Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Gigabyte Aorus 15P incelemesi: Bu oyun dizüstü bilgisayarı gücü ve fiyatı dengeler

Gigabyte Aorus 15P incelemesi: Bu oyun dizüstü bilgisayarı gücü ve fiyatı dengeler

Gigabyte Aorus 15P ile, Gigabyte'dan başka bir üst düzey, kompakt oyun dizüstü bilgisayarına sahibiz. Bu aslında çok benzerAorus 15Gbiraz daha uygun fiyatlı, daha az güçlü konfigürasyon seçenekleriyle birlikte gelmesine rağmen, daha önce incelediğimiz.


Biraz para biriktirmek karşılığında Aorus 15G'den Aorus 15P'ye düşerseniz mekanik klavyeyi de kaybedersiniz. Gigabyte'ın daha pahalı oyun dizüstü bilgisayarları kanınız için biraz fazla zenginse, bu sizin düşünmeniz için mükemmel bir alternatif olabilir.

Her zamanki gibi, dizüstü bilgisayarı bir bütün olarak incelemeyi zorlaştıran çeşitli özellik yapılandırmaları mevcuttur, ancak seçeneklerinizin neler olduğunu açıklayacağız - bu Gigabyte Aorus 15P dizüstü oyun bilgisayarı hakkında bilmeniz gereken diğer her şeyle birlikte .

Gigabyte Aorus 15P incelememiz pil ömrüne, oyun performansına, yerleşik yazılımlara, dizüstü bilgisayarın tasarımına ve hissine ve daha fazlasına dokunuyor. Bir oyun dizüstü bilgisayarı seçmek şu anda pek kolay değil, ancak bilinçli bir karar vermenize yardımcı olabiliriz.

Gigabyte Aorus 15P incelemesi: ekran ve tasarım

Gigabyte Aorus 15P


(Resim kredisi: Gigabyte)

Gigabyte Aorus 15P, gri, plastik kaplamalı keskin, köşeli bir tasarım getiriyor. Birkaç büyük havalandırma deliğinin yanı sıra, dizüstü bilgisayarda çok az estetik özellik vardır, bu da onu genel amaçlı bir dizüstü bilgisayar olarak kullanmaktan kolayca kurtulabileceğiniz anlamına gelir - bir sonraki aşamada onu çıkarırsanız çok fazla öne çıkmayacaktır. ofis toplantısı. 3 & lrm; 57 mm x 244 mm x 23 mm (14 inç x 9,6 inç x 0,9 inç) ve 2 kg (4,4 lbs) boyutlarında da oldukça taşınabilir.

1 & lrm; 5,6 inç, 1920 x 1080 piksel ekrana gelince, hem oyunları hem de video akışını süper akıcı hale getiren etkileyici 144Hz yenileme hızında çalışır. Şimdiye kadar karşılaştığımız en parlak panel değil, ancak yine de mükemmel görünüyor, kenarların etrafındaki ince çerçeveler çekiciliği artırıyor - sadece alt çene kalın olarak tanımlanabilir, bu da Aorus etiketinin yerleştirildiği yerdir.

Maalesef bu ince çerçeveler, web kamerasının klavye tarafından kapalı olduğu anlamına gelir; bu, bir sonraki görüntülü sohbetiniz için ideal değildir, ancak muhtemelen onunla yaşayabilirsiniz. Bağlantı noktaları ve bağlantı açısından 3 & lrm; x USB-A bağlantı noktaları, 1 x USB-C bağlantı noktası, 1 x HDMI 2.0 bağlantı noktası ve 1 x mini DP 1.4 bağlantı noktasının yanı sıra 3,5 mm ses jakı, Ethernet bağlantı noktası ve SD kart okuyucu. Wi-Fi 6 desteklendiğinden, bu açıdan geleceğe hazırsınız.


Makas anahtarlı tam boyutlu klavye, rahat ve dokunsal bir yazma deneyimi sunar, ancak Aorus 15G'nin mekanik anahtarlarıyla tam olarak eşleşemez - bu, daha pahalı modeli tercih etmenizin bir nedeni olabilir. Her tuştaki ve bir bütün olarak klavyedeki aydınlatma, CPU ve GPU yükünün akıllı bir şekilde yönetilmesine de olanak tanıyan olağan Aorus Control Center uygulaması tarafından kontrol edilebilir. Piyasadaki en iyi oyun dizüstü bilgisayar yönetim programlarından biridir.

