Close

Fujifilm X-E1 incelemesi

Resim 1/5
Fujifilm X-E1 incelemesi
Resim 2/5

Fujifilm X-E1 incelemesi


Fujifilm X-E1 incelemesi
Resim 3/5

Fujifilm X-E1 incelemesi

Fujifilm X-E1 incelemesi
Resim 4/5

Fujifilm X-E1 incelemesi

Fujifilm X-E1 incelemesi
Resim 5/5

Fujifilm X-E1 incelemesi

Fujifilm X-E1 incelemesi

Fujifilm X-E1, Fujifilm X-Pro1 ve Leica'nın telemetre tarzı kameralarına uygun fiyatlı bir alternatiftir. Ama gerçekten satın almaya değer mi?


2009'dan itibaren Olympus Pen E-P1 gibi erken kompakt sistem kameraları (CSC'ler) hakkında bizi çok çeken bir şey ve ardındanPentax Qve bu yılın başlarındaFujifilm X-Pro1veOlympus OM-D, tabii ki dijital kameralara benzemiyorlardı.

Nitekim, 1960'ların / 70'lerin retro tarzı, klasik bir dayanıklı yapı ve manuel düğmeler ve kadranlar sayesinde, muhteşem bir şekilde analog göründüler. Parlak plastik teknolojisi dünyasında, burada sadece inşa edilmek yerine sevgiyle hazırlanmış gibi görünen kameralar vardı.

Fujifilm'in ilk değiştirilebilir lensi CSC, X-Pro1'den altı ay sonra ortaya çıkan, biraz daha küçük, daha hafif ve daha ucuz Fuji X-E1'dir.

Açıkçası, atası ile aynı 'X serisi' tasarım DNA'sını paylaşıyor ve yine, örneğin ayrı üst plaka kadranları aracılığıyla çekimde deklanşör hızını ve pozlamayı ayarlama yeteneği ile manuel kullanım sunuyor, bu da profesyonel telemetre kameralarına selam veriyor. lüks markaLeica.

Gerçekten de, daha önce, bir Leica kompakt için £ 5K harcamayı haklı gösteremeyen meraklı fotoğrafçılar için iyi bir seçenek olarak Fujifilm X-Pro1'i önerdik.

İlk izlenimler, X-E1'in yapı kalitesini içeren 16,3 megapiksel APS-C sensörünün oldukça sağlam olmadığıdır. Arka plaka düğmeleri ve kamera tabanı gibi kesinlikle plastik hissi veren öğeler var.

Ancak, X-E1 inceleme örneğimizle birlikte gelen yeni bir sürüm olan görüntü sabitlenmiş 18-55 mm XF zoom lensi takın ve bu kombinasyon, yakalandığında hemen daha ağır ve daha ağır bir tekliftir. Aynı zamanda, X-E1 ve lensin bir cepte taşınmak için bir teklif olmadığı anlamına gelir, ancak kamera tek başına kabaca bir inç buçuk derinlikte.

Aksesuar flaşı için boş bir flaş yuvası artı dahili açılır flaş ve 24 fps'lik normal kare hızında full HD 1920x1080 piksel video yaratıcı seçenekleri genişletirken, göz sensörlü çok yüksek 2,36 milyon nokta çözünürlüklü OLED elektronik vizör (EVF) bir çekimleri sıralamak için aşağıdaki daha büyük ekrana alternatif.

Kompaktta görmeyi umduğumuz ve dijital SLR'de bulunanların arasına düşen bir dizi arka plaka kontrolü ekleyin ve tüm gelenleri memnun etmek isteyen bir kameranız olsun.

Tek uyarı, bir X-E1'e sahip olmak için hala derin ceplere ihtiyacınız olacağı ve bunun için yepyeni bir halka çitli kamera sistemine ve lenslere yatırım yapmaya hazır olmanız gerektiğidir. Şu anda Fujifilm tarafından yalnızca beş uyumlu optik sunuluyor, ancak 2013'te beş lens daha vaat ediliyor.

