Close
  • Ana
  • /
  • Kameralar
  • /
  • Tam kare sensörler ve APS-C: farklar nelerdir?

Tam kare sensörler ve APS-C: farklar nelerdir?

Son yirmi yılın çoğunda yaygın dijital kamera sensör boyutları 1/2.3 inç, bir inç, APS-C ve tam çerçeve idi ve Four Thirds'de yalnızca Olympus ve Panasonic tarafından tercih edilen başka bir alternatif vardı. Akıllı telefonlar, pazarın daha küçük sensörleri içeren kompakt bas-çek bölümünü yavaş yavaş öldürdüğünden ve son Panasonic kameralar da tam çerçeve sensör kullanmaya yöneldiğinden, gerçekte, özel kamera alıcıları çoğunlukla yalnız kaldı. düz bir seçim: APS-C veya tam çerçeve?


Burada ikisi, artıları ve eksileri, artıları ve eksileri arasındaki farkı ve bir kamera seçerken hangisini seçerseniz seçin, yaratıcı efekt için onunla kullanılabilecek lensleri nasıl etkileyebileceğini keşfediyoruz.

APS-C vs Full Frame: artıları ve eksileri

İlk şey ve işaret edilmesi gereken en belirgin fark, tartışmaya açık olan iki sensörümüzün fiziksel boyutta farklılık göstermesi ve bir tam çerçeve sensörün yüzey alanının bir APS-C sensörününkinden daha büyük olmasıdır.

Nikon tarafından sadece bir örnek olarak kullanılanlara bir göz atmak gerekirse, tam çerçeve bir çipin boyutları 35.9mmx23,9mm olabilir, bir APS-C alternatifi 23,5mmx15,6mm sunabilir.

Daha büyük olanın daha iyi olduğuna dair kaba kural teorik olarak burada da geçerlidir. Tam çerçeve çipin yüzey alanı daha büyük olduğu için, yüzeyine daha fazla pikselin sığdırılmasına ve dolayısıyla daha yüksek çözünürlüklü bir kameranın ve dolayısıyla daha ayrıntılı görüntülerin iletilmesine olanak tanır.


Neden 'tam kare'? Eh, çünkü sensör boyutu, SLR'ler gibi daha 'ciddi' kameralar tarafından kullanılan standart film formatı olan 35 mm'lik eski bir tam kare filmin boyutuna eşittir. Bu, daha eski SLR film kamera lenslerinin, doğal kırpma faktörü olmaksızın günümüzün dijital SLR'lerinde yeniden kullanılabilmesi avantajına sahiptir. Başka bir deyişle, kameranın göz hizasındaki vizöründen gördüğümüz şey, ortaya çıkan görüntü açısından elde ettiğimiz şeydir.

DSLR Pentax


(İmaj kredisi: Pentax)

Ancak bir APS-C kameraya tam çerçeve kameraya yönelik bir lens koyun ve kırpılmış bir görüntü elde edersiniz. Bunun nedeni, APS-C sensör boyutunun, tanıtımımızda bahsettiğimiz kompakt kameralarda bulunanlardan daha büyük olmasına rağmen, tam çerçeve sensörden daha küçük olmasıdır.

Aynı şekilde, bir APS-C kamera için tasarlanmış bir lensi tam çerçeve bir kameraya yerleştirdiğinizde, kırpılmış bir çerçeve de elde edersiniz, çünkü artık sensörün tamamını kullanmazsınız.


Genel olarak konuşursak, en ayrıntılı görüntüleri istiyorsanız, tam çerçeve kameralarla kullanım için özel olarak tasarlanmış bir lense sahip tam çerçeve sensörlü bir kamera en iyi sonuçları verecektir - bu nedenle çoğu profesyonel tam çerçeveyi tercih edecektir.

Genel olarak konuşursak, tam çerçeve söz konusu olduğunda, 'eksileri' açısından, fiziksel olarak daha büyük bir tam kare sensör, kuzenleri içeren APS-C sensörüne kıyasla tipik olarak fiziksel olarak daha büyük ve daha ağır bir kamera gerektirir. Bununla birlikte, son on yılda, özellikle daha küçük bir gövde tasarımına izin vermek için SLR'lerde bulunan hantal ayna mekanizmasını fırlatan aynasız kameralarla ilgili olarak bazı önemli ilerlemeler olmuştur. Bu, tam çerçeve veya APS-C sensörlü kameralar arasında, özellikle aynasız kameralarla ilgili olarak, on yıl önce olduğu kadar önemli bir boyut farkı olmadığı anlamına gelir.