Gigabyte Aorus 15P incelemesi: performans ve özellikler

Gigabyte Aorus 15P

(İmaj kredisi: Gelecek)

Aorus 15P inceleme modelimiz, bir Nvidia GeForce RTX 2070 Max-Q GPU kurulumu ve tüm ışın izleme özelliklerinin yanı sıra 10. nesil Intel i7-107050H işlemci, 16 GB RAM ve 512 GB SSD ile geldi. Bu, ihtiyaçlarımız için yeterli, ancak yine satıştaki farklı yapılandırmalara bir göz atın - gerçekten isterseniz 64 GB RAM'de paketleyebilirsiniz.

3DMark Time Spy kıyaslamasında, dizüstü bilgisayar, 6,707'lik saygın bir puan aldı; bu, bu özelliklere sahip bir oyun dizüstü bilgisayarı için çok iyi (ancakAorus 15G) - Time Spy'daki oyun dizüstü bilgisayarı ortalaması 5,730'dur. Bu, en iyi oyunları çok rahat bir şekilde çalıştırmak için yeterli güce eşit olmalıdır ve Grand Theft Auto V ile yaptığımız testlerde, birçok gelişmiş grafik ayarı açıkken saniyede 70 kare (ve genellikle daha fazla) sabit hızlar gördük.


Dizüstü bilgisayarı bu şekilde itmek, kasanın altında ve yanlardan fanlar aracılığıyla çok fazla ısı yaratır, ancak Aorus 15P'yi bir masa üzerine kurduysanız, o zaman büyük bir sorun olmayacaktır. Fan gürültüsü, bir dizüstü oyun bilgisayarından beklediğiniz gibi kesinlikle farkedildi, ancak oyunun ana sesinde onu rahatsız edici veya rahatsız edici bulduğumuz noktaya asla gelmedi. Sesten bahsetmişken, çift hoparlörlü Nahimic sistemi hem oyunlar hem de filmler için etkileyicidir.

Gigabyte, sekiz saate kadar pil ömrü vaat ediyor; bu, kart üzerinde çok fazla güce sahip bir oyun dizüstü bilgisayarından bekleyebileceğinizin çok üzerinde. İki saatlik video akışı testimizde - maksimum ekran parlaklığında, not edilmelidir - dizüstü bilgisayar yüzde 100 pilden yüzde 66'ya düştü, bu da toplamda yaklaşık altı saat anlamına geliyor. Parlaklığın azaltılması bunu daha da uzatır, ancak yoğun oyun, gücü film izlemekten çok daha hızlı emecektir.

Gigabyte Aorus 15P incelemesi: fiyat ve karar

Gigabyte Aorus 15P

(Resim kredisi: Gigabyte)

Gigabyte Aorus 15P'mizdeki özellik yapılandırması mevcut tek konfigürasyon olmasa da, size bu dizüstü oyun bilgisayarının neler yapabileceğini gösterir. Oyun yeteneklerine sahip taşınabilir bir bilgisayar için nispeten ekonomiktir ve yine de en iyi oyunları çok saygın kare hızlarında çalıştırmayı başarır - hem de çok gürültülü ya da ısınmadan.

Dizüstü bilgisayar estetiğini takdir etme konusunda herkes farklıdır, ancak biz Aorus 15P'nin oldukça abartısız görünümünü seviyoruz: onu görünüm bölümünde biraz sıkıcı olmakla suçlayabilirsiniz, ancak aslında biraz daha az gösterişli bir şeyi tercih ediyoruz. İsterseniz, kendinize kafede biraz dikkat çekecek bir dizüstü bilgisayar almak için klavye aydınlatmasında yine de çıldırabilirsiniz.

Diğer yeni Gigabyte Aorus modellerinde olduğu gibi, Azure AI da var: Microsoft ile ortaklaşa geliştirildi, sistem kaynakları üzerindeki talepleri akıllıca yönetmeyi ve ister oyun oynayın ister internette gezinirken dizüstü bilgisayarın her zaman en iyi performans için optimize edilmesini sağlamayı hedefliyor. . Kapsamlı bir Kontrol Merkezi yardımcı programı da ekleyin ve Aorus 15P kesinlikle yazılım tarafında bir kazanan.

Aslında çoğu departmanda kazananlardan biri - hepsi oyun dizüstü bilgisayarınıza ne kadar para harcamak istediğinizle ilgili bir soru. Evet, piyasada Aorus 15P'den daha iyi görünümlü ve daha güçlü makineler var, daha da etkileyici özelliklere sahip, ancak paranın karşılığını alacağınız bölümde size biraz daha fazlasını veren bir şeye ihtiyacınız varsa, o zaman bunun olduğunu düşünüyoruz iyi bir göz atmaya değer.