tamamen geliştirilir. Bu muhtemelen Polaroid seçeneğine kıyasla başka bir Instax çekimi yapmak isteyip istemediğinizi belirlemeyi kolaylaştırır.

Fujifilm Instax SQ1

(Resim kredisi: Fujifilm)

Fujifilm Instax ve Polaroid: Fiyat

Ana endişeniz para ve fiyat için değerse, o zaman size en çok hitap eden Instax olacaktır. Hem kameralar hem de film paketleri, Polaroid eşdeğerlerinden genel olarak daha ucuz.

Filmin maliyeti belki daha önemli bir husustur, çünkü kameranın faturasını ödedikten çok sonra, sürekli olarak bunun için para harcamanız gerekecek.

Fiyatlar sürekli değişiyor, ancak 20 Instax Mini çekim paketi sizi 14.99 £, 20 Instax Square çekimi 16.98 £, 20 Instax Wide paketi ise 16.99 £ civarında tutar. Bu size 75p ile 85p arasında bir baskı fiyatı verir.

Bu arada, Polaroid filmi çok daha pahalı. 16 paket Polaroid Go filmi şu anda yaklaşık 18,99 £ fiyatla satılırken, 8 paket i-Type film sizi 14,99 £ civarında geri getirecek. Bu, her şutu sırasıyla 1,18 £ / 1,87 £ yapar.

Fujifilm Instax vs Polaroid: Hangisi daha iyi?

Şimdiye kadar toplamış olacağınız gibi, birkaç değişken olduğu için bu tamamen cevaplanması zor bir soru.

Ancak değer, çeşitlilik ve performans açısından neredeyse her zaman kazanan Instax'tır. Kameraları, anında fotoğrafçılık fikrini keşfetmenin kolay erişilebilir, eğlenceli ve çok pahalı olmayan bir yoludur.

Bununla birlikte, Polaroid hakkında belki de daha sanatsal eğilimlere sahip olanlara hitap eden benzersiz ve orijinal bir şey var, bu yüzden keşfetmeye değer.

Şimdi, belirli model önerileri arıyorsanız, o zaman kılavuzumuza göz atabilirsiniz.en iyi anlık kameralar.

Bunu beğendin mi?