18-55 mm yakınlaştırmalı X-E1 şu anda 1.149,95 £ fiyatla satılıyor, bu da yalnızca gövde X-Pro1'in sokak fiyatından 50 £ daha ucuz.


Fujifilm X-E1: Kontroller

X-E1'in üst plaka pozlama (+/- 2EV) ve deklanşör hızı (saniyenin 1 / 4000'ine kadar) kadranları, 1.000 £ civarında bir fotoğraf makinesinden bekleyeceğiniz güven verici derecede sert his ve harekete sahiptir.

X-E1, deklanşör düğmesini ergonomik olarak çevreleyen bir düğmeye basılarak birkaç saniye içinde açılırken, 'Fn' (İşlev) düğmesine bir kez basılması, ışık duyarlılığı hızlarına anında erişim sağlar. geniş ISO100 ila bu kameradaki ISO25600 eşdeğeri 'karanlıkta bakın'.

Bu arada arkadaki menü düğmesine bir kez basıldığında, beş çekim menüsü klasörü ve üç ayar menüsü klasörü daha az olmamak üzere kendilerini gösterir.

Bu tür menü ayarları, görüntü kalitesinin ayarlandığı araçlardır ve film simülasyon modları gibi Fujifilm'e özgü özelliklerin konumunu sağlar. Önceki yinelemelerde olduğu gibi, bunlar yalnızca canlı veya yumuşak renk / odak seçeneklerini değil, aynı zamanda bir dizi monokrom artı sepya renk seçeneklerini, görüntünün yakalandığı noktada uygulanan efektleri de içerir.

Renk ve ton yoğunluğu, kamerada manuel olarak da ayarlanarak, kullanıcıların çekimleri n'inci dereceye ayarlamasına ve kamerayı kişisel tercihlerine göre ayarlamasına olanak tanır. İstersek sadece nişan alıp ateş edebilsek de ve bu bakımdan X-E1'i kavramak X-Pro1'den biraz daha kolay.


Daha fazlasını keşfetmek isteyenler için, X-E1, yarı profesyonel veya profesyonel bir DSLR'de tanık olmayı beklediğimiz bir kontrol derecesi sunuyor ve bu da yüksek fiyat noktasını ilk göründüğü kadar endişe verici değil.

Fujifilm X-E1: Ekran

X-E1'deki sabit, açısı ayarlanamayan arka ekran, bu fiyat seviyesinde bulunan standart 3 inç ve 921.000 nokta yerine, 2.8 inçlik ve 460.000 nokta çözünürlüğe sahip rakiplerden biraz daha küçüktür.

Bu, X-E1'in çekmek istediği daha geleneksel fotoğrafçılar için bir anlaşma kırıcı olmayacak, çünkü bir kamerayı tekrar gözlerine dikmeyi tercih edenler için yüksek çözünürlüklü EVF de var. Burada, bitişik göz sensörü Sony NEX-6'da bulunan kadar hızlı tepki veriyor. Gözünüzü uzaklaştırın ve alttaki LCD, alternatif olarak çekim kompozisyonunu etkinleştirmek için yeniden hayata dönüyor.

Fujifilm X-E1: Pil

Tıknaz kibrit kutusu büyüklüğünde NP-W126 lityum iyon pil, isteğe bağlı ancak temel SD kart için bitişik bağlantı noktasını da koruyan bir mandalla kapının altına gizlenen X-E1'in tabanına yerleştirilir.

Kutudan çıkan bağımsız şarj cihazı ve fiş ile tam şarjla 350 atışa varan güç süresi. Bu, pilin her yeniden şarj edilmesi gerektiğinde kameranın hareketsiz kalmasını önlemek istiyorsanız yedek bir hücreye yatırım yapmanın ciddi bir seçenek olduğu anlamına gelir.

Fujifilm X-E1: Görüntü kalitesi

X-Pro1'deki selefi, ilk başlatıldığında yavaş bir otomatik odaklama hızı nedeniyle eleştirilirken - en son Firmware yükseltmesiyle geliştirilmiş bir özellik - Fuji'nin X-E1 açıklaması, 18-55 mm yakınlaştırma ile eşleştirildiğinde 0,1 saniyelik hızlı bir yanıt olduğunu iddia ediyor test ettik.

