Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Gigabyte Aorus 15G incelemesi: mekanik klavyeli kompakt bir oyun dizüstü bilgisayarı

Gigabyte Aorus 15G incelemesi: mekanik klavyeli kompakt bir oyun dizüstü bilgisayarı

Gigabyte Aorus 15G, fiyat ve genel boyut açısından diğer oyun dizüstü bilgisayarlarının zirvelerine tam olarak ulaşmıyor - bakınGigabyte Aorus 17x, örneğin - ama yine de çok güçlü bir dizüstü bilgisayar ve sizin de önemli bir miktar harcamanız gerekecek.


Dizüstü bilgisayarın çeşitli yapılandırmaları mevcuttur: bizimkinde 10'uncu nesil, 8 çekirdekli Intel Core i7-10875H 2.3GHz CPU, 16GB RAM ve 512GB SSD depolama, 8GB'lık bir Nvidia GeForce RTX 2070 Super MaxQ GPU ile birlikte bazı ciddi grafiksel güçler için bellek.

Intel'den bir H serisi yonga ve Nvidia'dan bir 2000 serisi GPU'ya sahip ilk oyun dizüstü bilgisayarlarından biridir, bu nedenle ciddi oyuncuların radarında olduğundan emin olabilirsiniz. İsterseniz daha da büyüyebilir ve bunu bir i9 işlemci ve bir RTX 2080 grafik kartı ile donatabilirsiniz.

Sabit kalan, dizüstü bilgisayarın boyutu ve tasarımı ile oyunlarınızın uçmasına yardımcı olmak için kullandığınız yazılımdır. Bu Gigabyte Aorus 15G incelemesinde, web kamerasından kare hızlarına kadar dizüstü bilgisayar hakkında bilmeniz gereken her şeyi size aktaracağız.

Gigabyte Aorus 15G incelemesi: ekran ve tasarım

Gigabyte Aorus 15G


(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun dizüstü bilgisayarları zorunlu değildir, büyük ve hantal işler - ultra taşınabilir bir tasarım istiyorsanız, üzerinde oyun oynamayı beklemeyin - ancak Gigabyte Aorus 15G, hacim ve gösterişi minimumda tutmak için etkileyici bir iş çıkarır. . Bu, 15,6 inç ekran etrafında ince çerçeveler ve işlev tuşları ve bir sayısal tuş takımı ile eksiksiz bir klavye ile günlük bir iş dizüstü bilgisayarı için neredeyse geçebilir.

Bu klavyeden bahsetmişken, tamamen mekanik bir klavye (Omron ile ortaklaşa oluşturulmuş), hoş bir seyahat miktarı (tam olarak cömert bir 2,3 mm) ve güven verici ama sağır edici olmayan bir tıklama sesi ile alışılmadık bir durum. yazmanıza eşlik edecek. Bu tuşlar, yıllarca ağır hizmet kullanımına dayanacakmış gibi hissediyor ve ayrıca zengin renk ve parlaklık seçenekleriyle standart Gigabyte Aorus arka aydınlatma kontrolüne sahip oluyorsunuz. Bazı önemli tuşların farklı renklerle yanmasını sağlayabilirsiniz, bu gerçekten harika bir efekttir.


1920 x 1080 çözünürlük ve 240 Hz yenileme hızı ile 15,6 inç ekran paneli, incelemek için bir zevk: keskin, parlak ve süper duyarlı. Açık dünya oyunlarından yüksek çözünürlüklü Netflix filmlerine kadar her şey harika göründüğünden, bu panelde kesinlikle bir gecikme veya gölgelenme sorunu bulamazsınız. Bu ekranda neye bakarsanız bakın, pürüzsüz ve iyi tanımlanmış olarak karşımıza çıkıyor. Web kamerasının monitörün hemen altına yerleştirilmesinden daha az etkilendik, ancak onunla yaşayabiliriz (en azından bir gizlilik koruması var).

Tamamen alüminyum, CNC oymalı, koyu gri kasa gerçekten akıllıca açık veya kapalı görünüyor ve burada da kullanmak için sağlam bir bağlantı noktası seçimi elde edersiniz - üç USB 3.2 Tip-A bağlantı noktası, bir Thunderbolt 3 USB Tip-C bağlantı noktası , bir Mini DisplayPort, bir HDMI 2.0 bağlantı noktası, bir SD kart okuyucu ve tabii ki bir Ethernet bağlantı noktası ve bir kulaklık jakı. Tüm bu güce ve bağlantıya rağmen, aslında nispeten hafif bir dizüstü bilgisayar ve ölçekleri yaklaşık 2,2 kilogram (4,85 pound) olarak değiştiriyor. Gigabyte uzun süredir oyun dizüstü bilgisayarları tasarlıyor ve Aorus 15G'nin şimdiye kadarki en iyi görünenlerden biri olduğunu düşünüyoruz.