APS-C vs Full Frame: Hangisi size uyar?

APS-C sensörleri, kompakt aynasız kameralar ve amatörlere ve fotoğrafçılık meraklılarına yönelik DSLR'ler dahil olmak üzere daha küçük, daha taşınabilir ve aynı derecede daha uygun fiyatlı tüketici düzeyindeki kameralarda bulunma eğilimindedir. Dolayısıyla, fotoğrafçılığa yeni başlayan bir öğrenciyseniz veya akıllı telefondan daha 'ciddi' bir fotoğraf aracına geçiş yapan biriyseniz, o zaman bir APS-C kamera güvenli ve uygun fiyatlı bir bahistir.

Daha ciddi meraklılar ve profesyonel fotoğrafçılar, kalitedeki algılanan sıçrama ve sunduğu ekstra ayrıntı ve resim bilgileri nedeniyle, yüksek çözünürlüklü sensörlü büyük ve parlak lensler kullanmanın sonucu olarak, tipik olarak her zaman tam çerçeve bir kamerayı tercih edeceklerdir. daha düşük ışık koşullarındaki sonuçlar da genellikle daha iyidir.


Bununla birlikte, yukarıda belirttiğimiz gibi, bu fark eskisi kadar belirgin olmasa da, bu, bir tam çerçeve sensörü barındırmak için daha hacimli, daha ağır bir gövdeye neden olabilir. Bununla birlikte, sensör boyutu ve görüntü kalitesi açısından ekstra aldığımız için, tam çerçeve kameralar, alternatiflerini içeren APS-C sensörlerinden düzenli olarak daha pahalıdır.

Fujifilm X-T4 incelemesi

(Resim kredisi: Fujifilm)

Manzara, moda veya portre fotoğrafçısıysanız, mümkün olduğunca ayrıntılı ve konuya gerçekçi görüntüler elde etmek isteyeceğinizden tam çerçeve çekici olabilir.

Bununla birlikte, sokak fotoğrafçıları, seyahat fotoğrafçıları ve hatta bazı basın fotoğrafçıları, tipik olarak hafif ve daha küçük APS-C modellerini tercih edebilir, bu da kullanıcının tipik olarak anı yakalamak için daha esnek bir şekilde hareket etmesine ve potansiyel olarak ağrıdan kaçınmasına olanak tanır. Boyun ve omuzlar, gün boyu daha hantal bir kamera ve lens/ler taşımaktan.

Genel olarak konuşursak, resimsel bir adım atmak ve daha iyi resimler elde etmek için bu akıllı telefonu değiştirilebilir lensli bir kamerayla güçlendirmek istiyorsanız, aynasız kamera veya DSLR içeren bir APS-C sensörü tam olarak uyacaktır. Bununla birlikte, resimlerinizin büyük olasılıkla reklam panosu boyutuna getirileceği rekabetçi bir pazarda profesyonel olarak çalışmak istiyorsanız, tercihli olarak aramanız gereken şeyin tam çerçeve sensörlü bir kamera olduğunu zaten bileceksiniz. .

APS-C vs Full Frame: aranacak özellikler

Tipik olarak profesyonelleri veya fotoğrafçılık sanatında oldukça yetkin olanları hedefledikleri için, tam çerçeve kameralar, çoğu insanın olduğu tüketici pazarına yönelik APS-C kameralardan daha fazla manuel kontrol ve kişiselleştirme sunma eğilimindedir. lensi kutudan çıkararak takabilmek ve onlara asla kullanamayacakları çok fazla dikkat dağıtıcı seçenek sunulmadan hemen çalışır durumda olmak isterler.

O halde, kullanıcının beceri setine ve bilgisine bağlı olarak, tam çerçeve kameraların, optimum sonuçlar elde edilmeden önce biraz daha fazla öğrenme eğrisi ve belirli üreticinin tuhaflıklarına aşinalık gerektirdiğini söylemek güvenlidir.

Tam çerçeve kameralar ve bunların doğrudan uyumlu lensleri tarafından sağlanan ekstra kalitenin yalnızca fotoğraf çekmek isteyenlere değil, aynı zamanda video çeken herkese de fayda sağladığını eklemeye değer.

Bu nedenle, eğer karşılayabiliyorsanız ve gerçekten bu n'inci derecede ayrıntıya ihtiyacınız varsa, tam çerçeve bir kamera, APS-C sensörlü bir alternatif ile benzer şekilde karşılaştırıldığında neredeyse her zaman en üstte çıkacaktır.

Bunu beğendin mi?