Ekrandaki görüntü gözle görülür şekilde ayarlanırken gerçekten de saniyelik bir gecikme olsa da - bu, burada AF'yi yıldırım hızında tam olarak tanımlayamayacağımız anlamına gelir - X-E1'in çekeceği daha düşünceli fotoğrafçılar için yeterince hızlıdır.

Asla hareketsiz kalmayan küçük çocukların fotoğrafını çekmek için ideal bir kamera olmadığı anlamına gelse de, aksiyon fotoğrafçılığı için 6 fps veya 3 fps patlama seçenekleri vardır.

Bununla birlikte, yakınlaştırmayı kullanarak ve fotoğraf makinesine daha yakın konulara odaklanarak, bir zamanlar tamamen DSLR'nin koruması olan bazı hoş 'kremsi' sığ alan derinliği efektleri elde etmek mümkündür. Renkler de doğaldır ve görüntüler kameradan çıkar çıkmaz gerçek bir etkiye sahiptir.

Video çekerken, kameranın önce LCD'nin solunda bulunan bir düğme aracılığıyla o belirli sürüş moduna geçirilmesi gerekir. Ayrı bir çekim modu kadranı veya özel bir video kayıt düğmesi yoktur - kaydı başlatmak ve ardından durdurmak için deklanşöre basmanız yeterlidir.

Neyse ki, yakınlaştırarak veya uzaklaştırarak çerçeveyi değiştirirseniz AF ayarlanacaktır. Ancak anlık değil, bu yüzden çekim tekrar odaklanmadan önce çerçeve birkaç saniye yumuşak olacak.

Daha deneyimli film yapımcıları için her zaman odağı manuel olarak ayarlama seçeneği vardır, elbette, ekran yeterince büyükken - sadece - bunu makul bir şekilde yapmamızı sağlamak için. Daha profesyonel olmak isteyen kullanıcılar için, bir yan bağlantı noktası aracılığıyla bir aksesuar mikrofon takılabilir, böylece yerleşik mikrofonların yanlışlıkla herhangi bir çalışma veya işleme gürültüsü alması önlenir.


Fujifilm X-E1: Karar

16,3 efektif megapiksel, 1920x1080 piksel Full HD video çekimi Fujifilm X-E1, retro tarz kompakt kamera sistemi paylarında doğrudan Olympus OM-D E-M5 ile rekabet ediyor. Daha modern bir görünümü tercih ederseniz,Sony NEX-7ve daha ucuzSony NEX-6aynı şekilde göz seviyesinde bir vizör ve neredeyse DSLR tarzı görüntü kalitesi için daha büyük formatlı APS-C sensörü sunar.

Gelenekselci bir görünüm, his ve kullanım arayışında Fujifilm, kablosuz bağlantı, her ikisi de Sony'nin NEX-6'da bulunan özelleştirilebilir uygulamalar ve dokunmatik ekran kontrolü gibi daha çağdaş özelliklerden kaçınmıştır.

Kamera rakiplerine kıyasla zaten makul ölçüde hantal olduğundan, odanın ayarlanabilir bir arka plaka LCD'si olduğu da keşfedilmiş olabilir, bu da yaratıcı açılı çekimleri çerçevelerken bize daha fazla esneklik kazandırabilirdi.

Bununla birlikte, akıllıca kullanımda X-E1'i daha telaşlı X-Pro1'e tercih ettik ve pil ömrü, bu daha pahalı modelin sağladığı 300 çekimle karşılaştırıldığında daha iyi. Dahası, Fujifilm'in daha yüksek bir kamera değeri hedeflediğini görmek, çok yüksek, ucuz cep kompaktları satmak yerine, zaten düşüşte olan bir pazar. X-Pro1 kadar görünüşte muhteşem olmasa da, X-E1 yaklaşıyor ve harcayacak paranız varsa her yönden daha erişilebilir bir seçenek sunuyor.

Fujifilm X-E1 çıkış tarihi: Şimdi çıktı

Fujifilm X-E1 fiyatı: 18-55 mm lensle 1.149,95 £