Gigabyte Aorus 15G incelemesi: performans ve özellikler

Gigabyte Aorus 15G

(Resim kredisi: Gigabyte)

Intel ve Nvidia'nın en son ve en iyi teknolojilerinden bazılarının içeride doldurulmasıyla, performans departmanında Gigabyte Aorus 15G'den yüksek beklentilerimiz vardı ve bu hayal kırıklığına uğratmadı - bu, piyasadaki en iyi oyunları oynayabilecektir. bugün, grafik ayarlarının iyi bir şekilde artmasıyla (bunun karşılığında muhtemelen biraz fan gürültüsüne katlanmanız gerekecek).

Grand Theft Auto V'de 1080p'de görseller maksimuma çıkarak saniyede 100 kare yakalamayı başardık ve bazen ne kadar arka plan ve manzaranın görünür olduğuna bağlı olarak önemli ölçüde daha fazla. 3DMark Time Spy kıyaslamasında, dizüstü bilgisayar ortalama 7146 puan aldı - bu, bir dizüstü oyun bilgisayarı için ortalamanın üzerinde, ancak 3DMark'ın veritabanına göre tam boyutlu bir oyun masaüstü için ortalamanın altında. Piyasada daha hızlı oyun dizüstü bilgisayarları var, ancak çok değil.

Oyun oynamamız ve kıyaslamamız sırasında hayranlar kesinlikle dikkat çekiciydi, ancak çok daha yüksek sesle çalışan dizüstü bilgisayarlar duyduk - Aorus 15G gürültüyü azaltmada çok kötü bir şey yapmadı (ve her zaman ses seviyesini artırabilirsiniz). Yerleşik yazılımın bir parçası olarak kapsamlı bir Aorus Kontrol Merkezi elde edersiniz; bu, size sürücüleri güncellemenin, performans ayarlarının uygulanmasının ve daha fazlasının hızlı ve kolay bir yolunu sunar - CPU ve GPU yükünü dengelemek için AI kullandığını iddia eder, bu başka bir şeydir yararlanma seçeneği.


Bunun gibi oyun dizüstü bilgisayarlarında, pil ömrü genellikle ikincil bir husustur - o kadar çok güçle doludurlar ki, siz onları odanın diğer ucuna taşımadan önce genellikle bekleme moduna geçerler. Bunu akılda tutarak, Gigabyte Aorus 15G pil seviyesinin bir saatlik döngüsel videodan sonra ve herhangi bir pil optimizasyonu olmadan yüzde 100'den yüzde 76'ya düşmesi cesaret vericidir. Tam gün sürmeyecek, ancak şarjlar arasında birkaç saatlik oyun dışı kullanım elde edeceksiniz.

Gigabyte Aorus 15G incelemesi: fiyat ve karar

Gigabyte Aorus 15G

(Resim kredisi: Gigabyte)

Gigabyte Aorus 15G'nin performans açısından bir canavar olduğuna hiç şüphe yok: ister oyun oynayın, ister video kodlayın ya da sadece 40 farklı tarayıcı sekmesinde gezinmeye çalışın, buna ayak uydurabilecek. Hem CPU hem de GPU 2020 için en üst sıradadır ve peşinde olduğunuz güçse, bu dizüstü bilgisayar listenizin en üstüne yakın bir yerde olmalıdır.

Hakkında konuşulacak çok fazla olumsuzluk yok, ancak tasarımın ve ekranın tam olarak birinci sınıf çığlık atmadığını ve herkesin mekanik bir klavye istemeyeceğini iddia edebilirsiniz (biz bunu çok beğendik). Ses performansı duyduğumuzun en iyisi değil, ancak oyun ve film izleme ihtiyaçlarınız için yeterince iyi ve bu oyun makinesini önermemizi engelleyecek büyük bir kırmızı bayrak olan hiçbir şey yok.

İnceleme modelimiz 2.199 £ 'luk resmi bir etiket fiyatına sahip, ancak çevrimiçi olarak daha iyi fırsatlar bulabilirsin - bu çok fazla nakit, ancak aynı zamanda bir oyun dizüstü bilgisayarı için de önemli ölçüde daha fazla ödeme yapabilirsiniz. Aorus 15G serisindeki diğer yapılandırmalar 1.699 £ ile 2.899 £ arasında değişir, bu nedenle fiyat ve performansı dengelemek söz konusu olduğunda ihtiyaçlarınız ve bütçeniz için doğru uzlaşmayı bulmak için bolca alan vardır.

Gigabyte Aorus 15G'nin daha küçük, daha sade görünümünü oldukça seviyoruz, ancak bir başkası için rekabete kıyasla biraz iş gibi ve sıkıcı görünebilir - bu, kilometrenizin klasik bir durumu değişebilir. Şüphesiz olan şey şu ki, bu şu anda piyasadaki en güçlü oyun dizüstü bilgisayarlarından biri ve eğer tasarım ve stil zevkinize uygunsa, o zaman kontrol etmenizi öneririz.